Mieszkańcy chcą ochronić las

Zagadnienia z szeroko pojętej ekologii, przyrody, środowiska i biologii...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77839
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Mieszkańcy chcą ochronić las

Post autor: drwalnik »

"Nad jeziorem Głębokim w Szczecinie rośnie stary las. W ubiegłym roku na polecenie władz miasta rozpoczęto wycinkę drzew, przerwaną po intensywnych protestach mieszkańców. W tym roku sytuacja się powtarza – władze znów rozpoczęły wycinkę, a mieszkańcy protesty - piszą „Kurier Szczeciński” i „Głos Szczeciński”.
Las jest własnością miasta, wycinkę prowadził Zakład Usług Komunalnych, realizując tzw. uproszczony plan urządzenia lasu. W ramach planu wycinane były drzewa najstarsze, czyli najcenniejsze pod względem przyrodniczym. W ubiegłym roku mieszkańcom udało się przekonać prezydenta miasta i wojewodę do wstrzymania wycinki. Widocznie prezydent ma słabą pamięć, skoro ten sam ZUK w bieżącym roku ponownie rozpoczął wycinkę. Mieszkańcy znów rozpoczęli protesty, a wycinka została wstrzymana - jest szansa, że na dobre.
Tymczasem specjaliści, m.in. prof. Bohdan Ważyński z Katedry Urządzania Lasu na Akademii Rolniczej w Poznaniu, przekonują, że lasy w Szczecinie są za stare. Dlatego konieczne są wycinki i prowadzenie nowych nasadzeń. Z tym zgadzają się mieszkańcy. Czy jednak celowe jest wycinanie całych połaci leśnych? W dodatku wycinane są często drzewa wiekowe, ale całkowicie zdrowe. Wiadomo, że miasto pozyskane drewno sprzedaje. Czy więc rzeczywiście celem władz jest ochrona lasu, czy po prostu czerpanie z niego korzyści ekonomicznych?..."
reszta na OAI
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Raczej czerpanie korzyści...
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

W dzisiejszej dobie zmian politycznych może właśnie nagłośnienie takiej sytuacji spowoduje, że "góra" zainteresuje się ta sprawą i mieszkańcy Szczecina zakończą sprawę raz na zawsze
Myślenie ma kolosalną przyszłość
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Zakonczą, czyli?

Tak w ogole, to walczą o różne rzecz, sami sie na tym nie znają, a zgrywają heroicznych obronców przyrody, brutalnie dewastowanej przez specjalistów. Nie tylko w tym przypadku, to taka dygresyjka.
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

Zmienią podejście "rządzących" Szczecinem do zieleni miejskiej. Spowoduja, że bardziej rzetelnie i fachowo bedzie się podchodziło do zieleni miejskiej mając na uwadze jej przyszłość a nie aspekty ekonomiczne
Myślenie ma kolosalną przyszłość
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Chcą chronić miejska zielen, to fajnie, popieram. Ale jeśli drzewa sa faktycznie za stare... No ale wystarczy wyciąć tylko stare. Wnioske: prawda leży po środku i nikomu nie chce sie po nia schylić.
Awatar użytkownika
yakec
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1997
Rejestracja: czwartek 09 lut 2006, 08:55
Lokalizacja: z lasu...?

Post autor: yakec »

To jest odwieczny dylemat prawie całej naszej społeczności bo wyjątki potwierdzaja regułę. Znając życie jak człowiek przy pierwszej próbie natknie się kłody rzucane pod nogi przy za łatwianiu takiej czy innej sprawy to dobrze się zastanowi czy jest sens wdawać się w kolejną

Szara i smutna rzeczywistość
Myślenie ma kolosalną przyszłość
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

zu pisze:Ale jeśli drzewa sa faktycznie za stare... No ale wystarczy wyciąć tylko stare.
Cięcia są niezbędne, ale to nie oznacza, ze zaraz trzeba wszystko wyciąć. Takie sytuacje mają chyba często miejsce. Tak jest pewno wygodniej, ale czy lepiej ? :( ...
Na szczęście nie zawsze tak to się kończy. Pamiętam jak kilka lat temu fragment pięknego lasu u mojego brata "wisiał na włosku". Las się jednak ostał i do dziś rosną tam piękne, dorodne dęby, buczyny, a kto wie może i czeremchy :wink:
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

A moze i lipy g:hmm
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

zu pisze:A moze i lipy g:hmm
Oj, chyba przeholowałem...nie chciałem nikomu dokuczyć. :603: Lubię Czeremchę i pewno dlatego sama się nawinęła pod klawisze :wink: .
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

kostek-brasil pisze:Cięcia są niezbędne, ale to nie oznacza, ze zaraz trzeba wszystko wyciąć. Takie sytuacje mają chyba często miejsce.
Takie sytuacje to głupie nieporozumienia, pożywki dla głupich quasi-obronców natury.
kostek-brasil pisze:Oj, chyba przeholowałem...nie chciałem nikomu dokuczyć. n Lubię Czeremchę i pewno dlatego sama się nawinęła pod klawisze Wink .
No dlatego przypomniałam o drugim naszym drzewie forumowym ;)
Awatar użytkownika
kostek-brasil
leśniczy
leśniczy
Posty: 795
Rejestracja: wtorek 19 lip 2005, 00:00
Kontakt:

Post autor: kostek-brasil »

zu pisze:dlatego przypomniałam o drugim naszym drzewie forumowym
Nie wiedziałem o tym drzewku, hihi. Widocznie jeszcze za mało poznałem forumowy las :D .
zu
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6179
Rejestracja: piątek 30 wrz 2005, 21:51
Lokalizacja: Roztocze Płd.

Post autor: zu »

Po prostu ktos już tego nie używa. Ale pamietajmy o temacie ;)
ODPOWIEDZ