Przetargi 2013

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

Piotrek pisze:
zul pisze:Czy ktoś posiada mało używanego ?, chętnie odkupię ..... :lol:
To odkup mnie. Grażynka zbyt wysoko mnie nie wyceni więc nie powinieneś mieć problemów :lol:
:lol: Zagadałbyś konkurencję na śmierć... Hej! :spoko: :beer: :D
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105120
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

niziołek pisze: :lol: Zagadałbyś konkurencję na śmierć... Hej! :spoko: :beer: :D
Wyobrażasz sobie jaki byłby ze mnie negocjator? :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

endrju
początkujący
początkujący
Posty: 41
Rejestracja: wtorek 18 lis 2008, 21:21
Lokalizacja: z lasu

Post autor: endrju »

nadleśnictwo Wisła przetarg na usługi leśne unieważniony z powodu braku wiążących ofert nie dotyczy szkółkarstwa i nasiennictwa to jest coś ;) kto by się spodziewał
QERKUS
początkujący
początkujący
Posty: 35
Rejestracja: sobota 20 lis 2010, 22:40

Post autor: QERKUS »

dzisiaj odbyły się przetargi w świdnicy i międzylesiu,macie jakieś info?
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

QERKUS pisze:dzisiaj odbyły się przetargi w świdnicy i międzylesiu,macie jakieś info?
Ogłoszenie wyników przetargu - Międylesie.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Jest taki problem:
N-ctwo odmawia możliwości wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy, częściowo z poręczenia ubezpieczeniowego.
Dokładniej: kilkanaście firm konsorcjum zadeklarowało wniesienie ZNWU w formie pieniężnej z wpłatą 30% i potrącaniu reszty z faktur. Jedna firma otrzymała na całość (swoją część w konsorcjum) gwarancje bankowe NWU. N-ctwo twierdzi, że jeśli godzi się na gotówkę i te 30% to mieszanie innych form jest niedopuszczalne, pomimo, że UZP dopuszcza możliwość wniesienia NWU w kilku wariantach jednocześnie.

Nie wiem czy mam rację ?!. Choć na logikę nie powinno być żadnego problemu.
Awatar użytkownika
Argon
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4576
Rejestracja: czwartek 13 sty 2011, 17:44
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Argon »

W moim n-ctwie przetarg przegrał (bardzo niewielką różnicą pieniężną) ZUL świadczący kilkanaście lat dla nas usługi (solidna, porządna firma) z jakimś obcym, nikomu nie znanym ZUL-em. Uważam, że stawka jako jedyne decydujące kryterium, krzywdzi ludzi. W tym przypadku chodzi o firmę rodzinną.
... czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić. Kayah
bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

Jedynym wyjściem dostępnym dla usług leśnych (na podst. art 5) jest w tym przypadku punktowanie doświadczenia. Ale jeśli tamten ZUL miał gdzie indziej wielki przerób, to i tak wygra.
U nas dziś ogłosiliśmy wybór najkorzystniejszych ofert i w połowie części było po 1 ofercie, a właściwie tylko w 1 przypadku było trochę zamieszania, bo były 4 oferty. Doświadczenie punktowaliśmy, ale tylko na szkółce, bo dla pakietów "leśnych" radca stwierdził, że w przypadku odwołania łatwo by było zarzucić nam ograniczanie konkurencji. W związku z tym oprócz ceny zastosowaliśmy tylko kryterium posiadania sprzętu specjalistycznego do pozyskania i zrywki drewna.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Argon pisze:W moim n-ctwie przetarg przegrał (bardzo niewielką różnicą pieniężną) ZUL świadczący kilkanaście lat dla nas usługi (solidna, porządna firma) z jakimś obcym, nikomu nie znanym ZUL-em. Uważam, że stawka jako jedyne decydujące kryterium, krzywdzi ludzi. W tym przypadku chodzi o firmę rodzinną.
Najważniejsze jest to, że firma była solidna !
Nadleśniczowie którzy dbają o las stosują kilka kryteriów, tacy którzy mogą się tylko wykazać niskimi kosztami stosują jedyne kryterium - cenę. Nie czarujmy się, jest to z dużą korzyścią finansową dla LP, jakość usług sprowadza jednak na poziom pozwalający wysnuć tezę, że jest to działanie na szkodę lasu.
Tym się jednak mało kto przejmuje.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

bartek81 pisze:bo dla pakietów "leśnych" radca stwierdził, że w przypadku odwołania łatwo by było zarzucić nam ograniczanie konkurencji.
:lol:
Ech... radcy.
To znaczy co ? Radca jest przekonany jak większość społeczeństwa, że w lesie pracować może każdy, bez przygotowania ? To jakaś paranoja!. Moim zdaniem taka opinia dyskredytuje radcę. Radcy, to wogóle jest odrębny, temat.
Znam n-ctwo gdzie doskonale obywają się bez radcy prawnego, mają umowę z biurem prawnym - płacą mu jakieś pieniądze za gotowość i ew. za jakąś ekspertyzę lub przedstawicielstwo w sądzie.
Awatar użytkownika
Argon
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4576
Rejestracja: czwartek 13 sty 2011, 17:44
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: Argon »

Zul, który wyautował naszego solidnego wykonawcę prac leśnych, pochodzi z terenu innej dyrekcji, gdzie przegrał (nie wiem z jakich przyczyn) przetarg na usługi leśne. Już widzę, że będzie problem z logistyką, i sądzę, że koledzy leśniczowie będą mu robić "pod górkę". Kiedyś mieliśmy podobną sytuację. Dosłownie w ostatniej chwili przed otwarciem ofert zjawiło się jakieś towarzystwo wyglądem przypominające kloszardów, złożyło ofertę i wygrało przetarg. Kolega leśniczy "użerać" się z nimi musiał przez cały rok (bierna postawa nadleśnictwa pomimo jego licznych monitów i uwag na piśmie), ciągle coś było nie tak, a to pozyskanie nawalało, a to znowu zrywka, itd. W działaniu nadleśnictwa nie ma przyzwoitości w stosunku do firm rzetelnie pracujących. Warunki przetargu można przecież skonstruować w sposób umożliwiajacy wybór "dobrej" dla n-ctwa i ZUL-a oferty. Myślę, że nadleśniczowie boją się takich działań, bo ewentualny kontrolujący mógłby im cokolwiek zarzucić, a tak jasno i przejrzyście określone kryterium, czyli najniższa cena. Nadleśnictwa stać na lepsze opłacanie usług leśnych, przynajmniej w moim n-ctwie tak jest, ponieważ ZUL-e aby mieć gwarancję zatrudnienia czasami drastycznie obniżają stawki bojąc się konkurencji. Podam przykład: za pracę godzinową ciągnika w innych n-ctwach naszej dyrekcji płaci się x 2
... czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić. Kayah
robak74
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 24 lis 2009, 20:51
Lokalizacja: ........

Post autor: robak74 »

Mam pytanie.Czy pominięcie w trakcie odczytywania ofert,jednej z ofert może być powodem do unieważnienia postępowania?
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

robak74 pisze:Mam pytanie.Czy pominięcie w trakcie odczytywania ofert,jednej z ofert może być powodem do unieważnienia postępowania?
Nie.
Powinno się powiadomić zainteresowane strony o takim fakcie i przeprowadzić ponowne otwarcie ofert.
bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

zul pisze: Znam n-ctwo gdzie doskonale obywają się bez radcy prawnego, mają umowę z biurem prawnym - płacą mu jakieś pieniądze za gotowość i ew. za jakąś ekspertyzę lub przedstawicielstwo w sądzie.
Tylko w naszej RDLP każdy ważniejszy lub mniej ważny wniosek, wzór umowy itp. musi być podpisany przez radcę, bo bez tego nie przejdzie.

Co do kryterium ceny, to wydaje mi się, że niektórzy nie stosują innych, bo tak łatwiej. A chyba nikt się nie przyczepi, że nie dano innego kryterium. Chociaż przecież jest ostatnio nagonka na stosowanie pozacenowych kryteriów wyboru (szczególnie po chińskich autostradach).
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

kater pisze:Nie.
kater, a skąd ta pewność. Pytam, bo sam nie wiem. Ale wydaje mi się, że to jest ewidentna podstaw do unieważnienia przetargu. Zatajenie ważnych informacji.
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

bartek81 pisze:Tylko w naszej RDLP każdy ważniejszy lub mniej ważny wniosek, wzór umowy itp. musi być podpisany przez radcę, bo bez tego nie przejdzie.
W znanym mi n-ctwie, n-czy uważa, że każdy na swoim stanowisku powinien znać prawo (języka obcego nie musi ;-) ), w zakresie swoich obowiązków. Jeśli pojawia się problem, wzywają biuro prawne.
robak74
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 24 lis 2009, 20:51
Lokalizacja: ........

Post autor: robak74 »

kater pisze: Nie.
Powinno się powiadomić zainteresowane strony o takim fakcie i przeprowadzić ponowne otwarcie ofert.
Ta oferta została otwarta,prawdopodobnie przez przeoczenie,nie przeczytał informacji o kolejnych częściach zamówienia.Trochę niejasna sytuacja powstała.
Może komuś coś się takiego przydarzyło?
robak74
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: wtorek 24 lis 2009, 20:51
Lokalizacja: ........

Post autor: robak74 »

Dodam jeszcze że były to oferty które miały wpływ na wynik,ponieważ były z najniższą ceną.
bartek81
początkujący
początkujący
Posty: 98
Rejestracja: piątek 29 cze 2012, 22:21
Lokalizacja: Dziki zachód

Post autor: bartek81 »

zul pisze:W znanym mi n-ctwie, n-czy uważa, że każdy na swoim stanowisku powinien znać prawo (języka obcego nie musi ;-) ), w zakresie swoich obowiązków. Jeśli pojawia się problem, wzywają biuro prawne.
Niestety ale póki co N-czy jest samodzielny tylko wg ustawy. Jeśli musi mieć papier (zgodę, czy jakieś inne przychylne stanowisko) ws. jakieś sprawy - bez podpisu prawnika się nie obędzie. A to, że każdy na swoim stanowisku musi się znać na prawie w swoim zakresie- to chyba normalne.
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

robak74 pisze:Mam pytanie.Czy pominięcie w trakcie odczytywania ofert,jednej z ofert może być powodem do unieważnienia postępowania?
Na pewno jest wystarczającym powodem do wniesienia odwołania, szczególnie gdy cena mieściła się w kwocie, którą Zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia.
ODPOWIEDZ