Wysokość drzewostanu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Yapol
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: środa 26 lip 2006, 11:35
Lokalizacja: W-wa

Wysokość drzewostanu

Post autor: Yapol »

Witam.

Jestem tu nowy, mam pytanie, czy istnieją mapy leśne (gospodarcze, inne ?) z których można odczytać szacunkową wysokość drzewostanu? Wiem że w odczytaniu wysokości drzewostanu najbardziej dokładne są zdjęcia lotnicze (trzeba mieć 2 zdjęcia wykonane z tej samej wysokości), no ale jak to wygląda z materiałami kartograficznymi? Czy nadleśnictwa mają takie mapy?

Jeszcze jedno pytanie.

Czy istnieją mapy, na których zaznaczona jest granica składu gatunkowego drzew (liściaste, iglaste, mieszane)? np. na mapach topograficznych w skali 1:10000 tej granicy nie ma. Może ktoś coś wie na ten temat, chodzi mi głównie o dokładność w jakiej sporządza się mapy.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam

Yapol
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Yapol pisze:czy istnieją mapy leśne (gospodarcze, inne?) z których można odczytać szacunkową wysokość drzewostanu?
ja o takich mapach nie słyszałem
Yapol pisze:Czy nadleśnictwa mają takie mapy?
jesli chodzi o mapy tradycyjne to one nie posiadają takiej informacji, informacje o wysokościach zawarte są w tzw. operatach - opisach taksacyjnych, gdzie każdy drzewostan opisany jest dość dokładnie

[ Dodano: 2006-07-26, 11:53 ]
Yapol pisze:Czy istnieją mapy, na których zaznaczona jest granica składu gatunkowego drzew (liściaste, iglaste, mieszane)? np. na mapach topograficznych w skali 1:10000 tej granicy nie ma. Może ktoś coś wie na ten temat, chodzi mi głównie o dokładność w jakiej sporządza się mapy.
najdokładniejszą taką mapę, jaką mam i widziałem to mapa w skali 1:5000, są to standardowe mapy leśne, tzw. drzewostanówki.
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

/quote]najdokładniejszą taką mapę, jaką mam i widziałem to mapa w skali 1:5000, są to standardowe mapy leśne, tzw. drzewostanówki.[/quote]

Mała uwaga.
tzw. drzewostanówki są w skali 1:10 000 i są to mapy gospodarczo-przeglądowe (tzw. dla leśniczych), a mapy w skali 1:5 000 to tzw "piątki" czyli mapy gospodarcze i te są największą skalą map w wersji tradycyjnej czyli wydruków papierowych.

[ Dodano: 2006-08-16, 17:58 ]
Yapol pisze:Jestem tu nowy, mam pytanie, czy istnieją mapy leśne (gospodarcze, inne ?) z których można odczytać szacunkową wysokość drzewostanu? Wiem że w odczytaniu wysokości drzewostanu najbardziej dokładne są zdjęcia lotnicze (trzeba mieć 2 zdjęcia wykonane z tej samej wysokości), no ale jak to wygląda z materiałami kartograficznymi? Czy nadleśnictwa mają takie mapy?
Takie dane (jak i wiele innych wykraczających poza standardową "treść" mapy analogowej) uzyskasz dzięki Leśnej Mapie Numerycznej. Znaczna część Nadleśnictw posiada już takowe. Na LMN można wyświetlić wszystkie dane opisowe d-stanu, a więc i jego przeciętną wysokość (np dla gat. panującego, albo tylko dla liściastych). LMN daje ogrom możliwości edycyjnych dzięki zapytaniom SQL do bazy.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Maszulka pisze:LMN daje ogrom możliwości edycyjnych dzięki zapytaniom SQL do bazy.
pod warunkiem, że dane są dobrze wprowadzone, aktualizowane na bieżąco i dostepne dla każdego leśnika w nadleśnictwie
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

drwalnik pisze:dostepne dla każdego leśnika w nadleśnictwie
odpowiednio przeszkolony przez RDLP operator LMN wystarczy. Nie ma potrzeby żeby każdy leśmiczy miał u siebie Mapnika czy mappana i sam działał w LMN. Od tego są operatorzy w n-ctwach i zato biorą kasę - "ciężką".
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

co nie znaczy, że leśniczemu powinno się tej wiedzy wzbraniać. Sam będąc leśniczym wolałbym mieć bazę i LMN u siebie żeby na bierząco sobie pewne rzeczy wyciągać. Oczywiście bez aktualizacji bo nad tym jedna osoba powinna czuwać.
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

Cephalanthera pisze:co nie znaczy, że leśniczemu powinno się tej wiedzy wzbraniać. Sam będąc leśniczym wolałbym mieć bazę i LMN u siebie żeby na bierząco sobie pewne rzeczy wyciągać. Oczywiście bez aktualizacji bo nad tym jedna osoba powinna czuwać.
Miło pogadać (popisać) z fachowcem.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Maszulka pisze:Od tego są operatorzy w n-ctwach i zato biorą kasę - "ciężką".
to do tego są osobne stanowiska?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Maszulka
początkujący
początkujący
Posty: 164
Rejestracja: środa 16 sie 2006, 17:44
Lokalizacja: Polska

Post autor: Maszulka »

drwalnik pisze:to do tego są osobne stanowiska?
Właśnie śmieszna sprawa. Są ludzie w Wielkim Świecie którzy sądzą że las bez LMN nie jest w stanie istnieć. Natomiast my szaraki na dole LMN mamy dodaną do zakresu obowiązków jako następny punkt.
I dlatego tak sie z tą mapą dzieje źle.
ODPOWIEDZ