Sposoby określania zmiany zapasu drzewnego na pniu.

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
gregorres
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 23 kwie 2008, 20:25
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: gregorres »

Witam

Mam pytanie a mianowicie
Jakimi sposobami można określić zmianę zapasu drzewnego na pniu ?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

W jakiej skali czasowej?
W trakcie obowiązywania planu urządzenia lasu:
Zapas końcowy = zapas początkowy - użytkowanie + przyrost
W skali dziesięciolecia:
Zapas obiektu (drzewostan, nadleśnictwo itd.) w nowym operacie - zapas obiektu w poprzednim operacie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
gregorres
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 23 kwie 2008, 20:25
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: gregorres »

Konkretnie chodzi mi o sposoby szacowania zmiany zapasu drzewnego na pniu ?

Takie pytanie pojawiło się na Ekonomice leśnictwa.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

gregorres pisze:Konkretnie chodzi mi o sposoby szacowania zmiany zapasu drzewnego na pniu ?

Takie pytanie pojawiło się na Ekonomice leśnictwa.
Z Ekonomią w lasach to ono nie ma bezpośrednio za wiele wspólnego.
Tak do końca to Twojego pytania nie rozumiem - jest zbyt ogólne. Nie wiem, czy o to chodziło:
Szacowanie ubytków - określanie etatu użytkowania. (planowanie, ile zostanie wycięte).
Szacowanie bieżącego przyrostu rocznego - Instrukcja Urządzania Lasu & 43
1. Spodziewany przyrost bieżący roczny jest szacowany i zapisywany dla całego drzewostanu (w rozbiciu na poszczególne gatunki) i w przeliczeniu na 1 ha (łącznie bez podziału na gatunki), sposobem B. Zabielskiego, za pomocą współczynników przeliczeniowych „K”.
2. Obliczenie spodziewanego przyrostu bieżącego rocznego następuje w opisach taksacyjnych automatycznie, a wyniki obliczeń – nie redukowane z tytułu obniżonego przyrostu w strefach uszkodzeń – nazywane są „przyrostem tablicowym” i zestawiane dla obrębów leśnych w „Tabeli klas wieku spodziewanego bieżącego rocznego przyrostu miąższości wg gatunków panujących i stref uszkodzenia – przyrost tablicowy” (tabela nr VIIIa, której wzór zamieszczony jest w części VII niniejszej instrukcji).
3. (...)
4. Roczne wielkości spodziewanego przyrostu bieżącego, przemnożone przez liczbę lat obowiązywania planu urządzenia lasu, odnoszone są – dla celów prognostycznych – do całego okresu planistycznego (z reguły 10-lecia).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Ja tam się na tym nie znam i podobnie jak j24 nie kumam o co ci chodzi. Ale specjalnie się nie wysilając znalazłem w necie:
Ekonomika Leśnictwa - wykłady 8 sem. AR Poznań.
Szramka, 1998.11.03.
„Zarys ekonomiki leśnictwa” prof. Tadeusz Marszałek, prof. Mieczysław Podgórski – podręcznik
PODSTAWY EKONOMIKI PRODUKCJI LEŚNEJ.
Zakres produkcji leśnej.
W gospodarstwie leśnym w odróżnieniu od innych działów gospod. narodowej wyróżnia się dwa zakresy:
1. Zakres produkcji leśnej „przy pniu” (Ppp) – przy drzewie. Należy tu rozumieć wielkość (miąższość) pozyskiwanych i wyrabianych rokrocznie sortymentów drzewnych.
2. Produkcja leśna „na pniu” (Pnp) – na drzewie. Należy tu rozumieć wielkość (miąższość) rocznego przyrostu bieżącego miąższości d-stanów.

Wielkość Ppp mierzy się wielkością stosowanego rocznego rozmiaru użytkowania (Ru) – w Polsce ok. 19.000.000 m3.
Wielkość Pnp mierzy się wielkością rocznego przyrostu bieżącego d-stanów (Pb) – w Polsce ok. 32.000.000 m3. (4 – 7 m3/ha) x 8.500.000 ha; w Lasach Państwowych 6.800.000 ha. Czyli 12.000.000 – 13.000.000 m3. co roku w lasach naprawdę przyrasta.


Pb – Ru = Zz (zmiana zapasu drzewnego na pniu) = 12.000.000 – 13.000.000 m3.

Wielkość i wartość zmiany zapasu drzewnego na pniu traktowana jest w ekonomice leśnictwa jako rezultat działu zagospodarowania lasu i zdaniem wielu ekonomistów wartość Zz powinna wchodzić do wartości produkcji globalnej leśnictwa (obecnie nie wchodzi).
Jakbyś chciał przeczytać całość to jest tutaj: http://docs9.chomikuj.pl/790110601,PL,0 ... nomiki.doc
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

gregorres
początkujący
początkujący
Posty: 12
Rejestracja: środa 23 kwie 2008, 20:25
Lokalizacja: olsztyn

Post autor: gregorres »

Ok

Już wiem o co chodzi
dzięki
pozdrawiam
ODPOWIEDZ