Plantacja choinek (sosna czarna)

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Plantacja choinek (sosna czarna)

Post autor: Seboljm »

Witam serdecznie.

Mam zestaw pytań do państwa. Posiadam kawałek pola (ok 0,15ha) który jest nie używany od lat. Tak sobie pomyślałem ze skoro to leży i nikt z rodziny nie chce tam nic robic to ja zrobię tam mini plantacje choinek (sosna czarna). I posadzić ok 100szt. zeby można było sprzedać je na święta. Nie chce z tego żyć tylko jak to sie mówi dorobić na święta.
Teraz pytania do was:
- czy na tak małą uprawę musze mieć jakieś pozwolenia?
- ile choinek można posadzić na 0.15ha?
- jaką odległość zrobić między sadzonkami?
- no i najważniejsze jak pielęgnować trzeba? (Nawozy, przycinki) czy to jest potrzebne czy nie?
- kiedy je sadzić?
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105141
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jeśli to mają być drzewka na święta to raczej nie sadź sosny czarnej...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170095
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Pozwolenie nie jest wymagane. Jak napisał Piotrek, lepiej o innym gatunku pomyśl. Więźba, czyli odstępy od sadzonek to w moim przekonaniu 1m x 1m. Drzewka będą smukłe. Sadzić w zasadzie już możesz.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Dla czego nie poleca pan sosny czarnej? Jeśli nie ta to jaką sosnę pan poleca? ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67212
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:Jeśli to mają być drzewka na święta to raczej nie sadź sosny czarnej...
Dlaczego? U nas tylko o taką pytają. Ja sadzę w więźbie 1,5*1,5, czyli około 670 sztuk na 0,15ha
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170095
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

No patrz, a w stolnicy zupełnie nie miały wzięcia przed świętami ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67212
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

U nas mają branie. W blokach trzymają się dłużej, a i z natury gęstsze nie potrzebują dużo strojenia.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

No właśnie u nas tez nie można było kupić sosny przed świetami, za swoją musiałem jechać ok 40km a ponieważ ja jak i moi przyjaciele mamy w domach ogrzewanie kominkowe sosna nam pasuje bo nie gubi igieł i wyglada pięknie :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67212
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Zwróć uwagę, żeby gleba nie była zbyt żyzna, bo lubi mieć przyrosty duże. Najlepiej na słabszych glebach i niezbyt gęsto. Wówczas wewnętrzne igły nie zżółkną.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Czy gleba jest żyzna hmmmm tego nie wiem. Wiem tylko ze na polu nic nie było sadzone z 10-12 lat teraz chce je przeorać i bronami wygładzić teren. Wtedy zacznę sadzić ;) taki jest mój pomysł. A wcześniej na tym polu były sadzone ziemniaki kilka razy. :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67212
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W takim razie sadź i powodzenia :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Teraz kolejne pytanie :) czy podczas sadzenia mam dawać korę wokół sadzonek? Widziałem ze tak robili na jakimś filmiku w YouTube. No i czy je czymś opryskać trzeba na początek czy nie? Aha pole jest ogrodzone. :D
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170095
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Nie ma takiej potrzeby.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67212
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Kory nie dawaj. Opryski? Ja bym też nie wymyślał żadnych cudów. Na to jest czas gdy przyjdą szkodniki jakieś. Pole masz ogrodzone, więc nie ma problemów ze zwierzętami. Na początek wystarczy zrobić orkę pasów i sadzić :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

A skoro nie potrzeba pozwoleń na plantacje to gdzieś chociaż trzeba to zgłosić? Chodzi mi o to żebym pózniej podczas sprzedaży nie miał problemów. Bo skoro piszecie żebym sadził co 1,5m to np. Każdego roku posadzę 200 Szt. I powinienem mieć choinki do wycinki z roku na rok. :) czytałem ze przyrost takiej choinki to 60-80cm na rok (ale ile w tym prawdy tego nie wiem :) ) sadzonki będą miały ok 15-30 cm.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67212
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Seboljm pisze:zytałem ze przyrost takiej choinki to 60-80cm na rok
Lepiej, by tak nie było. Najlepiej, gdy przyrosty wynoszą ok. 40cm. Wówczas masz ładną gęstą choinkę o pięciu okółkach. Gdy przyrost wyniesie 60cm, choinka będzie rzadka i nikt jej nie kupi. Dlatego lepiej, by gleba nie była zbyt żyzna.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170095
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Seboljm pisze:skoro nie potrzeba pozwoleń na plantacje to gdzieś chociaż trzeba to zgłosić? Chodzi mi o to żebym pózniej podczas sprzedaży nie miał problemów.
Już parę razy w tematach plantacyjnych pisałem, żeby zgłosić w gminie, raz, że legalnie możesz wycinać, jak drzewko przekroczy graniczny wiek, a dwa jest to świadectwo legalności.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105141
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:No patrz, a w stolnicy zupełnie nie miały wzięcia przed świętami ...
W Trójmieście też i na tym oparłem moją radę żeby nie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi teraz tylko poczekać aż śnieg stopnieje i zaczynamy sadzić :) będę was informował na bieżąco jak idzie :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67212
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Piotrek pisze:W Trójmieście też i na tym oparłem moją radę żeby nie...
Nie wszędzie są modne. Na Śląsku i owszem :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ