FARBA- szkodliwa czy nie?

Szkolenia, wypadki, choroby, pierwsza pomoc, ocena ryzyka...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Nie denerwuj się :) Maski o ile dobrze zrozumiałem mojego behapowca należą się nam dopiero od tego roku ;)
lastel

Post autor: lastel »

Skrzacik pisze:A to odzież ochronna i robocza jest przyznawana na wniosek pracownika?
No właśnie . Pracodawca jezeli zauważa warunki szkodliwe powinien zabezpieczyć przed nimi pracownika . Od kilku ładnych lat jesteśmy podtruwani , nieważne jak kto odczuwa i tak jego organizm jest poddawany działaniu szkodliwej substancji . Jeżeli pracodawca o tym nie wiedział lub przemilczał , to tak czy inaczej naraził nas na działanie szkodkiwych substancji i prawdopodobnie na uszczerbek na zdrowiu . Praca z użyciem farby do znakowania drzew powinna być zakwalifikowana jako praca w warunkach szkodliwych z całą procedurą z tego wynikającą .
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Jak mi pracodawca zafunduje obowiązkowe wyznaczanie w OP-1 ze "słoniem" na twarzy to Was znajdę :x

Mi jest dobrze jak jest - ja już nie chcę ulepszeń, ułatwień :?
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Na szczęście nikt nie zmusza do używania masek :lol: My otrzymaliśmy dodatkowo stopery do uszu i to też jest nowość :)
Awatar użytkownika
magda55
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16544
Rejestracja: środa 22 mar 2006, 16:24
Lokalizacja: krakow

Post autor: magda55 »

kolorowe kredki pisze:a czego w zawodowym życiu na oczy nie widziałem. :evil: Ale to pewnie wyłącznie z mojej winy bo nie napisałem wniosku :lol:
Wystarczy BHPowca postawić do pionu ??
U nas np nie ma problemu, nikogo stawiać nie trzeba ;)
Dobry humor nie załatwi wszystkiego ale wkurzy tyle osób, że warto go mieć :)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Obawiam się, że "problem maseczki" wynika z tego, że ktoś kiedyś uznał iż takowa "przynależy się" tylko w przypadku stosowania farb w pomieszczeniach słabo wentylowanych. "Frische luftu" nie można zaś uznać za miejsce źle wentylowane...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

magda55 pisze:Wystarczy BHPowca postawić do pionu ??
Sporo mych włosów jest już siwa. Już mi się nie chce.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Wypada również spojrzeć, co się na danym stanowisku należy. Te przepisy się zmieniają, a niektórym nie chce się sprawdzać.
elfik
początkujący
początkujący
Posty: 96
Rejestracja: piątek 16 lip 2010, 07:52
Lokalizacja: z Kotliny

Post autor: elfik »

Nie, nie trzeba pisać wniosku na cos co się należy, ale skoro ktoś uważa że ma głupiego, bezmyślnego i niekumatego BHPowca to można mu zwrócić uwagę ( nie na piśmie ) że coś jest nie halo, prawda?
Wniosek nie jest podaniem na piśmie, ale w czasie np. szkolenia okresowego można podsunąć niekumatemu bhpowcowi luźne wnioski.
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

W takim razie na najbliższej naradzie należy przypomnieć, że zmienił się zestaw środków ochrony indywidualnej należnej leśniczym. Tyle, że to nie są luźne wnioski, a wypełnienie obowiązków wobec pracownika.
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

maverick pisze:Dodam też, że idealne na zabrudzenia od farby jest idealny płyn do zmywania paznokci.
czyli aceton ? pogrzebię jutro i mogę podać nazwę rewelacyjnej pasty do mycia rąk bez użycia rozpuszczalników , tylko wodą . Tak sobie czytam i trochę mam wątpliwości czy aby maska p/pył wystarczająco chroni przed wdychaniem oparów rozcieńczalników zawartych w farbie :|
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Maseczka ochroni najwyżej przed drobinami farby, ale to też dobre, gdy się cały dzień wyznacza. Rozpuszczalnik jest już raczej nie do wyłapania i trzeba się z wiatrem ustawiać :roll:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

biedronka pisze:Tak sobie czytam i trochę mam wątpliwości czy aby maska p/pył wystarczająco chroni przed wdychaniem oparów rozcieńczalników zawartych w farbie :|
Oczywiście, ze nie. Ona chroni przed wdychaniem kropelek farby i cząsteczek pigmentów a nie przed gazową frakcją farby. Dlatego uważam, podobnie jak twórcy przepisów, że farby należy używać wyłącznie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych a na świeżym powietrzu tak się ustawiać względem kierunku wiatru aby zabierał od nas chmurę odpadów a nie pchał ja nam "w mordę".
W każdym innym przypadku maska p/pył jest "sztuką dla sztuki"...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Piotrek pisze:Dlatego uważam, podobnie jak twórcy przepisów, że farby należy używać wyłącznie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych a na świeżym powietrzu tak się ustawiać względem kierunku wiatru aby zabierał od nas chmurę odpadów a nie pchał ja nam "w mordę".
po coś to w końcu producenty piszą te smutne teksty o warunkach stosowania ;)
per aspera ad astra
.....carpe diem....
lastel

Post autor: lastel »

Piotrek pisze:Dlatego uważam, podobnie jak twórcy przepisów, że farby należy używać wyłącznie w pomieszczeniach dobrze wentylowanych a na świeżym powietrzu tak się ustawiać względem kierunku wiatru aby zabierał od nas chmurę odpadów a nie pchał ja nam "w mordę".
A wyznaczyłeś chociaż z 1 ha trzebieży załóżmy TWP z ustawianiem sie do kierunku wiatru :? Jacy to znowu twórcy przepisów ? Producent napisał najbardziej oględnie jak porafił że farba jest szkodliwa jeżeli przebywa się w jej oparach . Domyślnie i oględnie zaugerował ,że na otwartej przestrzeni może być bezpiecznie . LP przyjęły tak jak wiele innych rzeczy bez zastanowienia bo tak było im wygodniej , do zawodowego stosowania . Ciekawe co powiedzą na obrażenia zdrowotne za stosowanie prawie jak maseczki na twarz bez żadnych zabezpieczeń .
Swoją drogą gdyby rozłożyć malowanie na cały rok i nie wymagać żeby było wymalowane dwa lata przed wycięciem , to zużyto by 1/4 farby i zagrożenie z powodu nasilenia na czynnik szkodliwy zmniejszyłoby się o 70 % . Tylko jak to zrobić w postkomunistycznym przedsiębiorstwie państwowym . :)
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67160
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

lastel pisze:A wyznaczyłeś chociaż z 1 ha trzebieży załóżmy TWP z ustawianiem sie do kierunku wiatru :?
A targałeś ze sobą puszki olejnej i pędzle wyznaczając trzebieże? No to niedługo możesz, bo wówczas się nie nawdychasz, a firmie wyjdzie to taniej :P
lastel pisze:gdyby rozłożyć malowanie na cały rok i nie wymagać żeby było wymalowane dwa lata przed wycięciem
Kto Ci broni wykonywać szacunki brakarskie w każdej wolnej chwili? Ja mam wyznaczone wszystko na 2016 i zaczynam właśnie na 2017 właśnie dlatego, że mam czas i nie ma liści. O ile wiem to leśniczy kieruje swoją pracą, a nie kto inny...
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105113
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

lastel pisze:A wyznaczyłeś chociaż z 1 ha trzebieży
Niejeden.
lastel pisze:z ustawianiem sie do kierunku wiatru
Czasem się udało. Ale rzadko :)
Co do reszty - patrz post Capricorna.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

.... :D ale bo to jeszcze jest tak ,że jeśli owa farba wodną nie jest to podczas aplikacji (radosnego psiukania na pień ;P) w obrębie strumienia występuje strefa zagrożenia wybuchem (nic tak dobrze bum nie robi jak aerozole ;) ) a zatem odzież ochronna pracownika podczas owej czynności powinna mieć właściwości alektrostatyczne . Oczywiście zapalniczka do fajek w EX-ie :lol: a tak serio ...... zazwyczaj wystarcza zdrowy rozsądek :) kiedy Pani domu maluje pazurki na prowokujący kolor też wystepuje zagrożenie ..niejako podwójne :lol:
per aspera ad astra
.....carpe diem....
lastel

Post autor: lastel »

Capricorn pisze:Kto Ci broni wykonywać szacunki brakarskie w każdej wolnej chwili? Ja mam wyznaczone wszystko na 2016 i zaczynam właśnie na 2017 właśnie dlatego, że mam czas i nie ma liści
Przecież żeby farba była widoczna po kilku latach trzeba jej więcej użyć .
Uznanie farby za szkodliwą dla zddrowia wymusi na pracodawcy określone działania ochronne . W tej chwili uważa że można ją dodawać do herbaty .
biedronka pisze:a tak serio ...... zazwyczaj wystarcza zdrowy rozsądek
zapraszam do lasu na jeden dzień :)
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

biedronka pisze: kiedy Pani domu maluje pazurki na prowokujący kolor też wystepuje zagrożenie ..niejako podwójne :lol:
Kiedy Pani maluje pazurki zagrożenie jest zbliżone do tego w strefie ZERO wybuchu atomówki :D :D :D
ODPOWIEDZ