Skórzany kask

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Skórzany kask

Post autor: rojber1410 »

Taki oto zgrabny kask znalazłem przeszukując strych starego domu,jest wykonany z grubej
(ok 3-4 mm) brązowej skóry.Prawdopodobnie takich ochronnych nakryć głowy używali drwale w latach 50-tych,jednak może ktoś z forumowiczów się na ten temat wypowie :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

druga fotka
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Awatar użytkownika
MartaBaranowska
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 16534
Rejestracja: wtorek 11 lis 2008, 23:18
Lokalizacja: Nowiny

Post autor: MartaBaranowska »

też chciałabym znajdywac takie pamiatki na swoim strychu :)
Put some fun between your legs
-ride a horse :mrgreen:
tę burzę włosów każdy zna, przy ustach dłoni chwiejny gest tak to Boska, Boska Rabanowska jest
Awatar użytkownika
Sosnowisko
początkujący
początkujący
Posty: 205
Rejestracja: poniedziałek 04 lip 2011, 09:36
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: Sosnowisko »

Witam
Ciekawy ten stryszek, tyle skarbów oddaje - bardzo lubię takie stryszki.

Taki oto zgrabny kask znalazłem przeszukując strych starego domu,jest wykonany z grubej
(ok 3-4 mm) brązowej skóry.Prawdopodobnie takich ochronnych nakryć głowy używali drwale w latach 50-tych,jednak może ktoś z forumowiczów się na ten temat wypowie :)
Zdjęcie0212.jpg

Ze skórzanych "adoptowanych" z górnictwa były jeszcze inne modele np. z małym daszkiem, w ubiegłym roku otrzymałem podobne 2 szt. prosto z magazynu - nieużywane.
Ciekawe co jeszcze kryje ten stryszek, były listki jest kask poproszę o więcej.

Pozdrawiam
Andrzej


Przygarnę przedmioty związane z Leśnictwem.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Widziałem też wersję z przeszyciami na krzyż, a i taką, gdzie owe wzmocnienie wykonane było z przetłoczonej skóry i widoczny był na kasku jakby grzebień. Gdzieś miałem fotki, ale nie mogę odszukać. Jak mi się zdaje folder musiałem jakoś abstrakcyjnie nazwać.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

Sten pisze:widoczny był na kasku jakby grzebień
jak w adrianie cuś takiego?
taki z przeszyciami na krzyż tez miałem ale go pies załatwił ;/
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

rojber1410 pisze:jak w adrianie cuś takiego?
Ano właśnie, prawie, że identyczne, z tym, że przez całą długość kasku.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
rojber1410
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4091
Rejestracja: wtorek 05 kwie 2011, 23:07
Lokalizacja: ADELNAU

Post autor: rojber1410 »

Do niemieckich wojskowych z II WŚ też taki grzebień doczepiali i używali ich strażacy,do dzisiaj u nas szczególnie w wiejskich remizach takie mają, chromem pociągnięte :wink:szczególnie przerobione z tych lekkich policyjnych z falcem wywinietym na wierzch i otworami wentylacyjnymi w kształcie kwiatuszka.
Nie wiem, ile wytworzyliśmy niedorzecznych kodeksów postępowania i bezsensownych wierzeń religijnych; nie wiem też, jakim sposobem wryły się tak głęboko we wszystkich krajach świata w umysł człowieka; warto jednak zaznaczyć, że wierzenie wpajane w pierwszych latach życia, gdy mózg jest wrażliwy, staje się niemal instynktem; a zasadniczą cechą instynktu jest to, że się go słucha niezaleąnie od tego, co mówi rozum. Karol Darwin
eidolon
początkujący
początkujący
Posty: 67
Rejestracja: poniedziałek 14 sty 2008, 17:47
Lokalizacja: stamtad

Post autor: eidolon »

Kurcze... pamiętam, że kiedyś w pracowni użytkowania lasu w Technikum Leśnym w Białowieży widziałem skórzany kask (nie pamiętam już czy dokładnie taki jak tutaj, czy troszkę inny). Bardzo to było sprytne ustrojstwo, lekkie, a skóra ok. 5 mm grubości i utwardzona tak, że właściwie wyglądało, że bezpieczeństwem nie ustępował nic współczesnym.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170036
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

eidolon pisze:pamiętam, że kiedyś w pracowni użytkowania lasu w Technikum Leśnym w Białowieży widziałem skórzany kask
Będę tam w maju, więc nie omieszkam fotki strzelić, o ile oczywiście nadal tam jest.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ