Przewoźnik drewna

Przetwórstwo i handel drewnem...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Nie przeczę Piotr, że istniejący katalog wymaga aktualizacji. Życie i rzeczywistość poszły do jak zawsze do przodu.

Czy okradamy zule. Napiszę tak - jeszcze nie widziałem "grabi grabiących od siebie". Pewnie to brzydkie, ale znając życie i tą firmę to tu gdzie od nowa będą opracowane nowe normy godzinowe pracochłonności, tam pewnie potem będzie "przejechanie się" na stawkach godzinowych przy szacowaniu wartości zamówienia do przetargu.

Ja też nie wiem jak to robią że nie odbierają kłód posztucznie a w stosach. Nie wiem jak odpowiadają inspekcji na pytanie dotyczące ewidencjonowania. Chociaż kiedyś za Dyrektora D., robiło się ów nieszczęsny "export" i były stworzone sortymenty o ile mnie pamięć nie myli "S2b EXP" - a tak się odbierało kłodę iglastą pozyskiwaną na zrębach i TP. Potem znów było coś "nie halo" i inni znów za harvesterami wybijali setki i tysiące numerów. Jakieś niezdecydowanie z tym odejściem od posztucznej odbiórki.

Co do zapotrzebowania klientów na dłużyce/kłodę - najlepsze jest podejście zdrowego rozsądku. Jak będą (wypowiadam się za mój teren) faktycznie klienci na kłodę, będą ku temu warunki, jak napisałem - wpuszczajmy maszyny, jak najszybciej.
leśnyludek
początkujący
początkujący
Posty: 15
Rejestracja: czwartek 15 paź 2009, 18:47
Lokalizacja: z borów

Post autor: leśnyludek »

Piotrek pisze:No to powinieneś się tylko cieszyć, że nie masz takich odbiorców. W najbliższej przyszłości powinieneś jednak liczyć się z tym, że dojdą do wniosku iż samodzielne manipulowanie surowca na placu się po prostu nie opłaca. A wówczas nie będziesz miał klientów jeśli nie zaoferujesz drewna kłodowanego.
I tu tkwi sedno sprawy.
JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

Piotrek pisze:Nie wiem jak to robią (na jakiej podstawie prawnej) ale są w Polsce nadleśnictwa gdzie nie odbierają kłód posztucznie a w stosach
Teo pisze:Ja też nie wiem jak to robią że nie odbierają kłód posztucznie a w stosach.
A to ...?

Zarządzenie Nr 35 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 maja 2004 r.
w sprawie tymczasowych zasad odbioru i ewidencji drewna kłodowanego iglastego.
(Biul. Inf. LP z dnia 18 czerwca 2004 r.)
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105192
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

JĘDREK pisze:A to ...?
Może. Nie wiem. Wydaje mi się, że mierzą i układają stosy inaczej niż sugeruje to Zarządzenie...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

Piotrek pisze:Wydaje mi się, że mierzą i układają stosy inaczej niż sugeruje to Zarządzenie...
Mogę Cię zapewnić Piotrze, że robimy zgodnie z Zarządzeniem ... :roll:
A dokładnie, to z załącznikiem nr 2a ... którego tu fragment:

"Wyrób drewna
Drewno kłodowane należy wyrabiać zgodnie z warunkami technicznymi określonymi w zawartych umowach. Dopuszcza się nadmiar długości kłody do 0,1 m.
Odbiór drewna
Drewno kłodowane odbieramy jako drewno stosowe. W tym celu zakładamy w systemie LAS - Gospodarka Towarowa artykuły na objęte kontraktem długości np:
- dla kłody sosnowej o dług. 400 cm: SO S2BEX400
- dla kłody świerkowej o dług. 500 cm: SW S2BEX500
Pomiar drewna i ustalenie miąższości
1. Ustalenie miąższości wyrobionego drewna (kłód) odbywa się przez pomiar jego długości i średnicy górnej bez kory. Pomiar średnicy należy wykonać po najkrótszym odcinku z zaokrągleniem do pełnych centymetrów w dół. Wynik pomiaru należy odnotować w "Raptularzu terenowym do odbioru kłód drewna" (załącznik 3) oraz lubryką zapisać na czole górnego końca kłody. Określenie miąższości (m3) pojedynczej kłody odbywa się na podstawie "Tablicy miąższości drewna kłodowanego" (załącznik 4).
W oparciu o liczbę kłód w poszczególnych średnicach oraz miąższość pojedynczej kłody wyliczana jest miąższość drewna w danej średnicy. Podsumowując miąższość kłód wszystkich średnic zarejestrowanych w raptularzu wylicza się miąższość (m3) odebranego drewna.
2. Ustalenie miąższości na podstawie pomiaru stosów odbywa się zgodnie z normą PN-D-95000 "Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie" z zastosowaniem zamienników zawartych w załączniku 5 do Zarządzenia.
Cechowanie drewna
Cechowanie drewna należy wykonać zgodnie z rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 24 lutego 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad cechowania drewna, wzorów urządzeń do cechowania i zasad ich stosowania oraz wzoru dokumentu stwierdzającego legalności pozyskania drewna (Dz. U. Nr. 36, poz. 201) oraz Polską Normą PN-D-95000 "Surowiec drzewny. Pomiar, obliczanie miąższości i cechowanie" poprzez przymocowanie płytki z numerem stosu oraz umieszczenie na co najmniej jednej kłodzie znaku graficznego Lasów Państwowych."


Jedyne odstępstwo dotyczy nazwy artykułu ...
U nas to WC0 lub WB0 w określonej długości ... :wink:
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105192
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

JĘDREK pisze:Jedyne odstępstwo dotyczy nazwy artykułu ...
Ano widzisz - bez odstępstwa nie da rady :( . Przy okazji: nie wasze nadleśnictwo miałem na myśli... :wink:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

JĘDREK
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6951
Rejestracja: środa 16 sty 2008, 18:16
Lokalizacja: z siebie samego

Post autor: JĘDREK »

Piotrek pisze:nie wasze nadleśnictwo miałem na myśli... :wink:
Ulżyło mi ... :wink: ... :lol:
"Nie popędzaj mnie. Nie dalejwięcuj mnie"
Awatar użytkownika
dendryt
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1173
Rejestracja: środa 13 lut 2008, 11:33
Lokalizacja: cesarstwo japonii

Post autor: dendryt »

JĘDREK pisze:Pomiar drewna i ustalenie miąższości
1. Ustalenie miąższości wyrobionego drewna (kłód) odbywa się przez pomiar jego długości i średnicy górnej bez kory. Pomiar średnicy należy wykonać po najkrótszym odcinku z zaokrągleniem do pełnych centymetrów w dół. Wynik pomiaru należy odnotować w "Raptularzu terenowym do odbioru kłód drewna" (załącznik 3) oraz lubryką zapisać na czole górnego końca kłody. Określenie miąższości (m3) pojedynczej kłody odbywa się na podstawie "Tablicy miąższości drewna kłodowanego" (załącznik 4).
Więc jednak jest to odbiór posztuczny :) Tyle tylko, że numer przybija się jeden na cały stos kłód i temu numerkowi przypisany jest jeden raptularz. Tak przynajmniej było u nas.
"[...]"Obecnie jestem stosunkowo pogodnym osobnikiem lat średnich, który o żadnych „wyczynach” w wielkim stylu już nie marzy i pragnie jako tako skończyć życie, którego dotąd przynajmniej mimo klęsk i niepowodzeń nie żałuje."
Witkacy
ODPOWIEDZ