wycena drzewostanu

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
ostatnibastion
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 17 lut 2013, 11:51
Lokalizacja: Szczecin

wycena drzewostanu

Post autor: ostatnibastion »

Wyceniając grunt leśny potrzebujemy cenę 1m3 drewna, którą należy wyliczyć i właśnie z tym mam problem.
Standard mówi tak:
Cenę drewna skorygowaną o koszty pozyskania i zrywki przyjmuje się odpowiednio z rynku lokalnego lub nadleśnictwa właściwego dla miejsca położenia nieruchomości oraz nadleśnictw
sąsiednich. Cenę drewna przyjmuje się jako średnią ważoną z ostatnich 3 lat z uwzględnieniem rodzaju sortymentów sprzedawanego drewna.
No ale co jest wagą w tej średniej? Odsetek danego gatunku w stosunku do całego drzewostanu?
Poza tym jak rozumieć "z uwzględnieniem rodzaju sortymentów"? Chodzi o podział na gatunki, czy o wymiarowość (wielko, średnio, małowymiarowe?), czy może o klasę wymiar.?
Jedyny sposób jaki przychodzi mi do głowy to zrobić tak:
na swojej nieruchomości mam 4 gatunki drzew. Czyli biorę (załóżmy) trzy cenniki (każdy z innego roku). Dla każdego cennika wykonuję osobne obliczenia, czyli sprawdzam ceny każdego z gatunków (tutaj też nie do końca wiem którą cenę wziąć, wbo2? tak jak w przypadku wyceny drzewostanu?), pomniejszam je o koszty pozyskania i zrywki, następnie mnożę ceny każdego z gatunków przez procent w jakim występuje dany gatunek, sumuję i dzielę przez cztery. Trzy wyniki sumuję i dzielę przez trzy. Czy jestem chociaż blisko?
Mam nadzieję, że ktoś z was interesuje się wyceną i będzie mógł mi pomóc, bo ja już wysiadam przy tym :(
pasza1
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: środa 06 kwie 2011, 20:59

Post autor: pasza1 »

Wykonujesz szacunek posztuczny, wyszacowaną masę każdego z sortymentów mnożysz przez średnią cenę danego sortymentu z 3 ostatnich lat. Sumujesz wszystkie kwoty, odejmujesz koszty pozyskania i zrywki, dodajesz cenę gruntu i już. Polecam lekturę świądra i glasera, krąży gdzieś na forum zestawienie metod wyceny z wzorami w zależności od wieku ( http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=23789 ) Dla drzewostanów rębnych jest tak jak napisałem, do młodszych dochodzi kilka elementów. W razie większych problemów pisz.
pasza1
początkujący
początkujący
Posty: 24
Rejestracja: środa 06 kwie 2011, 20:59

Post autor: pasza1 »

Jeśli chodzi o średnią cenę to każde z nadleśnictw wylicza taki element, nie lepiej napisać o udostępnienie?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170037
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

pasza1 pisze:nie lepiej napisać o udostępnienie?
Pewnie, że lepiej i łatwiej i się nie naliczysz :)
- w tym wątku to w sumie nic nie ma ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
inżynier pozoru
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: z boru

Post autor: inżynier pozoru »

ostatnibastion pisze:Wyceniając grunt leśny potrzebujemy cenę 1m3 drewna, którą należy wyliczyć i właśnie z tym mam problem.
Standard mówi...
Jeżeli mogę pomóc to jedynym dokumentem na podstawie jakiego możesz wycenić wartość drzewostanu, jest "Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu".
Awatar użytkownika
Jurek
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 328
Rejestracja: środa 21 maja 2008, 18:31
Lokalizacja: Nurzec

Post autor: Jurek »

Panowie i Panie,

Mam przed sobą Rozporządzenie, Par. 17 http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2002-230-1924

Mam też załącznik co do typu lasu, na dole strony.
Mam też to: http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/rajgrod/30

Liczymy wg rozporządzenia pkt 2...mam drzewostan brzozowy, sortyment s2A= ok 200 zł/ m3
Mnożę razy wskaźnik 19 dla tego okręgu...i...wychodzi mi 3800.

Jak to ma się do wartości gruntu leśnego??? Chciałem wyliczyć, ile dana 1 ha działki jest warte tą metodą. Mam dodać dwa zera czy jak???
Z góry dzięki za pomysły/ pomoc.

Pozdrawiam,
ODPOWIEDZ