Plantacja choinek (sosna czarna)

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Döhler
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5892
Rejestracja: czwartek 30 sty 2014, 23:33
Lokalizacja: Schweingrubowy Las

Post autor: Döhler »

Seboljm pisze: teraz tylko poczekać aż śnieg stopnieje
Śnieg? U mnie był ze dwa dni w styczniu chyba.
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Hehe a u nas ciagle coś sypnie i odwilż. I tak na okrągło :( mam juz dosc takiej pogody :x
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Powiem tak........masakra :x dzwonię dzis wszędzie zeby sie dowiedzieć jak zalegalizować plantacje moich przyszłych choinek i nikt nie jest mi w stanie nic powiedzieć. Po rozmowie w gminie powiedziano mi ze do nich nie musze nic zgłaszać, pózniej przekierowali mnie do kobiety która zajmuje sie działalnością gospodarczą ale ona tez mi powiedziała ze nie musze zakładać działalności :? Wiec sie jej zapytałem w jaki sposób mam wystawić fakturę na sprzedaż choinek jeśli znajdzie sie jakiś konkretny klient, wiec kazała mi zadzwonić do Urzędu skarbowego. A tam kobieta tez nie wie i każe mi zadzwonic pózniej bo postara sie coś dowiedzieć. Przypominam ze mam prace, mój pracodawca odprowadza mi ZUS a moja mini plantacja to tylko ma być dodatkowym dochodem (małym bo planuje sprzedaż ok 150-200 choinek rocznie)

Ktoś coś może wie i podpowie? :shock:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Polskie realia ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... działalność załóż, kiedy będziesz zamierzał je sprzedawać, plantację zgłoś na piśmie do gminy, niech oni się martwią, gdzie to zaewidencjonować
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

W urzędzie skarbowym dostałem informacje ze nie musze u nich nic zgłaszać ponieważ będą to moje drzewka i mogę sobie robic co chce z nimi, a na zapytanie co mam zrobić jak znajdę klienta na więcej choinek który bedzie chciał fakturę to mi powiedziano ze wtedy mam nie wystawiać faktury tylko przesunięcie magazynowe na danego klienta. A ja mam tylko zgłosić do gminy ze mam plantacje choinek (na wypadek gdyby chcieli mi podnieść minimalnie podatek od gruntu) i to by było tyle w temacie. Po rozmowie ze wszystkimi doszedłem do wniosku ze tylko sadzić i sprzedawać bo nie musze z tego tytułu odprowadzać żadnych podatków, działalności tez nie musze zakładać bo nie jes ustawowo wymagana pod plantacje. Hehe :lol: faktycznie takie rzeczy tylko w Pl :lol: człowiek chciał legalnie odprowadzić podatek jak by coś sprzedał a tu państwo nie chce pieniędzy :lol:
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... jakie przesunięcie magazynowe? w tym US to normalni pracują?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Zacznijmy od tego, że gdy wykonasz to co radzi US to twój kontrahent nie będzie mógł prawidłowo (zgodnie z prawem podatkowym) sprzedać tego towaru. Tzn. będzie mógł ale po długich korowodach.
Natomiast sprawa rozbija się o to, czy jesteś rolnikiem w rozumieniu przepisów. Jeśli tak to rzeczywiście nie musisz zgłaszać działalności - warunek konieczny: posiadasz gospodarstwo rolne i ziemię powyżej 1 ha. Wówczas uprawa choinek traktowana jest jako uprawa rolnicza i po pierwsze nie wymaga żadnych pozwoleń. Jakie to rodzi konsekwencje podatkowe przy sprzedaży drzewek - dopytaj pracowników najbliższego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, ODR.

PS. To nie jest porada prawna w rozumieniu przepisów obowiązujących w Polsce... :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Dzięki za podpowiedz :D rolnikiem nie jestem bo generalnie mam tylko 0.7ha działek rolnych, ale zawsze można od gminy coś wydzierżawić :wink:
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

Moim zdaniem więźba szersza tj co 1 m w rzędzie -zapobiegnie atakowania hubą korzeniową , sadzić już możesz, jeśli to teren który był kiedyś użytkowany rolniczo moim zdaniem powinna byc zrobiona pełna orka głęboka na 50 cm . Może trudno będzie znaleźć taki sprzęt ale najlepsze rozwiązanie .
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Lukasz105 pisze:Moim zdaniem więźba szersza tj co 1 m
Co 1.0m nie ma sensu, bo jest zbyt gęsta dla choinek. One muszą mieć miejsce, by jakoś wyglądać. Minimalna więźba to 1,5x1,5. Wówczas każde drzewko ma ok. 0,75m wolnej przestrzeni w każdą stronę od środka strzałki :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

jeśli to teren który był kiedyś użytkowany rolniczo moim zdaniem powinna byc zrobiona pełna orka głęboka na 50 cm . Może trudno będzie znaleźć taki sprzęt ale najlepsze rozwiązanie .
Mam sąsiada co ma jeszcze ciągnik z czasów pradziada więc na pewno coś zaradzi ;)
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

A sadził będę co 1,5m bo i tak nie sadze tego w niewiadomych ilościach (tylko 200 Szt.) wiec mam trochę miejsca :) a wole mieć mniej choinek ale ładne bo wtedy klient bedzie bardziej zadowolony ;) rozmawiałem juz z nadleśnictwem Legnica i jak tylko pogoda dopisze to za tydzień pojadę do nich po sadzonki i do roboty :)
Seboljm
początkujący
początkujący
Posty: 21
Rejestracja: czwartek 03 mar 2016, 07:14

Post autor: Seboljm »

Powiedzcie mi ci robic!!!! POMOCY!!!! :cry:
Przysłali mi pierwsze 100 choinek (sosna czarna), niestety były w kartonie bez ziemi bez niczego :oops: teraz ma problem bo za oknem śniegu troszkę i zapowiadają ze nadal bedzie brzydka pogoda a w nocy nawet na minusie ma być. Co robic?? Wsadzać w ziemie na polu czy lepiej kupić doniczki do rozsądzania i trochę ziemi i je wypikować i zostawić w domu w chłodnym miejscu aż sie pogoda nie poprawi? :? Pozdrawiam :roll:
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jeśli ma być mróz to wykop lekki, długi dołek taki na 15 cm głębokości, rozłóż drzewka pojedynczo w dołku, przysyp ziemią i udepcz lekko. Zapewni to wilgoć sadzonkom i będziesz mógł je później posadzić :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Hmm...
Seboljm pisze:w kartonie bez ziemi bez niczego
Ja bym od razu odesłał i zażądał zwrotu pieniędzy. Na 100% przynajmniej część (jeśli nie wszystkie) przepadną na skutek przesuszenia korzeni.
Od takich fachowców, którzy nie wiedzą jak sadzonki wysyłać chroń nas Panie jeżeli UOKiK nie pomaga...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Niekoniecznie, mogą mieć korzenie żelowane. Najpierw warto sprawdzić :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

A fakt. Mogą. Tylko ja przyjąłem za pewnik oświadczenie, że "z niczym" :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67167
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ja wziąłem poprawkę na to, że kolega może nie kojarzyć jak to wygląda :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
ODPOWIEDZ