Wiek kulminacji gatunku, wiek kulminacji drzewostanu

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Wiek kulminacji gatunku, wiek kulminacji drzewostanu

Post autor: Borowiec_maly »

Witajcie!

Straty w drzewostanie szacuje się wówczas, gdy nie przekroczył on jeszcze wieku kulminacji przyrostu bieżącego i przeciętnego. Ale jeżeli drzewostan jest wielogatunkowy, to wówczas jak stwierdzić czy drzewostan jako całość już przekroczył wiek kulminacji? Mam konkretne zadanie :


Drzewostan w wieku 90 lat. Sosna - dąb. Sosna ma przyrost przeciętny 5,3 a bieżący 5,1.
Sugeruje to, że przyrost przeciętny już osiągnął przyrost bieżący, a więc tutaj mamy doczynienia z przekroczeniem kulminacji. Ale dąb ma przyrost przeciętny 4,5 a przyrost bieżący 5,9. Tutaj jeszcze kulminacja nie nastapiła.

Pytanie, czy w takim drzewostanie szacować szkody czy nie, czy może tylko dla sosny (no ale przecież dąb także ucierpiał)

Pozdrawiam
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Re: Wiek kulmiknacji gatunku, wiek kulminacji drzewostanu

Post autor: acer_75 »

Borowiec_maly pisze:....Drzewostan w wieku 90 lat. Sosna - dąb. ....
A jaki jest udział % sosny i dębu w drzewostanie?
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Sosna 0,7

Dąb 0,3

Powierzchnia 1,5 ha
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Nie jestem do końca pewien jak stwierdzić, wd poniższego schematu, czy drzewostan osiągnał, czy nie osiągnał kulminacji przyrostu. W kontekście wzoru na stratę na przyroście


SiI - wartość strat na przyroście
Pk - wielkość przeciętnego przyrostu rocznego d-stanu w okresie kulminacji / ha
k - wiek kulminacji przeciętnego przyrostu rocznego d-stanu
Pi - wielkość przeciętnego przyrostu d-stanu w wieku i (w wieku szacowania, czy też tuż przed wyrębem)
z - zadrzewienie
Cśr - cena średnia drewna tartacznego
p - powierzchnia




SII = (Pk - Pi) * Z * P * Cenaśr w wypadku odnowienia

SiI = (Pk * k - Pi * i) * z * Cśr * p w wypadku braku odnowienia (np przedwczesne wycięcie drzewostanu i przekazanie na jakąś inwestycję)
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
inżynier pozoru
początkujący
początkujący
Posty: 16
Rejestracja: wtorek 04 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: z boru

Post autor: inżynier pozoru »

Musisz każdy z gatunków potraktować jako odrębny drzewostan.
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Może dyskusja w tym temacie coś Ci pomoże

http://www.forum.lasypolskie.pl/viewtopic.php?t=12061
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Tak, temat okazał się pomocny, dziękuję.

Pojawił się jednak u mnie drugi problem, będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Jak stwierdzić, na podstawie poniższego schematu, czy drzewostan osiągnął wiek kulminacji, oraz jakie jest Pk i Pi , dla poniższego równania

SII = (Pk - Pi) * z * p * cena * wiek

Czyli strata na przyroście


http://imageshack.us/photo/my-images/85 ... nacji.png/

link do schmeatu
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
ODPOWIEDZ