UJEMNA NALEŻNOŚĆ JEDNORAZOWA?!

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
niawka
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 19:12
Lokalizacja: Kraków

UJEMNA NALEŻNOŚĆ JEDNORAZOWA?!

Post autor: niawka »

Mam problem: liczę (nazwijmy to kolokwialnie) próbny "wniosek leśny".
Pracuję na wzorze sporządzonego już wniosku, który uzyskał pozytywną decyzję ministra.
W wniosku tym widnieją wzory na:

NALEŻNOŚĆ (jednorazowa opłata) N=(TxCxP) - (W x P)
OPŁATA ROCZNA R=T x C x P x 0,1
gdzie
T - stawka za wyłącznie gruntu z produkcji (1500)
C - aktualna cena sprzedaży w zł wg komunikatu Prezesa GUS (186,68 zł)
P - powierzchnia drzewostanu do wylesienia w ha (0,0500 ha)
W - wartość w zł 1 ha gruntu bez drzewostanu wg cen rynkowych (490 000zł)
1,5 1 rok z dziesięciu - wartość powiększona o 50% z tytułu lasów ochronnych

I pojawia się problem gdyż o ile R wg obliczeń wynosi 21 001,50 = 1500x186,68x0,0500x1,5

to należność wychodzi ujemna:
-10 499 = (1500x186,68x0,0500) - (490 000x0,0500)

co w takim przypadku?!

A poza tym mam pod ręką inny wniosek który uzyskał już pozytywną decyzję ministra i tam obliczana jest tylko należność za wyłączenie z produkcji gruntu leśnego, która ma taki sam wzór jaki w pierwszym przykładowym wniosku ma opłata roczna :| ???

Zgłupiałam z tym wszystkim i proszę o rozjaśnienie tych dwóch sprzeczności, czy w takim razie (jak na przykładzie drugiego wniosku) mogę darować sobie liczenie N?
zbyszejk
VIP
Posty: 74
Rejestracja: wtorek 20 mar 2007, 19:20

Re: UJEMNA NALEŻNOŚĆ JEDNORAZOWA?!

Post autor: zbyszejk »

niawka pisze:Mam problem: liczę (nazwijmy to kolokwialnie) próbny "wniosek leśny".
Pracuję na wzorze sporządzonego już wniosku, który uzyskał pozytywną decyzję ministra.
W wniosku tym widnieją wzory na:

NALEŻNOŚĆ (jednorazowa opłata) N=(TxCxP) - (W x P)
OPŁATA ROCZNA R=T x C x P x 0,1
gdzie
T - stawka za wyłącznie gruntu z produkcji (1500)
C - aktualna cena sprzedaży w zł wg komunikatu Prezesa GUS (186,68 zł)
P - powierzchnia drzewostanu do wylesienia w ha (0,0500 ha)
W - wartość w zł 1 ha gruntu bez drzewostanu wg cen rynkowych (490 000zł)
1,5 1 rok z dziesięciu - wartość powiększona o 50% z tytułu lasów ochronnych

I pojawia się problem gdyż o ile R wg obliczeń wynosi 21 001,50 = 1500x186,68x0,0500x1,5

to należność wychodzi ujemna:
-10 499 = (1500x186,68x0,0500) - (490 000x0,0500)

co w takim przypadku?!

A poza tym mam pod ręką inny wniosek który uzyskał już pozytywną decyzję ministra i tam obliczana jest tylko należność za wyłączenie z produkcji gruntu leśnego, która ma taki sam wzór jaki w pierwszym przykładowym wniosku ma opłata roczna :| ???

Zgłupiałam z tym wszystkim i proszę o rozjaśnienie tych dwóch sprzeczności, czy w takim razie (jak na przykładzie drugiego wniosku) mogę darować sobie liczenie N?
Zacznij może od przeczytania ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Takie wyliczanki, bez zrozumienia, co robisz są bez sensu.

Pozdrawiam

Zbyszek
niawka
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 19:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: niawka »

Zacznij może od przeczytania ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Takie wyliczanki, bez zrozumienia, co robisz są bez sensu.
Gdybym nie znała ustawy nie zabierałabym się za to, natomiast liczyłam na profesjonalną pomoc, a nie złośliwe uwagi..., dlatego jeśli nie zamierzasz podać wskazówki po prostu nie odpowiadaj na posta
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

W wyłączeniach nie siedzę, ale:
1. Należność - oblicza się od razu. Pomniejsza się ją dopiero po faktycznym wyłączeniu gruntu z produkcji (wycięciu drzew), po poinformowaniu przez inwestora o tym fakcie RDLP i sprawdzeniu prawidłowości wyłączenia. Obniża się ją odrębną decyzją.
2. Jeśli wartość gruntu jest większa od należności (jak u Ciebie - należność ujemna) to po prostu zwraca się całą należność.
3. Opłata roczna będzie co roku inna - bo inna jest średnia cena drewna. Tu już nic się nie obniża (nie odejmuje).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Kegg
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1567
Rejestracja: czwartek 16 lut 2006, 14:34

Post autor: Kegg »

Jak napisał Ci j24 nie odejmujesz wartości gruntu na etapie liczenia należności :!:
To dopiero po wyłączeniu z produkcji (od wydania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów-jeżeli dla takich celów robisz wyliczenie - albo od wydania decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji do faktycznego wyłączenia może upłynąć bardzo dużo czasu). I jeżeli wartość gruntu przewyższa należność to wynosi ona po prostu 0 (zero) a nie ma wartości ujemnej.

Należność wylicza się również, nawet jeżeli spełnione są warunki art. 12a (czyli wyłączenie na cele budownictwa mieszkaniowego) i wiadomo, że należność nie będzie uiszczona.
Jak powiedział pewien kat: "Każdy ma prawo być trochę porąbany"
niawka
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek 23 kwie 2012, 19:12
Lokalizacja: Kraków

Post autor: niawka »

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedź i rozjaśnienie rozbieżności. :prosze:
ODPOWIEDZ