Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

filipesku pisze:Nie warto przywiązywać się do schematu :) w przyszłym roku bądą zmiany w IOL..
Dobrze wiedzieć.
Awatar użytkownika
yahoo
początkujący
początkujący
Posty: 195
Rejestracja: sobota 28 kwie 2012, 11:39
Lokalizacja: stąd

Post autor: yahoo »

filipesku pisze:Nie. Ale będzie trzecia metoda.
Prostokąt o wymiarach 2,6x1,5 metra, który obejmuje pień? Dwie takie próby na powierzchni kontrolnej?
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

yahoo pisze:
filipesku pisze:Nie. Ale będzie trzecia metoda.
Prostokąt o wymiarach 2,6x1,5 metra, który obejmuje pień? Dwie takie próby na powierzchni kontrolnej?
Dwie próby na PK ale o wymiarach 2.6 x 1m (czyli taka sama powierzchnia jak przy 10 ramkach 1 x 0,5m), bo stwierdzono, że przy metodzie 10 drzew występowały martwe pkt np przy pniu co powodowało słabszą wykrywalność barczatki, lub pierścień między ramkami przy drzewie i ramkami oddalonym od drzewa co wpływały podobno na wykrywalność strzygoni.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

krzycho pisze:Dwie próby [...] o wymiarach 2.6 x 1m (czyli taka sama powierzchnia jak przy 10 ramkach 1 x 0,5m
Ta matematyka jest mi obca... dla mnie 5,2 m² to jednak więcej niż 5 m².
Teraz już nie? :shock: :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylvan

Post autor: Sylvan »

Piotrek pisze:
krzycho pisze:Dwie próby [...] o wymiarach 2.6 x 1m (czyli taka sama powierzchnia jak przy 10 ramkach 1 x 0,5m
Ta matematyka jest mi obca... dla mnie 5,2 m² to jednak więcej niż 5 m².
Teraz już nie? :shock: :wink:
A bo się czepiasz szczegółów. A to chyba tylko o to chodzi żeby powierzchnię pnia uwzględnić. I nie przyznać, że generalnie wszystkie metody można o kant d..y potłuc. Podokapówka była przez kilkadziesiąt lat i było dobrze. Przyszły "ramki". Jakoś coraz trudniej powierzchnie w terenie wyznaczyć (za wąskie wydzielenia).
A niezależnie od metody owady albo są, albo ich nie ma. A jeśli są to wiadomo jakie są tendencje rozwoju gradacji. A niezależnie od metody ciekawi mnie jaki procent owadów jest znajdowany - niezależnie od metody. A wiosną i tak obserwacje lotów, ścinanie na płachty itd.
Awatar użytkownika
Blues Brothers
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5600
Rejestracja: niedziela 31 mar 2013, 17:46

Post autor: Blues Brothers »

Dawno, dawno temu, poszukiwania były na początku grudnia, czasami pod śniegiem. Ostatnio ledwo przygruntowy przymrozek wystąpi , już ruszamy na poszukiwania, a efekt mizerny. Może tu tkwi problem ?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Zawsze można popełnić tak, co by podokapówka objęła wymiarami pień. Wówczas może nawet mniej wyjść do przeszukania ;)
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Blues Brothers pisze:Może tu tkwi problem ?
Obawiam się, że instrukcje nie nadążają za zmianami klimatu...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylvan

Post autor: Sylvan »

I właśnie dlatego te wszystkie metody........
Według mnie wszelkie próby mające doprowadzić do otrzymania obiektywnych danych w tym zakresie są skazane na niepowodzenie. NIKT, NIGDY nie znajdzie wszystkich poszukiwanych obiektów, a kłótnie o metry kwadratowe itp nic do sprawy nie wnoszą. Ktoś tu pisał, że metoda ramkowa wykluczała znalezienie barczatki. A przecież co drugie drzewo miało być obszukane w szyi korzeniowej.
Z drugiej strony tylko obserwacje całoroczne coś dają, a jesienne poszukiwania wystarczy, że określą tendencje. Swoją drogą ciekawe, że dotąd nikt nie wpadł na pomysł, że aby było porównanie to trzeba szukać pod tym samym drzewem?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Sylvan pisze:Ktoś tu pisał, że metoda ramkowa wykluczała znalezienie barczatki. A przecież co drugie drzewo miało być obszukane w szyi korzeniowej.
Sztywno trzymający się instrukcji szukali w odległości od pnia równej szerokości ramki... :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Sylvan pisze:Według mnie wszelkie próby mające doprowadzić do otrzymania obiektywnych danych w tym zakresie są skazane na niepowodzenie.
Nigdy chyba nikt nie zakładał, że jesienne mają dać idealny obraz stanu zagrożenia w nadchodzącym roku. Mają zasygnalizować stan populacji i wskazać gdzie w przyszłym roku należy wykonywać poszukiwania wiosenne.
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
krzycho
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: czwartek 17 wrz 2009, 17:32
Lokalizacja: ja jestem????

Post autor: krzycho »

Piotrek pisze:
krzycho pisze:Dwie próby [...] o wymiarach 2.6 x 1m (czyli taka sama powierzchnia jak przy 10 ramkach 1 x 0,5m
Ta matematyka jest mi obca... dla mnie 5,2 m² to jednak więcej niż 5 m².
Teraz już nie? :shock: :wink:
Różnica o te 0,1m2 to jak ktoś wspominał statystyczna wielkość powierzchni pnia który jest w próbie.
ODPOWIEDZ