groby w lasach

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tomasz_tychy pisze:czy można jeszcze znaleźć jakieś naboje, łuski lub cokolwiek?
Zapewniam Cię, że całkiem dużo pamiątek leży jeszcze w ziemi.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Tomasz_tychy
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2012, 09:59
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Tomasz_tychy »

Oby tylko nie takie, które mogą urwać nogę :P Zakładam, że najlepiej szukać w miejschach z najstarszym drzewostanem? Bo tam ziemia nie powinna być mocno przeorana :P
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Widzisz, przy wykopkach należy zawsze zachować jak najdalej idącą ostrożność, bo nigdy nie wiadomo, co leży pod ziemią... Generalna zasada, to zbierać w miarę możliwości ziemię na płasko. No ale to też zależy od doświadczenia i umiejętności odczytywania sygnałów "piszczałki".
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Tomasz_tychy
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2012, 09:59
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Tomasz_tychy »

Myślę, że standardowym odruchem na piszczenie spod ziemi jest odsunięcie się :D A teraz, po przeczytaniu twojego postu, będę wiał co sił w nogach :D

A poważniej, bardziej zależy mi na znalezieniu czegoś osobistego: nieśmiertelnik, menażkę, czy jakieś listy. Ale to pewnie już mniej prawdopodobne, bo występowało w mniejszych ilościach niż pociski.

Swoją drogą:
Policja apeluje, aby w przypadku znalezienia materiałów wybuchowych w jakiejkolwiek postaci (pociski, granaty, bomby) nie ruszać ich. Należy niezwłocznie powiadomić najbliższą jednostkę policji. Zabezpieczeniem i neutralizacją niewybuchów zajmują się służby specjalnie do tego powołane, czyli żołnierze z patrolu rozminowania.
To dotyczy również pocisków małego kalibru?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tomasz_tychy pisze:bardziej zależy mi na znalezieniu czegoś osobistego: nieśmiertelnik, menażkę, czy jakieś listy. Ale to pewnie już mniej prawdopodobne, bo występowało w mniejszych ilościach niż pociski.
Listy pewnie są w takim staie, że po wyciągnięciu z ziemi niewiele z nich będzie. Lata zrobiły swoje. Jak znajdziesz coś ze skóry, to od razu wrzucaj w zamykaną folię, bo jak tego nie zrobisz, to Ci się rozsypie po kilkunastu minutach. Materiałów wybuchopodobnych (łącznie z amunicją do broni palnej) nie zbieraj, bo to jest niestety karalne. Zapewniam Cię, że zarówno manierek, jak i menażek, całkiem sporo jeszcze w glebie leży.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Tomasz_tychy
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2012, 09:59
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Tomasz_tychy »

To ciekawe. Jeszcze tylko naprowadź mnie, jak tego szukać. Kupiłem żółtą taśmę do zabezpieczenia terenu poszukiwań, jeszcze łopatę muszę znaleźć odpowiednią :D
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Pamiętaj, że nie rozkopuje się mogił, stanowisk archeologicznych, poza tym zawsze trzeba mieć zgodę właściciela terenu i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Tomasz_tychy
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2012, 09:59
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Tomasz_tychy »

Wygłupiam się z tą taśmą i łopatą :P

Aj, aż przeszły mnie ciarki na myśl o rozkopywaniu mogiły. A jeśli po odkopaniu okazałoby się, że to miejsce spoczynku wampira? Albo może ktoś dawno temu zwabił i zamknął w trumnie samego diabła? :D Ciekawy pomysł na powieść, a przynajmniej opowiadanie.

Albo... albo żołnierze ukryli tam złoto, wsadzili w ziemię krzyż dla niepoznaki, żeby móc odnaleźć to miejsce w przyszłości? Jednak los bywa przewrotny i zginęli nim zdołali wrócić po skarb? :D
Awatar użytkownika
Tomasz_tychy
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2012, 09:59
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Tomasz_tychy »

No i dostałem wiadomość:
Szanowny Panie,

za pośrednictwem Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge w Kassel
otrzymaliśmy Pańskiego emaila.
Uprzejmie prosimy o podanie miejscowości, w której znajdują się trzy
mogiły żołnierzy niemieckich. Wówczas skontaktujemy Pana z jedną z
naszych firm ekshumacyjnych, która zbierze informacje potrzebne do
przeprowadzenia ekshumacji.
Co ciekawe wysłałem maila po niemiecku, a dostałem odpowiedź po polsku :D Pewnie końcówka poczty interia.pl mnie zdradziła :P
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

Tomasz_tychy, Ty sobie robisz jaja, czy piszesz serio :? bo jak to drugie to radzę na początek przygody z "piszczałką" dołączyć do jakiegoś bardziej doświadczonego eksploratora i się trochę poduczyć, bo możesz czasem napytać se biedy i wpaść w objęcia Temidy albo co gorsze wyglądać jak Twój kotek bez łapki z awatarka albo inny Kadłubek. Weź sobie do serca słowa Stena o stanowiskach archeo i o miejscach pochówku...bo to jedne z głównych i najważniejszych punktów dekalogu piszczałkowców...
A jeśli chodzi o groby niemieckich żołnierzy skontaktuj się z NIMI u mnie też kopali
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Awatar użytkownika
Tomasz_tychy
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2012, 09:59
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Tomasz_tychy »

Już skontaktowałem się z Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge. A poza tym intuicja mi podpowiada, że oni zrobią to najlepiej.

Mam nadzieję, że uda się zidentyfikować poległych i przestaną być anonimowi.

PS. Tak, robiłem sobie jaja ;)
Awatar użytkownika
gazda
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1276
Rejestracja: czwartek 15 lis 2007, 18:57
Lokalizacja: Beskidy

Post autor: gazda »

Rojber ...jaja sobie robisz ????? POMOST ..to najwieksi partacze jakich spotkalem w tej branzy, jesli chcesz dam Ci namiar do mojego kumpla archeologia co z nimi wspolpracowal swojego czasu ..... to co sadzi na ich temat ( wlaśnie w kwestii ekshumacji) nie nadaje sie do publicznego potwarzania.
Tomek , a czemu zakladsz ze to sa na 100% Niemcy ? Kobior i okolice to miejsce jednej z najciezszych bitew Wrzesnia na Slasku, a w 39 roku Fryce swoich ( w przeciwienstwe do poleglych zolnierzy WP) zbierali bardzo skrupulatnie, wiec te groby to rownie dobrze moga byc Polacy a nie Niemcy.
Tomasz_tychy pisze: Dlatego jestem zdziwiony, że są bezimienne groby... Co innego zacięta walka w mieście, gdzie trupy padają w setkach, a co innego pojedyncze mogiły podczas odwrotu...

Eh, smutne to w sumie. Być może jest jeszcze gdzieś tam na świecie ktoś, kto zastanawia się nad losem pogrzebanych w lesie i możliwe, że ufają, że przeżyli.
Mało widziales :wink: , pracowałem w takim lesnictwie w Beskidzie Zywieckim, gdzie jeszcze we wczesnych latach 90tych gołym okiem bylo widac slady z zacietych walk z wiosny 45 roku ( leje po wybuchach, okopy, nawet małe fortyfikacje z betonu), a podczas wykonywania obowiazkow słuzbowych znalazlem zupelnie przypadkiem ( po prostu wlazlem na te przedmioty) cos ze 3 hełmy, bagnet i destrukt karabinu systemu mauser, a oznaczonych mogil bylo w moim lesnictwie i kilku sasiednich blisko kilkanascie, z czego dwie duze bo na kilkanąscie i kilkadziesiat ciał ...najiwieksza na 200 poleglych zostala ekshumowna w poznych atach 90tych ... pochowani tam byli głownie sami Niemcy, bo Rosjanie swoich pozbierali zaraz po wojnie i przeniesli na duze zbiorcze cmenatrze .... ile bylo grobow nieoznaczonych to tego nie wie nikt, ale czasem podczas zrywki czy zalesiania ludzie znajdywali to i owo .... w tym takze kupe niewypałow ...wtedy tez zarazilem sie poszukiwaniami z wykrywaczem :]
Awatar użytkownika
Tomasz_tychy
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 474
Rejestracja: niedziela 19 lut 2012, 09:59
Lokalizacja: Tychy

Post autor: Tomasz_tychy »

Tomek , a czemu zakladsz ze to sa na 100% Niemcy ?
Nie zakładam, że to groby niemieckich żołnierzy, ale tak wynika z materiałów podanych kilka postów wcześniej.
Kobior i okolice to miejsce jednej z najciezszych bitew Wrzesnia na Slasku
Właściwie to jedyne bitwy na Śląsku ;) Nie jestem pewny, czy tak daleko na południe doszło do jakichś starć. Wiem, że Niemcy nacierali na Mikołów od strony Gliwic. Wdarli się do Łazisk i Wyr, a stąd przez Tychy wgłąb Polski. Dlatego osobiście nie stawiam, że to groby z września 39 roku, ale z 45 roku, kiedy to barbarzyńcy z Rosji "oswobodzili" Śląsk. Albo może mogiły w ogóle nie mają nic wspólnego bezpośrednio z działaniami wojennymi (samobójca, niezidentyfikowane zwłoki? - ale trzy groby blisko siebie, to podejrzane :)).
gdzie jeszcze we wczesnych latach 90tych
Wtedy to ja robiłem w pieluchy :P
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Odświeżam temat. O grobach w lasach:

http://niezalezna.pl/207398-lesnicy-pam ... owe-mogily
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

W sobotę, lub w niedzielę mam zamiar odwiedzić kilka pierwszowojennych cmentarzyków ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Lukasz105
początkujący
początkujący
Posty: 201
Rejestracja: poniedziałek 07 gru 2015, 12:37
Lokalizacja: z Puszczy

Post autor: Lukasz105 »

a jakieś rejestry publiczne grobów wojennych posiadacie , chodzi mi o jakieś linki np. ?


coś dla podlaskiego:

http://puw.bip.gov.pl/prowadzone-rejest ... nnego.html

byłbym wdzięczny za inforamcje nt. mazowieckie, świętokrzyskie , jakieś prowadzone rejestry, ewidencje ?
,,Rób w życiu to co lubisz a nigdy nie będziesz musiał pracować''
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Zajrzyj na początek do tego wątku:
http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=13030
Osobiście mam całkiem sporo danych na temat cmentarzy wojskowych z Wielkiej Wojny.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »


Cmentarz wojenny z I wojny. Leśnictwo Wiączyń ntwo Brzeziny rdlp Łódź
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169487
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Tam mnie jeszcze nie było, ale okolice Brzezin mam w przyszłorocznych planach ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Naj
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 24828
Rejestracja: czwartek 20 mar 2008, 20:08
Lokalizacja: PL

Post autor: Naj »

To mój matecznik :) A to miejsce narodzenia Naja. Leśnictwo (dawniej) Rokiciny... Obecnie osada sprzedana. Mieszka leśniczy emeryt
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ