Oznaczanie drzew dorodnych

Selekcja drzew, szkółki, odnowienia, zalesienia, pielęgnowanie, inne...

Moderator: Moderatorzy

zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

No u nas tez taką ciemnoszarawą bardziej, taką popielata...
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77795
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

sosenek nie maluję, lekko korę zaznaczam i podem pokrzesujemy, więc od razu widać w drzewostanie, ale buczki w tym roku pierwszy raz będę wyznaczał, niewielka powierzchnia
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
saga
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1162
Rejestracja: poniedziałek 27 mar 2006, 19:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: saga »

U nas jest rezerwat buków, i to dopiero pięknie wygląda, zwłaszcza ta nieśmiala zieleń na wiosnę przy masywnych, omszałych pniach...
Regina
początkujący
początkujący
Posty: 70
Rejestracja: sobota 11 mar 2006, 15:47
Lokalizacja: Poznan

Post autor: Regina »

Tak, buki to moje ulubione drzewa, a szczegolnie pozna wiosna jak rozwija swoje orzesione listki, prawie rowniczesnie z kwitnieniem. A jak sie przebywa w rezerwacie bukow czy Puszczy Bukowej to dopiero czuc ich moc...
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Dla mnie buki to najbardziej codzienne i zwykle drzewa, mam ich tak dużo, że już sosna wydaje mi sie czymś bardziej niezwykłym:-) Za dużo przebywam w pewnym buczynowym lesie... ;}
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Regina pisze:A jak sie przebywa w rezerwacie bukow czy Puszczy Bukowej to dopiero czuc ich moc.
Ja chcę do bukoweeeego laaaasuuuuuuuuu :cry: :( :roll: :!:
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Awatar użytkownika
Hania
wiceminister
wiceminister
Posty: 30246
Rejestracja: czwartek 16 gru 2004, 00:00
Lokalizacja: Z-ec

Post autor: Hania »

czeremcha pisze:Ja chcę do bukoweeeego laaaasuuuuuuuuu
W maju Czeremcho ... ;)
To juz całkiem niedługo ... :D

--
Pozdrawiam serdecznie
Hania
"Zielono mi, zielono w głowie,
zielone trawy obrastają mą skroń,
zielony mętlik, o którym nie powiem,
zielone me czoło ociera ma dłoń..."
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Zapraszam...
czeremcha
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 8810
Rejestracja: poniedziałek 29 sie 2005, 00:00
Lokalizacja: Pomorze

Post autor: czeremcha »

Haniu, zobaczymy, czy mnie zabiorą ;)
Pozdrawiam cieplutko, czeremcha

Lasy zaspane i bliskie codziennym naszym hałasom obiecują wilgotną ciszę WIERZĘ LASOM - M. Sewen, A. Kreczmar

"ty nie idziesz sama
chodzą wraz z tobą wszystkie drzewa..."
Silver

Post autor: Silver »

Z tego co się orientuję odchodzi się (aż wreszcie się to całkiem zarzuci) od owego oznaczania drzew dorodnych na trwałe w terenie bo to z lekka bezsensowne jest. Kiedyś była mania robienia tego na stałe farbą czy wyskrobanymi na drzewie obraczkami i wynikało to z tego głownie że w socjaliźmie las miał produkować drewno głównie a funkcje pozaprodukcyjne to do maskowania ruchów wojsk na wojny wypadek się ograniczały ;) Wystarczy odszukać dowolną trzebiez gdzie 20 lat temu te drzewa zaznaczono farba i ich potem już nie uaktualnianio by się przekonać jak wiele dzisiejszych podgłuszek jest niegdysiejszymi dorodnymi okazami. A skoro to się zmienia to po co tracić na to czas i energię (....i pieniądze ;) )? Doświadczony leśnik i tak najpierw wyznacza trzebież a na koniec jak mu jeszcze nadal co ciemniejsi szefowie każą to wyznacza owe dorodne drzewa choć formalnie od tego właśnie zacząć prawidłowe trzebieży wyznaczanie niby powienien :) Można więc spokojnie i prawidłowo wyznaczyć trzebież nie mając wyznaczonych na stałe w terenie drzew dorodnych? Można! To po co więc to robić? I jeszcze jakieś tabele ilości takich drzew na hektar w zależności od wieku d-stanu kiedyś powymyślali.. durnota czysta i przeżytek :) A dodatkowo patrząc na to z innego aspektu.... skoro zgadzamy się że leśnicy powinni prowadzić w lesie gospodarkę zrównoważoną i wielofunkcyjną to postawienie w wątpliwych dla mnie celach farbą milonów kropek na drzewach znacznie obraz lasu oszpeca na co każdy nieleśnik od razu po nim spacerując zwraca uwagę i go to razi. Trzebież to co innego bo teoretycznie przynajmniej po jej zakończeniu drzew "pomazanych" farbą po niej pozostać nie powinno i las wyglada jak powinien. Chcecie byc kochani leśnicy jako profesjonaliści przez społeczeństwo odbierani to i na to zwrócie uwagę bo sobie przeciętny Kowalski w lesi dziś myśli: "na cholerę oni tak ten las farbą pomazali?!" :)
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77795
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

silver30+ pisze:Doświadczony leśnik i tak najpierw wyznacza trzebież a na koniec jak mu jeszcze nadal co ciemniejsi szefowie każą to wyznacza owe dorodne drzewa choć formalnie od tego właśnie zacząć prawidłowe trzebieży wyznaczanie niby powienien
to był inspektor :(
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

A co to jest? żółty pas szer ok 5 cm dookoła pnia na wys ok 150 cm i numer ? albo na drzewach dookoła mokrej dolinki ale bez n-ru :?:
Awatar użytkownika
Cephalanthera
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 326
Rejestracja: wtorek 25 paź 2005, 11:02
Lokalizacja: z lasu i gór

Post autor: Cephalanthera »

Oznaczenie wyłączonego drzewostanu nasiennego i drzewa doborowego.
Awatar użytkownika
seba4x4
początkujący
początkujący
Posty: 213
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 18:53
Lokalizacja: lasy polskie

Post autor: seba4x4 »

U nas szef dwa lata temu wydał zarządzenie anulujące trwałe zaznaczanie drzew dorodnych i mamy spokój :D
general
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 263
Rejestracja: sobota 06 maja 2006, 19:41
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: general »

Nie wyznaczamy dorodnych i sława Bogu.Strata pieniędzy i energii to była.Pozycja biosocjalna drzew zmienia się i niegdysiejsze dorodne dzis mogą się kwalifikować do usunięcia, co doskonale widać na starych powierzchniach.Na moim terenie znaczyło się malując 3 białe kropy.Stale widać jeszcze tę twórczość.
Jaki cel temu towarzyszył, ano myśleli (lata 60-te) że jak już ten "leśniczyna bez szkoły" wyznaczy te najładniejsze to łatwiej mu będzie odróżnić dwie pozostałe grupy( nasza polska metoda TS) i nie spaprać zabiegu.Ot i wiara naszych decydentów w inteligencje i wykształcenie dołów :D
Awatar użytkownika
Kasia
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3830
Rejestracja: piątek 27 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: z dziupli
Kontakt:

Post autor: Kasia »

Większość oznaczeń nie jest mi obcych,ale takie jak dziś widziałam pierwszy raz: łukowate,pomarańczowe (czerwone?) znaki na modrzewiach, które nie sprawiają wrażenia jakiś specjalnych egzemlplarzy.
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

..a jakim symolem i jakiej barwy oznacza sie drzewko do wycięcia?...pytam bo wypróbuję na babce przy najbliższej okazji. :lol:
Ps. babka - teściowa :wink:
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

kostek-brasil pisze:a jakim symolem i jakiej barwy oznacza sie drzewko do wycięcia?...pytam bo wypróbuję na babce przy najbliższej okazji. :lol:
Najlepiej głębokim zaciosem na wysokości pierśnicy :P
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

:lol:
Spróbuję :D
Awatar użytkownika
Raj
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1097
Rejestracja: wtorek 23 maja 2006, 19:11

Post autor: Raj »

czeremcha pisze:Ja chcę do bukoweeeego laaaasuuuuuuuuu
a wschodnia granica buka kończy sie na Wieprzu, i w życiu buka nie widziałem :(
ODPOWIEDZ