Legary

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Legary

Post autor: Borowiec_maly »

Czy są jakieś normy, wymiary i dopuszczalne wady, na legary podtrzymujące drewno tartaczne lub stosy?
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170025
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W normie PN-D-95000 jest tylko mowa o podkładkach, bez uszczegółowienia.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Borowiec_maly pisze:Czy są jakieś normy, wymiary i dopuszczalne wady, na legary podtrzymujące drewno tartaczne lub stosy?
Nie ma. Oprócz zdrowego rozsądku :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Aha, to bardzo fajnie, że nie ma na nie norm. Dzięki : )
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Borowiec_maly pisze:Aha, to bardzo fajnie, że nie ma na nie norm. Dzięki : )
Tylko nie zapominaj, że w sytuacji braku norm ogólnopolskich normą stają się wymagania danego nadleśnictwa i musisz robić podkładki i legary takie, jakich sobie zażyczy leśniczy :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

A są może jakieś normy na to jak powinien wyglądać pniak po ścięciu, oprócz tego, że tnie się na 1/4 pierśnicy?
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170025
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wygląd pniaka zależy też od ukształtowania terenu, od stopnia pochylenia drzewa - daleko nie szukając. Książkowy wygląd możliwy jest jedynie na równym gruncie i prostej strzale.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

A są może jakieś normy na to jak powinien wyglądać pniak po ścięciu, oprócz tego, że tnie się na 1/4 pierśnicy?
Borowiec _maly o czym ty piszesz ? Pniak ma wyglądać jak w BHP jest też znakiem prawidłowo wykonanej ścinki i podczas wypadku stanowi świadectwo błędów pilarzy .
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Borowiec_maly pisze:A są może jakieś normy na to jak powinien wyglądać pniak po ścięciu, oprócz tego, że tnie się na 1/4 pierśnicy?
Nie pierśnicy tylko średnicy w miejscu ciecia. Resztę przeczytaj w "Instrukcji bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej" (załącznik do zarządzenia nr 36 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 20 kwietnia 2012 r.): http://www.lasy.gov.pl/dokumenty/gospod ... ukcja-bhp/ , str. 25 - 27 (od § 46 do § 48).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Sylvan

Post autor: Sylvan »

A ja za pozwoleniem wrócę do pierwszego pytania. Nie ukrywam, że ten temat jest najbliższy pytaniu, które chciałem zadać.

Norma mówi, że drewno wielkowymiarowe ma leżeć na legarach, a stosowe na podkładkach.

Czym się różni legar od podkładki?
Jaki przepis to reguluje?

Pokłóciłem się kiedyś o to ze znajomym brakarzem. Nie potrafił mi wskazać żadnego przepisu dotyczącego tego problemu. To jak? Według widzimisię? No i czyjego widzimisię?

Pozdrawiam
K.M
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Sylvan pisze:To jak? Według widzimisię? No i czyjego widzimisię?
Na przykład powinno być to opisane w zamówieniu choćby tak:
Przygotowane legary muszą być takiej średnicy i w takiej ilości, aby zerwane drewno nie leżało na ziemi.
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/px_dg~rdl ... nnosci.doc
Sylvan

Post autor: Sylvan »

Wybacz Capricorn, ale kompletnie nie o to mi chodziło.
Jest przepis, czy go nie ma. A jeśli jest to dlaczego czyjekolwiek widzimisię?
No i czym się legar rózni od podkładki?
Po 35 latach pracy chciałoby się wiedzieć..... :( ........
Pozdrawiam
K.M
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Jest przepis, czy go nie ma.
Nie ma. Stosuje się definicję słownikową jeśli nie ma normy. Dlatego wystarczy napisać tak jak Ci podałem. Zarówno legar jak i podkładka oddzielają drewno od podłoża. Twoim obowiązkiem jest więc zastosować taki materiał, który to zapewni. Na betonowych płytach wystarczy kilkunastocentymetrowa żerdź, a na grząskim podłożu nieraz trzeba położyć kilka tartaczek i to sporej grubości. Dlatego nie ma normy.
Sylvan pisze:A jeśli jest to dlaczego czyjekolwiek widzimisię?

I najważniejsze - zamawiający płaci, więc wymaga. Tylko tyle i aż tyle.
crocidura
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3759
Rejestracja: wtorek 05 lut 2013, 17:21
Lokalizacja: Węgorzyno

Post autor: crocidura »

A co z podejściem, że podkładka jest opakowaniem mającym spełniać normę?

Jeśli wymogów nie ma - to może w końcu DYR... ustali jakieś warunki, by moć za te drewno płacić?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

crocidura pisze:A co z podejściem, że podkładka jest opakowaniem mającym spełniać normę?
Już to kiedyś uzgodniliśmy - podkładka, czy tez legar ma oddzielać towar od podłoża. Nie ma mowy o normie.
crocidura pisze:by moć za te drewno płacić?
Za co i jak chcesz płacić? Możesz dwa patyki położyć na zmarzniętej ziemi i wystarczy na podkładkę, a możesz mieć grubsze podkładki na stałe przez cały rok na trwałych mygłach.
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Legary i podkładki nie są opakowaniem. Opakowaniem jest wyłącznie kora.
I'm going off the rails on a crazy train
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Skrzacik pisze:Opakowaniem jest wyłącznie kora.
O ile drewno nie jest korowane ;)
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Legary pod dłużycą były potrzebne jak transport odbywał się pragami z linami. Tego wymagały przepisy bodajże bhp (jak będę miał wolną chwilę to poszukam). Obecnie to tylko nasza dobra wola lub chęć dłuższego składowania wybranych sortymentów (np. niechodliwych lub z sezonowo-pogodową dostępnością wywozu).

Od paru ostatnich lat nie przypominam sobie aby sortymenty cenniejsze leżały dłużej niż 3 dni od zrywki, a pozostałe dłużyce dłużej niż tydzień (wyjąwszy miesiące zimowe kiedy termin wywozu nie ma większego wpływu na deprecjację surowca). A bywa, że drewno pozyskane i zerwane rano wieczorem jest już u odbiorcy. W LP zmienił się proces technologiczny, tniemy pod odbiorcę "na kursy". Teraz cięcie niektórych zrębów wygląda jak wykonywanie trzebieży i trwa czasem przez 12 miesięcy w roku - Temu wytnij dwa kursy tego, temu wytnij pięć tego, a to zostaw coś się wymyśli na koniec roku...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Borsuk pisze: Obecnie to tylko nasza dobra wola lub chęć dłuższego składowania wybranych sortymentów (np. niechodliwych lub z sezonowo-pogodową dostępnością wywozu).
Musisz wziąć pod uwagę, że nie wszędzie da się z żurawiem jeździć. Mogą się trafiać jeszcze takie auta.
Borsuk pisze:Od paru ostatnich lat nie przypominam sobie aby sortymenty cenniejsze leżały dłużej niż 3 dni od zrywki,
Zimą z drewnem nic się nie dzieje. Może sobie leżeć. Wysyłałem teraz WB1 sprzed miesiąca :)

Legary w zimie czasem też się przydają. Szczególnie, jak jest mokro, a potem nagle ściska mróz. Można mocno uszkodzić przymarznięte do gruntu drewno przy załadunku.
Awatar użytkownika
Skrzacik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1023
Rejestracja: sobota 26 maja 2012, 15:44
Lokalizacja: dolinka

Post autor: Skrzacik »

Capricorn pisze:
Skrzacik pisze:Opakowaniem jest wyłącznie kora.
O ile drewno nie jest korowane ;)
Ale podkładki pod okorowanym drewnem nie awansują do rangi opakowania. ;)
ODPOWIEDZ