Biogrupy....

Drewno, klasyfikacja, pomiar, obrót, sprzedaż drewna...

Moderator: Moderatorzy

Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Biogrupy....

Post autor: Pietia »

Czas szacunków, wyznaczania granic biogrup itd itd....
Znów zachodzę w głowę co z tymi nieszczęsnymi biogrupami. Może jest gdzieś już ten temat, jeśli tak to przepraszam , może podacie linki??
W zasadzie to chciałbym się wymienić poglądami jak ten temat jest rozliczany przez kierownictwo.
Wiadomo biogrupa nie mniej niż 5% powierzchni zrębu i 7ar. ,dobrze by była położona centralnie na zrębie takie są zalecenia mojego szefostwa i zarazem oczekiwania których lepiej nie "gwałcić".
Ale jak wiadomo życie swoje.......
Tu jakiś cenny nalot tam skupisko dziuplaków , tam jakieś nawet opuszczone gniazdo, niekiedy ciekawie wykrzywione drzewo........życie.
Moje pytanie , czy są u Was jakieś wytyczne w stosunku do kształtu i położenia biogrupy???
Co się dzieje gdy zrąb(IB) ma 15arów ,40 arów lub 60 arów - co z biogrupą???
Czy w przypadku rębni złożonych wymagają oznaczenia biogrupy na etapie szacunków???
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

U nas podstawa to zapis w operacie. Jeśli nie ma we wskazaniach adnotacji: 100% masy, tylko np. 95% - to biogrupa musi być. Bez względu na powierzchnię zrębu. A samo wyznaczenie w terenie (jak, gdzie itp.) to już sprawa leśniczego. Tyle, że ten musi umieć wytłumaczyć powyższe np. IN.
Ja osobiście jeśli mam 2 kolejne paski zrębowe to biogrupy staram się zostawić na ich granicy. Daje to przy zrębie na pierwszym pasku nieregularną linię zrębu, a przy drugim pozostawioną biogrupę o większej powierzchni.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

j24 pisze:U nas podstawa to zapis w operacie. Jeśli nie ma we wskazaniach adnotacji: 100% masy, tylko np. 95% - to biogrupa musi być.
A jak to się ma do par. 91.2. ZHL ?
Przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju cięć w drzewostanach objętych procesem odnowienia w tym przebudowy, należy mieć na uwadze potrzebę pozostawiania na pniu nasienników, przestojów lub kęp starodrzewu o powierzchni nie mniejszej niż 5–10 arów
wraz z dolnymi warstwami oraz drzew dziuplastych (dla gniazdowania ptaków i drobnych
ssaków) oraz drzew o cechach pomnikowych lub o szczególnych walorach estetyczno-
krajobrazowych.


Zapis powyższy jest idealnym "wytłumaczeniem dla IN" :D
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

j24 pisze:U nas podstawa to zapis w operacie. Jeśli nie ma we wskazaniach adnotacji: 100% masy, tylko np. 95% - to biogrupa musi być. Bez względu na powierzchnię zrębu.
U nas nie ma takich zapisów w operacie :| A przydał by się :help: Wtedy człowiek miałby niepodważalny argument dla kierownictwa dlaczego nie pozostawił biogrupy na jakimś niewielkim powierzchniowo zrębie (dajmy na to 15- 50 arów).
kamillo pisze:A jak to się ma do par. 91.2. ZHL ?

Bo z cytowanych przez Ciebie Kamillo ZHL wynika, że bez względu na okoliczności na 13 arowym zrębie mam pozostawić 5-10 arów biogrupy :shock: (a taki zrąb jeden mam)
Co jeśli nadleśniczemu się odmieni albo za parę lat przyjdzie kontrola , i na nic zdadzą się moje tłumaczenia że to debilizm zostawiać w takim przypadku biogrupę. Człowiek chciałby mieć coś czarno na białym :|
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
krzysq
początkujący
początkujący
Posty: 32
Rejestracja: sobota 09 kwie 2011, 20:54
Lokalizacja: podkarpacie

Post autor: krzysq »

Pietia pisze:Bo z cytowanych przez Ciebie Kamillo ZHL wynika, że bez względu na okoliczności na 13 arowym zrębie mam pozostawić 5-10 arów biogrupy (a taki zrąb jeden mam)
Myślę, że w całym oddziale będziesz miał nie tylko te 13 arów zrębu i spokojnie możesz odnieść to do dwóch wydzieleń sąsiadujących ze sobą
krzysq
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

kamillo pisze:
j24 pisze:U nas podstawa to zapis w operacie. Jeśli nie ma we wskazaniach adnotacji: 100% masy, tylko np. 95% - to biogrupa musi być.
A jak to się ma do par. 91.2. ZHL ?
Przy wykonywaniu wszelkiego rodzaju cięć w drzewostanach objętych procesem odnowienia w tym przebudowy, należy mieć na uwadze potrzebę pozostawiania na pniu nasienników, przestojów lub kęp starodrzewu o powierzchni nie mniejszej niż 5–10 arów
wraz z dolnymi warstwami oraz drzew dziuplastych (dla gniazdowania ptaków i drobnych
ssaków) oraz drzew o cechach pomnikowych lub o szczególnych walorach estetyczno-
krajobrazowych.


Zapis powyższy jest idealnym "wytłumaczeniem dla IN" :D
Wyraziłem się nieściśle. Leśniczy musi wytłumaczyć nie konieczność pozostawienia biogrupy, ile jej lokalizację (ilość, powierzchnia, położenie na planowanym zrębie itp.)
Co do małych, wąskich pasków (aneksów), o powierzchni kilka - kilkanaście arów, to urządzanie przyjęło dla nich na ogół zapis BEZ WSKAZAŃ. Zwłaszcza zaś dla tych rębnych i bliskorębnych.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

j24 pisze:urządzanie przyjęło dla nich na ogół zapis BEZ WSKAZAŃ
U mnie w operacie w ogóle nie ma żadnych wskazań co do biogrup :!: Czy to się tyczy działki 0.10, 0.80, czy 2.50 ha ;/
Co więc wtedy począć jeśli się na którymś niewielkim zrębie nie pozostawi biogrupy??
Czy ktoś ma podobna sytuacje , brak zapisów o biogrupach w operacie , i co wtedy robi z biogrupami??
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Pietia pisze:
j24 pisze:urządzanie przyjęło dla nich na ogół zapis BEZ WSKAZAŃ
U mnie w operacie w ogóle nie ma żadnych wskazań co do biogrup :!: Czy to się tyczy działki 0.10, 0.80, czy 2.50 ha ;/ (...)
Bez wskazań dla pododdziałów (nie chodzi tylko o biogrupy). Chodziło mi o to, że na takich aneksowych "przyszczach" na ogół nic nie robimy, a już zwłaszcza nie zakładamy zrębów. I to dla tych drzewostanów jest owo BEZ WSKAZAŃ.

Co do biogrup to urządzanie nie daje żadnych konkretnych wskazówek. Jest tylko wskazanie gospodarcze np. IB, pow. 0,55 ha, poz. grub. 95% I taki zapis jest u nas oczywisty z tym, że te 5% w jakiejś formie trzeba zostawić. Najlepiej biogrup, drzew dziuplastych, ekotonu od dróg itp.

Co do małych działek (rzędu 0,08 ha czy 0,23 ha - ale wąskiej na 8 metrów) to ja na etapie urządzania przekonałem taksatorów, by pozostawić te drzewostany bez żadnych zabiegów. I teraz nie mam problemów - w tym opisywanych przez Ciebie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

j24 pisze:Co do biogrup to urządzanie nie daje żadnych konkretnych wskazówek. Jest tylko wskazanie gospodarcze np. IB, pow. 0,55 ha, poz. grub. 95%
U mnie takiego zapisu 95% nie ma. Oczywiście wiadomym jest że na dużych zrębach zakłądamy biogrupę nie mniej niż 5% powierzchni. Ale co zrobić np. na zrębie 40-80arów :?:
j24 pisze:Co do małych działek (rzędu 0,08 ha czy 0,23 ha - ale wąskiej na 8 metrów) to ja na etapie urządzania przekonałem taksatorów, by pozostawić te drzewostany bez żadnych zabiegów. I teraz nie mam problemów - w tym opisywanych przez Ciebie.
Niestety nie objełem leśnictwa po Tobie :oops: ani o po osobie podobnie rzeczowo myślącej jak Ty :(
W moim przypadku to 13arowa działka oddzielona od reszty linią energetyczną, resztę wydzielenia w starym urządzaniu stanowiła 5 ha TPP z fragmentem 5 klasy. No i właśnie owa działka to ten kawałeczek plus trochę w sąsiednim wydzieleniu.
krzysq pisze:Myślę, że w całym oddziale będziesz miał nie tylko te 13 arów zrębu i spokojnie możesz odnieść to do dwóch wydzieleń sąsiadujących ze sobą
No właśnie to jedyny zrąb w tym oddziale :(
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Wykonanie zrębów - a przynajmniej zupełnych - nie jest obligatoryjne. Ja w poprzednim operacie miałem kilka takich powierzchni, np. Bśw, So, 85 lat, 0,10 ha, bardzo wąski pasek wśród lasów prywatnych. Wskazanie IB. Po prostu tego zrębu w ogóle nie zrobiłem i tyle. Jego powierzchnia (i jeszcze kilku innych) w stosunku do całego planu użytków rębnych to mały procent, wręcz znikomy.
Dużo masz takich problematycznych zrębów? Musisz je robić? Ile lat zostało do końca operatu?
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
maverick
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6752
Rejestracja: czwartek 24 sie 2006, 22:09

Post autor: maverick »

Pietia pisze:,dobrze by była położona centralnie na zrębie takie są zalecenia mojego szefostwa i zarazem oczekiwania których lepiej nie "gwałcić".
U mnie nie ma takich wytycznych. Niepisaną umową jest pozostawianie tam, gdzie są dziuplaste, jakieś chronione roślinki, czy nawet niemożliwość przeprowadzenia zabiegu. W zależności od koncepcji lesniczego- zazwyczaj na brzegu, czy podzielone na mniejsze części,jednak przy brzegu, bądź tak jak podaje j24 tak, aby w następnej działce zrębowej przylegała następna biogrupa. Spotkałem się z taką koncepcją, że jedna, czy dwie działki zrębowe w oddziele nie mają biogrup, ale dopiero w ostatniej jest wybierana 5% z całego oddziału i pozostawiana.
Pietia pisze:Co się dzieje gdy zrąb(IB) ma 15arów ,40 arów lub 60 arów - co z biogrupą???
Wszytko zależy jak wygląda to w terenie. Najczęściej jest jak napisałem w ostatnim zdaniu poprzedniego akapitu. Jaki jest sens w zrębie 15 arowym pozostawiać biogrupę- czyli ze dwie sztuki ??
Pietia pisze:Czy w przypadku rębni złożonych wymagają oznaczenia biogrupy na etapie szacunków???
Tak. Jesli chodzi o IIIA to w etapie szacunków na powierzchni międzygniazdowej i oznaczana jest biogrupa.
Jest to stary błąd, na tym utrzymywanie lasu zasadzać, żeby żadnego drzewa nie tykać. Każda rzecz w przyrodzie ma swój kres, do którego przyszedłszy, trwa czas niejaki w dobrym stanie, ten przebywszy, psuć się musi. Drzewo przestarzałe staje się niezdatnym i próżno miejsce zalega: trzeba go więc w czasie doskonałej jego pory wycinać, ale w tym wycinaniu tak poczynać roztropnie, żeby aktualna korzyść dalszej nie przeszkadzała.
Ignacy Krasicki
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Moi drodzy, wszystko sprowadza się do jednego zawołania: "myśleć, kurna, myśleć!"
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Pietia
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 379
Rejestracja: piątek 13 mar 2009, 19:35
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Pietia »

j24 pisze:Dużo masz takich problematycznych zrębów?
Jeden.
j24 pisze:Musisz je robić?
Czy muszę nie wiem :| Osobiście bym nie chciał.
j24 pisze:Ile lat zostało do końca operatu?
Jeszcze pięć lat.
Można by cały ten 13arowy zrąb wg mnie zostawić jako "samoistną biogrupę" choć będąc w sąsiedztwie drogi publicznej i linii energetycznej stanowić mogła by zagrożenie.
maverick pisze:Spotkałem się z taką koncepcją, że jedna, czy dwie działki zrębowe w oddziele nie mają biogrup, ale dopiero w ostatniej jest wybierana 5% z całego oddziału i pozostawiana.
Rozsądne rozwiązanie , nie słyszałem jeszcze o czymś takim , ale po to założyłem ten temat właśnie po to by zapoznać się z różnymi podejściami.
maverick pisze:Tak. Jesli chodzi o IIIA to w etapie szacunków na powierzchni międzygniazdowej i oznaczana jest biogrupa.
No to jeden kolega miał zarzucone przez IN , ale nie wszyscy o tym wiedzą u nas , ja też wyznaczam w IIIA.
Piotrek pisze:"myśleć, kurna, myśleć!"
No szkoda że myślenie nie przyświecało autorom ZHL. Bo teraz to jak widzę jest wolna amerykanka i dobrze, bo kwestia biogrupy powinna leżeć w gestii leśniczego. A zapis nie mniej niż 5% stanowi przynętę dla kierownictwa i inspektorów.
"I oczom im ukazał się las..... krzyży"
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Pietia pisze: Można by cały ten 13arowy zrąb wg mnie zostawić jako "samoistną biogrupę" choć będąc w sąsiedztwie drogi publicznej i linii energetycznej stanowić mogła by zagrożenie.
A ta droga publiczna to jakiej kategorii? Od powiatowych wzwyż należy zostawiać ekotony.
Ja bym sobie ten zrąb na Twoim miejscu na razie odpuścił. Masz jeszcze 5 lat - zaplanuj go sobie na ostatni rok operatu. A do tego czasu wiele się jeszcze może zmienić. Choćby ZHL, czy podejście Twojego kierownictwa. :roll:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
borowiak

Post autor: borowiak »

Pietia pisze:zapis nie mniej niż 5% stanowi przynętę dla kierownictwa i inspektorów.
I kontroli standardów FSC :wink:
j24 pisze:Ja bym sobie ten zrąb na Twoim miejscu na razie odpuścił.
Ja też.
j24 pisze:do tego czasu wiele się jeszcze może zmienić. Choćby ZHL
Szanse są coraz bardziej realne......
leśnik308
początkujący
początkujący
Posty: 11
Rejestracja: czwartek 16 sie 2018, 20:12

Post autor: leśnik308 »

Powracając do tematu mam pytanie czy biogrupą pozostawioną na działce zrębowej może być opisana w operacie kępa innego gatunku albo luka dolesiona czy trzeba zostawić te 5 % z drzewostanu głównego?
Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

Jeżeli owa kępa wchodzi w skład wydzielenia (a konkretniej działki zrębowej) to nie ma przeciwwskazań aby biogrupa nie była z drzewostanu głównego. Istotne jest to aby stanowiła ona jakiś starodrzew (Według IOL), czyli nie może być to np jakaś kępa 20 letniej brzozy.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Natomiast wycinanie dolesionej luki jest chyba trochę bez sensu...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Krążownik
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1014
Rejestracja: wtorek 02 sty 2018, 17:17
Lokalizacja: Trzecia planeta od Słońca

Post autor: Krążownik »

No młodego pokolenia na ogół się nie wycina z zasady jeżeli jest zgodne z tym co ma być (A na pewno takie jest w przypadku dolesienia), ponadto owe młode pokolenie nie spełnia takiej roli jaką powinna stanowić biogrupa stąd też nawet nazwać nie można czegoś takiego biogrupą
malkontent
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 386
Rejestracja: sobota 26 paź 2019, 06:23

Post autor: malkontent »

Kępy ekologiczne – obowiązuje nas wyznaczenie powierzchni ekologicznych zgodnie z zapisami POP i Prognozą oddziaływania na środowisko i Obszary Natura 2000. Pamiętajmy, że niektóre siedliska mają swoje wytyczne..... Np.:
Zgodnie z zapisami POP na siedliskach 91E0 i 91F0 jesteśmy zobowiązani pozostawiać „przynajmniej 10 % powierzchni”.
Na siedlisku 9170 na zrębach zaleca się pozostawianie 0,20 ha kęp drzewostanu (zachować dziuplaste brzozy).
Na siedlisku 9190 – na zrębach zupełnych pozostawiać „przynajmniej 10 % powierzchni”.
Musimy brać również te wytyczne pod uwagę, groźny audytor wnikliwie analizować to i procent ekologii na konkretnych powierzchniach i w ogólnym rozrachunku ostępu. Jeśli z jakiegoś powodu mamy mniejszą powierzchnię ekologii na jednym wydzieleniu to trzeba to uzupełnić na drugim.
ODPOWIEDZ