W odpowiedzi na art. o nowych zasadach sprzedaży

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
marpe
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 01:02
Lokalizacja: oborniki

W odpowiedzi na art. o nowych zasadach sprzedaży

Post autor: marpe »

W odniesieniu do artykułu http://lasypolskie.pl/sekcja-463.html o nowych zasadach sprzedaży. Zastrzegam, że nie jestem wielkim zdeklarowanym zwolennikiem tych zasad, jednak należy oddać prawdę i wyzbywać się niepotrzebnego szum informacyjnego wokół tych zasad.
Podane w powyższej notatce informacje przedstawiają nieścisłości merytoryczne.
Owszem obszerność zarządzenia jest istotna, przeczytałem je od deski do deski 2 razy i kilka razy na wyrywki, a załącznik 13 nawet więcej.
Trudny tekst, choćby z tego powodu, że takiej formy jeszcze nie mieliśmy w lasach, jednak da się to zjeść.

Autor pisze(1):
" Szczegółowość opisów rodzajów drewna, przeróżnych form realizacji transakcji, komisji, rynków jest wręcz szokująca, lecz zapomniano o jednej najważniejszej sprawie ... czynniku ludzkim i jego wbrew pozorom nieprzewidywalności."
- Jak łatwo się domyślić to właśnie nieprzewidywalność czynnika ludzkiego wywołają konieczność wprowadzenia jednolitych i "transparentnych" zasad sprzedaży. Ciągle słyszę o korupcyjnym rozdziale mas dla znajomych i krewnych "królika", ile w tym prawdy, pewnie ktoś kiedyś to zlustruje.
Autor pisze(2):
"Tylko sytuacji trudnych i równie nieprzewidywalnych, w których kontrahent, pragnący zakupić pilnie dodatkowo drewno, aby utrzymać ciągłość produkcji i realizację własnych zobowiązań, wynikających z zawartych wcześniej umów, jest tak wiele, ile jest firm drzewnych."
- Takie sytuacje ma obsłużyć e-drewno

Autor pisze(3):
"I oto z dnia na dzień zmusza się ich do zakupu odpowiedniego sprzętu (podobnie jak taksówkarzy do zakupu kas fiskalnych), instalacji dostępu do internetu oraz zatrudniania dodatkowych osób do obsługi. " .... ", że mogą korzystać z „uprzejmości” nadleśnictw ..."
- "uprzejmość" nadleśnictw znaczy przygotowanie oddzielnego stanowska dla odbiorców, za pośrednictwem, którego będzie mógł złożyć swoje oferty a PLD czy na e-drewnie. Jesteśmy zobowiązani wręcz dojechać do każdego klienta, aby go przeszkolić i następnie zapewnić mu możliwość złożenia ofert.

Autor pisze(4):
"Dlaczego jedynym i niemal najważniejszym kryterium w tym komu i ile sprzedać będzie cena, co w sytuacji wysoce prawdopodobnego niedoboru drewna skończy się jego kolejnymi podwyżkami? "
- Nieprawda, cena jest jedną z wag składających się na ocenę ofert, tak na prawdę to w tej chwili nikt nie powie ile ta waga będzie wynosiła, na oficjalnych prezentacjach pokazuje się wartość 40%, tak, więc NIE 100%!!!!. A po za tym to ile i jakie kryteria tak do końca będą miały najważniejsze znaczenie ustali Komisja Leśno - Drzewna.

Autor pisze(5):
"Przykłady można mnożyć dziesiątkami, setkami. Z pewnością nie poprawi to wizerunku leśników w społeczeństwie, który nie jest kształtowany na szklanym ekranie,..."

- prawda, nie poprawi, ale to tylko nam się tak wydaje, bo tak przez skórę czuję, że w tym szaleństwie jest jednak metoda.


Tematu nie da się zawrzeć w kilku słowach, zdaniach, widzę pewne nieścisłości w zarządzniu, np. porozumienia surowcowe, klienci incydentalni czy choćby konieczność zawierania umów z prawie każdym "podmiotem" , których chce kupić drewno.
Jak zaczynaliśmy szkolenia z PLD mówiłem widząc ciądgle error505 - "najważniejszy jest optymizm, że to zadziała" teraz powtarzam sobie "najważniejszy jest optymizm, że to nie wywróci rynku drzewnego w Polsce"

Zastrzegam, że podaje tylko swoje prywatne opinnie.






[quote][/quote]http://lasypolskie.pl/sekcja-463.html
Silver

Post autor: Silver »

marpe pisze:Zastrzegam, że podaje tylko swoje prywatne opinnie
Tu tylko takie są choć wielu obecnym włodarzom LP ciężko w to uwierzyć. Bo jak to? Nikt do tej pory nas tak nie krytykował? Staramy się! :) ....widać za mało :D A co samych nowych zasad...... fakt faktem że nikt nie jest dziś w stanie wiarygodnie odpowiedzieć jak to konkretnie będzie funkcjonować w praktyce. Założenia są ambitne ale... ;) Pisałem już tu gdzieś że jak dla mnie one są trochę przekombionowane i zbyt "urzędnicze" ale rzucenie tego całkiem na rynkowy żywioł i to w warunkach sporego niedoboru drewna i silnego monopolu LP na rynku miałoby jeszcze gorsze skutki. Stary system ma też wiele wad. Ideałem byłoby dogadanie się obu stron podczas żmudnych negocjacji (drzewiarze też mają rozbiezne interesy i jednak są wewnętrznie mocno skłóceni) ale urazy, uprzedzenia i nieufność obu stron do siebie są chyba na to jeszcze za duże. Dajmy więc tym zasadom carte blanche i szansę po prostu. Ja myślę że już w lutym marcu będziemy mogli tu komentować ich funkcjonowanie a nie założenia jedynie. Poza tym sporą (a niedocenianą) rolę w ich poprawnym funkcjonowaniu odgrywać będzie "przyjazność dla klienta" i "wychodzenie mu naprzeciw" w samych strukturach LP a z tym jak to w państwowych firmach bywa wciąż różnie bo to coś tam nowego ;) Acha witam Marpe i zachęcam do wypowiadania się i w innych tematach :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

stanę w obronie autora trochę ;)
marpe pisze:- prawda, nie poprawi, ale to tylko nam się tak wydaje, bo tak przez skórę czuję, że w tym szaleństwie jest jednak metoda.
wolałbym nie stawiać na szali losu LP a z drugiej strony jakiegoś szaleństwa, to dopiero szaleństwo, jak ktoś ma swoje prywatne lasy to sobie może hazard uprawiać
marpe pisze:- Jak łatwo się domyślić to właśnie nieprzewidywalność czynnika ludzkiego wywołają konieczność wprowadzenia jednolitych i "transparentnych" zasad sprzedaży.
już raz "dostosowano" las do SILPu, teraz chce się na siłę dostosować rynek do paragrafów
marpe pisze:Trudny tekst, choćby z tego powodu, że takiej formy jeszcze nie mieliśmy w lasach, jednak da się to zjeść.
wszystko da się zjeść, widziałem taki program w telewizorni, w którym ludzie jedli zgniłe ryby, robaki itd zmielone razem, ale to byli ochotnicy
marpe pisze:Autor pisze(2):
"Tylko sytuacji trudnych i równie nieprzewidywalnych, w których kontrahent, pragnący zakupić pilnie dodatkowo drewno, aby utrzymać ciągłość produkcji i realizację własnych zobowiązań, wynikających z zawartych wcześniej umów, jest tak wiele, ile jest firm drzewnych."
- Takie sytuacje ma obsłużyć e-drewno
a e-drewno to nie wymaga dostępu do internetu i komputera? ciekawe, co da jedno stanowisko na kilkunastu chętnych w "gorącym" okresie?
marpe pisze:Tematu nie da się zawrzeć w kilku słowach, zdaniach, widzę pewne nieścisłości w zarządzniu
i stąd pewnie różne formy interpretacji zasad, jak to dobrze, że się tym nie zajmuję :D
mam swoje leśne podwórko, które mam nadzieje, że przez te nowe zasady nie zniknie z leśnej mapy Polski
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

drwalnik pisze:mam swoje leśne podwórko, które mam nadzieje, że przez te nowe zasady nie zniknie z leśnej mapy Polski
Chyba jednak nie wychodzisz z założenia że nic wiecej Cię nie interesuje i to nie Twoja sprawa?
W końcu to co sie dzieje tam na "górze" jest najbardziej odczuwalne na "dole" bo to właśnie leśniczy nagle dostaje prikaz zrobienia takiego a takiego sortymentu o takich a takich parametrach więc nie twierdz że Ciebie to nie dotyczy.
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

bardzo mnie interesuje, co chyba widać po mojej aktywności na forum, ale podobnie jak autor artykułu widzę trochę ciemnych chmur nad sprzedażą drewna w LP, czego być może nie widać tylko przed mnitorem komputera i za biurkiem generalicji
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Może maja lepsze oświetlenie :lol:
Myślenie ma kolosalną przyszłość
marpe
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: piątek 18 sie 2006, 01:02
Lokalizacja: oborniki

Post autor: marpe »

Dzisiaj prowadziłem ostatnie już szkolenie dla odbiorców, dla tzw. niedobitków. Pracuję na terenie RDLP Poznań , u nas zawsze były przetargi a od ok. 1,5 roku sprzedajemy jeszcze na e-drewno. Dla wielu odbiorców to, że będą mogli kupować w całej Polsce już wystarcza, bo do tej pory często bywało, że u nas mogli kupować w przetargach wszyscy a "nasi" w innych RDLP nie mogli, bo byłu masy "dzielone". Patrząc z takiego punktu widzenia nie ma ciemnych chmur.
NIe wszystko dla mnie jest całkiem przejrzyste w zarządzeniu, jednak wydaje mi się, że skoro już widać opóźnienie w wdrożeniu coś zgrzyta, mniemam, że rozważa się np. zmiane z jednego rozdziału na rok na np. kwartaly lub półroczny. To byłby dobry kierunek bo nastąpiła by korekta ceny zgodnie z warunkami rynkowymi, ale i tu znajdą sie tacy, którym to nie odpowiada.
Temat rzeka....
Silver

Post autor: Silver »

marpe pisze:NIe wszystko dla mnie jest całkiem przejrzyste w zarządzeniu
Pocieszę Cie że jesteś w znakomitej większości ;)
marpe pisze:jednak wydaje mi się, że skoro już widać opóźnienie w wdrożeniu coś zgrzyta, mniemam, że rozważa się np. zmiane z jednego rozdziału na rok na np. kwartaly lub półroczny.
Celna uwaga ;)
marpe pisze:ale i tu znajdą sie tacy, którym to nie odpowiada
Większym problemem dla wielu są te zasady jako takie a już wnikanie w ich niuanse i próbowanie zgadywania jak to w praktyce zafunkcjonuje i jak by lepiej mozna było to zrobić to dopiero przed nami. Juz kilka pierwszych miesiecy funkcjonowania nowych zasad da wiele odpowiedzi. Ja osobiście jestem umiarkowanym pesymistą i nawet nie dlatego że wymaga to dostepu do internetu, czy że to skomplikwane jest czy że jakieś tam problemy technologiczne się pojawią (choć i tak się pojawią). Ja po prostu nie bardzo mam pojęcie jak niezwiekszając znacznie puli drewna dostępnej dla odbiorców na rynku rozwiązać problem jego chronicznego niedoboru nie podnosząc przy tym cen? Żadne, magiczne nawet, zasady sprzedaży same z siebie niewiele tu uczynią. Drewna ma być co prawda nieznacznie więcej ale potencjalnego popytu to to i tak nie zaspokoii :) Dobra pożyjemy zobaczymy na razie za mało wiadomo :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

silver30+ pisze:Ja po prostu nie bardzo mam pojęcie jak niezwiekszając znacznie puli drewna dostępnej dla odbiorców na rynku rozwiązać problem jego chronicznego niedoboru nie podnosząc przy tym cen? Żadne, magiczne nawet, zasady sprzedaży same z siebie niewiele tu uczynią. Drewna ma być co prawda nieznacznie więcej ale potencjalnego popytu to to i tak nie zaspokoii :) Dobra pożyjemy zobaczymy na razie za mało wiadomo :)
podzielam obawy Silvera, niedobrze jest już, skoro nie możemy sprzedawać ludziom S4, tylko albo drobnicę, albo S2, przez to cena wyższa i podatek vat (skarbówka się cieszy)
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

25 października zapowiada sie czat w sparwie nowych zasad sprzedazy drewna. Ciekawe kto bedzie po drugiej stronie :wink: , może w końcu więcej konkretów a mniej obietnic.
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Silver

Post autor: Silver »

yakec pisze:Ciekawe kto bedzie po drugiej stronie
No jak to kto? Sam ON... drżę już przed wymówieniem JEGO imienia :)
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

Silver, pomyśl o reakcji JEGO WIELKOŚCI wielbicielek.....
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

ciekawe rzeczy dzieją się w RDLP Katowice, jakoś tak (super) system działa, że ilość masy wystawianej na sprzedaż jest podwojona (na dzień dzisiejszy)........panowie informatycy mają mały problem z systemem
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

formicarufa pisze:informatycy mają mały problem z systemem
Szkoda mówić na ten temat i tych informatyków.
Tak to jest jak się napisało program w tak krótkim czasie. Sądzili że w całej Polsce jest identycznie, a tu "niespodzianka" i system sie wysypuje.
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Silver

Post autor: Silver »

yakec pisze:Szkoda mówić na ten temat i tych informatyków. Tak to jest jak się napisało program w tak krótkim czasie
Do sprawnej obsługi tych e-przetargów potrzebny jest system porównywalny niemal z ZUSowskim. Wdrażanie tamtego pochłonęło miliony złotych i lata całe minęły by to "zaskoczyło" a tu ktoś wpada na pomysł by zrobili to mówiąc eufemistycznie no nie jacys geniusze informatyczni (bo na razie z nich LP jakoś nie słynie z tym co im płaci) a do tego w bardzo krótkim czasie. W Dolinie Krzemowej może by sie to udało ale tu? Każdy kto choć przez chwilę zajmował sie leśnymi bazami danych czegokolwiek wie że ilość zawartych tam błędów (głownie powstałych przy niechlujnym wprowadzaniu danych) jest porażająca. Wiele danych jest niekompatybilnych z powodu braku przecinka lub mówiąc ogólniej w wyniku tego że w każdej jednostce LP wiele tych samych rzeczy każdy robi ciut inaczej. I w tym ciut problem. To naprawdę trudna rzecz będzie zrobić tak solidny system by to "przełknął" i przy okazji nie wywalił się na pierwszym zakręcie. Stąd mój pesymizm. Problem braku wystarczającej ilości dobrych informatyków co prawda już w LP dostrzeżono i można już tam zatrudniać wąsko kwalifikowanych informatycznych fachowców spoza lasów ale nadal wbija się ich z uporem w leśna siatkę płac bo się coniektórym Naczelnikom we łbie dalej nie mieści że prawdziwy fachowiec w tej branży kosztuje ciężkie, wieksze od ich pensji pieniądze :D więc jakoś tłumu "najlepszych informatyków świata" pod bramami LP nie widać. Dużo szczęścia więc życze przy pracach nad tym wytworem ludzkiego geniuszu jakim będa te nowe zasady. Przyda się na pewno :) Uczciwie jednak deklaruje że jak wbrew memu czarnowidztwu ten system uda się w LP zbudować i będzie sprawnie funkcjonował świadom tak to było trudne pierwszy informatykom w LP pogratuluje. Serio. Na razie jak to mawiał niezapomniany Szarik "pożiwiom uwidim" :)
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

I dlatego w związku z niekompatybinością programu do baz danych każdej jednostki wszystko sprowadza się do tego że to na samym dole tzn. w jednostach mamy poprawiać niedoskonałości tego programu. W końcu ktoś za to wziął pieniądze więc niech zrobi to tak jak należy a nie nas "nieinformatyków" do tego wykorzystuje.
Inna sprawa to sam program. Każdy informatyk to przyzna, że żeby przygotować program o takiej skali działalności i takiej obsłudze to trzeba lat i pieniędzy, ale najwidoczniej mamy "geniuszy" co zrobią to szybciej.
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77782
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

to już wychodzą kwiatki? szybko, myślałem, że trochę później to się stanie, a stanie na pewno
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
ODPOWIEDZ