bonitacja

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
berciku16
początkujący
początkujący
Posty: 33
Rejestracja: środa 21 sie 2013, 17:21
Lokalizacja: krosno

bonitacja

Post autor: berciku16 »

Może ktoś mi dokładne wytłumaczyć albo podesłać materiały o klasach bonitacji drzew/drzewostanów? Wszystkie informacje mile widziane:) Na internecie szukałem ale nic konkretnego znaleźć nie mogę ;/
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77854
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... Klasa bonitacji drzewostanu – wskaźnik określający potencjalne możliwości produkcyjne siedliska leśnego dla danego gatunku. Klasę bonitacji określa się oddzielnie dla podstawowych gatunków lasotwórczych na podstawie wieku i wysokości drzewostanu. W Polsce stosowana jest w tym celu wysokość przeciętna, standardem światowym jest natomiast wysokość górna. Do odczytania klasy bonitacji stosuje się krzywe bonitacyjne, które obrazują przebieg wzrostu wysokości drzewostanu wraz z wiekiem na różnych siedliskach. Wykresy krzywych bonitacyjnych głównych gatunków drzew leśnych można znaleźć w tablicach zasobności i przyrostu drzewostanów. Krzywe bonitacyjne opisywane są również w formie modeli statystycznych [1,2]. W Polsce klasę bonitacji oznacza się cyframi rzymskimi I-V (dla sosny Ia, I, II, III, IV, V). Potencjalną produkcyjność siedliska określa się również za pomocą wskaźnika bonitacji...
... całość ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77854
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... (urządzanie lasu), kwalifikacja drzewostanu na podstawie zdolności produkcyjnej siedliska (w planowaniu urządzeniowym odnoszona do gatunku panującego). Klasę bonitacji drzewostanu (zarówno gatunku panującego, jak i pozostałych gatunków wchodzących w skład drzewostanu) ustala się na podstawie porównywania wysokości przeciętnej danego gatunku z wysokością przeciętną (tego samego gatunku i wieku), zawartą w „Tablicach zasobności i przyrostu drzewostanów”. Bonitację gatunków określa się z dokładnością do jednej klasy. Dla gatunków nieobjętych „Tablicami zasobności i przyrostu drzewostanów” należy stosować tablice gatunków drzew o zbliżonej dynamice rozwoju, a mianowicie dla:
1) topoli i wierzby – według osiki,
2) klonu, jaworu i lipy – według buka,
3) wiązu i grabu – według dębu,
4) pozostałych gatunków nieobjętych tablicami – według brzozy..."
całość ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3783
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Re: bonitacja

Post autor: crocidura »

berciku16 pisze:Na internecie szukałem ale nic konkretnego znaleźć nie mogę ;/
:wow:

radzę wpisać w wyszukiwarkę "bonitacja drzewostanu"

tam są konkretne rzeczy (w końcu szukasz "wszystkich informacji") - jeśli ich nie ma to podaj czego "konkretnie" nie możesz znaleźć.
ODPOWIEDZ