zrąb sanitarny

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

drwalnik pisze:
W.W pisze:Ty wiesz i ja wiem.
Potrzebne mi są konkretna przepisy , instukcje etc. ...
... tylko po co? ...
Może dlatego, że różnego rodzaju instrukcje, wytyczne, zarządzenia i pisma stają się podstawą działania "leśnych dołów". Ich brak jest pożywką dla wszelkiej maści leśnych inspektorów i paraliżuje leśniczych. Jak można coś zrobić bez pisma? :twisted:
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170028
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wszystkie te dokumenty są dostępne w nadleśnictwach, a jeżeli z różnych względów nie są, to tylko i wyłącznie wina osób odpowiedzialnych za ich dystrybucję.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

I jest problem. Nie ma odpowiedzi "wprost". Czyli pytanie W.W jest jak najbardziej zasadne. Szkoda tylko, że nie wyłuszczył kontekstu :(
Jutro (być może) będę wiedział coś więcej.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

W.W pisze:Instrukcja Urządzania Lasu.
Pewnie tak.........
, ale który punkt innstrukcji????

Jeśli podpowiadasz , bądź konkretny !
IUL & 40 pkt. 6, & 46 pkt. 2 i 8 oraz - może przede wszystkim - & 81 To tak ogólnie, plus ustalenia z KTG (czy jak to się po nowemu nazywa). :roll:
Zadam trochę inne pytanie:
a

Kod: Zaznacz cały

Jakie okoliczności i jakie przepisy regulują zakwalifikowanie drzewostanu do wykonania trzebieży późnej albo czyszczeń późnych? 
:| :roll:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Mnie n-czy, kolega, zapytał (trywializując) "aleoszochodzi". Jednak nie potrafił "wprost" dać odpowiedzi. I stwierdził, logicznie, niech się kontrolujący martwi, i udowadnia, że tam nie można było 'sanitarnie'.......
Problem jednak istnieje.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

A tak w ogóle to może kol. W.W doprecyzuj pytanie. Czy pytasz o zaplanowanie drzewostanu do zrębu sanitarnego na etapie prac urządzeniowych (ja tak to zrozumiałem), czy o założenie zrębu już w trakcie obowiązywania pul, w drzewostanie nie zaliczonym w nim do użytkowania rębnego.
No i czy cała sprawa w ogóle dotyczy LP, czy lasów prywatnych. :?: :|
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

kamillo pisze:..... Ich brak jest pożywką dla wszelkiej maści leśnych inspektorów i paraliżuje leśniczych. Jak można coś zrobić bez pisma? :twisted:
przeszedłem dwie kompleksówki ( w tym jedną z Tobą ;) ) ....zero zastrzeżeń inspektorów co do zrębów sanitarnych ;)
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

He, he - pamiętam :wink: Bo u nas zawsze wszystko było dobrze :lol:
Ale chodziło mi raczej o to, że te wszystkie zarządzenia, instrukcje i wytyczne bardzo często zwalniają leśniczych z samodzielnego myślenia. Pewnie generalizuję i zaraz odezwą się urażeni - z góry przepraszam. Sam znam wielu takich, którzy myślą ale znam też tych czekających tylko na instrukcje i pismo z nadleśnictwa.
W.W
początkujący
początkujący
Posty: 104
Rejestracja: niedziela 10 lut 2008, 20:17
Lokalizacja: EU

Post autor: W.W »

j24 pisze:A tak w ogóle to może kol. W.W doprecyzuj pytanie. Czy pytasz o zaplanowanie drzewostanu do zrębu sanitarnego na etapie prac urządzeniowych (ja tak to zrozumiałem), czy o założenie zrębu już w trakcie obowiązywania pul, w drzewostanie nie zaliczonym w nim do użytkowania rębnego.
No i czy cała sprawa w ogóle dotyczy LP, czy lasów prywatnych. :?: :|
Pytanie wydawało mi się oczywiste....
Kol. j24
Czy możliwe jest planowanie zrębu sanitarnego na etapie prac urządzeniowych?
Z powodów oczywistych nie !!
Ponadto IUL nie definiuje pojęcia zrąb sanitarny............

Pewne wytyczne dotyczące cięć sanitarnych wynikają z Instrukcji Ochtrony Lasu , ale również tutaj brak zdefiniowanych zasad kwalifikowania drzewostanu do zrębu sanitarnego.

Myślę ,że teraz pytanie będzie dla Ciebi bardziej zrozumiałe.....
Pozdrawiam
W.W
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

W.W pisze: Pytanie wydawało mi się oczywiste....
Kol. j24
Czy możliwe jest planowanie zrębu sanitarnego na etapie prac urządzeniowych?
Z powodów oczywistych nie !!
Ponadto IUL nie definiuje pojęcia zrąb sanitarny............

Pewne wytyczne dotyczące cięć sanitarnych wynikają z Instrukcji Ochtrony Lasu , ale również tutaj brak zdefiniowanych zasad kwalifikowania drzewostanu do zrębu sanitarnego.

Myślę ,że teraz pytanie będzie dla Ciebi bardziej zrozumiałe.....
1. Urządzanie dla drzewostanów np. popożarowych czy poklęskowych, o niskim zadrzewieniu (0,5 i poniżej) planuje najczęściej przebudowę i rębnię I. Samo zaplanowanie takiego drzewostanu do użytkowania rębnego, pomimo np. młodego wieku, jest uzasadnione względami sanitarnymi.
I w tym duchu Ci odpowiedziałem.
2. A czy tak w ogóle - poza cięciami selekcyjno - sanitarnymi (CSS) jest jakaś grupa czynności w pozyskaniu mająca przymiot sanitarny? :?:
Tak naprawdę to Ty też nie pytasz o zrąb sanitarny - czegoś takiego nie ma. Pytasz o założenie zrębu w drzewostanie nie planowanym do użytkowania rębnego. Uzasadnieniem są względy sanitarne, bo sam zrąb to będzie np. rębnia IB.
Na jakiś konkretny przepis i tryb postępowania się nie natknąłem. Są tylko wskazania ogólne np. ZHL - & 83 pkt. 2 i 3 oraz & 166.
U nas póki co takich drastycznych sytuacji (poza pożarami całkowitymi) nie było.
A w sytuacji takich pożarów - hmmm, muszę dopytać jaką papierologię koledzy przechodzili. :roll:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Jak wyżej,

a tak na marginesie uwag, jak wiadomo użytkowanie rębne drzewostanu nieplanowanego do takiego użytkowania zwykle dzieje też się przy okazji wylesienia pod budowę drogi albo np. pozykania powierzchni w d-stanie pod budowę Leśniczówki (mieliśmy taki temat kilka lat temu.) Wtedy istotnie w wycięcie d-stanu 40 letniego pod budowę było zaewidencjonowane w SILP jako rębnia I, z tym że tylko z podaną wartością pow. manipulacyjnej, zred. i odn. poszły o ile pamięć mnie nie myli z wartościami "0.00".
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

j24 pisze:2. A czy tak w ogóle - poza cięciami selekcyjno - sanitarnymi (CSS) jest jakaś grupa czynności w pozyskaniu mająca przymiot sanitarny?
Kiedyś było pojęcie trzebieży sanitarnej, utożsamianej z trzebieżą negatywną obecnie.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Jarek pisze:
j24 pisze:2. A czy tak w ogóle - poza cięciami selekcyjno - sanitarnymi (CSS) jest jakaś grupa czynności w pozyskaniu mająca przymiot sanitarny?
Kiedyś było pojęcie trzebieży sanitarnej, utożsamianej z trzebieżą negatywną obecnie.
Kiedyś były też cięcia sanitarne (obecnie przygodne).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
zul
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14733
Rejestracja: poniedziałek 16 sty 2006, 00:25

Post autor: zul »

Kiedyś... życie było prostsze...
Awatar użytkownika
acer_75
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2813
Rejestracja: niedziela 10 kwie 2011, 10:12
Lokalizacja: Bory

Post autor: acer_75 »

Teo pisze:Jak wyżej,

a tak na marginesie uwag, jak wiadomo użytkowanie rębne drzewostanu nieplanowanego do takiego użytkowania zwykle dzieje też się przy okazji wylesienia pod budowę drogi albo np. pozykania powierzchni w d-stanie pod budowę Leśniczówki (mieliśmy taki temat kilka lat temu.) Wtedy istotnie w wycięcie d-stanu 40 letniego pod budowę było zaewidencjonowane w SILP jako rębnia I, z tym że tylko z podaną wartością pow. manipulacyjnej, zred. i odn. poszły o ile pamięć mnie nie myli z wartościami "0.00".
wydaje mi się, że w takim przypadku właściwą grupą czynności powinno być "UPRZPOZ" a nie np Ib czy Ic
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

acer_75 pisze: wydaje mi się, że w takim przypadku właściwą grupą czynności powinno być "UPRZPOZ" a nie np Ib czy Ic
UPRZPOZ to pozyskanie na powierzchniach niezalesionych i nieleśnych (drogi, rowy, linie oddziałowe itp.).
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
ODPOWIEDZ