Jakie pozacenowe kryteria stosują nadleśnictwa

Ustawa o zamówieniach publicznych, formy, tryby...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Jakie pozacenowe kryteria stosują nadleśnictwa

Post autor: jakub »

Jakie pozacenowe kryteria stosują nadleśnictwa przy wyborze ofert na usługi leśne?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170025
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Referencje, doświadczenie, maszyny i urządzenia...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

cena 85 %
5% zatrudnianie osoby z wykształceniem leśnym
10% dysponowaniem (nie koniecznie posiadaniem) harvestera
Jak to bywa u was?
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

Np. lata obecności firmy na rynku, inwestycje w sprzęt w ciągu ostatnich x lat.
Wykształcenie leśne i harvester (tam gdzie jest potrzebny) wg mnie bardziej pasuje do warunków udziału w postępowaniu niż do kryteriów oceny ofert. Bo np co wtedy gdy ktoś da bardzo niską cenę, a nie będzie miał ani jednej osoby z wykształceniem leśnym?
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Agnieszka pisze:Bo np co wtedy gdy ktoś da bardzo niską cenę, a nie będzie miał ani jednej osoby z wykształceniem leśnym?
To nie dostanie 5 punktów przy ocenie
za cenę dostanie 85 punktów i to wszystko. Ktoś z wyższą ceną dostanie 81 punktów za cenę i 5 punktów za leśnika i wygra bo będzie miał 86pkt
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Agnieszka pisze:Np. lata obecności firmy na rynku, inwestycje w sprzęt w ciągu ostatnich x lat.
Gdzie to stosują? przyznaja za to dodatkowe punkty?
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

jakub pisze:Gdzie to stosują? przyznaja za to dodatkowe punkty?
Moje nadleśnictwo to stosowało do przetargu nieograniczonego, m. in. w zeszłym roku.
No tak, cena ma największy udział %, a te mają po 10-15%.
jakub pisze:To nie dostanie 5 punktów przy ocenie
Ale cena może mu wystarczyć, plus jakieś inne kryterium, wygra i okaże się, że ze strony firmy nie ma nikogo kto ma pojęcie o gospodarce leśnej. Wg mnie bezpieczniej jest to zaznaczyć przy warunku dysponowania odpowiednimi osobami, zdolnymi do wykonania zamówienia.
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Raczej nie ma nadleśnictwa, które nie wymaga referencji. Nie trzeba mieć leśnika w firmie żeby znać się na pracy :)
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

Agnieszka pisze: Moje nadleśnictwo to stosowało do przetargu nieograniczonego, m. in. w zeszłym roku.
Ile za co dali punktów?
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

jakub pisze:Raczej nie ma nadleśnictwa, które nie wymaga referencji. Nie trzeba mieć leśnika w firmie żeby znać się na pracy :)
Pewnie masz rację, ja tylko napisałam to co ja bym zrobiła, tak trochę zachowawczo i na wszelki wypadek :)
jakub pisze:Ile za co dali punktów?
Nie pamiętam dokładnie. Ale chyba cena 80%, inwestycje 10%, obecność na rynku 10%. Albo w tych granicach.
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Agnieszka pisze:Np. lata obecności firmy na rynku, inwestycje w sprzęt w ciągu ostatnich x lat.
Wykształcenie leśne i harvester (tam gdzie jest potrzebny) wg mnie bardziej pasuje do warunków udziału w postępowaniu niż do kryteriów oceny ofert. Bo np co wtedy gdy ktoś da bardzo niską cenę, a nie będzie miał ani jednej osoby z wykształceniem leśnym?
Niestety według ustawy PZP nie są to kryteria, ani rzeczy których możemy żądać od wykonawcy.
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

ulan01 pisze:
Niestety według ustawy PZP nie są to kryteria, ani rzeczy których możemy żądać od wykonawcy.
Nie możecie żądać ale możecie punktować.
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

ulan01 pisze:Niestety według ustawy PZP nie są to kryteria, ani rzeczy których możemy żądać od wykonawcy.
Ale to nie są przecież warunki udziału w postępowaniu, o których mówi ustawa i na potwierdzenie których można żądać określonych w rozporządzeniu dokumentów, oświadczeń itp., tylko kryteria oceny ofert...
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
AnnaSara77
początkujący
początkujący
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2011, 22:10
Lokalizacja: Zgorzelec

Zadziwiające kryterium oceny

Post autor: AnnaSara77 »

Witam,
W moim nadleśnictwie to sobie tak wymyślili. Ciekawa jestem co Wy na to:)
Przy wyborze oferty zamawiający będzie się kierował następującym kryterium:
Cena brutto ofertowa – 80%.
Posiadanie ciągników do zrywki drewna na własność – 20%
Posiadanie ciągników na własność:

- 2 ciągniki do zrywki drewna – 20 pkt

- 1 ciągnik do zrywki drewna – 10 pkt

- ciągniki dysponowane (obce) – 0 pkt
Czy ktoś się kiedykolwiek spotkał z takim kryterium bo zadziwiające to dla mnie.
Awatar użytkownika
Tobi
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: środa 23 paź 2013, 07:35

Post autor: Tobi »

Faktycznie ciekawe. Coś jeszcze wymyślili? :shock:
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

Agnieszka pisze: ulan01 napisał/a:
Niestety według ustawy PZP nie są to kryteria, ani rzeczy których możemy żądać od wykonawcy.

Ale to nie są przecież warunki udziału w postępowaniu, o których mówi ustawa i na potwierdzenie których można żądać określonych w rozporządzeniu dokumentów, oświadczeń itp., tylko kryteria oceny ofert..
tak tylko przypomnę odpowiadałem na twój post:
Agnieszka pisze:Wykształcenie leśne i harvester (tam gdzie jest potrzebny) wg mnie bardziej pasuje do warunków udziału w postępowaniu
jako kryteria oceny ofert często, między innymi i u nas, są stosowane
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
Awatar użytkownika
Agnieszka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 12973
Rejestracja: czwartek 17 maja 2007, 17:54

Post autor: Agnieszka »

ulan01 pisze:tak tylko przypomnę odpowiadałem na twój post
A to przepraszam Cię, jakoś się nie zrozumieliśmy.
Może inaczej, bo się trochę zagmatwało i nie wiem czy się dobrze rozumiemy.
Harvester można wpisać do potencjału technicznego jakiego wymagamy od potencjalnego wykonawcy, a osobę z wykształceniem leśnym do osób, będących zdolnych do wykonania zamówienia.
A zarówno osoby zdolne do wykonania zamówienia jak i potencjał techniczny są w warunkach, jakie powinien spełnić wykonawca.
Czarodziejka zawsze działa. Źle czy dobrze, okaże się później. Ale trzeba działać, śmiało chwytać życie za grzywę. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się.(A. Sapkowski)
ulan01
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 258
Rejestracja: piątek 20 lip 2012, 07:20
Lokalizacja: Polska

Post autor: ulan01 »

No chyba małe nieporozumienie, ale chwytam o co biega

Agnieszka pisze:Harvester można wpisać do potencjału technicznego jakiego wymagamy od potencjalnego wykonawcy, a osobę z wykształceniem leśnym do osób, będących zdolnych do wykonania zamówienia.
Co do tego nie jestem pewny co by było jakby ktos zaskarżył taką spoecyfikacje....
Z tego co wiem jak my robimy przynajmniej z osobami o wykształceniu leśnym, nie jest to wymagane ale we wzorze umowy jest taki punkt i muszą podać takie osoby jako koordynatorów chyba i jest to takie obejście troszkę ustawy.
"only two things are infinite the universe and human stupidity and i'm not sure about the former" - A. Einstein
zgredek
początkujący
początkujący
Posty: 93
Rejestracja: środa 25 lut 2015, 11:59

Post autor: zgredek »

Odświeżę problem.
Warunki udziału w postępowaniu ustalamy w jakimś znanym nam celu (chcemy coś osiągnąć) i w sposób adekwatny do przedmiotu zamówienia. Innymi słowy- chcemy się czegoś dowiedzieć o potencjalnym wykonawcy.
Bardzo sztywne zapisy dot. np. osób z wykształceniem leśnym, maszynami, sprzętem, które dotyczą późniejszych kryteriów oceny ofert, muszą być odpowiednio zapisane i obwarowane w umowie czyli że maszyny i urządzenia oraz ludzie z wykształceniem leśnym muszą pracować przez cały okres umowy. Po co, kto to sprawdza później, jak to jest weryfikowane, jakie warunki zmiany, kary za nieposiadanie, itp. :(
Moim zdaniem:
1) warunki udziału -zupełnie podstawowe;
2) kryteria oceny ofert - ogólne np. doświadczenie - bez podwykonawców -10%; cena 90% i...już.
Dobrze opisany przedmiot zamówienia = wiedza wykonawcy na temat posiadania niezbędnych narzędzi, maszyn, ludzi, itp.
Dobrze napisana umowa = jasne warunki i reguły dot. np. kar umownych, terminów, uzgodnień, spotkań, itp.
Dobrze opisany przedmiot zamówienia+dobra umowa = poważne traktowanie wykonawcy (minimum opieki matczynej, maksimum relacji biznesowych).
Tylko, kto na to pójdzie? :drunk:
ODPOWIEDZ