Lasy Państwowe a przekazanie do użytku.

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Lasy Państwowe a przekazanie do użytku.

Post autor: Zieniu91 »

Witam serdecznie. Od dawna przymierzam się do założenia strefy Rekreacyjno-Sportowej, jednakże w moich okolicach zarówno najbliższych jak i tych oddalonych o kilka ładnych kilometrów brak jest jakiegokolwiek dużego areału dojrzałych lasów który by należał do jakiejś gminy albo rąk prywatnych, wszystkim zawładnęły Lasy Państwowe a jest ich w okolicy bardzo dużo I sprawa wygląda tak dzwoniąc do warszawy do siedziby głównej, oczywiście jest to możliwe przekazanie do użytku albo dzierżawa Lasu Polskiego pod cele rekreacyjno sportowe, nawet Pani powiedziała że mnie przełączy do takiego działu który się tym zajmuje promowaniem sportu i inwestycji rekreacyjnych w Polsce, dzwoniłem dalej i niżej zarazem, następny był Kraków tutaj należy 1 nadleśnictwa w mojej okolicy czyli Myślenice - też niby się da ale wszystko zależy od nadleśnictwa - dziwna sprawa, im mniejsza instancja tym ma więcej do rządzenia... no ale dzwonie do nadleśnictwa w Myślenicach, i tutaj już coś tak jakby się da.... ale z drugiej strony coś ciężko, bo to zachodu, kłopot dla leśniczych... takie wymyślanie, ja to odczułem tak że dać by się dało ale dla nich jest dużo lepiej jak nikogo w lesie nie ma nie muszą uważać na innych nikt im nie zawadza, bo Pan mówił że teoretycznie się da coś zrobić w temacie ale żywcem chciał mnie zniechęcić.... tak tylko że to oni mają miliony hektarów a mi potrzebne tylko 20-30Ha Wielki Ból.... w mojej okolicy sąsiadują ze sobą 2 nadleśnictwa Myślenice i Andrychów, akurat mieszkam na pograniczu i tu i tu są lasy które by mnie interesowały.... Dzwonię z ciekawości do Andrychowa do kierownika, starszy Pan ale bardzo rzeczowy, bardzo dużo się dowiedziałem... oczywiście jest taka możliwość, ale co Pan chce robić mówię to i to, wytłumaczyłem że to i to nie stanowi żadnego zagrożenia dla lasu zwierząt, nie są konieczne żadne zabudowy oraz przebudowy lasu oraz drzewostanu... Pan zapytał co jeśli się przepłoszy zwierzyna i będą szkody komunikacyjne np, to mu mówię że od tego jest ubezpieczenie, bo zakładając firmę i tak muszę uczestników i cały obszar ubezpieczyć... i tak naprawdę mój biznes nie powoduje i nie niesie za sobą żadnych szkód i zmian w lesie... potrzebuję tylko teren, tak jak każdy z nas może iść do lasu i spacerować, biegać skakać a nawet się turlać jak się mu zawidzi to tak samo by było u mnie... tylko właśnie potrzebuję żeby to było moje, abym miał prawo do użytkowania tego. Ten Pan mi poradził abym napisał petycję do nich objaśnił o co mi chodzi i oni i koło łowieckie wyrażą swoje zdanie na ten temat... ktoś mi poradzi jak to zrobić? Jak ich przekonać żeby mi udostępnili te 20Ha z tych swoich milionów? na jakie paragrafy się powołać i ustawy... ? Przecież oni sami robią miejsca na ogniska w tych lasach ścieżki rowerowe, różnego rodzaju biwaki, chatki stawiają itd... I to samo powiedziałem Pani z W-wa i ona mi to potwierdziła a mało tego powiedziała że oni to popierają takie inwestycje w sport i rekreacje w lasach panstwowych i maja nawet taki dział, chciala mnie przelaczyc ale juz bylo przed 15h i nikt nie odbieral - bede tam dzwonil jutro. I nie wiem na jakiej to jest zasadzie czy użyczenia czy przekazania do dzierżawy ... wiem że jest taka opcja aby kawałek tego lasu "dostać", oczywiście o ten kawałek lasu bym dbał.. sprzątał doglądał itd, a pracy leśniczym bym nie utrudniał ... Odnośnie biznesu nie chcę mówić co to jest albo będzie bo podałem nazwy miejscowości, mówimy ogółem :)
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5602
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Zieniu91, może i masz zacny i słuszny cel......ale gdyby takich jak Ty, było powiedzmy 10, na terenie w/w nadleśnictwa, na dodatek 20 chętnych na dzierżawę grzybnych młodników itd......
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zieniu91, nie chciał bym cie zniechęcać ale na początek wyjaśnij mi to:
Zieniu91 pisze:potrzebuję tylko teren, tak jak każdy z nas może iść do lasu i spacerować, biegać skakać a nawet się turlać jak się mu zawidzi to tak samo by było u mnie... tylko właśnie potrzebuję żeby to było moje, abym miał prawo do użytkowania tego
Po co ci to, aby to było twoje (lub tobie wydzierżawione)? Skoro wszyscy mogą tam teraz robić to co wymieniłeś? Co się zmieni gdy las będzie w twoim władaniu?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170030
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Piotrek pisze:Co się zmieni gdy las będzie w twoim władaniu?
Jako dzierżawca będzie pobierał opłaty za turlanie się ...
Tak na marginesie, to nie sądzę, żeby nadleśnictwo wydzierżawiło 20 ha lasu ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:Jako dzierżawca będzie pobierał opłaty za turlanie się ...
Życzę powodzenia. Znając chęć rodaków do płacenia ze to, co mogą mieć za darmo. Nawet jeśli "za darmo" oznacza "łamiąc prawo" a tutaj taka ewentualność nie zachodzi :)
Sten pisze:nie sądzę, żeby nadleśnictwo wydzierżawiło 20 ha lasu
Ja też nie sądzę i przy okazji zastanawiam się po co na taki "małpi gaj" aż 20 ha??? Kwota dzierżawy będzie horrendalna i w życiu sprzedaż "biletów" nawet na jej pokrycie nie wystarczy, nie mówiąc o utrzymaniu urządzeń, czystości czy zarobku właściciela/dzierżawcy. No ale nie znając szczegółowo biznesplanu mogę go oceniać niesłusznie :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3759
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

A ja - wbrew temu co mówi Warszawka - nie jestem taki pewien czy to jest możliwe na podstawie ustawy o lasach. Bo las powinien być w produkcji i być przeznaczony na cele leśne. Teoretycznie jest możliwe wybranie fragmentu na którym nie ma zaplanowanych zabiegów, lub są wykonane w dziesięciolatce... ale sądząc po pierwszym poście chodzi o dojrzały las.

Ponadto skoro nie są możliwe dzierżawy gruntu na reklamy, to dlaczego miałyby być możliwe na prywatne cele biwakowe/hotelarskie/usługowe. Ciekawy jestem czy stan posiadania z DGLP podziela zdanie promocji...

Ale - co ja tam wiem...

A osoba w nadleśnictwie nie chciała zająć stanowiska... bo takie decyzje zapewne zapadają w RDLP. Zacząłbym od napisania wniosku i wysłania do nadleśniczego. Wówczas będą sami dzwonić.
Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Post autor: Zieniu91 »

Turlanie się to była metafora taka, jest wiele sportów które można uprawiać w lesie, biegając przy nich skacząc a nawet się turlając a których bez pomocy zewnętrznej firmy się samemu prywatnie nie zrobi - tyle w temacie :P dlatego to jest debilne... ze niby wolno ale raczej żebyś tego nie robił bo tak im wygodniej;/ kwestia tego czy ludzie beda za to placic czy nie to moj problem akurat :P
Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Post autor: Zieniu91 »

i z tego co wiem to nie jest dzierzawa bo tego zrobic nie moga tylko tak jakby oddanie pod opieke - użyczenie . a to cąłkiem co innego PRZEDEWSZYSTKIM co do ceny w porownaniu do dzierżawy :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zieniu91 pisze:i z tego co wiem to nie jest dzierzawa bo tego zrobic nie moga tylko tak jakby oddanie pod opieke - użyczenie . a to cąłkiem co innego PRZEDEWSZYSTKIM co do ceny w porownaniu do dzierżawy :)
To już jest zupełna fantazja i ktoś ci makaronu na uszy ponawiał a nie udzielił informacji.
Albo nie zrozumiałeś o czym mowa...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Post autor: Zieniu91 »

dzisiaj znów dzwoniłem od najwyższych do najniższych Warszawa - Kraków -Nadleśnictwo Myślenice, Warszawa owszem można jak najbardziej ale musi sie Pan kontaktować ze swoim nadleśnictwem, Kraków to samo tylko że dodał albo z moim nadleśnictwem albo z Warszawa, a w nadleśnictwie absolutnie to nie realne i robią ze mnie debila ze oni nie mogą itd... to jak mówię że wy należycie pod warszawe chyba nie? a warszawa i lasy panstwowe są jedne tak? to skoro Pan wie lepiej od warszawy co można czego nie to czemu się miejscami nie zamienicie skoro oni mówią co innego?;/ Problem chyba polega na tym że MOŻE i można ale to nie warszawa czy krakow będzie odpowiadał tylko nadleśnictwo, a problem w tym taki że to ONI wydaja zgode na uzytkowanie swoich terenów a przez to "byc moze" z przyszlym klientem musieliby sie uzerac, prosic czy moga dzialac na tym terenie skoro go dzierzawie.... a takto sa sami dla siebie i nikt im w parade nie wchodzi wiec pozwolenia nie chca dac i nie dadza;/
Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Post autor: Zieniu91 »

Pytanie na temat ale z innej beczki tak jak Lasy Panstwowe maja piekna mapke w ktorej to kazdy kawaleczek alsy panstwowego jest zaznaczony - obawiam sie ze tych nie panstwowych juz niema chyba ;/ to czy jest jakas mapka pokazujaca lasy ktore do NICH NIE NALEZA? zeby wiedziec ze ewentualnie ten kawalek terenu jest jakiejs gminy albo prywatny?;/
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170030
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Lasy prywatne w Polsce stanowią ok. 20% ogólnej powierzchni lasów.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zieniu91, na tej mapie http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy jeśli w warstwach wyłączysz oddziały PGL LP to to co pozostanie to będą oddziały nie należące do LP :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Post autor: Zieniu91 »

i pozniej jak to zrobic? wydrukowac np obszar ktory mnie zaciekawil i do gminy przynalezacej aby mi cos o tym powiedzieli ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A to już od ciebie zależy. Pytałeś czy jest jakaś mapka to ci pokazałem, że jakaś jest.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Post autor: Zieniu91 »

wielkie dzieki :D fajny jest podział na działki...patrze tutaj znajduje las nie panstwowy wchodze na strone danej gminy odnajduje teren zaznaczam dzialki i widze ile jest ludzi do tego ewentualnie, bardzo przydatne :D
Zieniu91
początkujący
początkujący
Posty: 9
Rejestracja: środa 20 kwie 2016, 16:32
Lokalizacja: Zelczyna

Post autor: Zieniu91 »

a takie pytanko na stronie lasow panstwowych jest cos takiego jak mapa lasow, na zielono tam sa zaznaczone WSZYSTKIE lasy czy tylko LASY PANSTWOWE ? bo na stronie ktora podał kolega http://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy znalazlem spory las zaznaczony na czerwono czyli ze prywatny jednakze na stronie lasow polskich jest on na zielono i jak klikne to mi sie pokazuje ktory region jakie nadlesnictwo itd?
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3759
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Zieniu91 pisze:dzisiaj znów dzwoniłem od najwyższych do najniższych Warszawa - Kraków -Nadleśnictwo Myślenice, Warszawa owszem można jak najbardziej ale musi sie Pan kontaktować ze swoim nadleśnictwem
To się nazywa umyć ręce...


Co do dyskusji. Cały czas nie wiemy na jaki cel ma być dzierżawa (o użyczeniu lasu nie rozmawiajmy)? Co ma być w lesie robione, jak długo, na jak dużej powierzchni, dla ilu osób, z jakich funduszy i z czym się ma wiązać twoja działalność dla lasu?

To znaczy - jeśli ty będziesz "władał" lasem to czy leśniczy będzie mógł wejść, wyciąć kilkadziesiąt drzew tam gdzie zobowiązują go do tego plany (lub ochrona sanitarna), złożyć w tym lesie drewno, przyjechać hałaśliwą ciężarówką i zabrać zostawiając stertę kory, gałęzi... a rok później posadzić las? (a tym samym utrzymać las w produkcji leśnej).

Zdaje mi się, że ani w dyrekcji generalnej, ani w regionalnej nie przejęli się tym problemem.

(strzelam - marzy ci się park linowy na kilkudziesięciu hektarach i twoje "władanie" praktycznie wyłącza las z użytkowania?)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

crocidura pisze:a rok później posadzić las?
Tego leśniczy nie będzie mógł zrobić, bo od momentu posadzenia obowiązuje zakaz wstępu na taki posadzony kawałek lasu :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3759
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

Ja się tylko dopytuję jaki zakres użytkowania lasu postanowiła umożliwić dyrekcja osobom trzecim w niezobowiązującej rozmowie telefonicznej.
ODPOWIEDZ