Obliczanie Etatu Drzewostanu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Obliczanie Etatu Drzewostanu

Post autor: Borowiec_maly »

Witajcie

Na Rachunku Ekonomicznym dostaliśmy ostatnio zadanie polegające na obliczaniu etatu drzewostanu.

Na początek muszę obliczyć etat wd dojrzałości drzewostanu, powierzchniowy i miąższościowy, z ostatniej i dwóch ostatnich klas wieku.

W załącznikach przesyłam Wam moje dane oraz dotychczasowe obliczenia (znaki zapytania oznaczają, że nie wiem o co chodzi). Liczę na Wasze wskazówki odnośnie obliczeń.

Dane :

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obliczenia : http://imageshack.us/g/249/p1030040f.jpg/



Pozdrawiam serdecznie
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Mam małe pytanko, czy w instrukcji urządzania lasu, w tabeli pierwszej paragrafu 90, przy wieku 110 , wpis 1/2 Vi oznacza połowę miąższości całej klasy VI?
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Czy mógłby mi ktoś wyjasnić, prostymi słowami, jak się oblicza etat wd potrzeb hodowlanych?
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Borowiec_maly pisze:Czy mógłby mi ktoś wyjasnić, prostymi słowami, jak się oblicza etat wd potrzeb hodowlanych?
Masz wskazania gospodarcze dla każdego z wydzieleń. I np. w KO i KDO - cięcie odsłaniające - 30% miąższości wydzielenia, uprzątające - 100% miąższości , usunięcie nasienników itp.
Sumujesz to w ramach gospodarstwa i masz etat wg potrzeb hodowlanych. To tak w skrócie, z pamięci na szybko.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

j24 pisze:Obliczanie Etatu Drzewostanu
To pojęcie mi nieznane.
Etat(y) cięć olicza się dla obrębu.
j24 pisze:I np. w KO i KDO
"I np." oznacza, że robota na KO i KDO się nie kończy, bo uzyskalibyśmy tylko etat według okresów uprzątnięcia KO, KDO
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

1. Dobrze, że zwróciłeś uwagę. :spoko:
2. Np. to np. - nie wyczerpuje zagadnienia. :roll:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

j24 pisze:2. Np. to np. - nie wyczerpuje zagadnienia.
Taki "szczegół" adeptom może umknąć i zadanie dopoprawki :) albo semestr :(
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Kurde niby wszystko jasne z tymi potrzebami hodowlanymi. Ale sa jakieś nieścisłości
Mamy z Kukułą i on każe nam brać drzewostany które są w wieku rębności, przekroczyły go lub za 10 lat go osiągnął.

Jednak nie wiem dokładnie wiek rębności jakich drzew bierzemy pod uwagę. Tych, które są w opisie siedliska czy opisie drzewostanu, tylko dla gatunku najważniejszego czy ogólnie dla wszstkich. Czy piszemy miąższość tylko tego który osiągnął wiek rębności czy już wszystkich z danego drzewostanu itp. Zasady urządzania lasu nic nie mówią na ten temat.
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Borowiec_maly pisze:Mamy z Kukułą i on każe nam brać drzewostany które są w wieku rębności, przekroczyły go lub za 10 lat go osiągnął.
Ładniej byłoby "z Panem doktorem" lub jakoś tak. Skoro sam jesteś anonimowy, to nie używaj nazwisk.
Borowiec_maly pisze:nie wiem dokładnie wiek rębności jakich drzew bierzemy pod uwagę. Tych, które są w opisie siedliska czy opisie drzewostanu
Wieki rębności dla poszczególnych gatunków wykładowca zapewne Ci dał w załączonym do ćwiczenia zestawieniu.
Zrąb dotyczy drzewostanu więc to wiek d-stanu bierzesz pod uwagę chodzi o drzewostan główny.
Idę sprawdzić notatki jeśli pamięć mnie zawiodła, to skoryguję ten wpis
Np. gospodarstwo zrębowe
d-stan 7So 110 lat 2Kl 80 lat 1Db 60 lat
tu robisz zrąb zupełny np.Rb Ib wycinasz więc wszystko (teoretycznie w praktyce może zostawisz te dęby, jakąś kępę biocenotyczną)
Na potrzeby tego ćwiczenia bierzesz 100% may So + 100% masy Kl + 100% masy Db.
O zakwalifikowaniu tego d-stanu do użytkowania rębnego decyduje wiek rębności So.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Borowiec_maly pisze:Czy piszemy miąższość tylko tego który osiągnął wiek rębności czy już wszystkich z danego drzewostanu
Ujmujesz miąższość, jaka jest wykazana w kolumnie zasobność na całej powierzchni
Ta zasobność jest podana dla jednego gatunku lub dla kilku gatunków - w tej kolumnie masz podkreślenie dla d-stanu i podaną sumę. Jeśli wycinasz cały pododdział, to bierzesz całą masę, jesli zrąb obejmie część pododdziału, to bierzesz odpowiedni % tej masy.
Wycinasz 30% powierzchni, a podana zasobność d-stanu wynosiła 1090m3, to uzyskujesz 327m3 (sprawdź notatki czy nie trzeba tej cyfry zaokrąglić do 5 czy 10m3, ale raczej przyjmujemy z dokładnością do 1m3 )

Etat wg potrzeb hodowlanych zestawiasz w tabeli
Oddz. i pododdział / Miąższość grubizny na całej powierzchni / Rębnia i% miąższości do usunięcia / Miąższość do usunięcia w 10-cio leciu

Zastosuj właściwe rębnie do właściwych d-stanów.
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Przepraszam najmocniej, Pan Doktor.

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi, zaczynam już coś z tego rozumieć. Dzięki wnikliwym analizom w mojej głowie wysublimowały się juz konkretne pytania.

Póki co chcę zakwalifikować pododziały do obliczanego etatu, potem będę zajmował się rębnią i procentem do usunięcia.

Wobec tego mam 3 ważne pytania, które nasunęły mi się podczas moich obliczeń.

Muszę ująć w drzewostany o wieku przekraczającym wiek rębności, o osiągniętym wieku rębności lub takie, które w najbliższym 10 leciu go osiągnął. Czy więc moje rozumowanie jest dobre, jeżeli stwierdzam, że

Buk i dąb Wr 110, więc zaliczam VI klasę wyżej
Sosna Wr 100, więc zaliczam Vb klasę i wyżej
Olsza, brzoza, świerk Wr 80, więc zaliczam IVb klasę i wyżej

-------------------------------------------------------------------------------------------
Co oznacza następujący zapis :


Db IVb
Brz
Sw

Symbol gatunku i klasa zapisane w odrębnych kolumnach.
Czy wóczas rozumiem, że dla dębu, ale i brzozy i świerka jest klasa IVb?

--------------------------------------------------------------------------------------
Podczas obliczeń kilka razy stanąłem przed jednym lub drugim dylematem poniżej :

Co się robi, jeżeli np mam siedlisko Db-Jd-So a w danym pododziale mam opisanego buka, który osiągnął wiek rębności. Nie jest to gatunek główny wd opisu siedliska, mimo wszystko osiągnał wiek rębności. Gatunki główne nie występują lub występują tylko miejscami. Czy wliczam ten pododział i zapisuję miąższość buka? Jak postąpić, gdy ten niegłówny gatunek ma wiek rębności większy, a jak, gdy jego wiek rębności nie przekracza wieku rębności gatunku głównego?

----------------------------------------------------------------------------------------------

Co zrobić, gdy np mamy siedlisko Db-Jd-So, oraz następujący zapis :

So IVb
Sw

Oznacza to, że sosny nie można zakwalifikować lecz świerk Ivb już tak, jak postąpić w tej sytuacji? Świerk nie jest gatunkiem głównym. Gatunek główny występuje. Czy zaliczyć ten pododział? Czy ująć miąższość tylko świerka czy sosny również, skoro nie osiągnęła wieku rębności?

----------------------------------------------------------------------------------------------
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Borowiec_maly pisze:Buk i dąb Wr 110, więc zaliczam VI klasę wyżej
Sosna Wr 100, więc zaliczam Vb klasę i wyżej
Olsza, brzoza, świerk Wr 80, więc zaliczam IVb klasę i wyżej
Prawidłowo.
Borowiec_maly pisze:Co oznacza następujący zapis :
Db IVb
Brz
Sw

Symbol gatunku i klasa zapisane w odrębnych kolumnach.
Czy wóczas rozumiem, że dla dębu, ale i brzozy i świerka jest klasa IVb?
Ten zapis oznacza, że w dniu od którego PUL zaczął obowiązywać Db był w IVb klasie wieku teraz może mieć 10 lat więcej, ale Ty masz łatwiej, bo to Ty tworzysz ten operat więc będzie dopiero obowiązywał :wink: więc opis d-stanu masz aktualny.

Db IVb więc cały d-stan jest za młody do użytkowania rębnego - tu trzeba zrobić TP.

O ujęciu d-stanu do użytkowania rębnego decyduje wiek dominującego gatunku. Jesli za 10 lat osiągnie wiek rebności lub go już osiągnął/przekroczył, to do obliczeń bierzesz masę wszystkich gatunków - jest podana pod kreską w kolumnie 17 "Zasobność na całej powierzchni"

Wiek pozostałych gat jest dla tych obliczeń nieistotny (możesz go odczytać z wczesniejszej kolumny nr 6 (?) do obliczeń bierzesz sumaryczną masę z kolumny 17.
Borowiec_maly pisze:Co się robi, jeżeli np mam siedlisko Db-Jd-So a w danym pododziale mam opisanego buka, który osiągnął wiek rębności. Nie jest to gatunek główny wd opisu siedliska
Tu musisz zacząć od przeczytania i zapamiętania pojęć:

siedliskowy typ lasu np BMśw

gospodatczy typ drzewostanu - np Db-Jd-So

gatunki główne
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gatunki_g%C5%82%C3%B3wne
Borowiec_maly pisze:Co się robi, jeżeli np mam siedlisko Db-Jd-So a w danym pododziale mam opisanego buka, który osiągnął wiek rębności
Jesli to przypadek np taki 7Bk 100lat 2Brz 60lat 1Św 50 lat , to ujmujesz ten d-stan do wyrębu.
Jesli 8So 70 lat 2Bk 110 lat to nie wykonujesz zrębu.
Borowiec_maly pisze:Czy wliczam ten pododział i zapisuję miąższość buka?
Wliczasz ten pododdział i miąższość wszystkich gat podaną pod kreską w kolumnie 17 pomnożoną przez odpowiedni % przyjęty dla rębni - np IIIb 30%
Borowiec_maly pisze:Oznacza to, że sosny nie można zakwalifikować lecz świerk Ivb już tak
Tu wykonasz TP bo gat dominujący jest za młody
borowiak

Post autor: borowiak »

Borowiec_maly, sprawdź proszę pocztę, przesłałem trochę potrzebnych Ci materiałów :spoko:
Awatar użytkownika
P. Kloska
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 325
Rejestracja: środa 09 wrz 2009, 21:15
Lokalizacja: Czarna Woda

Post autor: P. Kloska »

Mała podpowiedź.
W projekcie 1 do użytkowania zaliczasz:
Gosp Z:
oddz. 6a(KO), 8h
Gosp PZ:
oddz. 1b(KO), 1c, 1g, 2d(KO), 2f, 2g, 3i, 9a, 9d, 10a
Pozdrawiam.
P. Kloska
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

P. Kloska pisze:Mała podpowiedź
Witaj :)
Mała ?
Mnie się zdaje, że duża :D
ODPOWIEDZ