W Chodlu będą zalesiać

Kto nie chciałby być właścicielem lasu, ale to nie jest takie proste...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

W Chodlu będą zalesiać

Post autor: Gollum »

Kilkaset hektarów lasu może przybyć już w przyszłym roku w gminie Chodel (powiat opolksi na zachodniej Lubelszczyźnie). Pracownia planistyczna właśnie przygotowuje odpowiedni plan. Ma on być gotowy latem. jak twierdzi wójt Jan Majewski, to na zapotrzebowanie mieszkańców. Przyszło parę osób, pytało o mozliwość zalesienia, to wójt uruchomił procedurę. Dzięki temu w gminie będzie można brać pieniądze ze wszelkich mozliwych źródeł na zalesianie.
Ciekawe, że Chodel, choć gleby ma słabe, to centrum największego w kraju ośrodka uprawy malin. Ale nieużytków też nie brakuje.
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Ale czy to nie wpłynie źle w ten psosób, ze nie bedzie kasy na co innego?
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Nie, bo kasa na lasy to jedna pula, a na co innego to druga.
Poza tym to dosć oryginalny wójt; chce pieniadze nie na halę sportową, ale na przygotowanie ośmiu świetlic wiejskich (remont i wyposażenie)
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Re: W Chodlu będą zalesiać

Post autor: Brzost »

Gollum pisze: Ciekawe, że Chodel, choć gleby ma słabe,
To są na Lubelszczyźnie słabe gleby? ;-)

Nawiasem mówiąc, chyba mi ta nazwa coś mówi. Tamtędy się jedzie do Janowa, omijając Lublin.
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Są, i to w dużych ilościach. Cała północ, Polesie i rejon Puszczy Solskiej to ziemie raczej marne. A zdarzają się też mniejsze enklawy piasków, koło Chodla właśnie, Opola Lubelskiego, Borzechowa i jeszcze paru innych miejscowości.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Gollum pisze:Są, i to w dużych ilościach. Cała północ, Polesie i rejon Puszczy Solskiej to ziemie raczej marne. A zdarzają się też mniejsze enklawy piasków, koło Chodla właśnie, Opola Lubelskiego, Borzechowa i jeszcze paru innych miejscowości.
Trochę żartowałem :wink: Mam powierzchnie badawcze w Janowie, położone na wydmach porośniętych sosną II bonitacji. Ale mimo wszystko dla mnie, wychowanego na żytnio-ziemniaczanych mazowieckich piaskach, Lubelszczyzna to kraina mlekiem i miodem (tudzież chmielem :-) ) płynąca.
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Mlekiem to płynie Podlasie, miodem, złaszcza pitnym :wink:, to i owszem. Ale zwłaszcza chmielem. 79 procent krajowej produkcji chmielu to Lubelszczyzna, z czego jedna gmina Wilków ma 38 procent.
Połowa poslich malin to Lubelszczyzna, zwłaszcza pas od Kraśnika po Karczmiska. Połowa polskich róż to... dwie wsie, Końskowola i Pożóg.
jedna trzecia polskiej cebuli i czosnku to nadwiślańska gmina Łaziska. Jedna trzecia polskiej fasoli - powiaty hrubieszowski i tomaszowski. jedna trzecia orzechów laskowych - powiat lubelski.
Do tego liczymy się w truskawkach, tytoniu, winorośli i paru uprawach pewnie też.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Gollum pisze:Mlekiem to płynie Podlasie, miodem, złaszcza pitnym :wink:, to i owszem. Ale zwłaszcza chmielem. 79 procent krajowej produkcji chmielu to Lubelszczyzna, z czego jedna gmina Wilków ma 38 procent
Toteż jadąc do Lublina bądź Janowa właśnie po tych tykach chmielowych poznaję, w jaką krainę wjechałem :-)
Borsuk
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 5015
Rejestracja: czwartek 06 sty 2005, 00:00
Lokalizacja: tubylec

Post autor: Borsuk »

Gollum pisze:Mlekiem to płynie Podlasie, miodem, złaszcza pitnym Wink, to i owszem. Ale zwłaszcza chmielem. 79 procent krajowej produkcji chmielu to Lubelszczyzna, z czego jedna gmina Wilków ma 38 procent.
Połowa poslich malin to Lubelszczyzna, zwłaszcza pas od Kraśnika po Karczmiska. Połowa polskich róż to... dwie wsie, Końskowola i Pożóg.
jedna trzecia polskiej cebuli i czosnku to nadwiślańska gmina Łaziska. Jedna trzecia polskiej fasoli - powiaty hrubieszowski i tomaszowski. jedna trzecia orzechów laskowych - powiat lubelski.
Do tego liczymy się w truskawkach, tytoniu, winorośli i paru uprawach pewnie też.
... a pozozstałe 2/3 PKB przypada na pozostałe 15 województw :P ...

... aczkolwiek szeroko pojęta lubelszczyzna jest niezwykle bogatą i piekną krainą :D ...

8)
... chcesz pokoju - szykuj się na wojnę ...
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Najpiękniejsze kobiety to też Lubelszczyzna. O czym forumowicze zresztą wiedzą, wybierając Hanię na miss.
po
początkujący
początkujący
Posty: 10
Rejestracja: piątek 03 mar 2006, 16:48
Lokalizacja: Kampinowski PN

Post autor: po »

Gollum pisze:Cała północ, Polesie i rejon Puszczy Solskiej to ziemie raczej marne.
Tu bym polemizowała.Nie są te ziemie marne,co prawda nie lessowe,ale spotkać też można czarnoziemy.Wszystko ładnie rośnie a to że są nieużytki to wina tego że nie opłaca się uprawiać.
Pochodzę z puszczy solskiej i mieszkałam tam ponad 20 lat.
Województwo lubelskie to też najbiedniejszy region w całej Uni Europejskiej,to tak dla ugaszenia twoich regionalnych zapałów.
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Czarnoziemów w Puszczy Solskiej nie uświadczysz. W całej Polsce są jedynie koło Hrubieszowa, Tomaszowa Lubelskiego i Orłów koło Przemyśla. A jest to region najuboższy dzięki Twoim okolicom. Warszawa, na sugestię władzy w Moskwie wstrzymała rozwój ziem przygranicznych. Warsziawka grzecznie zrobiła, co batiuszka kazał, ale Węgrzy i Rumuni powiedzieli wała. I dziś przygraniczne rejony Węgier sa przyzwoicie rozwinięte, że wspomnę tylko Nyiregihazę, a i rumuśska Mołdawia stoi całkiem dobrze.
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77844
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

Gollum pisze:Najpiękniejsze kobiety to też Lubelszczyzna.
... najpiękniejsze kobiety są w Polsce ... ale to nie w temacie ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Gollum pisze: A jest to region najuboższy dzięki Twoim okolicom. Warszawa, na sugestię władzy w Moskwie wstrzymała rozwój ziem przygranicznych.
Gollum, stanowczo wypraszam sobie takie wycieczki regionalne :evil: Obsesyjna nienawiść do nazwy Warszawa przeszkadza nazwać rzeczy po imieniu? Na rozkaz Moskwy nie odpowiadała społeczność Warszawy, tylko KOMUNIŚCI. Powiedziałem.

Przykro mi, że akurat w dniu, w którym wypowiedziałem parę ciepłych słów pod adresem Twojego regionu, do którego mam wiele sympatii, sadzisz takie śmierdzące kwiatki :(
Taksus
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 24 sty 2006, 14:19
Lokalizacja: Pd - Wsch Polska

Post autor: Taksus »

Hmmm... nie wiem czy mogę tu swoje 3 grosze wtrącić? Czarnoziemy to również rejon Sandomierza a So II klasy bonitacji na wydmach to bardzo dobry wynik.....
Taksus
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Brzost pisze:nie odpowiadała społeczność Warszawy, tylko KOMUNIŚCI.
A czyż ja uzyłem nazwy Warszawa? Użyłem pojęcia warsziawka, znaczącego cokolwiek innego. A że Warszawa ma coś z Moskwy, to twierdzi Kraków; nawet Makłowicz, gdy prezentował kuchnię warszawską, przygotował dania czysto rosyjskie.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Gollum pisze:
Brzost pisze:nie odpowiadała społeczność Warszawy, tylko KOMUNIŚCI.
A czyż ja uzyłem nazwy Warszawa? Użyłem pojęcia warsziawka,
Na samą "warszawkę" bym się nie wkurzył bo wiem, co oznacza, ale zirytowało mnie użycie słowa "okolice". Bo odczytałem, jako przytyk terytorialny.

Ja w ogóle jestem wyczulony na te regionalne animozje, bo się czuję przez nie rozdarty wewnętrznie. Biorąc pod uwagę przodków jest we mnie 3/8 z Wilna, 1/8 z Warszawy, 1/8 z Zagłębia (nie mylić ze Śląskiem), 1/8 z Kielecczyzny, 1/8 z Małopolski, 1/8 z obecnej Łotwy (Kurlandia).
Awatar użytkownika
Gollum
VIP
Posty: 3956
Rejestracja: sobota 04 cze 2005, 00:00
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Gollum »

Ja mam znacznie mniejsze rozdarcie, bo pół na pół Podlasie i Wołyń
Ale warto z tego zrobić temat, pewnie na pozostałych
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Gollum pisze: Ale warto z tego zrobić temat, pewnie na pozostałych
Popieram.
ODPOWIEDZ