Zwrot za ubrania BHP

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

Falconer1984
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 08:10

Zwrot za ubrania BHP

Post autor: Falconer1984 »

Dzień dobry wszystkim chciałbym zapytać się czy istnieje taki obowiązek i na jakiej podstawie jest on egzekwowany. Chodzi mi o zwrot pieniążków za ubrania BHP. Jak wiemy każda pozycja z sort BHP jest przydzielona na jakiś okres czasu i co stanie się w momencie kiedy stosunek pracy zakończy się wcześniej niż okres używalności danego sortu BHP czy jestem w obowiązku zwrócić pieniądze czy może ubrania. Z jednej strony okres używania był krótszy jednak z drugiej osoba przystępująca do pracy miała pracować bez ubrań BHP? Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi :) i pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Dron
leśniczy
leśniczy
Posty: 634
Rejestracja: sobota 27 gru 2014, 20:46

Post autor: Dron »

wkładasz ubranko do praleczki , suszysz , zdajesz i do domu
Falconer1984
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 08:10

Post autor: Falconer1984 »

Rozumiem, ale nie ma żadnej podstawy prawnej do tego, aby pracodawca nakazał zapłacić za te ubrania? :)

Z drugiej strony przecież ubrania te nie będą już wykorzystane chyba nikt nie da drugiej osobie używanych gumaków...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Sprawa jest nieuregulowana. W większości jednostek nie ma obowiązku zwrotu, choć są nadleśniczowie, którzy tego żądają, jak mi powiedział mój Behapowiec.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Falconer1984
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 08:10

Post autor: Falconer1984 »

Czyli rozumiem że zwrot jak najbardziej tak, ale zapłata za te ubrania juz nie?
Awatar użytkownika
Glorfindel
początkujący
początkujący
Posty: 125
Rejestracja: piątek 21 wrz 2007, 13:08
Lokalizacja: ze świata

Post autor: Glorfindel »

PUZP w paragrafie 13 pkt 7 mówi tak: "Odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej nie podlegają zwrotowi i rozliczeniu finansowemu w przypadkach, gdy rozwiązanie stosunku pracy z pracownikiem nastąpiło z powodu:
a) przejścia na emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie emerytalne,
b) utraty zdolności do wykonywania zawodu,
c) rozwiązania umowy o pracę ze stażystą.
"Lepiej się zużywać niż rdzewieć"
Falconer1984
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: niedziela 31 sty 2016, 08:10

Post autor: Falconer1984 »

Dziękuję za odwołanie do dokumentu. Zwrot lub rozliczenie - wybór należy do pracodawcy czy pracownika? :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Falconer1984 pisze:Zwrot lub rozliczenie - wybór należy do pracodawcy czy pracownika? :)
Do pracodawcy.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
borowiak

Post autor: borowiak »

Falconer1984 pisze:Zwrot lub rozliczenie - wybór należy do pracodawcy czy pracownika? :)
Decydują względy ekonomiczne..... 1-2 stażystów na rok, przy obecnym standardzie sortów BHP zakup kompletu to około 2500 zł przy przeciętnym okresie użytkowania 2,5 roku. Zdanie w/w sortów po 1 roku generuje powstanie na magazynie sortów, które nie są nowe i nie muszą na kolejnego stażystę pasować.... Rozsądnym wydaje się naliczenie i wypłacanie ryczałtu, wilk syty i owca cała....
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Sten pisze:
Falconer1984 pisze:Zwrot lub rozliczenie - wybór należy do pracodawcy czy pracownika? :)
Do pracodawcy.
Nie doczytałem, z którego przepisu to konkretnie wynika. Czyją własnością są ubrania ochronne i sprzęt bhp?
borowiak

Post autor: borowiak »

poreba pisze:zyją własnością są ubrania ochronne i sprzęt bhp?
Pracodawcy
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5470
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

borowiak pisze: przy obecnym standardzie sortów BHP zakup kompletu to około 2500 zł
borowiak pisze:Rozsądnym wydaje się naliczenie i wypłacanie ryczałtu, wilk syty i owca cała....
może nie do końca :roll: ceny sortów mundurowych i BHP w LP są dość wysokie i nie zawsze idą w parze z jakością.
Na cóż byłemu stażyście gumowce i panterki - za prawie ostatnia pensję - gdy do lasu nie dostanie mozliwości powrotu :|
borowiak

Post autor: borowiak »

Blues Brothers pisze:może nie do końca :roll: ceny sortów mundurowych i BHP w LP są dość wysokie i nie zawsze idą w parze z jakością.
Piszę w oparciu o dane z mojej RDLP, mamy wybrane określone sorty określonej marki łączące dobrą jakość z akceptowalną ceną.
Blues Brothers pisze:Na cóż byłemu stażyście gumowce i panterki
Nie ma u nas takich sortów, ja odpowiem po raz kolejny -> na cóż firmie przepocone ciuchy o teoretycznie długim jeszcze okresie używalności po zdaniu ich przez stażystę..... Drugi argument przemawiający za ekwiwalentem to kwestia terminu realizacji przy podpisanym na rok porozumieniu z odległym dostawcą.... Zacznę staż w październiku a sorty otrzymam w grudniu lub marcu........
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

borowiak pisze:
poreba pisze:zyją własnością są ubrania ochronne i sprzęt bhp?
Pracodawcy
No to jaki przepis zmusza pracownika do wykupu własności pracodawcy? Osłony obrabiarek na fabrykach też muszą po rozwiązaniu umowy wykupywać?
borowiak

Post autor: borowiak »

poreba pisze:No to jaki przepis zmusza pracownika do wykupu własności pracodawcy?
Gdzie to napisałem? Ale jaki przepis zmusza pracodawcę do kupowania sortów na 2-3 lata za znaczną kasę, by po roku użytkowania otrzymać je z powrotem i nie móc ich ponownie wykorzystać (a wartość duża)......
Powiem tak, kupię gumofilce, gumową pałatkę i coś innego pośledniej jakości i nie będę stresować się, że nic mi z tego po roku......
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

borowiak pisze:
poreba pisze:No to jaki przepis zmusza pracownika do wykupu własności pracodawcy?
Gdzie to napisałem?
Nie wiem? A to TY sugerowałeś, że pracodawca ma prawo żądania zwrotu kasy wg swojego uznania?
borowiak pisze: Ale jaki przepis zmusza pracodawcę do kupowania sortów na 2-3 lata za znaczną kasę
Może art. 2376. § 1 kp? Nie znam się , nie wiem, może jest i uregulowanie pozostawiające wybór sposobu rozliczenia pracodawcy, dlatego właśnie dopytywałem Stena.
borowiak pisze:po roku użytkowania otrzymać je z powrotem i nie móc ich ponownie wykorzystać
Ale konieczność wlewania paliwa do baku - przy chęci użytkowania auta, płacenia za prąd- gdy maszynka jakaś elektryką zasilana itd. nie budzi Twojego sprzeciwu?
borowiak

Post autor: borowiak »

poreba pisze:A to TY sugerowałeś, że pracodawca ma prawo żądania zwrotu kasy
Weź czytaj ze zrozumieniem....... W kwestii stażystów napisałem:
borowiak pisze:Rozsądnym wydaje się naliczenie i wypłacanie ryczałtu, wilk syty i owca cała....
poreba pisze:Ale konieczność wlewania paliwa do baku - przy chęci użytkowania auta, płacenia za prąd- gdy maszynka jakaś elektryką zasilana itd. nie budzi Twojego sprzeciwu?
Nie chce mi się dyskutować, uzyskano odpowiedzi mówiące, że pracodawcy należy zwrócić sorty bhp po zakończeniu stażu, gdyż są jego własnością. Jeżeli ktoś nie odda, płaci za "niewykorzystaną" wirtualnie część... Jeśli zadaje, wszystko OK. Nie zmienia to faktu, że w celu zapobieżenia:
borowiak pisze: kupowania sortów na 2-3 lata za znaczną kasę, by po roku użytkowania otrzymać je z powrotem i nie móc ich ponownie wykorzystać (a wartość duża)......
mozna opcjonalnie zastosować ekwiwalent, szczególnie, że:
borowiak pisze:Drugi argument przemawiający za ekwiwalentem to kwestia terminu realizacji przy podpisanym na rok porozumieniu z odległym dostawcą.... Zacznę staż w październiku a sorty otrzymam w grudniu lub marcu........
To moje ostatnie zdanie w tym wątku :)
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

borowiak pisze:
poreba pisze:A to TY sugerowałeś, że pracodawca ma prawo żądania zwrotu kasy
Nie chce mi się dyskutować, uzyskano odpowiedzi mówiące, że pracodawcy należy zwrócić sorty bhp po zakończeniu stażu, gdyż są jego własnością. /.../To moje ostatnie zdanie w tym wątku :)
OK, ale uzyskano też odpowiedzi sugerujące, że pracodawca - wg własnego uznania - odzieży może nie przyjąć i za nieuszkodzoną a używaną może obciążyć pracownika. Nie twierdziłem, że uzyskano od Ciebie. EOT - jak sobie życzysz.
cossus
początkujący
początkujący
Posty: 90
Rejestracja: wtorek 18 paź 2011, 08:21
Lokalizacja: z podwórka

Post autor: cossus »

Witam i odświeżam temat :) z góry proszę o odpowiedź praktyków leśnych, którzy zetknęli się z opisywanym przeze mnie zagadnieniem. Będąc w służbie leśnej otrzymałem przydział w tym roku na ubrania BHP, które pobrałem jednorazowo w całości. Na horyzoncie jest transfer do biura do innej jednostki na stanowisko niebędące w SL. Czy oddaję nieużywane sorty BHP (np. kurtka i spodnie ocieplane zimowe, których jeszcze nie rozpakowałem) do n-ctwa czy potrącane jest mi to z ostatniej wypłaty??
PUZP nakłada obowiązek rozliczenia sie z sortów z obecnym pracodawcą, czy jednak mógłbym oddać nieużywane elementy do n-ctwa??
Mieliście podobny przypadek?? każda informacja będzie pomocna :)
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

cossus pisze:czy jednak mógłbym oddać nieużywane elementy do n-ctwa?
Zdecydowanie tak. Jeśli nie noszą śladów używania, a zwłaszcza są zapakowane i z metkami dobre obyczaje i przepisy dopuszczają zwrot BHP'u w naturze. To, że w nadleśnictwie będą marudzić, że komu oni taką rozmiarówkę wcisną, albo magazynu się nie chce zagracać przez inwentaryzacją to normalne. Masz prawo zwrócić ciuchy BHP! Nie umundurowanie!
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
ODPOWIEDZ