Powstanie Styczniowe

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Powstanie Styczniowe

Post autor: Jenny »

Powstanie Styczniowe - 150. rocznica przypada w 2013 roku

Inscenizacja bitwy pod Waliłami, odnowienie szlaku, apele, konferencje. Tak Białostocczyzna w przyszłym roku upamiętni 150. rocznicę Powstania Styczniowego. - To doskonała promocja regionu oraz Puszczy Knyszyńskiej - zaznacza Adam Kamiński, prezes Lokalnej Grupy Działania Puszcza Knyszyńska.

Obrazek


http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/art ... /120309860
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170088
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Polecam wielce ciekawy artykuł Pana Piotra Kacprzaka - z-cy dyrektora RDLP w Radomiu, zamieszczony w styczniowym numerze Przeglądu Leśniczego pt. " Gospodarka leśna w okresie Powstania Styczniowego na przykładzie Guberni Radomskiej".
Zapodam podtytuły:
- Wstęp
- Organizacja zarządzania lasami w momencie wybuchu Powstania Styczniowego
- Pierwsze dni Powstania Styczniowego
- Zabór broni i kasy z urzędów oraz palenie ksiąg defraudacyjnych
- Pobicia służby leśnej
- Defraudacje leśne
- Konsekwencje Powstania Styczniowego dla gospodarki leśnej
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

No i przegapilam...

150 lat temu powstańcy starli się z Rosjanami. Rekonstrukcję zorganizowano ze sporym rozmachem.

żródło-
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll ... /130429726


W Piereciosach koło Gródka doszło do bitwy powstania styczniowego


żródło-
http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll ... /130429842

Stronę polską obstawiali koledzy z Przasnyrza na codzień są strzelcami syberyjskimi 14 PSS, żołnierzami 5 dywizji i partią powstanczą 1863.

http://www.przasnysz1915.dobroni.pl/med ... diumID=429
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Tematem jest Powstanie Styczniowe.
Wątek kotylionów wydzieliłem tu:

http://www.lasypolskie.pl/viewtopic.php?p=565335#565335
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

J 24..ja nie wiem o czym Ty mówisz...czy cos napsociłam?

:roll:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Jenny pisze:J 24..ja nie wiem o czym Ty mówisz...czy cos napsociłam?

:roll:
Nie.
Wątek o tym czy kotyliony i kokardy przypinane do klap mundurów są regulaminowe czy nie z tego tematu wydzieliłem. :) Ale to nie Twoja sprawka. :roll: :spoko:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170088
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Uroczystość poświęcenia krzyży oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Leśnictwie Słomianka.
Dwa stare, zmurszałe, drewniane krzyże, jakich jest wiele w lasach Puszczy Knyszyńskiej, stały w leśnictwie Słomianka „od zawsze". Nikt nie zna ich dokładnej historii. Tabliczka umieszczona na jednym z nich mieści napis „Powstańcom 1863r." Kto ustawił krzyże, jakie dramatyczne wydarzenia rozegrały się w tym miejscu, czyjej pamięci miały służyć - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że traktem, przy którym stoją, przemieszczali się powstańcy zmierzający do miejsc koncentracji oddziałów. Doświadczenie uczy też, że lokalnym przekazom i pamięci można z reguły zaufać i przyjąć autentyczność wydarzeń.
Całość >>>
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

To też się troszkę cofnę w czasie...

Trochę mi cieżko wspominać... jestem do dziś dnia zła na siebie... :evil: Dostałam osobiste zaproszenie od Mariusza Łyszkowskiego vel-Bykfernando ( 5 strzelców jako powstańcy styczniowi) 19 maja...po godz 11 przy kościele w Jałówce... I nie pojechałam....zbrakło paliwa..tak rzekl moj ślubny i wogóle mówil a po co to...
na przyszłosć oprotestuję, za przedmiotowe traktowanei i brak dobrej woli w poszanowaniou czyichś uczuć.. :] :twisted: juz miałama z buta iść ponad 2o km... ;/

Ale do rzeczy -


19 maja 2013 roku w Jałówce pow. Białostocki, gm. Michałowo odbyła się uroczystość patriotyczna 150 Rocznicy Powstania Styczniowego na ziemi Jałowskiej.

Na uroczystość do Jałówki przybyła GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

żródło-
http://www.dobroni.pl/rekonstrukcje,150 ... kiej,13877

Najbardziej to żaluję, ze sobie nie pogadałam, że nie wpdłam do obozu kolegów z Przasnyrza.

:(
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170088
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Rowerkiem trzeba było pyrgnąć ... :wink:
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Z rowerkiem też nigdy nic nie wiadomo..ostatnio dziablo mi całe ramię z pedałem... ;/ Nie dość , ze z buta, objuczona koszyczkiem, motykami... to i rowerek musialam wlec..a jak chciałma z górki bez pedałków to omal nie wyladowałma na łace z głebokim uprzednio rowem pośród krówek... Serducho to mi pikało jak w arytmii...na szczęście jakos wyhamowałma pepegami...

:?
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

ŚCIEŻKA POWSTANIA STYCZNIOWEGO





Powstanie Styczniowe 1863 roku, podobnie jak wiele innych wydarzeń w naszej historii, związane jest w ogromnej mierze z obszarami leśnymi. Nie poddając się tak łatwo naporowi cywilizacji i zmianom jakie ona niesie lasy stały się swoistą skarbnicą pamiątek dawno minionych wydarzeń, które przechowały do naszych czasów.



żr-
http://www.bialystok.lasy.gov.pl/web/cz ... ostocka/67

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
ODPOWIEDZ