Transport i dołowanie sadzonek

Szczególnie dla Zakładów Usług Leśnych...

Moderator: Moderatorzy

jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Transport i dołowanie sadzonek

Post autor: jakub »

Witam.
Jak u was wygląda sprawa z transportem i dołowaniem sadzonek?
Według katalogu pracochłonności powinno być zapłacone za załadunek, rozładunek i dołowanie z doniesieniem.
U mnie płacą tylko za dołowanie. Jak się upomniałem o pieniądze o załadunek i rozładunek to odpowiedzieli, że nie mam tego w umowie :x .
Czuje się wykorzystany. Jak mogę odzyskać pieniądze? Mogę po prostu wystawić fakturę za wykonaną prace?
Mam ok 200tys sadzonek do ogarnięcia i muszę kilka ładnych dniówek poświęcić na coś za co nie chcą mi zapłacić.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

jakub pisze:U mnie płacą tylko za dołowanie. Jak się upomniałem o pieniądze o załadunek i rozładunek to odpowiedzieli, że nie mam tego w umowie .
A jak było w przetargu? Jak dokładnie wyglądał opis czynności? Co wchodzi w skład czynności np. SADZ-WM? Zacytuj proszę opis czynności z dokumentacji przetargowej.
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Czynności w katalogu i czynności w przetargu nie muszą być o tym samym opisie, chociaż skróty SILP są te same. Porównaj je dokładnie.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Katalog pracochłonnożci zawiera takie zapisy odnośnie dołowania sadzonek:

45. Dołowanie sadzonek z doniesieniem do dołu - 1 latek iglastych 0,24 h/1000 szt. - DOŁ-1I
46. - 1 latek liściastych 0,30 h/1000 szt. - DOŁ-1L
47. - 2 - 3 latek iglastych 0,42 h/1000 szt. - DOŁ-2I
48. - 2 – 3 latek liściastych 0,54 h/1000 szt. - DOŁ-2L
49. - 4 - 5 latek iglastych 0,48 h/1000 szt. - DOŁ-4I
50. - 4 - 5 latek liściastych 0,60 h/1000 szt. - DOŁ-4L
51. - wielolatek drzew i krzewów do zadrzewień 0,84 h/1000 szt. - DOŁ-WIEL,

przy czym w części opisowej jest zapis: dołowanie sadzonek obejmuje doniesienie sadzonek do dołu, ich zadołowanie oraz przykrycie dołu uprzednio przygotowanymi gałęziami lub matami.

Załadunek i rozładunek, z tego co wiem, rozliczny jest w czynności "transport sadzonek" (nieujęta w katalogu). Taka czynność zawiera w sobie czynności:

38. Załadunek sadzonek na pojazdy z zabezpieczeniem do transportu lub rozładunek wraz z zabezpieczeniem - 1 latek iglastych 0,18 h/1000 szt. - ZAŁ-1IL
39. - 1 latek liściastych 0,24 h/1000 szt. - ZAŁ-1LL
40. - 2 - 3 latek iglastych 0,30 h/1000 szt. - ZAŁ-2IL
41. - 2 - 3 latek liściastych 0,36 h/1000 szt. - ZAŁ-2LL
42. - 4 - 5 latek iglastych 0,42 h/1000 szt. - ZAŁ-4IL
43. - 4 - 5 latek liściastych 0,48 h/1000 szt. - ZAŁ-4LL
44. - wielolatek drzew i krzewów do zadrzewień 0,72 h/1000 szt. - ZAŁ-WIEL,

oraz czas niezbędny na dowiezienie sadzonek do wskazanego miejsca w leśnictwie (dołu lub dołów).
Jednocześnie w części opisowej katalogu napisano: załadowanie na pojazdy lub rozładunek z pojazdu sadzonek obejmuje doniesienie sadzonek do środka transportowego lub miejsca tymczasowego przechowywania, ułożenie sadzonek na pojeździe lub w miejscu przechowywania oraz zabezpieczenie przed przesychaniem.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

jakub
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 476
Rejestracja: wtorek 05 sty 2010, 15:58
Lokalizacja: z lasu

Post autor: jakub »

W SIWZ jest tylko dołowanie z doniesieniem. Transport mamy płacony za kilometr.
Jak pokazałem leśniczemu katalog to on mi pokazał umowe i kosztorys w których nie ma mowy o załadunku i rozładunku więc nie mogą mi wystawić na to zlecenia i tym bardziej zapłacić za tą prace. Odesłał mnie do nadleśnictwa a nadleśnictwo do leśniczego.
Chodzi mi głównie o to czy mam prawo domagać sie tych pieniędzy już po skończeniu sadzeń czy po prostu zostałem zrobiony w konia?
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77788
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... leśniczy nie zaplanował załadunku i rozładunku w planie? ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

jakub pisze:Chodzi mi głównie o to czy mam prawo domagać sie tych pieniędzy już po skończeniu sadzeń czy po prostu zostałem zrobiony w konia?
Nie zostałeś zrobiony w konia tylko sam się zrobiłeś podpisując umowę tak jak jest, bez zapisów o za- i rozładunku. Umowy, a przedtem SIWZ trzeba czytać dokładnie. Wówczas jest czas na wyjaśnienia i protesty a nie teraz gdy umowa już podpisana. Kijem tego co nie pilnuje swego.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Piotrek pisze:Nie zostałeś zrobiony w konia tylko sam się zrobiłeś podpisując umowę tak jak jest, bez zapisów o za- i rozładunku.
Podpisał w dobrej wierze. W złej wierze, z premedytacją LP nie wstawiły kosztów za i rozładunku. Bo nie wierzę że ktoś zapomniał, a jak zapomniał to ....... dostanie nagrodę.
Ale czemuś się nie dziwię.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zul pisze:Podpisał w dobrej wierze. W złej wierze, z premedytacją LP nie wstawiły kosztów za i rozładunku. Bo nie wierzę że ktoś zapomniał, a jak zapomniał to ....... dostanie nagrodę.
Ale czemuś się nie dziwię.
ZUL-u, ja tego wszystkiego nie neguję a nawet śmiem twierdzić, że masz na bank rację z tymi podejrzeniami. Tylko to nie zmienia faktu, że trzeba staranie czytać i rozumieć co się podpisuje.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Piotrek pisze:Tylko to nie zmienia faktu, że trzeba staranie czytać i rozumieć co się podpisuje.
A ja uważam i zdania nie zmienię, że firma państwowa nie powinna oszukiwać !
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77788
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... nie powinna ... prywatna też, nigdy ... żadna ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

drwalnik pisze: nie powinna ... prywatna też, nigdy ... żadna ...
Dziadostwo prywatnej jestem, niestety, w stanie zrozumieć - państwowej - nie!
Awatar użytkownika
Kuna lesna
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2627
Rejestracja: czwartek 12 paź 2006, 00:41
Lokalizacja: Z puszczy

Post autor: Kuna lesna »

Nie czytanie umów kosztuje . Może szkółka miała w swoim pakiecie ten załadunek i wykonałeś za nią te pracę ?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

zul pisze:A ja uważam i zdania nie zmienię, że firma państwowa nie powinna oszukiwać !
Oczywiście, że nie. Żadna firma nie powinna jak napisał drwalnik.
Tylko czemu myślisz zaraz o oszukiwaniu a nie o bezmyślności? To drugie jest znacznie częstsze...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Piotrek pisze:Nie zostałeś zrobiony w konia tylko sam się zrobiłeś podpisując umowę tak jak jest, bez zapisów o za- i rozładunku. Umowy, a przedtem SIWZ trzeba czytać dokładnie. ....
Piotrze poniekąd na etapie SIWZ mogę zrozumieć że coś się przeoczyło ale już na etapie zlecenia to nie bardzo :?
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

Piotrek pisze:Tylko czemu myślisz zaraz o oszukiwaniu
Masz rację. W LP się nie oszukuje tylko stopniowo "zapomina" podczas tworzenia SIWZ o zapłacie za poszczególne czynności. Zazwyczaj się udaje i po krótkiej akcji odbijania ZULa pomiędzy leśniczym, a biurem nadleśnictwa pada hasło "widziały gały co podpisywały" :roll:
Awatar użytkownika
darkside
początkujący
początkujący
Posty: 197
Rejestracja: czwartek 03 lip 2008, 10:26
Lokalizacja: z daleka

Post autor: darkside »

a może po prostu nie ładuj tych sadzonek tylko poczekaj az ci załaduje ten co ma to w SIWZ ?
Awatar użytkownika
Mika123
początkujący
początkujący
Posty: 85
Rejestracja: sobota 30 sty 2010, 19:24
Lokalizacja: PGL LP

Post autor: Mika123 »

a może zamiast chodzić od l-czego do n-leśniczego należałoby sprawdzić, czy umowa podstawowa zawiera zapis o możliwości zamówień uzupełniających i napisać oficjalny wniosek o uzupełnienie o prace związane z załadunkiem podając konkretne cyfry? No i wtedy n-ctwo musi się odnieść do tego również pisemnie.
pozdrawiam
Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz.
Albert Einstein
borowiak

Post autor: borowiak »

Mika123 pisze:a może zamiast chodzić od l-czego do n-leśniczego należałoby sprawdzić, czy umowa podstawowa zawiera zapis o możliwości zamówień uzupełniających i napisać oficjalny wniosek o uzupełnienie o prace związane z załadunkiem podając konkretne cyfry? No i wtedy n-ctwo musi się odnieść do tego również pisemnie.
Lub też sprawdzić, czy w SIWZ nie było napisane - stawka za transport obejmuje za i rozładunek. ... Widziałem takie zapisy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

borowiak pisze:stawka za transport obejmuje za i rozładunek
Pisałem o tym:
Piotrek pisze:Załadunek i rozładunek, z tego co wiem, rozliczny jest w czynności "transport sadzonek"
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ