Potrzebna jest norma PN-D-95000

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Potrzebna jest norma PN-D-95000

Post autor: tobikedz »

Hej

Poszukuje tej normy. Znalazłem na razie tą

... [mod] ... PN-D-95000

, jest z roku 2012, gdzie nie ma aktualności z tego roku (a gdzieś przeleciało mi na tym forum zmianka, iż w tym roku była ona uaktualniana)

W tym roku była na egzaminie przedstażowym w RDLP Warszawa i może być również w moim RDLP. Oprócz oczywistych podstaw jak ustawa i ZHL, chciałbym trochę dodatkowych informacji przewertować, tak awaryjnie. Zatem trochę bym ją poczytał i przeanalizował, jednak dobrze by było uniknąć rzeczy nieaktualnych

Pozdro
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Ta norma jest obowiązująca.
Tak na marginesie, ciekaw jestem, czy Nadleśnictwo Wyszków uzyskało zgodę na opublikowanie owej normy ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sten pisze:ciekaw jestem, czy Nadleśnictwo Wyszków uzyskało zgodę na opublikowanie owej normy
Chyba nie, bowiem ta norma z linku nie spełnia wymogów, jakie nakładają przepisy prawa w kwestii kopiowania i rozpowszechniania PN.
Odnośnie kopiowania norm PKN umieścił na swych stronach taką informację:
Czy można kopiować Polskie Normy?

Zgodnie z art. 5 ust. 5 Ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. Nr 169 poz.1386), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2003 r., Polskie Normy korzystają z ochrony jak utwory literackie, a autorskie prawa majątkowe do nich przysługują krajowej jednostce normalizacyjnej, którą jest Polski Komitet Normalizacyjny.

Zabronione jest wykonywanie kopii norm, niezależnie od celu przeznaczenia, ponieważ legalnymi normami są tylko ich oryginały, posiadające co najmniej jedno z niżej wymienionych zabezpieczeń przed kopiowaniem:

hologram z opalizującym logo PKN i symbolem znaku zgodności z PN na stronicy tytułowej;
znak wodny drukowany na lewym marginesie każdej strony o treści "Polski Komitet Normalizacyjny (rok)";
znak wodny w nagłówku każdej strony w przypadku sprzedaży formy elektronicznej.

Publikowanie i rozpowszechnianie Polskich Norm nieposiadających powyższego oznaczenia jest niezgodne z aktualnie obowiązującym stanem prawnym i stanowi naruszenie Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. 2006, Nr 90, poz. 631 z późn. zm.), co może prowadzić do odpowiedzialności karnej określonej w przepisach ww. ustawy.

Reprodukcja Polskich Norm może odbywać się jedynie za oficjalną zgodą PKN i tylko w odniesieniu do konkretnych fragmentów Polskich Norm (tabele, rysunki itp.), które nie mogą przekraczać 30% objętości normy. Szczegółowe zasady udzielania zgody na reprodukcje Polskich Norm opisane są w Regulaminie wykorzystania praw autorskich do Polskich Norm i innych dokumentów normalizacyjnych. Prowadzenie spraw związanych z wydawaniem zezwoleń na reprodukcję PN i publikacji normalizacyjnych krajowych, międzynarodowych, europejskich i zagranicznych, należy do zadań Wydziału Sprzedaży i Marketingu PKN.

Wszelkich informacji związanych z prawami autorskimi do Polskich Norm wynikającymi z ustawy o normalizacji oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych udziela Zespół Prawny PKN, tel.: 22 55 67 511.
Wspomniany wyżej regulamin wykorzystania praw autorskich do Polskich Norm i innych dokumentów normalizacyjnych brzmi tak: http://www.pkn.pl/sites/default/files/R ... 0_2015.pdf
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

4. zasady ogólne
4.1 Zezwolenie jest jednorazowe i jest wydawane na wniosek ...
4.2 Zezwolenie dotyczy
c) reprodukcji w mediach internetowych
No to jednak ....
Awatar użytkownika
tobikedz
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 251
Rejestracja: niedziela 27 maja 2012, 13:21
Lokalizacja: Duże miasto

Post autor: tobikedz »

Pisząc dalej, według g, gdzie Regulamin wykorzystania praw autorskich do Polskich Norm i innych dokumentów normalizacyjnych doprowadził do regulaminu przedruków, gdzie jest zapisane o publikacji publicznej w mediach internetowych.

Czyli pisząc dalej, ściągając taką ogólnie dostępną normę, też łamie prawo ?

Okazało się, że nie ma egzaminu przedstażowego, zatem norma jest mi nie potrzebna

Jednak jeśli ją mam, to sobie poczytam, o ile nie łamie prawa korzystając z tej wersji
My borów włodarze
Stajem przy sztandarze.
Darz Bór! – tak hasło brzmi,
Gra hejnał chór -
Darz Bór! – Darz Bór!
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ciekawym, czy ma szanse powodzenia skarga na PKN do UOKiK o wykorzystywanie pozycji monopolisty. Tak mi się nasunęło po obejrzeniu cennika dostępu do serwisu "Normy online"...
tobikedz pisze:Czyli pisząc dalej, ściągając taką ogólnie dostępną normę, też łamie prawo ?
Żadne ściąganie z internetu (poza korzystaniem z technologi torrentów i im podobnych) nie jest łamaniem prawa. Prawo łamie ten, kto utwór chroniony prawem autorskim rozpowszechnia/udostępnia.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Xander
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 31 mar 2017, 09:50

Post autor: Xander »

Ja tam wgl się w takie rzeczy nie bawie jeśli chodzi o normy czy coś w tym stylu to zawsze jakaś zaprzyjaźniona kancelaria albo [... mod] który jest moim przyjacielem zawsze mi ogarnie ten temat. I jestem tego zdania że tak jest najbezpieczniej jeśli chodzi o przepisy i różnego rodzaju normy.
ODPOWIEDZ