Proszę o pomoc w temacie Knoppixa

SILP, BIP, ACER, GIS, Raporty, mapy numeryczne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
faf
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 31 maja 2008, 12:07
Lokalizacja: Puszcza

Post autor: faf »

Witam
Proszę o pomoc w temacie Knoppixa. Dzisiaj przeprowadzałem moją kancelarię do nowego miejsca i po podłączeniu wszystkiego do kupy przywitał mnie ekran free dosa, tak jakby nie było karty z knoppixem. Zabrałem kartę do domu sprawdziłem w laptopie wszystko wygląda ok. Co może być nie tak, dodam, że mojego administratora nie będzie jeszcze ok miesiąca dlatego pytam Was o pomoc na forum. pozdrawiam
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

Sprawdź w BIOS, czy w ogóle widoczny jest napęd w którym znajduje się karta, potem ewentualnie kolejność urządzeń, z których wczytywany jest system operacyjny...
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

faf, napisz do Piotrek on prawdopodobnie będzie wiedział co i jak.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

czerwonobrody napisał dobrą poradę. Pierwszą rzeczą jest sprawdzenie czy komputer może się zabootować z USB a jeżeli może to czy USB jest pierwszym urządzeniem na liście bootujących.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

faf
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 31 maja 2008, 12:07
Lokalizacja: Puszcza

Post autor: faf »

No właśnie i to jest problem ,bo dostęp do bios jest z hasłem , którego nie znam na ten czas. A czy możliwe jest aby przestawiła się kolejność bootowania wcześniej prawidłowo ustawiona po wyłączeni z zasilania na jeden dzień? Dzięki za pomoc
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Nie jestem pewien, ale chyba tak, jeśli bateria podtrzymująca pamięć BIOS'u jest na skraju wyczerpania.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

faf pisze: A czy możliwe jest aby przestawiła się kolejność bootowania wcześniej prawidłowo ustawiona po wyłączeni z zasilania na jeden dzień?
Tak, jeśli bateria podtrzymująca "padła" lub na chwilę została wyjęta.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

faf
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 31 maja 2008, 12:07
Lokalizacja: Puszcza

Post autor: faf »

Dziękuję za pomocne informację ,odezwę się po rozwiązaniu problemu
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

I napisz, czy pomogło :-)
faf
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 31 maja 2008, 12:07
Lokalizacja: Puszcza

Post autor: faf »

Witam
Problem rozwiązany.Tak jak pisaliście ,po odłączeniu zasilania na 12 h i po podłączeniu w nowym miejscu komputer zresetował ustawienia kolejności bootowania i ustawił HDD na pierwszy miejscu. Po zdobyciu hasła do bios i właściwym ustawieniu wszystko chodzi ok. W sumie problem błahy ,ale przynajmniej poznałem hasło do bios :roll: Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Jako założyciel tematu możesz podziękować konkretnie - przyznając punkt(y) POMÓGŁ. :)
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Gdybyś wyjął bateryjkę albo użył zworki CLR CMOS to hasło też by zniknęło nie tylko ustawienia bootowania :)
Czyszczenie pamięci CMOS
Ustawienia BIOSu, wliczając hasło, zapisywane są w pamięci CMOS. Wiele płyt głównych ma zworkę służącą do czyszczenia pamięci CMOS. Spowoduje to utratę wszystkich ustawień BIOSu.
Położenie tej zworki jest różne na różnych płytach głównych. Najlepiej odnaleźć tę informację w dokumentacji płyty. Jeżeli nie posiadasz dokumentacji, możesz spróbować samemu odnaleźć tę zworkę. Zwykle znajduje się w blisko krawędzi płyty, obok baterii CMOSu lub w pobliżu procesora. Często oznaczona jest etykietą CLEAR - CLEAR CMOS - CLR - CLRPWD - PASSWD - PASSWORD - PWD.
Przed przestawieniem zworki wyłącz komputer i odłącz go z sieci elektrycznej. Po przestawieniu zworki uruchom komputer ponownie, jeżeli BIOS nie pyta o hasło, wyłącz komputer i ustaw zworkę w wyjściowym położeniu.
Usunięcie baterii CMOSu
Pamięć CMOS zapamiętująca ustawienia jest zwykle zasilana przez małą baterię podłączoną do płyty głównej. Usunięcie tej baterii na około 10-15 minut spowoduje zresetowanie pamięci CMOS. Niektóre płyty główne magazynują zasilanie w kondensatorze. W takiej sytuacji usuń baterię na co najmniej 24 godziny. Czasami bateria CMOSu jest przylutowana do płyty głównej. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem niż usunięcie baterii jest usunięcie samej pamięci CMOS na pewien czas.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ