ogrodzenia

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

drwalnik pisze:... nie lepiej co 4-5 metrów? ...
Nie, siatka niespecjalnie stabilna jest. Jeśli by wkopywać, co 4-5m to wystarczyło bi raptem 20-25 słupków, a to obniża jeszcze bardziej masę
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Albo coś źle liczysz albo macie takie drewno. Na m3 drewna dębowego wchodzi 30 słupków(pod warunkiem , że są długości 2.5mb i idealne walce o średnicy 13cm). Z doświadczenia wiem, że wchodzi ich średnio 20 na 1 m3 czyli daje już 412 zł(33słupki na 100mb bo dajemy co 3mb). Do tego około 1 m3 żerdzi (przeważnie papierówka sosnowa 2.5 bita pośrodku przęsła na dole) 228zł = 640zł/100mb. Dodać należy kilka słupków na wypory i przejścia plus na szczeble plus skoble :D
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Capricorn pisze:Ja preferuję db.c średnica 13-14cm, grubsze są ciężkie i trudno je nosić. Ważne ile tych słupków jest. te 40 słupków nie zrobi takiej masy, by za drewno zapłacić 700zł
Rozumiem, że chodziło Ci o dąb cieńsza średnica. Policz tylko i wyjdzie ci około 1,30m3 na 100mb (pod warunkiem oczywiście, że słupki będą prościutkie i jak walce).
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jakub pisze: Do tego około 1 m3 żerdzi
Słupki długości 2,70, ale żerdzi nie dajemy - taniej jest kupić wyższą siatkę i podwinąć oraz zasypać ją darnią. Dzik nie przejdzie, bo staje biegami na siatce, więc nie ma jak jej podnieść. odpada 220zł...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jakub pisze: Policz tylko i wyjdzie ci około 1,30m3 na 100mb
U nas dąb s2a to ok. 220zł za m3
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Capricorn pisze:
jakub pisze: Policz tylko i wyjdzie ci około 1,30m3 na 100mb
U nas dąb s2a to ok. 220zł za m3
Ok ale to 0.6 m3/100mb to coś pomyliłeś
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jakub pisze:Ok ale to 0.6 m3/100mb to coś pomyliłeś
Nawet jeśli policzysz 1,5m3 to i tak nie wyjdzie 700zł
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Capricorn pisze:
jakub pisze:Ok ale to 0.6 m3/100mb to coś pomyliłeś
Nawet jeśli policzysz 1,5m3 to i tak nie wyjdzie 700zł
Pisząc mi o 700zł/100mb miałem na myśli moje nadleśnictwo i ich technologie wymaganą :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jakub pisze: miałem na myśli moje nadleśnictwo i ich technologie wymaganą :D
Co Wy tam grodzicie - jodłę? Kurcze, nadleśnictwa wymagają ogrodzeń, które wytrzymają kilkanaście lat... Przerost formy nad treścią trochę. Dąb powinien po 8-9 latach uciec spod pysków :shock:
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

To co grodzimy to i tak nie pomaga. Dzik nieraz nie zauważy siatki i tylko strzępy się robią
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jakub pisze: Dzik nieraz nie zauważy siatki i tylko strzępy się robią
Dlatego my siatki podwijamy. Dzik nie podniesie siatki, na której stoi, a rozerwać może tylko wówczas gdy ucieka w panice, co się rzadko zdarza.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Wkopać siatkę w lesie jest u was mniejszym kosztem niż przybić wałek na dole?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Tak, to pozornie bardziej pracochłonne, ale primo mniej drewna to mniejszy koszt, który możesz poświęcić na zasypanie siatki, a secundo skoro zwierzynie trudniej przedostać się przez takie ogrodzenie to mamy mniej napraw, remontów i innych kosztów z tym związanych.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Może masz rację. Nie próbowaliśmy tego. Ręcznie kopiecie rowy pod tą siatke czy pługiem leśnym?
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

No i odzyskanie jej w całości pewnie wiąże się z cudem? po 8 czy 10 latach w ziemi pewnie nie za bardzo da się ją wyciągnąć w całości
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77501
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

jakub pisze:po 8 czy 10 latach w ziemi pewnie nie za bardzo da się ją wyciągnąć w całości
... a jak będzie zagięta tylko? ... w sumie też będzie korodować ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Różnie, najczęściej wykorzystujemy pasy wyorane przez pługi, ale często zasypujemy darnią. Najlepiej, gdy ogrodzenia są wykonywane awansem. Wówczas przez zimę siatka z darnią się zespala i wiosną zarasta. Przez te parę lat istnienia ogrodzenia korzenie nie przerastają siatki na tyle mocno, żeby nie dało jej się wyjąć więc później można normalnie odzyskać ją w całości.
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

A na górę nic nie dajecie? My kilka lat temu jeszcze dawaliśmy żerdzie na górę ale jak łoś przyszedł to i tak nic z tego sobie nie robił i tylko gorzej było naprostować :D
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66912
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

jakub pisze:A na górę nic nie dajecie?
A po co? Na łosia nie pomoże, na złomy i wywroty też... Taniej i szybciej naprawić w razie awarii niż ładować się w koszty bez sensu.
Krzysiek88
początkujący
początkujący
Posty: 83
Rejestracja: czwartek 17 kwie 2014, 21:50

Post autor: Krzysiek88 »

Co byście polecili żeby zagrodzić drogę zającowi? Las jest ogrodzony, ale na dole oczka mają 30cm na 10cm z tego co pamiętam, no i o ile rok temu zając nie szkodził, tak teraz jest ich coraz więcej w mojej okolicy, powracają chyba bo kilka lat w ogóle ich nie było, no i drzewka troche podgryzł. Mam tą siatkę i myślałem, żeby te oczka 30x10 zagęścić drutem wiązałkowym, ale to sporo roboty, choć chyba najtańsza opcja, jeszcze mi po głowie chodzi siatka elewacyjna, żeby ją na dwie lub trzy części pociąć, bo jest sprzedawana po 50mb i wtedy z 50mb jak sie potnie robi się więcej, a od ziemi to tak 30cm lub 40cm powinno wystarczyć na zająca, jeszcze są siatki takie zielone do rabat czy coś, oczko 15mm na 15mm, ale One by wyszły drogo bo mi trzeba 450m. Widziałem kiedyś, że nie raz przy autostradzie na dole też jest taka zielona siatka, to jest taka jak do rabat z tym oczkiem 15mm na 15mm?
ODPOWIEDZ