Fotografie gatunków chronionych, legalne, czy nie?

Szkodniki, pożyteczna fauna, profilaktyka i zwalczanie...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Cephalotus
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sobota 22 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: Żary

Fotografie gatunków chronionych, legalne, czy nie?

Post autor: Cephalotus »

Witam serdecznie wszytskich. Mam malutki kłopot. Pewna osoba powiedziała mi, ze fotografowanie gatunków chronionych bez specjalnej zgody jest nielegalne. O tym, ze nie wolno fotografować ptaków w okresie lęgu to wiedziałem. Wiem, że trzeba mieć na to specjalna zgodę. Ale o tym, że nie wolno fotografowac np. roslinek chronionych czy grzybów, to na prawde nie wiedziałem. Jestem w lekkim szoku. Zdjecia robiłem w zwykłym lesie, który moim zdaniem powinien podlegać ochronie. Postaram się za niedługo dostarczyć te zdjęcia. Robiłem je z muślą o ochronie tego lasu i zarzut, że zrobiłem je nielegalnie troche mnie irytuje. Dzieki za wszelka pomoc. Sam jestem ciekaw jak to w koncu z tym jest.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Na naszej stronie mamy aktualną Ustawę o ochronie przyrody, w której o tym chyba napisano, jest ona tutaj:
http://www.lasypolskie.pl/modules.php?n ... ems&vid=51
W razie problemów pytaj :D
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Artykuł 52.1 podpunkt 12 mówi o zakazie fotografowania zwierząt chronionych jeśli spowoduje to ich płoszenie lub zaniepokojenie. O roślinach nie ma nic co związane z fotografowaniem, chyba, że sobie zerwiesz i chcesz fotografować w domu, tego nie wolno.
Tak więć zdjęcia roślin chronionych są LEGALNE.
Awatar użytkownika
Cephalotus
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: sobota 22 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: Żary

Post autor: Cephalotus »

Dzieku Jarku,
teraz mam pewnosc, że nie złamałem prawa:) Już wkrótce postaram sie wysłac blisko 80 zdjeć swojego wykonania, które zrobiłem w moim pobliskim lesie. O kurcze, mam zdjecie kilku płazów i zaskrońca :/ Mam nadzieję, że mnie za to nie wsadzą do paki. Zaświadczam, że niczego w lesie nie zrywałem, no prócz grzybów, to chyba wolno ;) No oczywiscie orócz chronionych. Sromotnik bezwstydny ma taki troche odstraszający aromat, więc nie sądze, by był smaczny :D
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Ale czasami bez zezwolenia ani rusz. Swego czasu chciałem się wybrać z chiropterologami z aparatem na ich badania. A ci zażądali, bym z zapadłej beskidzkiej wioski, gdzie byliśmy, zdobył zezwolenie konserwatora przyrody na fotografowanie. Na szczęście komórki na szczycie góry działały (w dolinie to już nie), więc skontaktowałem się ze znajomym, który wtedy pracował w Ministerstwie Środowiska. I ustne zezwolenie generalnego konserwatora przyrody dostałem. A już paręnaście kilometrów dalej, w parku narodowym, jego dyrektor nie robił mi żadnych utrudnień. Cóż, kiedy udało mi się pstryknąć tylko jaszczurkę zwinkę, i to nie w parku, a jego otulinie...
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Cieszę sie, ze fotografowanie roślin nie jest zabronione, bo sama ostatnio zużyłam całą kliszę na fotki roślin (głównie owoców leśnych) jeżeli ktoś będzie zainteresowany, chętnie wyślę (jeżeli oczywiście zdjęcia wyjdą, bo to pierwszy, eksperymentalny film) :oops: :D
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Zastanów się nad przejściem na cyfrowy. Odpada koszt filmu i jego wywołania. A ceny wywołania zdjęcia z kliszy i karty czy płyty są już porównywalne.
Awatar użytkownika
Lasman
leśniczy
leśniczy
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2004, 00:00
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post autor: Lasman »

Amenemhat pisze:Zastanów się nad przejściem na cyfrowy. Odpada koszt filmu i jego wywołania. A ceny wywołania zdjęcia z kliszy i karty czy płyty są już porównywalne.
I można sobie wybrać zdjęcia które się podobają a które nie. Z kliszy wywołuje się wszystkie po kolei :?
Pozdrawiam B@rtek
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Zastanawiam się, ale zupełnie się na tym nie znam :oops: :oops: a poza tym muszę trochę uzbierać na cyfrowy, bo puki co mnie nie stać na dobry :cry: a byle czego nie chcę kupować. Poza tym moja pani fotograf powiedziała, że jakość zdjęć robionych tradycyjnie jest zdecydowanie lepsza :D :D
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Jakość zdjęć robionych aparatem cyfrowym na domowe potrzeby jest znacznie wyższa niż robionymi idiotkamerą. A mając aparat z matrycą 5 megapikseli (od 900 zł, a może taniej) z powodzeniem można robić zdjęcia na okładki kolorowych magazynów. Na przykład jedynka ostatniego numeru "Gospodarza" to - nie chwaląc się - moje zdjęcie.
A na domowe potrzeby z powodzeniem wystarcza aparat 3,2 mega. Od 500 zł.
Awatar użytkownika
Demogorgon
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 456
Rejestracja: sobota 30 kwie 2005, 00:00

Post autor: Demogorgon »

http://www.lasypolskie.pl/index.php?art ... ion&id=371
no to aparaty w dlon i wysylamy zdjecia na konkurs :D
pozdrawiam, SŁAWA

Demogorgon
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

No to aparaty w dłoń!
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Ja już zrobiłam zdjęcia, ale muszę jeszcze wywołać i zeskanować :D :D
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Demogorgon
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 456
Rejestracja: sobota 30 kwie 2005, 00:00

Post autor: Demogorgon »

ja tez mam kilka zdjec robionych cyfrowka....tylko musze wybrac te ktore sie najbardziej nadaja
pozdrawiam, SŁAWA

Demogorgon
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Demogorgon pisze:.tylko musze wybrac te ktore sie najbardziej nadaja
to pracuj, pracuj, musimy oczyścić lasy :723:
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Tomir
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 312
Rejestracja: środa 06 paź 2004, 00:00
Kontakt:

Post autor: Tomir »

Lasman pisze:Z kliszy wywołuje się wszystkie po kolei
Wcale nie! Nie musisz robic odbitek po wywolaniu filmu. Mozna zrobic tzw. index i wybrac zdjecia do zrobienia. Albo nawet bez indeksu, tylko trzeba wytezyc wzrok na negatyw :D.
Lubisz mnie? To niech tak zostanie :D ;)
Awatar użytkownika
Demogorgon
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 456
Rejestracja: sobota 30 kwie 2005, 00:00

Post autor: Demogorgon »

czeremcha pisze:
Demogorgon pisze:.tylko musze wybrac te ktore sie najbardziej nadaja
to pracuj, pracuj, musimy oczyścić lasy :723:
pracuje pracuje....ale wy tez sie nie obijajcie i mi pomozcie :mrgreen:
pozdrawiam, SŁAWA

Demogorgon
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Demogorgon pisze:
czeremcha pisze:
Demogorgon pisze:.tylko musze wybrac te ktore sie najbardziej nadaja
to pracuj, pracuj, musimy oczyścić lasy :723:
pracuje pracuje....ale wy tez sie nie obijajcie i mi pomozcie :mrgreen:
Jak tylko dojde do siebie pojade do lasu i troche posprzątam, na razie nie mogę :cry: :cry: :cry:
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Lasman
leśniczy
leśniczy
Posty: 522
Rejestracja: poniedziałek 11 paź 2004, 00:00
Lokalizacja: PODKARPACIE

Post autor: Lasman »

Tomir pisze:
Lasman pisze:Z kliszy wywołuje się wszystkie po kolei
Wcale nie! Nie musisz robic odbitek po wywolaniu filmu. Mozna zrobic tzw. index i wybrac zdjecia do zrobienia. Albo nawet bez indeksu, tylko trzeba wytezyc wzrok na negatyw :D.
No wiem ale chodziło mi głównie o to że z cyfrówki można sobie na kompie zobaczyć dokładnie zdjęcie a na negatywie można tylko zarysy zobaczyć. :mrgreen:
Pozdrawiam B@rtek
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Lasman pisze:na negatywie można tylko zarysy zobaczyć.
Ale z czasem dochodzi się do wprawy i wystarczy rzut oka na negatyw, by wiedzieć, czy zdjęcie jest dobre, czy nie.
ODPOWIEDZ