Dlaczego nie można wyrabiać wywrotów i suszek .

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
szkodniklesny
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: wtorek 29 gru 2015, 18:45
Lokalizacja: Z lasu

Dlaczego nie można wyrabiać wywrotów i suszek .

Post autor: szkodniklesny »

Witajcie mam pytanie dlaczego leśniczy nie pozwala na wyrobienie czy tam pozbieranie i wykupienie powalonych drzew oraz suchych "ochłapów" chciałbym się dowiedzieć czy rzeczywiście jest w tym jakiś sens bo w okolicznych lasach obraz jak po wojnie aż szkoda na to patrzeć tyle drzewa się marnuje , może ktoś mi wytłumaczyć oco chodzi , macie jakiś przykaz od górny czy takie widzi misie ? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170026
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Teoretycznie tzw. gałęziówkę mógłbyś za zgodą leśniczego wyrobić. Natomiast wiatrołomy i wiatrowały pewnie będą wyrobione przez ZUL i sprzedane za inne pieniądze niż te za samowyrób, mówiąc w bardzo wielkim skrócie.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14105
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Może również chodzić o bezpieczeństwo, mówiąc w bardzo wielkim skrócie. :roll:
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

SZCZEPAN pisze:Może również chodzić o bezpieczeństwo, mówiąc w bardzo wielkim skrócie. :roll:
Lub o koniec roku i koniec planu pozyskania.

Ja 100% grubizny pozyskuję przez ZUL. Właśnie ze względu na bezpieczeństwo.
Samowyrób dopuszczam tylko dla drobnicy.
Ewentualnie na CP-P, ale tu też ZUL wycina drzewka.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Ja nie pozwalam nigdy jeśli drzewo jest wywrotem, albo stojącym złomem. Ze względów bezpieczeństwa. To, co jest złamane i leży jak najbardziej można wyrobić i kupić :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Mogą też to być tzw miejsca ekologiczne gdzie naturalnie ma drewno ulegać gniciu . Ma to swoje uzasadnienie ekologiczne , nie będe cie tu pouczał . Najlepiej spytać sie miejscowego leśnika .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Najlepiej spytać sie miejscowego leśnika .
W tym przypadku raczej bez sensu. Z postu wynika taki obraz:
1. Spytał czy może wyrobić.
2. Otrzymał odpowiedź, że nie, bez uzasadnienia.
3. Pyta na forum, czy leśniczy miał prawo odmówić i dlaczego.
:)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek pisze:
Kuna lesna pisze:Najlepiej spytać sie miejscowego leśnika .
W tym przypadku raczej bez sensu. Z postu wynika taki obraz:
1. Spytał czy może wyrobić.
2. Otrzymał odpowiedź, że nie, bez uzasadnienia.
3. Pyta na forum, czy leśniczy miał prawo odmówić i dlaczego.
:)
Miał prawo odmówić.
Jeśli pyta o podstawę prawną - lokalne zarządzenie (decyzja) nadleśniczego.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie wiem nawet, czy tu aż zarządzenie jest potrzebne. Mnie wystarczy moja świadomość, że wywroty i złomy to tzw. drzewa niebezpieczne, wymagające szczególnych umiejętności pilarza :)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Capricorn pisze:Nie wiem nawet, czy tu aż zarządzenie jest potrzebne. Mnie wystarczy moja świadomość, że wywroty i złomy to tzw. drzewa niebezpieczne, wymagające szczególnych umiejętności pilarza :)
A ja mam podstawę do odmowy - "samowyrób wymaga uzyskania zgody leśniczego. "
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

No tak. Ja pomyślałem o jakichś szczegółowych rozwiązaniach w zarządzeniu :) :oops:
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
sylvan2
początkujący
początkujący
Posty: 171
Rejestracja: piątek 12 gru 2008, 21:44

Post autor: sylvan2 »

Niekiedy wydano stosowne zarządzenia zalecające unikania wyrabiania pojedynczych użytków przygodnych z przyczyn ekologicznych.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Reasumując, jest w tym jakiś sens...
Prawdopodobnie chodzi o:
- bezpieczeństwo,
- względy ekologiczne,
- względy ekonomiczne
lub jak to bywa w lesie o wszystko po trochu...
Szkoda tylko, że leśniczemu, który odmówił, nie chciało się wyjaśnić dlaczego...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Szkoda tylko, że leśniczemu, który odmówił, nie chciało się wyjaśnić dlaczego...
Wiesz, na podstawie lakonicznego postu szkodniklesny domniemywam, że "nie było pytania - nie mogło być odpowiedzi". Zapytał, czy może wyrobić czy tam pozbierać co się "wala po lesie" i otrzymał odpowiedź, że nie może. Nie zapytał leśniczego "dlaczego" wiec ten mu nie wyjaśnił.
Z drugiej strony dla szkodniklesny las tam wygląda "jak po wojnie" i "tyle się tam drzewa marnuje" bo dla niego w lesie powinno być jak na obrazku z parku: rosną sobie drzewa a pod nimi trawy i runo. Dla leśnika może to być po prostu normalny las - z drzewami, runem ale i martwym drewnem zalegającym dno.

1. Las ""jak po wojnie":

Obrazek

2. Las jaki chciałby widzieć szkodniklesny

Obrazek
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Więc gdzie ta edukacja leśna na którą wydajemy miliony?
Niestety w naszej firmie coś takiego jak wspólna polityka informacyjna (szeroko pojęta) istnieje tylko na papierze...
Dobrze, że jest choć to forum...
LP powinny na nie chuchać i dmuchać... :]
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jaźwiec pisze:Więc gdzie ta edukacja leśna na którą wydajemy miliony?
Wydaje mi się, że na samym dole leśnej edukacji kojarzona jest ona jedynie z pogadankami w szkołach/przedszkolach oraz z "zielonymi lekcjami" na jakie spędzają dziatwę panie nauczycielki. Przy czym największą atrakcją (dla dzieciaków) jest ognisko i kiełbaski.
Głęboko się mylę? Oby!
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Obawiam się, że mylisz się wprost przeciwnie tzn. nie głęboko...
Powiem więcej, obawiam się, że się nie mylisz... ale to już pewnie wiesz...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
borowiak

Post autor: borowiak »

Instrukcja BHP przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej w § 6, pkt 2, ppkt a zalicza do prac szczególnie niebezpiecznych prace przy usuwaniu złomów i wywrotów, dodatkowo w §87 pkt 1 mówi, że do usuwania złomów i wywrotów należy zatrudniać doświadczonych pracowników o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na wyposażenie w sprzęt, taki jak: ciągnik zrywkowy, wciągarki i ściągacze linowe, bloczki kierunkowe, wielokrążki, bosaki, tyczki itp. W związku z powyższym wszelkie zalecenia i zarządzenia bezpośrednio wpisują się w ramy Instrukcji i wykluczają pozyskiwanie drewna z wywrotów i złomów kosztem nabywcy. Dodatkowo wykonywanie tego typu prac kosztem skarbu pozwala na uzyskanie cenniejszych sortymentów niż w przypadku pozyskania kosztem nabywcy generującym głownie grubiznę S4 skutkującą utratą wyższych dochodów dla Nadleśnictwa.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

borowiak, to zależy co będziemy rozumieć pod pojęciem złomu i wywrotu. Jeżeli złom to odłamany konar albo nawet wierzchołek drzewa leżący na ziemi, a wywrot to stary spruchnialec, który przewrócił się , bo go inne, dorodniejsze zagłuszyły, to do ich uprzątnięcia, czy też pozyskania nie wymagał bym specbrygdy z tirforem i łańcuchami.
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
ODPOWIEDZ