Sortymenty

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Sortymenty

Post autor: Raj »

opiszcie mi podział drewna na sotymenty albo link jakiś podeślijcie. wciąz pytam :D
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

- wielkowymiarowe - W*
- średniowymiarowe - S*
- małowymiarowe - M*
jaki poziom szczegółowości Cię interesuje?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

Wszystko po kolei, poprosze od W*
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77784
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

z cennych to:
WA1 - tzw. okleina
WB1 - tzw. sklejka
WC1 - chyba słupy
pozostałe:
WAO - tartaczne 1 klasa
WBO - tartaczne 2 klasy
WCO - tartaczne 3 klasy
WD - tartaczne pozaklasowe
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

teraz poprosze o S*
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

http://www.lasy.com.pl/a/artykul/ida/1656/ - wejdźna ten link

[ Dodano: 2006-06-08, 19:17 ]
a raczej adres
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

podzięk :568:
Klupa
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: piątek 09 cze 2006, 11:45
Lokalizacja: Wa-wa

Post autor: Klupa »

Witam! Podsyłam link z normami na drewno okrągłe. Pozdrawiam!
http://wroclaw.lasy.gov.pl/?aid=910
dębowy
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 19 sie 2006, 12:34

Post autor: dębowy »

Klupa pisze:Witam! Podsyłam link z normami na drewno okrągłe. Pozdrawiam!
http://wroclaw.lasy.gov.pl/?aid=910
Omówienie sortymentów drewna znajdziesz też w ksiażce którą niedawno kupiło moje nadleśnictwo: Klasyfikacja surowca drzewnego w Polsce. Jest w niej wszystko co trzeba wiedziec o symbolach na drewno w Lasach Państwowych i wogóle o normach na drewno. W internecie widziałem jej reklame na stronie www.brakarz.pl
dębowy
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

dębowy pisze:W internecie widziałem jej reklame na stronie www.brakarz.pl
Hm, wszedłem na stronkę - bardzo ciekawy sposób dystrybucji. Zajmuje się nią sam autor, ale brakuje podstawowych danych o samej książce - liczby stron, nazwy wydawnictwa, roku wydania, rodzaju oprawy - a są to podstawowe sprawy w przypadku sprzedaży książek! Jest tylko... cena i spis treści (zawartość) - in plus dla autora.
Być może jest to tylko niedopatrzenie - choć sposób przygotowania stronki o książce oraz opis świadczą o profesjonaliźmie autora. Czepiam się? Chyba nie...
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

czepiasz sie
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

O.K. Kupując książki przez Internet czy wysyłkowo (z katalogów) zawsze interesowała mnie liczba stron, wydawca i rodzaj obwoluty. Widać w przypadku książki "do użytku służbowego" takie informacje są niepotrzebne - i tak firma zapłaci (jedyne 45 zł plus koszty wysyłki). Z szacunkiem... :D
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Należy ona do serii "poradnik leśniczego" wiec należy się spodziewać że jest w twardej okładce, szyta i klejona, co do ilości stron to można jedynie strzelać...
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
formicarufa
leśniczy
leśniczy
Posty: 919
Rejestracja: poniedziałek 26 wrz 2005, 18:30
Lokalizacja: Z drogi.........

Post autor: formicarufa »

borodziej pisze:O.K. Kupując książki przez Internet czy wysyłkowo (z katalogów) zawsze interesowała mnie liczba stron, wydawca i rodzaj obwoluty. Widać w przypadku książki "do użytku służbowego" takie informacje są niepotrzebne - i tak firma zapłaci (jedyne 45 zł plus koszty wysyłki). Z szacunkiem... :D
borodziej widziałeś kiedyś jak wygląda "biblioteka leśniczego"?, pozycje dotyczące pielęgnaci, trzebieży, rębni? tak jak Yakec pisze- poradnik leśniczego- zestaw
Awatar użytkownika
borodziej
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 10250
Rejestracja: poniedziałek 05 gru 2005, 11:59
Lokalizacja: Jaktorów-Kolonia
Kontakt:

Post autor: borodziej »

formicarufa pisze:
borodziej pisze:O.K. Kupując książki przez Internet czy wysyłkowo (z katalogów) zawsze interesowała mnie liczba stron, wydawca i rodzaj obwoluty. Widać w przypadku książki "do użytku służbowego" takie informacje są niepotrzebne - i tak firma zapłaci (jedyne 45 zł plus koszty wysyłki). Z szacunkiem... :D
borodziej widziałeś kiedyś jak wygląda "biblioteka leśniczego"?, pozycje dotyczące pielęgnaci, trzebieży, rębni? tak jak Yakec pisze- poradnik leśniczego- zestaw
Widziałem. PO PROSTU PRZEOCZYŁEM, że to z tej serii :( Pomyślałem, że to indywidualny autor, z dotacją z LP sprzedaje własny produkt (z dopiskiem "zalecana" czy "do stosowania"). Sorki za wprowadzone zamieszanie - udzieliła mi się atmosfera z innej Listy, na której opisywany był poziom pewnych książeczek stosowanych w LP.
Jeszcze raz SORKI, chłopaki :beer:
dębowy
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 19 sie 2006, 12:34

Post autor: dębowy »

borodziej pisze:
formicarufa pisze:
borodziej pisze:O.K. Kupując książki przez Internet czy wysyłkowo (z katalogów) zawsze interesowała mnie liczba stron, wydawca i rodzaj obwoluty. Widać w przypadku książki "do użytku służbowego" takie informacje są niepotrzebne - i tak firma zapłaci (jedyne 45 zł plus koszty wysyłki). Z szacunkiem... :D
borodziej widziałeś kiedyś jak wygląda "biblioteka leśniczego"?, pozycje dotyczące pielęgnaci, trzebieży, rębni? tak jak Yakec pisze- poradnik leśniczego- zestaw
Widziałem. PO PROSTU PRZEOCZYŁEM, że to z tej serii :( Pomyślałem, że to indywidualny autor, z dotacją z LP sprzedaje własny produkt (z dopiskiem "zalecana" czy "do stosowania"). Sorki za wprowadzone zamieszanie - udzieliła mi się atmosfera z innej Listy, na której opisywany był poziom pewnych książeczek stosowanych w LP.
Jeszcze raz SORKI, chłopaki :beer:

Zgadza sie to co ja mam wyglada tak jak pozostałe z zestawu "biblioteczka leśniczego" - dość solidna, twarda oprawa, ma 102 strony+plus zdjecia sortymentow i to porównanie wymagań norm i warunków. Wydane jest przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne w 2006 roku.
dębowy
tymcioo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 12 cze 2006, 16:45
Lokalizacja: Krk

Post autor: tymcioo »

...a na przykład: drewno wielkowymiarowe (W): klasy A (WA0) ma ponad 35 cm średnicy, a ile dlugości ?

[ Dodano: 2006-09-05, 14:29 ]
coś pokręciłęm :)
inaczej, jakie są parametry drewna WA0, np dla klasy grubości 3
dębowy
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 19 sie 2006, 12:34

Post autor: dębowy »

tymcioo pisze:...a na przykład: drewno wielkowymiarowe (W): klasy A (WA0) ma ponad 35 cm średnicy, a ile dlugości ?

[ Dodano: 2006-09-05, 14:29 ]
coś pokręciłęm :)
inaczej, jakie są parametry drewna WA0, np dla klasy grubości 3
Troszeczke mieszasz dwie rzeczy: średnice i długość. Są to dwa parametry zmienne w surowcu drzewnym i mogą występować w różnej kombinacji. Klasa grubości 3 znaczy ze drwno ma średnicę co najmniej 34 cm i może wystepować w każdej klasie. Klasa WA0 wymaga aby średnica była w grubszym końcu bez kory min 22 cm w iglastym a w liściastym 30 cm. Tych wymagań co do średnicy jest oczywiście więcej nawet w WA0, ale na tak zadane pytanie myśle że podpowiedziałem ile mogłem. W tej książce jest to dobrze rozrysowane w zestawieniu z innymi wymaganiami.
sorry, teraz przeczytalem co napisalem oczywiście 3 klasa grubosci jest powyżej 34 cm.
dębowy
tymcioo
początkujący
początkujący
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek 12 cze 2006, 16:45
Lokalizacja: Krk

Post autor: tymcioo »

yyyy...chce sie odnieśc do czegos takiego



L.p. Sortym. Rodzaj drewna j.m. Klasy wymiarowe
do 24 cm 25-34 cm 35 cm i wyż bezklasowe
I. DREWNO IGLASTE
1 WA1 iglaste m3 800
2 WB1 iglaste m3 200 340 440
3 WA0 iglaste m3 275 350
4 WB0 iglaste m3 190 220 260
5 WC0 iglaste m3 165 190 240
6 WD iglaste m3 120 140 160
7 S2b sosna, modrzew(świeża z wyborem) m3 125
8 S2b świerk, jodła(świeża z wyborem) m3 125


Rozumiem tyle. Mamy 3 klasy wymiarowe (1,2,3 odpowiednio >25, 25-34, <35cm).
Mamy tez inne oznaczenie np. WA0, WB0 na które wpływają jakieś tam czynniki, np te 22 cm przy grubszym końcu(fajnie jak bys powiedział jakie jeszcze inne czynniki decydują)
i teraz...... cena drewna uzalezniona jest zarówno od sortymentu jak i klasy wymiarowej?
Troszke to sobie przeczy, bo jesli weźmiemy liściaste WA0 1 klasy wymiarowej to do spełnienia WA0 potrzeba 30 cm przy grubszym końcu z tego co mówisz, a zeby była 1 kalsa wymiarowa wystarczy 20 cm. Ładna zamotka :) Ksiazki nie będę przecież kupował, aby tylko zaspokoić swoją ciekawość. Chyba, ze ktos ma w formie elektronicznej imoze przesłać ?




Troszeczke mieszasz dwie rzeczy: średnice i długość. Są to dwa parametry zmienne w surowcu drzewnym i mogą występować w różnej kombinacji. Klasa grubości 3 znaczy ze drwno ma średnicę co najmniej 34 cm i może wystepować w każdej klasie. Klasa WA0 wymaga aby średnica była w grubszym końcu bez kory min 22 cm w iglastym a w liściastym 30 cm. Tych wymagań co do średnicy jest oczywiście więcej nawet w WA0, ale na tak zadane pytanie myśle że podpowiedziałem ile mogłem. W tej książce jest to dobrze rozrysowane w zestawieniu z innymi wymaganiami.
sorry, teraz przeczytalem co napisalem oczywiście 3 klasa grubosci jest powyżej 34 cm.
dębowy
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: sobota 19 sie 2006, 12:34

Post autor: dębowy »

tymcioo pisze:yyyy...chce sie odnieśc do czegos takiego



L.p. Sortym. Rodzaj drewna j.m. Klasy wymiarowe
do 24 cm 25-34 cm 35 cm i wyż bezklasowe
I. DREWNO IGLASTE
1 WA1 iglaste m3 800
2 WB1 iglaste m3 200 340 440
3 WA0 iglaste m3 275 350
4 WB0 iglaste m3 190 220 260
5 WC0 iglaste m3 165 190 240
6 WD iglaste m3 120 140 160
7 S2b sosna, modrzew(świeża z wyborem) m3 125
8 S2b świerk, jodła(świeża z wyborem) m3 125


Rozumiem tyle. Mamy 3 klasy wymiarowe (1,2,3 odpowiednio >25, 25-34, <35cm).
Mamy tez inne oznaczenie np. WA0, WB0 na które wpływają jakieś tam czynniki, np te 22 cm przy grubszym końcu(fajnie jak bys powiedział jakie jeszcze inne czynniki decydują)
i teraz...... cena drewna uzalezniona jest zarówno od sortymentu jak i klasy wymiarowej?
Troszke to sobie przeczy, bo jesli weźmiemy liściaste WA0 1 klasy wymiarowej to do spełnienia WA0 potrzeba 30 cm przy grubszym końcu z tego co mówisz, a zeby była 1 kalsa wymiarowa wystarczy 20 cm. Ładna zamotka :) Ksiazki nie będę przecież kupował, aby tylko zaspokoić swoją ciekawość. Chyba, ze ktos ma w formie elektronicznej imoze przesłać ?




Troszeczke mieszasz dwie rzeczy: średnice i długość. Są to dwa parametry zmienne w surowcu drzewnym i mogą występować w różnej kombinacji. Klasa grubości 3 znaczy ze drwno ma średnicę co najmniej 34 cm i może wystepować w każdej klasie. Klasa WA0 wymaga aby średnica była w grubszym końcu bez kory min 22 cm w iglastym a w liściastym 30 cm. Tych wymagań co do średnicy jest oczywiście więcej nawet w WA0, ale na tak zadane pytanie myśle że podpowiedziałem ile mogłem. W tej książce jest to dobrze rozrysowane w zestawieniu z innymi wymaganiami.
sorry, teraz przeczytalem co napisalem oczywiście 3 klasa grubosci jest powyżej 34 cm.

Nie ma sortymentu WA1 w klasie gruboąści 1 dla surowca liściastego!!! właśnie ze względu na średnicę. Aby ci to wszystko wytłumaczyć musiałbym wypracowanie napisać tak z polowe stron co w tej książce:) - wiedze ze jestes na początku do zaspokojenia swojej ciekawosci. Ale uczymy sie w koncu całe życie. Powodzenia.....
dębowy
ODPOWIEDZ