Wybór technikum leśnego.

Technikum, liceum profilowane, studia leśne i przyrodnicze...

Moderator: Moderatorzy

Verhest
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 19:07

Wybór technikum leśnego.

Post autor: Verhest »

Czołem :help:
Jestem teraz w ciężkim momencie "wyboru zawodu", a raczej technikum, wytypowałem trzy z nich, które najbardziej mi odpowiadają:
- Tuchola
- Goraj
- Milicz
Czy szkoły te różnią się w jakikolwiek znaczący sposób poziomem nauczania? O sobie mogę powiedzieć, że jestem naprawdę dobrym uczniem i przedmioty humanistyczne, ścisłe, czy lingwistyczne (czyt. językowe) nie sprawiają mi większych trudności, więc temat moich predyspozycji można odpuścić. Czy istnieje jakaś realna różnica w przygotowaniu do matury oraz zawodu między tymi szkołami? Pozdrawiam :]
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Re: Wybór technikum leśnego.

Post autor: niziołek »

Verhest pisze:Czołem :help:
Jestem teraz w ciężkim momencie "wyboru zawodu", a raczej technikum, wytypowałem trzy z nich, które najbardziej mi odpowiadają:
- Tuchola
- Goraj
- Milicz
Czy szkoły te różnią się w jakikolwiek znaczący sposób poziomem nauczania? O sobie mogę powiedzieć, że jestem naprawdę dobrym uczniem i przedmioty humanistyczne, ścisłe, czy lingwistyczne (czyt. językowe) nie sprawiają mi większych trudności, więc temat moich predyspozycji można odpuścić. Czy istnieje jakaś realna różnica w przygotowaniu do matury oraz zawodu między tymi szkołami? Pozdrawiam :]
:D Za moich czasów najlepszy i najbardziej prestiżowy był Milicz... Najtrudniej się było tam dostać. To było wprawdzie 43 lata temu, ale Milicz to było to!... Hej! :spoko: :brawo:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Verhest
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 19:07

Re: Wybór technikum leśnego.

Post autor: Verhest »

niziołek pisze: :D Za moich czasów najlepszy i najbardziej prestiżowy był Milicz... Najtrudniej się było tam dostać. To było wprawdzie 43 lata temu, ale Milicz to było to!... Hej! :spoko: :brawo:
Powiem szczerze, że to właśnie Milicz jest na mojej "liście" najwyżej, mam do niego najbliżej, i z mojego miejsca zamieszkania droga jest dość prosta, porównując przebijanie się A2 do Goraja.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22760
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Idź do dobrego ogólniaka.
Po maturze w LO będziesz miał szersze możliwości wyboru zawodu i dalszego kształcenia.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Verhest, Z tych szkół to wybierz tą co jest najbliżej domu :) I pamiętaj, ze każdy tutaj będzie zachwalał swoja szkołę. Bo innych nie zna a wiadomo, że ta którą ukończył jest najlepsza! :wink:
No i najlepiej radzi ci j24 :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5662
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

I nie słuchaj bajek że po technikum, ktoś Ciebie do pracy przyjmie w LP, takie czasy,gdy magistrów masz na pęczki.
Dobre Liceum ( jak koledzy już pisali) to łatwiejszy start na studia, rok mniej nauki, a i plany mogą ulec zmianie :wink:
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2642
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Tylko po LO nie dostaniesz się na staż w LP a i na studiach wszystko dla ciebie będzie nowe . Ja wybrałbym TL i potem studia .
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

Dobre LO. Będziesz miał czas wybór przemyśleć.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170279
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Kuna lesna pisze:Ja wybrałbym TL i potem studia .
Z tym też bym się zgodził. A które z tych trzech techników jest lepsze? Moim zdaniem poziom nauczania jest na podobnym poziomie, bo nie może się różnić, skoro te szkoły podlegają pod MŚ. Zatem wybierz Milicz, skoro tam masz najbliżej .
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Verhest
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 19:07

Post autor: Verhest »

Proponujecie LO tylko z uwagi na dostanie się na studia/poziom na studiach czy jeszcze jakiś inny czynniki, nie licząc tego roku mniej?
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5662
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Wbrew pozorom technikum baaardzo nieznacznie daje szanse na podjęcie pracy w LP (ogólnie pojeta administracja) Dziś po techniukum jesteś wyspecjalizowanym operatorem maszyn, urządzeń ......i narzędzi ręcznych :lol: ,choć to dopiero praktyka zrobi z ciebie fachowca. A i tu przyzwoite oferty nie leżą na ulicy.
Przede wszystkim musisz określić co chcesz w życiu robić.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Verhest pisze:Proponujecie LO tylko z uwagi na dostanie się na studia/poziom na studiach czy jeszcze jakiś inny czynniki, nie licząc tego roku mniej?
Na studia łatwiej dostać sie po dobrym LO.
Po technikum leśnym roczny staż, a na umowę na stałe masz marne szanse.
Poczytaj na stronach LP o wymaganiach przy naborze na stanowiska podleśniczych lub specjalistów do biura.
Verhest
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 17 sty 2015, 19:07

Post autor: Verhest »

Istnieje jakaś ustawa regulująca rekrutację czy jest to sprawa indywidualna nadleśnictw?
Awatar użytkownika
aldebaran
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 289
Rejestracja: wtorek 11 lis 2014, 10:51

Post autor: aldebaran »

I nie zakładaj, że po LO na studiach leśnych będziesz miał trudniej - z moich obserwacji wynika, że jest dokładnie odwrotnie.

Nie wiem czego to wina - może technikom wydaje się, że już ten materiał mieli i go znają, dlatego sobie trochę odpuszczają, ale potem wychodzi szydło z worka...

Aktualnie jestem na 3 roku leśnictwa w Krakowie - sporo ludzi, którzy przyszli po technikum już dawno odpadło, a ci którzy się ostali mają często po 2 warunki lub wręcz powtarzają rok.
Za to ludzie po LO są w czołówce.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105223
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Nie ma i nie może być takich przepisów, które nakazywały by zatrudnienie kogokolwiek :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4270
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

j24 pisze:Idź do dobrego ogólniaka.
Po maturze w LO będziesz miał szersze możliwości wyboru zawodu i dalszego kształcenia.
:spoko: POPIERAM!!!
Jeśli chcesz "atakować" pracę w lesie to po technikum i tak marne szanse.
Min studia. Technikum to rok w plecy :D
Technikum leśne to nie szkoła zawodowa typu zawodówka, po której nauczywszy się spawać można pracować albo założyć firmę.
Leśnictwo to raczej bardzo wąska "specjalizacja"
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1024
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Piotrek pisze:Nie ma i nie może być takich przepisów, które nakazywały by zatrudnienie kogokolwiek :)
Jest za to szeroko rozwinięta fantazja :?
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4270
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Kuna lesna pisze:Tylko po LO nie dostaniesz się na staż w LP a i na studiach wszystko dla ciebie będzie nowe . Ja wybrałbym TL i potem studia .
To jest pole do popisu.
Studia są nie tylko po to aby studiować ale też aby się uczyć :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
GATROWY
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: środa 14 sty 2015, 11:40
Lokalizacja: Puszcza Solska

Post autor: GATROWY »

Kolego jeśli myślisz poważnie o pracy w LP to myślę, że najlepiej pójść do TL i nauczyć się podstaw leśnictwa, administracji i takiego ogólnego zarysu czym są Lasy Państwowe i jak wygląda w nich praca a potem pójść na dobre studia leśne (Warszawa, Kraków bądź Poznań). Jeśli podejdziesz na serio do nauki przedmiotów zawodowych w TL to będzie Ci o wiele łatwiej w porównaniu do ludzi po ogólniaku bo Ty już co nie co wiesz :) pozdrawiam
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4270
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

GATROWY pisze:będzie Ci o wiele łatwiej w porównaniu do ludzi po ogólniaku bo Ty już co nie co wiesz :) pozdrawiam
bzdury
mówie to jako "ogólniak" - chyba, że kiedyś to 4-letnie inaczej uczyło :D
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
ODPOWIEDZ