Posłowie za przywilejami dla emerytów

Prawo pracy, prawo karne, zmiany w ustawodawstwie w LP...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Posłowie za przywilejami dla emerytów

Post autor: kater »

60 mld zł na wcześniejsze emerytury dla 700 tys. nauczycieli, hutników, kolejarzy, leśników

Wczoraj w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o wcześniejszych emeryturach. Projekt przygotował OPZZ. Przez trzy miesiące podpisało się pod nim 800 tys. osób.
Projekt zakłada, że na wcześniejsze emerytury mogliby (na dzisiejszych zasadach) przechodzić ludzie urodzeni w latach 1949-68, którzy przed 1999 r. pracowali w szkodliwych warunkach. Przywileje dostanie 700 tys. osób: 85 tys. hutników, 83 tys. kolejarzy, 47 tys. pracowników transportu i ok. 43 tys. pracowników sektora energetycznego. Do tego dojdą anestezjolodzy, pracownicy z przemysłu chemicznego, lekkiego, poligrafii oraz leśnicy. Największą grupą, która zyska na ustawie, będzie jednak 205 tys. nauczycieli.
reszta w Gazeta.pl
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Ciekawe, ale skąd na to będzie forsa? Bo ostatnio w telewizorze stale straszą, że brak pieniędzy, że filary się nie wyrobią (nauczyciele np. mają w plecy jeśli zapisali się wcześniej do II filaru innego niż w ZUS. Przerąbane. Gdzie tu leży/wisi haczyk?
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

To jest odwieczny problem-czy dawać emerytom, a młodzi pracujący niech ledwo dychają. Albo niech garbaty dziadek zamiata płaszczem swojch 15m2 domu, a młody mieszka w pałacu. Tylko weź odmów dziadkowi, który pracował x lat na to żeby w końcu dostać tą cholerną kase, albo młodemu, który dopiero rozpoczyna "godne" zycie...Tylko, że dziadkowi i tak niewiele już zostało, a młody mógłby sobie ułożyć życie..
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Rajdowiec rwr - to stały problem. Zrób sobie symulację (za takim śp. dziennikarzem-publicystą Szeligą), że to co musisz płacić na ZUS i co za Ciebie płaci Firma, składasz w sensownym banku na koncie, które możesz uruchomić dopiero po przejściu na emeryturę. Ty wiesz jaka forsa wychodzi po 35-40 latach pracy? Nawet jeśli będziesz chorował w m-czasie tak jak środniostatystyczny mieszkaniec naszego kraju. Przecież cały ten niby zreformowany system emerytalny to jest jedno wielkie bagno z pałacami z marmuru i takimi pensjami prezesury, że głowa boli.
general
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 19:41
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: general »

Moze to by była jakaś metoda,wysłać zasłużonych na zieloną tylko skąd wziąsć na to kasy? :|
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

Chrobry, a istnieje możliwość pocałowania w... klamke tych wszystkich funduszów, i po prostu nie płacenia składek? Czy też nasze wspaniałe prawo musi zagwarantować obywatelowi zapewnienie utrzymania w terminie po zaprzestaniu pracy?
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Chrobry pisze:Ciekawe, ale skąd na to będzie forsa? Bo ostatnio w telewizorze stale straszą, że brak pieniędzy, że filary się nie wyrobią (nauczyciele np. mają w plecy jeśli zapisali się wcześniej do II filaru innego niż w ZUS. Przerąbane. Gdzie tu leży/wisi haczyk?
Haczyk jest taki,że my wiek produkcyjny z emeryturami problemy mieć będziemy. :evil:
Tylko kto się tym przejmuje, przecież wtedy rządy obejmie już kto inny. :|
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

Rajdowiec rwr pisze:Chrobry, a istnieje możliwość pocałowania w... klamke tych wszystkich funduszów, i po prostu nie płacenia składek? Czy też nasze wspaniałe prawo musi zagwarantować obywatelowi zapewnienie utrzymania w terminie po zaprzestaniu pracy?
Nie próbowałem, o ile znam życie to pewnie tak - ale w plecy jest się niemiłosiernie. Zaraz Cię szaro-czarną sferą zrobią. A czytasz SIWZy - tam zawsze jest jakieś zaświadczennie potrzebne i b. częśto o jakimś ZUS, Skarbówce itp. (my dodatkowo i przeterminowane w stosunku do LP pytamy).
RR pisze:Haczyk jest taki,że my wiek produkcyjny z emeryturami problemy mieć będziemy.
Tylko kto się tym przejmuje, przecież wtedy rządy obejmie już kto inny.
Yy. w moim przypadku to mój syn będzie miał przechlapane. Ja jeszcze jakoś dam sobie radę. bo pokolenie nieco starszych od mojego syna będzie płąciło moją emeryturę (mimo, że to ja płacę niby na siebie skłądki w ZUS). On już będzie miał jajco. Gdy będzie szedł na emeryture to będzie gdzieć półtora pracującego na jednego emeryta.
Jestem przekonany, że tylko zwykły system bankowy, bez żadnych zarządów ZUS itp. ma szansę poprawić sytuację - jak wcześniej pisałem w symulacji.
general
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 19:41
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: general »

Chrobry pisze:Jestem przekonany, że tylko zwykły system bankowy, bez żadnych zarządów ZUS itp. ma szansę poprawić sytuację
Logiczne więc szans to nie ma u nas na wprowadzenie.Świetnie zdaje ten system egzamin w Singapurze, i to nie żaden żart. :D
Awatar użytkownika
Chrobry
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1048
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: Chrobry »

general pisze:Świetnie zdaje ten system egzamin w Singapurze, i to nie żaden żart.
I pomyśleć, że była taka propozycja w tzw. reżimowej telewizji stanu wojennego, właśnie red. śp. Szeligi
ODPOWIEDZ