Czynsz za mieszkanie SL

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33795
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Czynsz za mieszkanie SL

Post autor: góral bagienny »

Po pozbawieniu części pracowników LP przywileju bezpłatnego mieszkania otrzymali oni dodatek "rekompensacyjny" mający załagodzić nieco niekorzystną dla nich zmianę przepisów. Dzięki temu manewrowi tracąc przywilej bezpłatnego mieszkania otrzymywało się, potencjalną przynajmniej, możliwość jego wykupu na warunkach preferencyjnych. I dobrze, wielu pracowników zapewne z tej możliwości skorzystało.

Sporo jednak czasu minęło i jestem ciekawy jakiej wysokości czynsz płacą dzisiaj (albo jutro, bo sytuacja jest dynamiczna i czynsze w wielu jednostkach wzrosną od przyszłego roku) podleśniczowie, strażnicy czy zastępcy w różnych rejonach kraju.
Jeśli ktoś nie chce podawać nazwy nadleśnictwa, to może ujawnić tylko dyrekcję i wysokość czynszu netto za 1m2, co ma zapisane w umowie najmu.

To może być ciekawe porównanie, bo do wyliczenia bazowej stawki czynszu wlicza się kalkulację kosztów wszystkich mieszkań będących w zasobach jednostki. Czyli jeśli jednostka ma się finansowo dobrze i ma duże nakłady na modernizacje i remonty obiektów mieszkaniowych nie przewidzianych do sprzedaży (czyli głównie leśniczówek), to wartość czynszu bardzo wzrasta w całym nadleśnictwie, co odczuwają przede wszystkim ci, którym nie przysługuje mieszkanie bezpłatne, bo inni płacą tylko podatek od tej kwoty.

Sęk w tym, że są to często mieszkania przeznaczone niby do sprzedaży, ale w jakimś odległym horyzoncie czasowym, a wiadomo, że w takich mieszkaniach remonty nie są planowane. Czyli za wzrost standardu mieszkania płacą ci, których to w ogóle nie dotyczy.

Czy tak jest wszędzie? I jaki jest rozrzut stawek?
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
zielonyp
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: środa 22 sty 2014, 22:31

Post autor: zielonyp »

RDLP Olsztyn. Mieszkanie kosztuje mnie 2.50 zl za m3 a budynki gospodarcze 1 zł za m3.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Za metry sześcienne naliczają czynsz? :shock:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33795
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Jakbyś poodbierał trochę drewna to i czas liczyłbyś w m3
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

:) Ja płacę od 1 X 2013, czyli tydzień po odwołaniu 3,83 za m2 mieszkania i 0,72 za m2 garażu. Mam wątpliwości, czy prawnie było od razu naliczanie, czy nie czasem dopiero po 3 miesiącach. Uważam też, że pracownicy którzy mieli bezpłatne i nagle muszą płacić, bo coś tam w życiu się stało, też powinni dostawać dodatek. To jest dyskryminacja byłych leśniczych, że jak teraz przechodzą na płatne to już te dodatki włącznie z wyrównawczym powyżej 300 zł się nie należą...Hej! :shock:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Mironka
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2009, 20:14
Lokalizacja: zza biurka

Post autor: Mironka »

Mam przed sobą nowe zarządzenie nadleśniczego z października 2013 r, Jak dla mnie za mieszkanie w bloku wychodzi 6,50 za m2 po wszystkich możliwych upustach. Bez dopłat z n-ctwa, bo jako specjaliście nigdy się nie należało, bez możliwości wykupu, bo podobno takie niezbędne. Bez remontu, bo gierkowski standard remontów i modernizacji nie wymaga. Pytanie - jeśli w końcu wynajmę sobie u nas na wsi takie samo mieszkanie, ale za dużo mniejsze pieniądze,bo takie u nas są realia, to kto się tu wprowadzi, a za chwilkę kupi ? Ja :wink: wiem
Awatar użytkownika
góral bagienny
wiceminister
wiceminister
Posty: 33795
Rejestracja: sobota 07 cze 2008, 12:41

Post autor: góral bagienny »

Temat wywołałem, bo w tym roku czynsz wzrasta mi z 2,53 na 4,21 zł/m2, a stawka czynszu za budynek gospodarczy do 1,23 . Stawki wzrastają "tylko" o 40% ponieważ z ogólnych uregulowań dotyczących podwyżek czynszów wynika, że w jednym roku nie można podnieść czynszu więcej niż o 40%. Docelowo, według wyliczeń naszej administracji (zgodnej z wytycznymi Dyrektora RDLP), czynsz mi wzrośnie o ok. 140% w stosunku do dotychczasowego, czyli do dobrze ponad 6 zł/m2.
Z czego to wynika i jakie są konsekwencje zasygnalizowałem w pierwszym poście tego wątku.
Nieoficjalnie dowiedziałem się, ze DG pracuje nad sposobem wyliczania jednej stawki czynszu dla całych LP, która ma być ogłoszona w lutym br. Bardziej zorientowanych proszę o rozwinięcie tego tematu.
niziołek pisze:pracownicy którzy mieli bezpłatne i nagle muszą płacić, bo coś tam w życiu się stało, też powinni dostawać dodatek
Oczywistym jest, że przepisy w tym względzie powinny obejmować wszystkich pracowników LP tak samo, zarówno tych zmieniających stanowiska, jak i nowozatrudnionych. To temat dla ZZ.
' :doh: P O E Z J A , G Ł U P K U ! ! ! :doh:
Mironka
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2009, 20:14
Lokalizacja: zza biurka

Post autor: Mironka »

A to u nas trochę inaczej- docelowa stawka 7,35 lub 7,50 ( coś około tego), a podwyżka nie mniej niż 50 %. Co dyrekcja i co nadleśnictwo to o sytuacja odmienna, ale idea ta sama. Swoją drogą niech mi ktoś wytłumaczy, co ma dać taka drastyczna podwyżka czynszów? Uratować finanse LP ? Do nadleśnictw wpłynęły pisma o wyrównaniu podwyżek dla pracowników, którzy utracili uprawnienia, więc czy pojedyncze osoby, które płaciły i płacą oraz emeryci, którym mieszkań nie sprzedano maja uratować finanse Lasów Państwowych? Niech mi ktoś przedstawi rachunek ekonomiczny, bo na razie DG szyje to zbyt gruba nicią.
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

góral bagienny pisze:pracownicy którzy mieli bezpłatne i nagle muszą płacić, bo coś tam w życiu się stało, też powinni dostawać dodatek
Oczywistym jest, że przepisy w tym względzie powinny obejmować wszystkich pracowników LP tak samo, zarówno tych zmieniających stanowiska, jak i nowozatrudnionych. To temat dla ZZ.
:shock: Ktoś z Generalnej powinien też pójść po rozum do głowy i pomyśleć o rozwiązaniu problemu w skali kraju. Ja nie dostałem tych 300 złotych, ale przez 2 miesiące dostawałem 110 zł wyrównania za opłatę powyżej 300. W grudniu zadzwoniła do mnie koleżanka z pracy, że ponieważ ja po jakiejś dacie zacząłem płacić za mieszkanie to naliczała mi ten dodatek niesłusznie. Jeśli się nie zgodzę na potrącenie, to ona będzie musiała zapłacić. Zgodziłem się, ale mam duże poczucie niesprawiedliwości w traktowaniu pracowników w LP... Hej! :shock:
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Mironka
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2009, 20:14
Lokalizacja: zza biurka

Post autor: Mironka »

Moim skromnym zdaniem "problem" czynszów jest sztucznym tworem, którego przełknąć nie możne sama DGLP, ale większość dyrekcji posłusznie wprowadziła nowe zasady nie zważając na to, że nowe są w opracowaniu. Po zapoznaniu się z projektem nowych zasad widzę, że nie ma dobrego pomysłu. Pytanie więc rodzi się sano: po co wprowadzać teraz, na finiszu nowe zasady? Jaki jest rachunek ekonomiczny ?
Zasób mieszkaniowy kurczy się z dnia na dzień, a koszty poniesione w latach ubiegłych długo będą wpływały na stawki. Śmieja się ci, którym zrobiono potężne remonty niedługo przed sprzedażą.
Niech ktoś w końcu po męsku przyzna się lub zaprzeczy, że ta cała rewolucja ma lub nie na celu stworzenie narzędzia do opróżnienia wszystkich niesprzedanych jeszcze i "niezbędnych" lokali.
No cóż, ale w lasach mężczyzn coraz mniej, oj mniej :(
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

góral bagienny pisze:Nieoficjalnie dowiedziałem się, ze DG pracuje nad sposobem wyliczania jednej stawki czynszu dla całych LP, która ma być ogłoszona w lutym br. Bardziej zorientowanych proszę o rozwinięcie tego tematu.
Faktycznie jest powrót do jednych wytycznych dla całego kraju. Trwają uzgodnienia, w tym ze związkami zawodowymi, które przekazały DG informacje o "kominach" czynszowych jakie powstały po wprowadzeniu odrębnych wytycznych w każdej RDLP. Stąd decyzja DG o powrocie do wytycznych z DGLP
Jest to powrót niejako do prac, które prowadził zespól zadaniowy na przełomie 2011 i 2012, a co nie zostało wdrożone.
Ale nie liczyłbym na obniżki, może też nie będzie drastycznych podwyżek.

Trzeba tez pamiętać, że to będą wytyczne tylko co ma się znaleźć w kalkulacji stawki w każdym nadleśnictwie, nie będzie to ustalenie konkretnej stawki.

Mironka - gdyby ta sprawa była prosta jak wynika z Twoich postów, to problem dawno byłby załatwiony.

Nie wiem też o jakim finiszu piszesz. jeśli masz na myśli sprzedaż mieszkań w LP to grubo sie mylisz - to jest jeszcze minimum 5-7 lat zanim sprzedane będą mieszkania zbędne.

Góral bagienny pisał też na początku
do wyliczenia bazowej stawki czynszu wlicza się kalkulację kosztów wszystkich mieszkań będących w zasobach jednostki.
co nie jest prawdą, bo w większości RDLP osobno wylicza się stawki dla mieszkań czynszowych i osobno dla SL.
Trwają zresztą ożywione dyskusje w gronie głównych księgowych, która opcja jest dobra i dopuszczalna z prawnego punktu widzenia - zdania naprawdę są podzielone.
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Kegg, jak to dobrze mądrego poczytać :D
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Mironka
początkujący
początkujący
Posty: 27
Rejestracja: poniedziałek 09 mar 2009, 20:14
Lokalizacja: zza biurka

Post autor: Mironka »

Widać, że Kregg jest dobrze zorientowany w temacie i dzięki za informacje. Oczywiście, że nie wierzę w szybką sprzedaż mieszkań, ale bez komentarza. Dziwi mnie tylko, że wytyczne niby takie same ,a czynsze przeróżne. Podstawą w ostatniej wersji była przecież stawka wojewody. I dlaczego jedne dyrekcje wprowadziły podwyżki , a inne nie. Kogo i co obowiązuje ? Może jestem niedoinformowana, to mnie poprawcie.
Pierwszy raz słyszę, że stawki wyliczane są oddzielnie dla czynszowych i oddzielnie dla funkcyjnych. Widziałam taki projekt, ale to na razie projekt, który przesłany został do konsultacji i do tego czasu obowiązuje jedna stawka bazowa. Niby jedne Lasy, a gdzie zasięgnąć języka to inaczej. Nie liczę na obniżki. Liczę na rozsądek i utrzymanie/przywrócenie stawek , bo na razie to od lutego mam podwyżkę "nie mniej niż 50 %" , zgodnie z zarządzeniem nadleśniczego. W przyszłym roku kolejne procenty.
Niepokoi mnie tempo wprowadzania podwyżek, jakbyśmy mieli dorzucić się do organizacji obchodów kolejnej rocznicy :(
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Mironka pisze:.....Dziwi mnie tylko, że wytyczne niby takie same ,a czynsze przeróżne. Podstawą w ostatniej wersji była przecież stawka wojewody. I dlaczego jedne dyrekcje wprowadziły podwyżki , a inne nie. Kogo i co obowiązuje ? Może jestem niedoinformowana, to mnie poprawcie......
Nie było do tej pory "jednych wytycznych".
Stawka wojewody to temat, który może zaistnieć tylko wtedy jeśli do kalkulacji stawki będzie brana wartość odtworzeniowa - nie jest to jednak raczej dobra podstawa do kalkulacji.

Wszystkie dyrekcje wprowadziły nowe zasady wyliczania stawki czynszu - nie we wszystkich jednostkach były jednak konieczne podwyżki.

Problem ten ma wiele płaszczyzn - trudnych, niejednoznacznych. Miejmy nadzieję, że w połowie marca będą gotowe nowe zasady - a od 1 lipca wdrożone w nadleśnictwach (w niektórych może to być później, bo ustawowo nie można robić zmian w stawkach czynszu częściej niż co 6 miesięcy)
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
Dziki Dzik
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 28 sty 2014, 10:20
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: Dziki Dzik »

Witam Brać Leśną :)
U mnie stawka za m2 mieszkania wynosi 5,05 zł, budynków gospodarczych nie ma więc stawki nie znam natomiast jest jeszcze opłata za działkę 0,03 zł za m2.
Pozdrawiam z okolic stolicy.
Lepiej mieć Parkinsona i trochę rozlać - niż Alzheimera i zapomnieć wypić...
filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

Dziki Dzik, a może najpierw dzień dobry w przywitalni?? Ot taki miły zwyczaj....
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
ODPOWIEDZ