Jaką rębnie zastosować !? proszę o pomoc

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tyle, że masz 40% db, więc trudno się spodziewać, że z obsiewu osiągniesz go 80% ;) Jeśli jest ładny i w wieku rębnym to może zaistnieć obsiew górny i odrobina bocznego. Nie liczyłbym na tyle szczęścia, by to się udało bez odnowienia sztucznego. Jako, że dąb lubi światło, to dla sztucznego odnowienia popełniłbym właśnie gniazda. By osiągnąć odnowienie pod dębem można według nowych zasad wejść na powierzchnię międzygniazdową. To nie jest błąd.
Jak pisałem u nas na takim siedlisku zasadniczą jest RB IIIb, więc w ogóle nie ma problemów.
Pytanie, czy w drzewostanie jest jakieś odnowienie z samosiewu?
No ale po co kraina jak podałem już docelowe GTD ?
Obecnie już nie GDT, a DT ;)
Poza tym w każdej krainie mogą być stosowane różne rębnie na tych samych siedliskach... U mnie np. na Lśw stosuję RB III B lub IV D. Ty piszesz o II...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

No w sumie to masz racje z tym Dębem nie nie ma naturalnego odnowienia,

A co do tej BMw obecny GTD 6So4Św DOcelowy 6So3Św1Brz pow. 3,7 RB IIb
tu mogę zastosować ją na całej powierzchni w jednym roku ?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

1. Może I b z pozostawieniem nasienników, by uzyskać odnowienie naturalne?
2. II b może być, choć jeśli obok od strony z której najczęściej wieją wiatry jest drzewostan w takim wieku, że już obradza, to może rębnia I c? By uzyskać obsiew boczny?
3. Może rębnia II d ?

Co do zalesień - tu potrzebna jest kraina (do określenia TD). A rębnia? Po co?
Chyba, że planujemy póki co gatunki przedplonowe i rębnie do ich późniejszej przebudowy.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

j24 pisze:1. Może I b z pozostawieniem nasienników, by uzyskać odnowienie naturalne?
2. II b może być, choć jeśli obok od strony z której najczęściej wieją wiatry jest drzewostan w takim wieku, że już obradza, to może rębnia I c? By uzyskać obsiew boczny?
3. Może rębnia II d ?

Co do zalesień - tu potrzebna jest kraina (do określenia TD). A rębnia? Po co?
Chyba, że planujemy póki co gatunki przedplonowe i rębnie do ich późniejszej przebudowy.



nie nie co do zalesien to pomińmy to zle to napisałem oczywiscie ze rebni anie potrzebna tam jest a tu tez co do 3 pozycji obstawiam IId
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

victorsp pisze:a tu tez co do 3 pozycji obstawiam IId
Ponownie zgłaszam problem - masz dąb na 40%. Jak chcesz uzyskać 80% odnowionej powierzchni za pomocą samego obsiewu? Ja proponuję przerzedzenie na fragmencie dębiny, poczekać na obsiew i wyniki. Następnie wykonanie gniazd tam, gdzie chcesz mieć sztuczne odnowienie dęba. Oczywiście można również przerzedzić sosnę i pod nią dęba posadzić. Tylko jakoś u nas trochę słabiej taki dąb pod okapem rośnie, stąd zaproponowałem gniazda. :) Jednak wiele zależy od siedliska, a także no. warunków klimatycznych. Zmrozowiska na gniazdach mogą być dokuczliwe :roll:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

Capricorn pisze:
victorsp pisze:a tu tez co do 3 pozycji obstawiam IId
Ponownie zgłaszam problem - masz dąb na 40%. Jak chcesz uzyskać 80% odnowionej powierzchni za pomocą samego obsiewu? Ja proponuję przerzedzenie na fragmencie dębiny, poczekać na obsiew i wyniki. Następnie wykonanie gniazd tam, gdzie chcesz mieć sztuczne odnowienie dęba. Oczywiście można również przerzedzić sosnę i pod nią dęba posadzić. Tylko jakoś u nas trochę słabiej taki dąb pod okapem rośnie, stąd zaproponowałem gniazda. :) Jednak wiele zależy od siedliska, a także no. warunków klimatycznych. Zmrozowiska na gniazdach mogą być dokuczliwe :roll:


można zrobić tak ze na istniejących juz gniazdach Db cięcia częściowe a reszta gniazd w so wiadomo zupełne by uzyskać te 80% ale to juz bedzie rębnia IIdU ?
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

IIdU
Co to za rębnia?
można zrobić tak ze na istniejących juz gniazdach Db cięcia częściowe a reszta gniazd w so wiadomo zupełne by uzyskać te 80%
Nie za dużo kombinowania? Ja bym raczej stawiał na IIIa tak jak Capricorn pisze, a naturalne odnowienie dębowe zawsze można włączyć jak są jakieś ładne płaty.

IId by było dobre gdyby dążono do utrzymania tego samego składu gatunkowego
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

Hym IIAU bedze szczery sam widziałem to oznaczenie kiedys na planie pozysknia i skojarzłem ze to moze byc jakaś odmiana udoskonalonej a co do tej IIIa to mnie już przekonaliście ze faktycznie bedzie najlepszym rozwiazaniem a jeszcze pytałem o to czy tą RB IIb gdzie pow wynosi 3,7 mogę przeprowadzić ciecie na całej powierzchni czy powinienem tą powierzchnie podzielic na 2
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

victorsp pisze:IIAU bedze szczery sam widziałem to oznaczenie kiedys na planie pozysknia

Literka U oznacza, że to ostatni etap rębni, czyli to faza uprzątająca, kiedy masz już dęba i domieszki, a pozostaje jedynie posadzić gat. światłożądne. Ty dopiero planujesz pierwszy etap rębni.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Rozwinę swój pomysł: równoczesne wycięcie gniazd w płatach sosny i odnowienie sztuczne dęba wraz z odnowieniem częściowym dęba w tych częściach drzewostanu, gdzie on rośnie.
Najbliżej temu do rębni II d (coś jak dawna rębnia IV d - nazywana u nas "rębnia śmietnik", bo dopuszcza różne elementy i sposoby prowadzenia cięć).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Obecna IVD ma to samo :) W sumie IIIB też umożliwia jednoczesne cięcie gniazd i przecinkę na międzygniazdowej :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:Obecna IVD ma to samo :) W sumie IIIB też umożliwia jednoczesne cięcie gniazd i przecinkę na międzygniazdowej :)
I oto chodzi. :spoko: Ważne, by była to rębnia z grupy złożonych... :D
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Dobrze też by mieściła się w tych uzgodnionych na KTG... :) W przeciwnym wypadku wypada skrobnąć papierek ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

Capricorn pisze:Obecna IVD ma to samo :) W sumie IIIB też umożliwia jednoczesne cięcie gniazd i przecinkę na międzygniazdowej :)
-STL Lśw, istniejący d-stan 6So4Dbb pow 4,10
Docelowy GTD 8Dbb2Md Rb IIIa

nie do końca chyba możę być każda, bo potrzebujemy z60 % So zrobic 80 % Dbb(czyli pow 3,12ha) a w rębni np IIIa jak planowalismy moge wykonać gniazda tylko według zasad max na 40% pow,

40% pow z 4,10ha = 1,64ha na takiej pow moge zrobic gniazda


So mamy na łacznej pow - 2,46ha-(1,64ha na takiej łacznej pow gniazda)
Db 1,64ha

więc by zmienić strukturę gat. tej pow gniazda moga byc wykonane tylko w So a w miejscach gdzie znajduje się Dąb musze wykonać cięcia częściowe liczyć na obsiew pozniej zupełne i uzupełnienie sztuczne tak czy nie??

i jaka to będze wtedy rębnia????
gdy

1. wykonam gniazdaw So na których wykonam sztuczne sadz Db
2. W miejscach wystepowania dęba wykonam ciecia obsiewne następnie odsłąniajace w celu obsiewu naturalnego z poźniejszym uzupełnieniem sztucznym
3. usunę sosne z pow. miedzygniazdowej( i obsadze sztucznie Md (gdy gniazda osiagna 1-3m) oraz wykonam ciecia uprzątające w dębach.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

victorsp pisze:i jaka to będze wtedy rębnia????
gdy

1. wykonam gniazdaw So na których wykonam sztuczne sadz Db
2. W miejscach wystepowania dęba wykonam ciecia obsiewne następnie odsłąniajace w celu obsiewu naturalnego z poźniejszym uzupełnieniem sztucznym
3. usunę sosne z pow. miedzygniazdowej( i obsadze sztucznie Md (gdy gniazda osiagna 1-3m) oraz wykonam ciecia uprzątające w dębach.
Ja jestem za nazwaniem tego IV d.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

victorsp pisze: potrzebujemy z60 % So zrobic 80 % Dbb(czyli pow 3,12ha) a w rębni np IIIa jak planowalismy moge wykonać gniazda tylko według zasad max na 40% pow,
Pow. wydzielenia ma 4,10ha, a już 40%, czyli 1,64 zajmuje dąb. Potrzebujesz więc tylko 40% gniazd, by osiągnąć wskazane 8DB. To oznacza, że RB IIIA jest również do wykonania :)

Jednak myślę sosna i dąb to nie wszystko. Myślę, że na tak mocnym siedlisku powinny znaleźć się jakieś gatunki biocenotyczne w ilości ok. 5-10%. Jak leśniczy powinieneś wynaleźć jakieś mikrosiedliska i możesz pewnie wygospodarować trochę miejsca na jakieś lipy, może jawory, czy wiązy. PUL jest jedynie szablonem, czyli wskazówką mówiącą jak powinien wyglądać procentowy rozkład gatunków, ale nie ma on znaczenia ścisłego i może (a nawet powinien) się w zależności od specyfiki miejsca zmieniać. Dlatego już teraz można pomyśleć o sadzeniu od razu na pow. międzygniazdowych cennych domieszek biocenotycznych.

Moja propozycja to Rb IIIB, jeśli zdecydujesz się na same gniazda i cięcia w starszej dębinie lub Rb IVD jeśli pokusisz się o zwiększenie odnowień o gatunki biocenotyczne kosztem sosny i dębu.

A co jest zapisane w PUL i jaka jest u Was rębnia zastępcza na Lśw. No i... jak wygląda tabela gatunków dla tego siedliska? Masz w ogóle coś takiego? Chodzi mi o coś takiego jak tu pokazano.
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

A co jest zapisane w PUL i jaka jest u Was rębnia zastępcza na Lśw. No i... jak wygląda tabela gatunków dla tego siedliska? Masz w ogóle coś takiego? Chodzi mi o coś takiego jak tu pokazano.[/quote]

No dopuszczalne na Lśw mamDb 80 Md i in. 20
główne Db ,domieszkowe Md Gb ,bioceno. Lp Jw Gr Os Jb

no masz racje ze powinienem dodać np Lp. Dbb80Md1Lp1

gdybym tak zrobił:

1. wycięcie gniazd na łącznej pow. 1,64 ha w płatach So
2.na pozostałej pow. W płatach Db cięcia Obsiewne
3. Sztuczne posadzenie Dbb 2/0 na gniazdach
4. Cięcia odsłaniające w płatach Db
5. Cięcia uprzątające i uzupełnienie odnowienia naturalnego odnowieniem sztucznym
6. usuniecie pow. miedzy gniazdowej So
7 sztuczne odnowienie pow miedzy gniazdowej Md i Lp



zatwierdził byś to ?? ale to bedzie wtedy i tak rębnia IV d
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67168
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

victorsp pisze:zatwierdził byś to ??
Ja nie widzę problemu. Pytanie, czy taka rębnia jest w PUL. Jeśli nie, to wypada wniosek do bossa skreślić :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77788
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... nazwa rębni jest najmniej ważna... najważniejsze są rodzaje cięć zaplanowane w dłuższym okresie czasu, nazwać sobie możesz dowolnie... np. rębnia victorspalska
victorsp
początkujący
początkujący
Posty: 44
Rejestracja: czwartek 22 sie 2013, 14:59
Lokalizacja: Leśny Gaj

Post autor: victorsp »

drwalnik pisze:... nazwa rębni jest najmniej ważna... najważniejsze są rodzaje cięć zaplanowane w dłuższym okresie czasu, nazwać sobie możesz dowolnie... np. rębnia victorspalska


rębnia nie ważna ? a jak oceniasznazwane przezemnie rodzaje cięć
ODPOWIEDZ