Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Kuna lesna pisze:Możesz podać link bardzo mi jest to potrzebne .
Ja zrozumiałem, że jeszcze się nie pojawiły. Dopiero się pojawią...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Pokahontas371
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 16 sty 2024, 11:13

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Pokahontas371 »

Witam forumowiczów.
Jestem mieszanką z dziada pradziada pięknej wsi w małopolsce- Sidzina pod Babia Górą.
Moj dom sąsiaduje z grupą działek (należących do 1 właściciela) na działkach tych stoją 3 Dęby(które widzę z okna,widok kiedyś piękny....największy to Adam Pomnik Przyrody-jest tabliczka, odkad pamietam drzewo to było chronione .Napisalam kiedyś....gdyż:
Przy okazałym najstraszym Dębie wybudowano uwaga sklep budowlany,Wylano beton ponad korzeniami tego okazu,wjeżdzaja samochody ciężkie.Wokoł Dębów są odpady,widok straszny gdyby pobudzilo się zmarli dziadkowie to by zapłakali....
Interweniowaliśmy w tej sprawie do Gminy 1,5 roku temu sprawę "olano"-sołtysem naszej wsi jest matka właściciela tegoż nieszczęsnego sklepu- i wszystko wiemy.
Bylam w tej sprawie w Starostwie Powiatowym Suchej Beskidzkiej, tam to po obejrzeniu zdjęć Dębów w opłakanym stanie powiedziano że za to odpowiada Gmina,w Gminie z kolei odsyłają nas do Starostwa i tak sprawa się kręci 1,5 roku już.
Dąb ma się bardzo źle, były pracę konserwatorskie w listopadzie 2023, po kontakcie z firmą -napisała iż bardzo długo czekali aby w ogóle zainicjować konserwację tego obiektu i że zgadzają się z moją opinią oraz innych mieszkańców którym zależy na Ochronie Pomnikow Przyrody! Według opinii firmy konserwatorskiej uw. cyt" włodarze Gminy dopuścili się zaniedbania!- Co robić, czy tak można? Jak ratować te walory przyrodniczo krajobrazowe?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Wiesław »

Pokahontas371 pisze: wtorek 16 sty 2024, 12:00 - Co robić, czy tak można? Jak ratować te walory przyrodniczo krajobrazowe?
Szanowna mieszanko z dziada pradziada:
Proponuję założyć stowarzyszenie ekologiczne, zrobić zbiórkę pieniędzy i wykupić od obecnego właściciela działki gruntowe, na których są te dęby.
Wtedy stowarzyszenie zajmie się niczym nie skrępowaną czynną ochroną owych dębów, gdyż zajęcie to nie będzie już kolidowało z konstytucyjnym poszanowaniem własności prywatnej, ani z konstytucyjną wolnością działalności gospodarczej.
Uważam, że ten sposób działania wynika też z art. 86 konstytucji:
Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność za spowodowane przez siebie jego pogorszenie. Zasady tej odpowiedzialności określa ustawa.
Nie wykupiwszy dotychczas gruntu, doprowadziła pani do pogorszenia... 8)
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: tumanleśny »

Ktoś tu ma bardzo wisielczy humor....
Co nie znaczy, że jego rady są złe, bo dobre są!
I jedyne naprawdę skuteczne.
Dopóki ktoś odpowiedniej ceny za działkę nie zaoferuje nowym właścicielom...
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Kuna lesna »

Za pomnik odpowiada Gmina ona go powołuje i ona likwiduje. Zebrać ludzi, posprzątać i pilnować aby nic mu się nie stało.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Wiesław »

Kuna lesna pisze: wtorek 16 sty 2024, 17:42 Zebrać ludzi, posprzątać
Chcesz wkroczyć na teren prywatny, bez zgody właściciela i przestawiać tam rzeczy będące cudzą własnością? A może to są rekwizyty, zgodnie z wizją artysty rozmieszczone po powierzchni i wraz z pomnikowym dębem obrazujące entropię wszechświata? Chcesz bezprawnie zniszczyć dzieło sztuki? 8)
Gdyby pomnik przyrody był ustanowiony bez zgody właściciela terenu, co jest możliwe, sprawa byłaby trudniejsza, gdyż właściciel mógłby skutecznie bronić się przed ograniczaniem jego uprawnień właścicielskich, powołując się na art. 130 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - dalej p.o.ś., zgodnie z którym poddanie ochronie obszarów lub obiektów na podstawie przepisów u.o.p. może być uznane za "ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości" (art. 130 p.o.ś). Jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty gruntu takim ograniczeniem będzie się czuł poszkodowany, może wówczas w ciągu 2 lat złożyć do gminy wniosek o wykupienie od niego takiej nieruchomości – do wykupu stosuje się wówczas przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.). Alternatywnie, właściciel lub posiadacz gruntu może również w ciągu 2 lat złożyć wniosek do starosty o ustalenie "odszkodowania za poniesioną szkodę". Na podstawie art. 131 p.o.ś. starosta, ustala wówczas w drodze decyzji wysokość jednorazowego odszkodowania dla właściciela, które wypłaca gmina.
https://www.prawo.pl/biznes/czy-osoba-p ... 56183.html
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: osmoderma sp »

Wiesławie...czy zauważyłes że dotyczy to pomników powoływanych obecnie a nie ileś lat temu ? często jeszcze gdy było 49 województw??
po co ludzi wprowadzasz w błąd? bo chyba nie jest to celowa manipulacja z Twojej strony??
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: tumanleśny »

Są jeszcze pomniki z czasów gdy województw było17.
Ale czy nowy przepis w tej samej sprawie nie jest ważniejszy od starego?
I czy prawo własności pozostaje prawem własności?
A w sprawie powyżej: Jak wyczytałem były tam na obiekcie nawet prace konserwatorskie prowadzone.
Aż ciekawi mnie co to były za prace i kto za nie płacił?
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Pokahontas371
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 16 sty 2024, 11:13

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Pokahontas371 »

Wiesław -nie wiedziałam żeby móc ratowac Dęby , trzeba wykupić teren na którym się znajdują. Owszem posprzatałabym tam z chęcią, ale nie wejdę nawet na te działkę gdyż to nie mój teren,nie mój ogród. A czy można reagować na niedbalstwo i niszczenie Pomnikow Przyrody-można! Nawet wręcz należy! Dziękuję. Pozdrawiam.
Pokahontas371
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 16 sty 2024, 11:13

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Pokahontas371 »

Pan Wiesław nie do konca rację ma...że właściciel działki na której znajduje się Pomnik Przyrody może sobie robić co mu się podoba, gdyż to jego teren,
Nie do końca to tak wygląda...prawo własności ma swoje ograniczenia w niektórych przypadkach!

Odpowiedź firmy zajmującej się konserwacja Dębu Adam....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Wiesław »

osmoderma sp pisze: środa 17 sty 2024, 12:47 Wiesławie...czy zauważyłes że dotyczy to pomników powoływanych obecnie a nie ileś lat temu ? często jeszcze gdy było 49 województw??
po co ludzi wprowadzasz w błąd? bo chyba nie jest to celowa manipulacja z Twojej strony??
Konstytucja RP, ustawy, rozporządzenia i pomniejsze akty prawa miejscowego dotyczą nas wszystkich, zarówno urodzonych w PRL, jak też młodych. Jeśli jakiś dawniejszy akt prawny zastąpiono nowym, to stary nie obowiązuje.

Pomniki przyrody są w Polsce ustanawiane od 1949 roku. Kiedyś mogły je ustanawiać różne szczeble administracji publicznej, zaś od 2008 roku pomniki przyrody ustanawiane są wyłącznie w drodze uchwały rady gminy. Organ ustanawiający pomnik przyrody może w danej uchwale określić zakazy obowiązujące w obszarze chronionym pomnika (z zastrzeżeniem zapisów art. 30, 31, 32 konstytucji). Jeśli w obowiązującej uchwale dotyczącej konkretnego dębu (niezależnie od daty tej uchwały) nie umieszczono na przykład zakazu budowy na tej działce, to nie ma dziś podstaw, aby blokować zamierzenia budowlane właściciela gruntu… Podobnie z prowadzeniem działalności gospodarczej na tej działce, itp.

Właśnie w czasach PRL i trochę później, w czasie tzw. „transformacji ustrojowej” – ustanawiający pomniki nie liczyli się z własnością prywatną i uchwalano pomniki przyrody bez wiedzy właścicieli gruntu, nie siląc się nawet na formułowanie jakichś zakazów… Efekty są dziś takie jak w konkretnej sprawie…

Zgodnie z art. 7 konstytucji, organy władzy publicznej (w tym gminne i powiatowe) działają na podstawie i w granicach prawa. I nie ma nic dziś do rzeczy w którym roku ustanowiono pomnik przyrody, istotne są zapisane w akcie powołania zakazy i ograniczenia dotyczące konkretnego obiektu. Jeśli coś nie jest zabronione, to jest dozwolone.
Pozostają więc negocjacje z właścicielem i ewentualny wykup gruntu...
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Wiesław »

Mam też pytanie:
Dlaczego w 2012 roku przestały być pomnikami przyrody jesiony (5 szt), znajdujące się w otoczeniu kościoła parafialnego w Sidzinie?
Były w rejestrze pomników od roku 1949.
http://edziennik.malopolska.uw.gov.pl/W ... 53/akt.pdf
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: osmoderma sp »

wszystkim chętnym i zainteresowanym polecam komentarz do ustawy ochronie przyrody prof. Radeckiego - pomaga rozwiać wiele rozsterek...
A co do pytania Twojego Wiesławie - zapewne gdy weszły przepisy przejściowe do ustawy o ochronie przyrody zobowiązujące do swoistej " ratyfikacji" nie zostało to dopełnione. Jeśli jakiś pomnik "znika" to dzieje się to za wiedzą rady gminy, rdosia - który to akceptuje i wótjta/prezydenta miasta, który to podpisuje - często ze względu na biurokrację w przypadku np. szpalerów, alej liczba drzew pozostaje bez zmian ...dosadza się nowe jako utrzymianie całości. To o czy Ty piszesz dotyczy WYŁĄCZNIE powoływania nowych pomników. Często rada gminy wymaga - choć nie reguluje tego prawo aby wnioskodawca dołączył ośiwadczenie właściciela że nie będzie dochodził odszkodownia. W Warszawie wokoł PP tworzona jest 15 metrowa strefa ochronna - w któej prace wymagają uzgodneinia z prezydentem...rozwiązuje to wiele problemów
tumanleśny
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2596
Rejestracja: środa 19 lip 2023, 08:54

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: tumanleśny »

A teraz uczciwie odpowiedź: czy gdybyś miał działkę (gdziekolwiek ) to zrezygnowałbyś ze swoich praw?
A to oświadczenie o którym piszesz to przecież zabezpieczenie się gminy przed słonymi odszkodowaniami. Nie sądzę aby bez niego nowy pomnik ustanowili.
,
Tak, że: To, tamto, ten, tego, ten....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Wiesław »

osmoderma sp pisze: środa 17 sty 2024, 18:26 A co do pytania Twojego Wiesławie - zapewne gdy weszły przepisy przejściowe do
Zapytałem o 5 jesionów, bo jestem ciekaw czy przyczyną zdjęcia ich z rejestru pomników przyrody była choroba - zamieranie jesionów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamierani ... s%C5%82ego

Nie wiem jakich niuansów się w moim pytaniu doszukujesz, i nie chcę wiedzieć...
Wątek założyła osoba z tej miejscowości, to może wie jakie były powody i mi powie.
W moich stronach jesion jest obecnie wielką rzadkością, a kiedyś (dawno temu) byłem leśniczym leśnictwa Jesionowo... teraz została nazwa, ale gatunek drzewa zniknął prawie...
Miałem nadzieję, że problem dotyczy jesionów w zwartych drzewostanach, a te rosnące na otwartych przestrzeniach radzą sobie lepiej... I szukam informacji o tym.
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: osmoderma sp »

tumanleśny pisze: środa 17 sty 2024, 19:00 A teraz uczciwie odpowiedź: czy gdybyś miał działkę (gdziekolwiek ) to zrezygnowałbyś ze swoich praw?
A to oświadczenie o którym piszesz to przecież zabezpieczenie się gminy przed słonymi odszkodowaniami. Nie sądzę aby bez niego nowy pomnik ustanowili.
,
dla wielu właścicieli to wartość dodana... odszkodowanie - tak należy się każdemu z tytułu ograniczenia praw nabytych.
"Nie sądzę aby bez niego nowy pomnik ustanowili." się mylisz - zobacz ile jest podejmowanych uchwał o ustanowienie pomników przyrody. :D
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: osmoderma sp »

Wiesław pisze: środa 17 sty 2024, 20:06
Zapytałem o 5 jesionów, bo jestem ciekaw czy przyczyną zdjęcia ich z rejestru pomników przyrody była choroba - zamieranie jesionów:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamierani ... s%C5%82ego
Wiesławie Ty taki doświadczony pytasz się na tym forum o taką rzecz ....a fe....
podpowiem NIKT z nas na to nie odpowie...dotrzyj sobie do uzasadnienia uchwały będziesz wiedział....
osmoderma sp
początkujący
początkujący
Posty: 119
Rejestracja: środa 16 mar 2016, 22:38
Lokalizacja: z starej lipy

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: osmoderma sp »

ps. dawno mnie nie było ale jak widac tow. Wiesław wciąz trwa ....
Wiesław
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4746
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 19:30

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Wiesław »

osmoderma sp pisze: środa 17 sty 2024, 20:21 dotrzyj sobie do uzasadnienia uchwały będziesz wiedział....
Usiłowałem dotrzeć, ale mi się nie udało.
Dotarłem do uchwały, którą zalinkowałem kilka wpisów wyżej. W uchwale uzasadnienia brak... a tu mam okazję zapytać miejscową (z dziada pradziada)...
Doczytałem natomiast, że drzewa wycięto 10 lat po zdjęciu ich z ewidencji pomników przyrody... i decyzję podjęło starostwo, nie gmina... więc nie mam pewności czy to te same jesiony
https://suski.dlawas.info/wiadomosci/si ... id,30625,a
Pokahontas371
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: wtorek 16 sty 2024, 11:13

Re: Niszczenie pomnika przyrody (dąb)

Post autor: Pokahontas371 »

Niebieskie kropki położenie Dębów na mapie.
Dąb Adam nie należy do działki prywatnej. Na mapie widać poszerzająca sie przestrzeń z nadlewanym betonem, to nowość, pracę trwają.
Następnie z nie wiadomo jakiej przyczyny zniesienie Jesionów,Jodły ze statusu Pomnikow Przyrody,gdyż nie napisano, oraz Starodawnych przykościelnych lip,
Były jeszcze stare lipy wzdłuż drogi na roli Lipowej,wycięte wszystko co do pnia kilka lat temu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ