Samochód grzybiarza kandydat do mandatu

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

Awatar użytkownika
rudzik59
początkujący
początkujący
Posty: 104
Rejestracja: sobota 05 sty 2008, 12:59
Lokalizacja: Tuchola

Samochód grzybiarza kandydat do mandatu

Post autor: rudzik59 »

Nie wiedziałem gdzie zamieścić zamieszczam tu. Proszę Was kolegów o odpowiedź na pytanie: Czy istnieją paragrafy na to iż nie można zostawić samochodu na brzegu lasu, z boku drogi leśnej (tak aby pozostawić przejazd) ,,zwykłemu grzybiarzowi". Ostatnio przyszedł do mnie sąsiad i mówi: ,,Panie dostałem mandat w wysokości 130 zł za to że zostawiłem samochód na skraju lasu... normalnie żenujące, nawet grzybów już nie można zbierać". Prosiłbym o paragrafy regulujące wysokość mandatów i dozwolone miejsca postoju.
Darz Bór
___________
Piszę poprawnie po polsku
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Samochód grzybiarza kandydat do mandatu

Post autor: Glaca »

rudzik59 pisze:Czy istnieją paragrafy na to iż nie można zostawić samochodu na brzegu lasu, z boku drogi leśnej (tak aby pozostawić przejazd)(...)
Łatwiej o wyjaśnienie problemu, gdy sprecyzujesz:

piszesz o drodze publicznej biegnącej przez las, czy o drodze leśnej w rozumieniu przepisów prawa, czyli administrowanej przez LP ?
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Post autor: RR »

Art. 29.
1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony
jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony
tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po
tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi
do ich potrzeb.
1a. Jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi
przez nadleśniczego.
2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony
wyłącznie w miejscach oznakowanych.
3. Przepisy ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 i 3, a także art. 28, nie dotyczą wykonujących
czynności służbowe lub gospodarcze:
1) pracowników nadleśnictw;
2) osób nadzorujących gospodarkę leśną oraz kontrolujących jednostki organizacyjne
Lasów Państwowych;
3) osób zwalczających pożary oraz ratujących życie lub zdrowie ludzkie;
4) funkcjonariuszy Straży Granicznej chroniących granicę państwową oraz
funkcjonariuszy innych organów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo
i porządek publiczny;
5) osób wykonujących czynności z zakresu gospodarki łowieckiej oraz właścicieli
pasiek zlokalizowanych na obszarach leśnych;
6) właścicieli lasów we własnych lasach;
7) osób użytkujących grunty rolne położone wśród lasów;
8) pracowników leśnych jednostek naukowych, badawczo-rozwojowych i doświadczalnych,
w związku z wykonywaniem badań naukowych i doświadczeń
z zakresu leśnictwa i ochrony przyrody;
9) wojewódzkich konserwatorów przyrody oraz pracowników Służb Parków
Krajobrazowych;
10) osób sporządzających plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia
lasu lub inwentaryzację stanu lasu, o której mowa w art. 19 ust. 3.
4. Imprezy sportowe oraz inne imprezy o charakterze masowym organizowane w
lesie wymagają zgody właściciela lasu.

Źródło ustawa o lasach
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
rudzik59
początkujący
początkujący
Posty: 104
Rejestracja: sobota 05 sty 2008, 12:59
Lokalizacja: Tuchola

Post autor: rudzik59 »

mam na myśli oba przypadki
Darz Bór
___________
Piszę poprawnie po polsku
11
wiceminister
wiceminister
Posty: 30737
Rejestracja: środa 15 paź 2003, 00:00

Post autor: 11 »

Pytanie:
rudzik59 pisze:mam na myśli oba przypadki
Odpowiedź:
RR pisze:Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony
tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po
tych drogach.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170230
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

RR pisze:2. Postój pojazdów, o których mowa w ust. 1, na drogach leśnych jest dozwolony wyłącznie w miejscach oznakowanych.
I wszystko jasne.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Szarlej
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2120
Rejestracja: piątek 26 lis 2004, 00:00

Post autor: Szarlej »

Sten pisze:I wszystko jasne.
Chyba nie do końca. Intryguje mnie te 130zł. Gdzie znajdę obowiązujący w LP taryfikator mandatów?
Awatar użytkownika
szpon
początkujący
początkujący
Posty: 115
Rejestracja: piątek 19 lut 2010, 10:29

Post autor: szpon »

Mandat do 500 zł, o wysokości faktycznej decyduje ocena własna sytuacji przez nakładającego mandat /osobę uprawnioną/. Na chwilę obecną określona była tylko wysokość mandatu związana z używaniem ognia otwartego w lesie - 150zł.
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Samochód grzybiarza kandydat do mandatu

Post autor: Glaca »

rudzik59 pisze: dostałem mandat w wysokości 130 zł za to że zostawiłem samochód na skraju lasu...
Wariant pierwszy:

droga była drogą leśną i parkowanie "jednym kołem" lub dwoma poza pasem drogowym nie miało znaczenia - mandat wystawiony był za wjazd drogą leśną,

Wariant drugi:

droga była publiczna ( choć gruntowa i prowadząca przez las), a samochód zaparkowano poza pasem drogowym - czyli na gruncie leśnym.
Formalnie to też wjazd do lasu i wykroczenie. A nieświadomość kierowcy i brak złej woli może mieć wpływ na wysokość kary ( np. pouczenie zamiast mandatu), ale fakt naruszenia przepisów jest faktem, nawet jak było to tylko "malutkie" naruszenie.

Bo czy można być odrobinę w ciąży - albo sie jest albo nie :wink:
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Szarlej pisze:Gdzie znajdę obowiązujący w LP taryfikator mandatów?
Nie ma takowego. Taryfikator ustanowiono jedynie dla Policji za niektóre wykroczenia (głównie przeciwko przepisom Kodeksu Drogowego).
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170230
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Szarlej pisze:Gdzie znajdę obowiązujący w LP taryfikator mandatów?
Piotrek pisze:Nie ma takowego.
Z tego co pamiętam, to niejaki Z. Nowak w zamierzchłych czasach, coś tam kombinował w tej sprawie, ale chyba nic z tego nie wyszło.
Zatem mandat w LP jest uznaniowy. Jeżeli się mylę to proszę mnie sprostować. Kwota 130 zł faktycznie nieco abstrakcyjnie brzmi. No chyba, że była to suma kilku wykroczeń wycenionych subiektywnie przez nakładającego ów mandat. Z postu Rudzika nie wynika, kto ten mandat wystawił.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
kokos
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 389
Rejestracja: środa 09 maja 2007, 23:26
Lokalizacja: Posterunek

Post autor: kokos »

Mandaty za wykroczenia z grupy szkodnictwa leśnego - oprócz wystawionych za używanie ognia w lesie - są faktycznie uznaniowe, więc muszą się jedynie mieścić w kodeksowych widełkach 20 -500 zł (za jedno wykroczenie).
Sten pisze:Kwota 130 zł faktycznie nieco abstrakcyjnie brzmi.
Bo pewnie proponowano 150 zł a te 20 to upust :D
Sten pisze:No chyba, że była to suma kilku wykroczeń wycenionych subiektywnie przez nakładającego ów mandat.
Żartujesz chyba - suma kilku wykroczeń to "łapie się" na trochę poważniejsze kwoty niż 130 zł. Za wjazd do lasu połączony z wyrzuceniem śmieci spokojnie można nałożyć do 1000 zł - oczywiście o ile mandat zostanie przyjęty. Wracając do tego konkretnego przypadku - nie jestem zwolennikiem karania za kilkumetrowe wjazdy na teren LP - taki przypadek można spokojnie zakończyć pouczeniem, jest wystarczająco dużo kierowców, którzy szarżują przez las kilometrami - i to dla nich otwieram bloczek mandatowy.
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Pojechali autem na grzyby do lasu. Chwilę później auto st

Post autor: RR »

Małżeństwo z Trzebiszewa wybrało się autem na grzyby. Wbrew zakazowi, wjechali do lasu. Wtedy audi zaczęło się palić.
Około 7.50 dyżurny Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej z Międzyrzecza poinformował naczelnika OSP ze Skwierzyny Michała Kowalewskiego, że w lesie przy drodze do Kostrzyna coś się pali.

Więcej>>>
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170230
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wracając postanowili skrócić sobie drogę do rodzinnej wsi. Wjechali do lasu, choć od lat obowiązuje tam zakaz wjazdu. Wtedy spod maski buchnęły kłęby dymu i płomienie.
Jak nic Coś ich ukarać musiało. Może to przestroga dla innych?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

Sten pisze: Może to przestroga(...)
Jak od leśniczego to trochę przesadził - :wink: znałem takiego, co tylko wentylki wykręcał i zabierał...
Awatar użytkownika
biedronka
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 18058
Rejestracja: niedziela 16 mar 2008, 11:13
Lokalizacja: Polska Pd

Post autor: biedronka »

Glaca pisze:znałem takiego, co tylko wentylki wykręcał i zabierał...
na chłopski rozum powinno wystarczyć wetknięcie druczku za wycieraczkę ;) tyle ,że być może w ten sposób karani tak naprawdę notorycznie kary unikali z powodu ... "kapitału referencyjnego" i wracali ......więc leśniczy wziął sprawiedliwość w swoje ręce :D ..... pewnie skutecznie :lol:
per aspera ad astra
.....carpe diem....
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105196
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

biedronka pisze:na chłopski rozum powinno wystarczyć wetknięcie druczku za wycieraczkę
Na chłopski tak. Ale procesowy? Chyba nie. A co do karania grzybiarzy... Razu pewnego w weekend spotkałem samochód w miejscu niedozwolonym. Poczekałem i grzybiarzy pouczyłem, że następnym razem tolerancji nie będzie i mandat pewny. Przyjęli moje pouczenie ze zrozumieniem i wdzięcznością.
A w następny weekend miałem w tym miejscu pięć samochodów bo się rozniosło wśród sąsiadów owych grzybiarzy, że:
1) grzybów zatrzęsienie
2) leśniczy nie daje mandatów za wjazd i parkowanie w lesie.
Srodze się zawiedli...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
rudzik59
początkujący
początkujący
Posty: 104
Rejestracja: sobota 05 sty 2008, 12:59
Lokalizacja: Tuchola

Post autor: rudzik59 »

odpowiadając na pytania które wcześniej powstały gdy rozpoczęła się dyskusja. Jeśli chodzi o kwotę 130 a nie 150 zł. Kwota ta widnieje na bloczku, który został wypisany przez strażnika leśnego, który również postanowił poczekać, tak jak przedmówca, na kierowcę. Wniosek jeden ukarany słusznie, ale czemu tak mało nie wiadomo. . . może sprzedał kosz grzybów w cenie promocyjnej po 20 zł, dziękuję za odpowiedzi, widzę że jest parę niejasności związanych z wysokością taryfikatora, którego tak naprawdę nie ma. . .
Darz Bór
___________
Piszę poprawnie po polsku
g
leśniczy
leśniczy
Posty: 529
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2009, 10:35
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Post autor: g »

rudzik59 pisze: widzę że jest parę niejasności związanych z wysokością taryfikatora, którego tak naprawdę nie ma. . .
nie ma czegoś takiego jak taryfikator i tak naprawdę wysokość mandatu jest uznaniowa - wyjaśnię:
to samo miejsce wjeżdżają 3 samochody droga asfaltowa:
1. kierowca pierwszego - zjechał z drogi publicznej na tą asfaltową leśną celem rozprostowania nóg - mieszka w całkiem innym województwie i przypadkowo zjechał nieświadom dokonania wykroczenia - zastosowałem art 41 - pouczenie. Tak samo pouczony jak kiedyś Niemiec, którego Nawigacja zaprowadziła na skróty :lol:
2. kierowca z miasta obok kilkanaście kilometrów - wjechał żeby zobaczyć czy są grzyby - otrzymał mandat w wysokości 50zł - żeby jak to się mówi nauka nie poszła w las i zapamiętał że to jednak droga leśna
3. kierowca miejscowy, który doskonale wie że tędy nie wolno jeździć ale.. jest krócej - otrzymał 100zł + informację że następny będzie razy 2, aż dobijemy do 500
iwanow
leśniczy
leśniczy
Posty: 928
Rejestracja: wtorek 01 sty 2008, 15:14
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Post autor: iwanow »

Jest u nas kompleks leśny, pół na pół lasy państwowe – na lewo od drogi publicznej – oraz lasy prywatne – na prawo od drogi publicznej. Wszyscy w promieniu 50 km wiedzą, że po „państwowej” stronie nie wolno parkować, bo z krzoków wylezie leśniczy i wlepi mandat. Ale też wszyscy na tym samym odcinku drogi parkują po „prywatnej” stronie i walą do państwowego lasu na grzyby. Dla mnie ta sytuacja nie ma nic wspólnego z szacunkiem do prawa, dla mnie to błazeństwo ze strony pana leśniczego i …jak cię widzą tak cię piszą… swoją drogą słyszałem kiedyś o wlepieniu mandatu leśnikowi za wjazd do lasu - bo wjechał po godzinach pracy, a ustawa stanowi, że do lasu mogą wjeżdżać leśnicy pełniący obowiązki służbowe.
ODPOWIEDZ