Na jakich siedliskach najlepiej rośnie grab?

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

gki17
początkujący
początkujący
Posty: 68
Rejestracja: piątek 18 lis 2005, 18:31

Na jakich siedliskach najlepiej rośnie grab?

Post autor: gki17 »

Na jakich siedliskach najlepiej rośnie grab? - zna ktoś może odp. na to pytanie ?
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Wg wikipedii grąd a więc i grab pewnie też, rośnie na glebach średnio żyznych i żyznych, nie zalewanych, zwłaszcza brunatnych, na niżu i w piętrze pogórza (do 650 m n.p.m.).
O grądach tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C4%85d
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Grab

Post autor: kater »

grab zwyczajny (Carpinus betulus)

Rola i wymagania siedliskowe. Grab spotyka się na terenie nizinnej części kraju i to na ogół w podobnym stopniu rozproszenia. Może niekiedy tworzyć z samosiewu lite, jednogatunkowe drzewostany. Powstają one jednak wyjątkowo i na niewielkich obszarach, w miejscach niestarannie posadzonych i niedostatecznie pielęgnowanych, przepadłych upraw innych gatunków założonych na powierzchniach po zrębie zupełnym. Grab jest w zasadzie typowym gatunkiem domieszkowym w drzewostanach sosnowych, dębowych i rzadziej bukowych. Może być szeroko używany jako cenna domieszka fitomelioracyjna polepszająca warunki siedliska. Grab może pełnić rolę domieszki pielęgnacyjnej i biocenotycznej, rozpoczynając od siedliska boru świeżego. Optymalnym miejscem występowania grabu są tzw. grądy, a więc drzewostany wielogatunkowe, przy czym jest on panującym obok obu dębów (szypułkowego i bezszypułkowego) i gdzie znaczną rolę przyrodniczą spełnia również lipa drobnolistna, jawor, klon (zwyczajny i polny). Grab uważany jest za niezbędny składnik wielu drzewostanów, zwłaszcza dębowych i sosnowych, gdzie wzrastając pod osłoną drzew, powoduje ich lepsze oczyszczanie się z gałęzi. Ściółka grabu ulega łatwo rozkładowi i w zmieszaniu ze ściółką innych gatunków przyczynia się do powstawania form próchnicy glebowej.
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

kater pisze:Ściółka grabu ulega łatwo rozkładowi i w zmieszaniu ze ściółką innych gatunków przyczynia się do powstawania form próchnicy glebowej.
Fajnie jest jak taką ściółkę zagrabią noskami dziki. :wink:
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

gki17 pisze:Na jakich siedliskach najlepiej rośnie grab?
... grab rośnie dobrze wszędzie :) ... a własciwie prawie wszędzie, wyjąwszy sieliska suche i bardzo mokre ...
... do tego różwnież sam wkracza na uprawy, tak że czasem musi być usuwany ... jest to jeden z gatunków, który odnawia sie praktycznie tylko naturalnie ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Ale za to skutecznie. Znam przylesne pola, zarośnięte nawłonią i innym sporym zielskiem, które grab z powodzeniem opanowuje. W miejscach lepiej oświetlonych przegrywa z brzozą i osiką, ale w cieniu jest bezkonkurencyjny.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77780
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

a drewno ma wysokie walory użyteczne (jako opał) więc to bardzo ciekawy gatunek :)
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

drwalnik pisze:a drewno ma wysokie walory użyteczne (jako opał) więc to bardzo ciekawy gatunek :)
... a jakże, niczym innym nie palę w piecu... :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77780
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

i jesion :)
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

drwalnik pisze:i jesion :)
... a buk to co... :tak:
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

kater pisze:drwalnik napisał/a:
a drewno ma wysokie walory użyteczne (jako opał) więc to bardzo ciekawy gatunek :)

... a jakże, niczym innym nie palę w piecu... :)
... tylko w rabąniu bywa mało przyjemny :| :P ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Borsuk pisze:... tylko w rabąniu bywa mało przyjemny :| :P


byle na mokro rąbać...
kostek-brasil pisze:Fajnie jest jak taką ściółkę zagrabią noskami dziki. :wink:


...czyli zbuchtują... :) , nogi można połamać na czymś takim
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

drwalnik pisze:wysokie walory użyteczne (jako opał)
Tylko jako opał. Bo poza tym jest co prawda bardzo twarde, ale i bardzo kruche. No i nietrwałe jeszcze bardziej niż buk.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

No, u mnie to grab i buk tylko ;) Ale odchodzimy od tematu ;)
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

Jaki jest kolor dymu, gdy pali się mokrym drewnem, a jaki, gdy pali się drewnem suchym? :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77780
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

mokrym jasny, suchym ciemny?
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Silver

Post autor: Silver »

Sporo w swej w LP pracy się w grabie "babrałem" i lubię go po prostu. Myslę też że jego rola lasotwórcza nidoceniana jest mocno wciąż. Prawdą jest to co Borsuk pisze że w zasadzie w naszych lasach grab sieje się sam. Jego sztuczne nasadzenia to nie nawet jakieś promile ogólnej liczby sadzonek. Wg mnie na niżu grab optymalnie czuje sie na siedlisku Lśw i potrafi dać dwu metrowe roczne przyrosty nawet. Nie żartuję sam kiedyś z miarką mierzyłem bo mi się wierzyć nie chciało że rok po CW moznaby CP robić ;) Dobrze się czuje też na LMśw i od biedy BMśw ale Bśw to już za ubogie dla niego miejsce. "Omija" też raczej Ol i OLJ (inna sparawa ze mnóstwo olesów sie osuszyło i widziałem tam początki ekspansji tego gatunku plus lipa) bo nie lubi stojącej wody nawet okresowo. Perfekcyjnie nadaje się na podgon dla upraw dębowych które potrafi "opatulić" gęstą szczotką przed zwierzyną i nawet przy wysokich stanach zwierzyny rolą leśnika pozostaje jedynie co dwa lata 10-20 cm poniżej poziomu wierzchołków dęba go "przyhamować" przycinając zdecydowanie. Zgryzania sie nie boi ale fakt jest faktem że ma tendencje do "nie wysilania" się i jak ma światło a nie rośnie w zwarciu to czasem skutkuje to tym że w krzak lub nieduże rozłożyste drzewko sie zamienia. Ale w Białowieży sam widziałem 30m graby a więc "jak chce to potrafi" kwestia prowadzenia takiego drzewostanu jedynie ;) Lite młodniki grabowe na dobrych siedliskach trzeba dość zdecydowanie przecinać nawet przerywając zwarcie ale tak by odstęp miedzy koronami nie większy był jak 2m by po zareagowaniu na prześwietlenie w "szerz" skoczył tez wkrótce na skutek zwarcia i "wzwyż" gdyż jak mówiłem nie lubi sie wysilać i jak nie musi to w górę sam z siebie nie strzela. Nie radzę też robić mieszanek grabowo-bukowych bo kończy sie to tym że buk wygrywa zdecydownie a pod bukiem jak znawcy wiedzą to już nic sie nie uchowa bo ciemno :) Tak że polecam go by o nim pamietać i nie traktować jedynie jak wiele podręczników jako drzewo drugiego piętra bo "za rączke" mądrze prowadzony spokojnie stworzy ładny drzewostan a'la bukowy choć niższy i są miejsca gdzie zamiast na siłę przy sporej zwierzyny presji coś tam modzić i w kółko poprawki innych gatunków wciskać lepiej "puścić" po prostu nawet litą grabinę skoro miejsce te tak szalenie jej pasuje :) .....a że opał dobry? No dobry ale ja z sentymentu jakoś nim nie paliłem ;)
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Czy ktoś chce jeszcze coś dodać :wink:
Awatar użytkownika
kater
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4494
Rejestracja: piątek 03 lut 2006, 16:54

Post autor: kater »

silver30+ pisze:Sporo w swej w LP pracy się w grabie "babrałem"
... ja babram się dalej i tam gdzie pracuję jest go zdecydowanie bardzo dużo. :) Na siedliskach, które tu występują (Lwyż i LG) czuje się dobrze i przyrosty ma również bardzo duże. Spełnia swoją rolę pielęgnacyjną, zwłaszcza przy jodle, ogranicza również zgryzanie jodły przez zwierzynę. :)
... u mnie sam się obsiewa i zaczyna być traktowany jak chwast po trosze, bo konkuruje z jaworem, bukiem i trzeba szybko i często wkraczać z CW.
... gdy za silno się go przetnie, to wtedy niesamowicie sieje... :)
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

silver30+ pisze:ładny drzewostan a'la bukowy choć niższy
Taksowałem swego czasu takowy. Dla nie leśnika widok upiorny; czarna kora, szeroko rozłożone korony, na ziemi tylko suche liście szeleszczą, wewnatrz półmrok...
ODPOWIEDZ