Zadanie z urządzania lasu

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Zadanie z urządzania lasu

Post autor: Borowiec_maly »

Witam

A właściwie proste pytanie, na które wiele osób nie zna odpowiedzi. Czym się różni :

Gospodarstwo leśne od gospodarstwa? (i nie chodzi mi tu od ogólnie gospodarstwa np domowego)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170026
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Re: Zadanie z urządzania lasu

Post autor: j24 »

Borowiec_maly pisze:Witam

A właściwie proste pytanie, na które wiele osób nie zna odpowiedzi. Czym się różni :

Gospodarstwo leśne od gospodarstwa? (i nie chodzi mi tu od ogólnie gospodarstwa np domowego)
1. Gospodarstwo leśne - ogólnie: leśnictwo (np. polskie leśnictwo - polskie gospodarstwo leśne) albo lokalnie: nadleśnictwo czy jakaś istotna własność leśna (np. wieluńskie gospodarstwo leśne - Nadleśnictwo Wieluń, czy też gospodarstwo leśne hrabiego XYZ).
2. Gospodarstwo - jednostka podziału lasów danego obrębu, według sposobów zagospodarowania, specjalnych funkcji lasu itd. stosowana w urządzaniu lasu.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Hmm, a czy istnieje różnica pomiędzy gospodarstwem lesnym a lasem gospodarczym?
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Borowiec_maly pisze:Hmm, a czy istnieje różnica pomiędzy gospodarstwem lesnym a lasem gospodarczym?
No pewnie, że tak.
Gospodarstwo leśne - j.w.
Las gospodarczy - drzewostan pełniący głównie funkcję gospodarczą (produkcyjną). {wynika to z podziału lasów na gospodarcze i ochronne}
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Stanisław
początkujący
początkujący
Posty: 37
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 18:18
Lokalizacja: z daleka

Post autor: Stanisław »

Borowiec_maly pisze:Hmm, a czy istnieje różnica pomiędzy gospodarstwem lesnym a lasem gospodarczym?
Ja bym odpowiedział tak: las gospodarczy to jeden z drzewostanów, który nie składa się na gospodarstwo specjalne ani lasów ochronnych.
A więc wchodzi w skład gospodarstwa lasów zrębowych, zrębowo przerębowych, przerębowych lub przebudowy.
Gospodarstwo leśne: jak wyżej.
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Dziękuję za odpowiedzi


:beer:
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Hmm, a jakieś przykłady gospodarstw?
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Borowiec_maly pisze: jakieś przykłady gospodarstw?
1) gospodarstwo specjalne (S),
2) gospodarstwo lasów ochronnych (O),
3) gospodarstwo zrębowe w lasach gospodarczych (GZ),
4) gospodarstwo przerębowo-zrębowe w lasach gospodarczych
(GPZ),
5) gospodarstwo przerębowe w lasach gospodarczych (GP),
6) gospodarstwo przebudowy w lasach ochronnych i
gospodarczych (R).

http://wl.sggw.waw.pl/units/urzadzanie/ ... ebnych.pdf

Slajd 8
borowiak

Post autor: borowiak »

Na podstawie dominujących funkcji pełnionych przez lasy (z uwzględnieniem wszystkich funkcji pozostałych), a także przyjętych celów gospodarowania (z uwzględnieniem możliwości produkcyjnych siedlisk leśnych), dla celów planowania urządzeniowego wyróżnia się, w ramach obrębu leśnego, jednostki regulacyjne nazywane gospodarstwami. Dominujące funkcje lasu narzucają główny podział gospodarczy na: rezerwaty, lasy ochronne i lasy gospodarcze, z tym, że drzewostany pełniące funkcje specyficzne gromadzone są w gospodarstwie specjalnym, niezależnie od głównego podziału gospodarczego. Podobnie grupowane są (zarówno z lasów ochronnych, jak i gospodarczych) w odrębne gospodarstwo drzewostany przeznaczone do pilnej przebudowy. Pozostałe drzewostany ujmowane są odpowiednio w gospodarstwie lasów ochronnych lub w gospodarstwie lasów gospodarczych (podzielonym odpowiednio na mniejsze gospodarstwa: zrębowe, przerębowo-zrębowe i przerębowe). W karcie dokumentu źródłowego opisu taksacyjnego drzewostanu
wpisuje się odpowiedni kod gospodarstwa. Tworzy się w ten sposób następujące gospodarstwa:
1) gospodarstwo specjalne (S),
2) gospodarstwo lasów ochronnych (O),
3) gospodarstwo zrębowe w lasach gospodarczych (GZ),
4) gospodarstwo przerębowo-zrębowe w lasach gospodarczych (GPZ),
5) gospodarstwo przerębowe w lasach gospodarczych (GP),
6) gospodarstwo przebudowy w lasach ochronnych i gospodarczych (R).
Borowiec_maly
początkujący
początkujący
Posty: 162
Rejestracja: niedziela 24 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Nie

Post autor: Borowiec_maly »

Dziękuję za odpowiedzi.

Powstał jednak u mnie misz-masz. Mam kilka pojęć.

Las
Gospodarstwo leśne
Gospodarstwo
Drzewostan
Las gospodarczy
Las ochronny
Las specjalny
Las przerębowy
Las zrębowy
Las zrębowo - przerębowy
Nadleśnictwo
Dyrekcja Regionalna
Obręb

Co się w czym mieści??
Jeżeli zadaję głupie lub bardzo proste pytania, czy takie, które są łatwe do samodzielnego odszukania odpowiedzi, to nie oznacza, że robię to specjalnie. Albo mam egzamin, albo kolokwium albo cokolwiek i liczę na szybką odpowiedź. Serdecznie dziękuję tym, którzy odpowiadają na moje pytania.
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Borowiec, zapoznaj się z Instrukcją Urządzania Lasu oraz Ustawą o Lasach - tam znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Borowiec_maly pisze:Co się w czym mieści??
Regionalna Dyrekcja LP ma np 30 nadleśnictw. Nadleśnictwo ma kilka obrębów (lub jeden obręb). Obręb ma kilka leśnictw.
Las może składać się z wielu drzewostanów lub z jednego drzewostanu.
Obręb w planie urządzenia lasu jest dzielony na gospodarstwa, dla każdego z gospodarstw są określane etaty cięć.
O gospodarstwach, lasach ochronnych i ich podziałach napisał już borowiak.
ODPOWIEDZ