Norma dotycząca wad drewna

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
mitwa
początkujący
początkujący
Posty: 22
Rejestracja: wtorek 02 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Z lasu

Norma dotycząca wad drewna

Post autor: mitwa »

Witam

Mam pytanie, czy ktoś z tu obecnych forumowiczów ma w formie elektronicznej normę PN-79/D-01011 Drewno okrągłe. Wady? Nijak nie idzie tego znaleźć na internecie.
Awatar użytkownika
Jaźwiec
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5001
Rejestracja: czwartek 29 cze 2006, 09:32

Post autor: Jaźwiec »

Bo właścicielem PN-EN czy jak tam zwał jest PKNMiJ i nie pozawala na kopiowanie swoich norm t.zn. ma do nich prawa autorskie i wyłącznie on może dystrybuować jej kopie (oczywiście za opłatą). Jak widać prawa autorskie są tu strzeżone lepiej niż prawa do utworów muzycznych czy filmów...
Uśmiechnij się! Jutro możesz nie mieć zębów...
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Polecam "Atlas wad drewna". Te nowe wydania są świetne.
AniaUp
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 24 paź 2013, 21:33
Lokalizacja: Poznań

Post autor: AniaUp »

Ja polecam Atlas Wad Drewna R.Kimbar. Są zdjęcia i opisy i napisane prostym językiem, więc każdy zrozumie :)
;) AniaUp
AniaUp
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: czwartek 24 paź 2013, 21:33
Lokalizacja: Poznań

Post autor: AniaUp »

Bardzo przepraszam za pomyłkę z postem powyżej!!!
Dla osób szukających jakichkolwiek informacji na temat wad drewna to książka z której korzystam z książki p. ROBERTA KIMBARA WADY DREWNA.
Naprawdę polecam książkę!!! Zawartość jest perfekcyjna!
Miłej nauki oraz korzystania oraz rozpoznawania :)
Ps. bardzo przepraszam za pomyłkę!
Polecam :wink:
;) AniaUp
Awatar użytkownika
Rak
leśniczy
leśniczy
Posty: 565
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 15:29
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Post autor: Rak »

Odświeżę temat
Doszły mnie słuchy, że jest norma na drewno S4 mówiące o maksymalnej długości 2,5 mb ale nie mogę nigdzie tego znaleźć i nie wiem czy to prawda. Prosiłbym więc o jakies potwierdzenie tej informacji, ponieważ trochę ciężko mi w to uwierzyć.
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
Piotr I Aleksjejewicz Wielki
(prawdopodobnie)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170235
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wg PN-91/D-95018 dla S4 dopuszcza się: 0,5; 1,0; 1.1; 1,2.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Rak
leśniczy
leśniczy
Posty: 565
Rejestracja: poniedziałek 02 wrz 2013, 15:29
Lokalizacja: Miasto Świętej Wieży

Post autor: Rak »

Znam tę normę i wiem, że maksymalna długość wałka S4 to jest 1,2 mb. Myślałem, że pojawiła się jakas nowa norma lub warunki techniczne określające wymiary.
Podwładny powinien przed obliczem przełożonego mieć wygląd lichy i durnowaty, tak, by swoim pojmowaniem sprawy nie peszyć przełożonego.
Piotr I Aleksjejewicz Wielki
(prawdopodobnie)
wod4

Post autor: wod4 »

Rak pisze:Myślałem, że pojawiła się jakas nowa norma lub warunki techniczne określające wymiary.
Któraś z południowych dyrekcji lasów wprowadziła warunki techniczne na drewno s4, dopuszczając długość wałków nawet do 2,5 mb... Nie pamiętam czy to Kraków czy Katowice... podobno to jest w ramach testu, jak to się sprawdzi - zobaczymy...
Jest faktem, że teraz pojazdy wywozowe są bez podłóg i coraz trudniej znaleźć transport do wywozu drewna krótkiego... ale są też pewne niebezpieczeństwa drewna S4 o długości 2,5mb...
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 67305
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Na pewno Katowice, czy Kraków też, tego nie wiem :)
Dodam, że to WT i że się to sprawdza bardzo. Mniejsze zagrożenie kradzieżami, mniej wymiarów do wykonania i łatwiejsze sortowanie drewna.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22759
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Zarządzenie Nr 1 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie
z dnia 02.01.2013 r. w sprawie warunków technicznych na drewno opałowe (S4) obowiązujących w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Znak pisma: EM-021-4/13
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ