Operatowe wskazówki gospodarcze.

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Teo pisze:Nie rozumiemy się.
To już zauważyłem...
Teo pisze:Nie wiem skąd ci się bierze wykazywanie zera
Najprawdopodobniej stąd
Teo pisze:i przede wszystkim z zerowymi wartościami powierzchni i zerowymi wartościami kosztów.
Ciągle piszemy o zaplanowaniu zabiegu na następny rok. Zabiegu, którego wymaga drzewostan i założyciel tematu wyjaśnił, że zabieg operatowy wykonano, ale widzi potrzebę wykonania jeszcze jednego zabiegu.

Teo, kto napisał, że chcemy mieszać w tegorocznym planie?
I takie kombinacje alpejskie z powodu strachu przed męskim przyznaniem się do "zaspania" ?
Jedna uprawa wymaga CW w 4-tym roku życia, inna w 6-tym, kolejna w 9-tym.
Jeśli tak jak powiedziałem spóźniono się na uprawie o 2 lata i wykonano zabieg np. w 8-mym roku życia - tu pytanie:

Czy Twoim zdaniem powinienem ten zabieg nazwać CP?

Daję Ci konia z rzędem, jeśli z dokładnością roku pokarzesz mi moment, w którym w drzewostanie mówimy już o CP, a nie o CW. Tu musisz mieć na uwadze cały drzewostan :) i jeszcze raz przeczytaj :

Na gruncie 40% d-stanu wysokości kurdupla (z kapeluszem), 10% ok 5m, reszta 9-12 m.

Czyli co tu trzeba wykonać, żeby zadowolić ( i tu sam nie wiem kogo)?

CW?
CP?
TW?

Która apteka jest Twoim zdaniem ważniejsza?

Możesz nie odpowiadać - oczywiście Twoja apteka...
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Jedna uprawa wymaga CW w 4-tym roku życia, inna w 6-tym, kolejna w 9-tym.
Jeśli tak jak powiedziałem spóźniono się na uprawie o 2 lata i wykonano zabieg np. w 8-mym roku życia - tu pytanie
Wszystko możliwe, warunki mogą być różne i skrajne, tyle że na moim terenie żadna uprawa nie wykazywała potrzeby CW dopiero w 9 roku życia. Nic na to nie poradzę...
Gospodarujesz w okolicy Olkusza czy gdzieś na jodle ?
Daję Ci konia z rzędem, jeśli z dokładnością roku pokarzesz mi moment, w którym w drzewostanie mówimy już o CP, a nie o CW. Tu musisz mieć na uwadze cały drzewostan i jeszcze raz przeczytaj : Na gruncie 40% d-stanu wysokości kurdupla (z kapeluszem), 10% ok 5m, reszta 9-12 m.

A ja się dziwię, skoro są już takie dość oczywiste różnice w budowie drzewostanu (jak rozumiem w jednym wydzieleniu), nikt nie pomyślał w trakcie urządzania, żeby to rozdzielić.
"Wszystko w jednym" powoduje że często bardzo trudno opracować jednolite właściwe wskazanie gospodarcze, co potem rzutuje na trudności w ubraniu tego w silpowej realizacji. Nic nie poradzę że ja tylko pracuję na siedliskach borowych, trudno mi się domyślać co masz myśli - zróżnicowaną strukturę jodły ?
Znani mi gospodarujący nawet na tak wymagającej "różnostrukturalnej" jodle (Góry Świętokrzyskie), nie mają kłopotów z kwalifikacją zabiegów.
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Teo pisze:Wszystko możliwe, warunki mogą być różne i skrajne, tyle że na moim terenie żadna uprawa nie wykazywała potrzeby CW dopiero w 9 roku życia.
A co powiesz o sośnie 1,4 m wysokiej mającej 18 lat?
Jaki zabieg dla niej zaproponujesz?
To oczywiście fragment wydzielenia.
Teo pisze:A ja się dziwię, skoro są już takie dość oczywiste różnice w budowie drzewostanu (jak rozumiem w jednym wydzieleniu), nikt nie pomyślał w trakcie urządzania, żeby to rozdzielić.
A ja się nie dziwię, bo pracuję już trochę i znam IUL.
Jak widzę dalej proponujesz dzielić włos na czworo...
Teo pisze:"Wszystko w jednym" powoduje że często bardzo trudno opracować jednolite właściwe wskazanie gospodarcze
Nic podobnego czytasz IUL i wszystko jest tu proste.
Apteka taka czy inna nic tu racjonalnego nie wnosi, przeciwnie - tylko komplikuje.
Teo pisze:co potem rzutuje na trudności w ubraniu tego w silpowej realizacji.
Nie.
Silpowa realizacja też jest tu łatwa, prosta i przyjemna.
Teo pisze:Nic nie poradzę że ja tylko pracuję na siedliskach borowych
Ja też nic nie poradzę, że na takich właśnie siedliskach pracuję.
Teo pisze:trudno mi się domyślać co masz myśli
Na myśli mam dokładnie to co zapisałem.
Powtórzę trzeci raz :|
"Przykład
So 25 lat Bśw
Na gruncie 40% d-stanu wysokości kurdupla (z kapeluszem) 10% ok 5m reszta 9-12 m.

Czyli co tu trzeba wykonać, żeby zadowolić ( i tu sam nie wiem kogo)?

CW?
CP?
TW?

Której ortodoksji / apteki się uczepić :) zapisu w operacie czy gruntu, a może SILP

Drzewostan i tak się nie dowie jak ten zabieg nazwałem nawet jak będę głośno krzyczał"

Ja tu nie mam najmniejszej wątpliwości.
Na tej powierzchni w operacie należy wpisać jedną wskazówkę gospodarczą TW (jeden nawrót).
Do wniosku też wpisuję jeden zabieg TWP.
SILP też łyknie bez żadnego zdziwienia TWP.
Teo pisze:Znani mi (...), nie mają kłopotów z kwalifikacją zabiegów.
Ja też nie mam.
Żeby było ciekawiej :)
Jeszcze jeden łatwy przykład (pierwszy rok operatu - dla większego ułatwienia):
So 48 lat - 3,25 ha
W tym kępy:
Św 4 lata - 0,26ha
So 12 lat - 0, 15 ha
Db 32 lata - 0,33ha
So 130 lat - 0,20 ha
Teo, jaki/jakie zabiegi Twoim zdaniem powinny być wskazane w operacie?
Jakie zabiegi leśniczy powinien wpisać do wniosku cięć i hodowli?
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

Dla mnie to TP i tyle.

Atlas, skoro piszesz i dajesz do zrozumienia, że wiesz lepiej od wszystkich , znasz najlepsze rozwiązania to po co nam zadajesz pytania ?

Chcesz mnie i innych uczyć hodowli lasu, urządzania i SILP ? Chyba chłopie źle sypiasz.....

Silp wszystko przełknie ? przełknie, tylko kiedyś zdarzy inny kontrolujący i skończy się na twoim "przełyku".
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Teo, jest sporo dziedzin, które znasz lepiej niż ja i tego od Ciebie mogę się uczyć.
Teo pisze:to po co nam zadajesz pytania ?
Mam takie przekonanie, że czasem właściwie zadane pytanie skuteczniej prowadzi do celu dyskusji. Jeśli sam dochodzisz do tego, że są już otwarte jakieś drzwi, to chętniej i łatwiej z nich skorzystasz. Jeśli powiem Ci, że musisz coś zrobić tak i tak, to na przekór będziesz robił inaczej. Ja czasem też tak mam.
Teo pisze:Dla mnie to TP i tyle.
I słusznie.
Teo pisze: Tego to ja nie rozumiem. Wykonać jedno na gruncie a zupełnie inaczej to wykazać.
Jak widzisz w powyższym przykładzie trzeba zrobić CW, CP, TW i TP.
Czyli na gruncie zrobiliśmy coś innego (na 23% powierzchni), a zabieg określamy dla całej powierzchni jako TP.
Znaczna część drzewostanów cechuje się zróżnicowaniem. Opis to uśrednienie. Skoro jesteśmy zgodni, że w tym drzewostanie wykonanie zabiegu uśredniamy do TP, to czy warto np. z powodu wykonania CW o 2 lata później zmieniać wskazówkę operatową z CW na CP?
Tu również warto pamiętać, że te drzewostany też są zróżnicowane tak wysokościowo jak i gatunkowo. W Bk troszkę za wcześnie na CW, a w Brz CP troszkę spóźnione zaś dla So w sam raz.
Skoro również na takiej powierzchni "grzechu" nie popełniamy, to czy zasadne jest negowanie zapisu w operacie, powodujące zamieszanie w planowanych w nim zabiegach?
Tu mam wątpliwość.
Jeśli zrobię tak jak pisałem analizę potrzeb pielęgnacyjnych i wskazówki gospodarcze rozpiszę sobie na poszczególne lata, to niezwykle rzadko coś przeoczę o jeden rok może dwa.
Z powodu tego opóźnienia nie zmienię wskazówki gospodarczej na inną.
Jeśli widzę potrzebę dodatkowego wykonania zabiegu już po wykonaniu wskazówki np. CW, to idę do szefa, potem do DT i dalej wszystko jest proste.
Teo pisze:tylko kiedyś zdarzy inny kontrolujący
Teo, tu nie chodzi o to, że uwielbiam jechać po torach (trzymać się tylko operatu) ja nie mam potrzeby wyskakiwać z tych torów.
Moje podejście dotyczące wykonania po CW drugiego zabiegu też jako CW-zabII wynika z reguł jakie mi przekazywano.
Awatar użytkownika
Teo
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3018
Rejestracja: wtorek 28 lip 2009, 16:58
Lokalizacja: -----

Post autor: Teo »

OK. Pełne zrozumienie autora. :spoko:
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

:spoko: :beer:
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

A`propos wskazówek gospodarczych.
Ciekaw jestem jak to jest u Was? - a mianowicie:
mamy wydzielenie 23a-00 - pow. 10,20 ha, które posiada wskazówki w postaci:
1. IB - 3,50 ha
2. IB - 3,30 ha
(pozostałe wskazówki pominąłem, nic nie wnoszą do sprawy)
PUL: 2014-2023
I teraz:
1. a) Rok 2014 realizujemy wskazówkę nr 1 - IB - 3,50 ha.
b) styczeń 2015 - aktualizacja kompleksowa SILP - następuje podział wydz. 23a-00 na 23a-01 (zrąb do odnowienia) i 23a-99 pozostały drzewostan.

I tu zasadnicze pytanie: jak postępujecie z migracją wskazówek do wydzieleń potomnych?
Czy pozostawiacie obie wskazówki rębne IB (nr 1 i nr 2) przy wydzieleniu 23a-99?, czy może wskazówkę nr 1 wprowadzacie do wydzielenia 23a-01, a przy wydzieleniu 23a-99 pozostawiacie tylko niezrealizowane jeszcze wskazówki (czyli w tym uproszczonym przykładzie - wskazówkę nr 2 - IB - 3,30 ha)?

Proszę o informację, jak to sie robi u Was?
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

juniperus, żartujesz, prawda?
No bo "na chłopski rozum" to (przynajmniej w tym przypadku) problem nie istnieje. Dlaczego? Ano dlatego:
juniperus pisze:a) Rok 2014 realizujemy wskazówkę nr 1 - IB - 3,50 ha.
b) styczeń 2015 - aktualizacja kompleksowa SILP - następuje podział wydz. 23a-00 na 23a-01 (zrąb do odnowienia) i 23a-99 pozostały drzewostan.
Z czego wynika, że wskazówka nr 1 przestała istnieć w momencie wykonania rębni. W związku z tym nie ma czego przenosić... Niewątpliwie pozostają dalsze konsekwencje tej wskazówki, bo zakładam, że oprócz wskazania rębni było tam jeszcze "odnowić", "pielęgnować" a to siłą rzeczy pozostaje do wykonania na 23a-01. Natomiast cała reszta (drugi zapis o rębni i "konsekwencjach") dotyczy teraz 23a-99. :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

juniperus, żartujesz, prawda?
Ależ skąd.
Piotrek pisze:No bo "na chłopski rozum" to (przynajmniej w tym przypadku) problem nie istnieje.
Zapewniam Cię, że istnieje.
Piotrek pisze:Z czego wynika, że wskazówka nr 1 przestała istnieć w momencie wykonania rębni. W związku z tym nie ma czego przenosić... Niewątpliwie pozostają dalsze konsekwencje tej wskazówki, bo zakładam, że oprócz wskazania rębni było tam jeszcze "odnowić", "pielęgnować" a to siłą rzeczy pozostaje do wykonania na 23a-01. Natomiast cała reszta (drugi zapis o rębni i "konsekwencjach") dotyczy teraz 23a-99.
Niczego innego niż ja nie napisałeś.

Otóż - chodzi o raportowanie danych - np. raportem własnym z BI, który rozliczałby (w każdej chwili) wykonanie wskazówek gospodarczych - rębnych.
W przykładzie nie pisałem już pozostałych wskazówek do pasków zrębowych - myślałem, że to jest oczywiste.
Po aktualizacji kompleksowej SILP wskazówki pozostają w wydzieleniu 99 (po pierwszym podziale). Nasz administrator wprowadza na wydzielenia potomne (np. 01) wskazówki, które dotyczyły/dotyczą pierwszego (w tym przypadku) paska zrębowego - np.:
1. IB - 3,50 ha
2. ODN-ZRB - 3,50 ha
3. PIEL - 3,50 ha
4. CW - 3,50 ha

Te wszystkie cztery wskazówki (w wyniku aktualizacji - na 99 i działań administratora - na 01) występują w rezultacie na obu wydzieleniach. Utrudnia to proste rozliczenie raportem wykonania zrębów po wskazówkach.
Gdyby było tak, jak pisałem wyżej wskazówki by się nie dublowały - byłyby przypisane do odpowiadającego im wydzielenia. "Składając do kupy" wydzielenia "potomne" - np.: 02,01,98 w całość - sumując pow. wychodzimy na pow. wydz. 00.

Jestem ciekaw, jak to robią w innych nadleśnictwach. Wiesz coś na ten temat?

PS: wskazówki, po ich wykonaniu, nie znikają z opisu taksacyjnego wydzielenia (po pierwszym podziale) -99.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

juniperus pisze:Te wszystkie cztery wskazówki (w wyniku aktualizacji - na 99 i działań administratora - na 01) występują w rezultacie na obu wydzieleniach.
I tak powinno być. Przecież w rzeczywistości są one do wykonania na obu wydzieleniach. I są do każdego wydzielenia przypisane.
juniperus pisze:PS: wskazówki, po ich wykonaniu, nie znikają z opisu taksacyjnego wydzielenia (po pierwszym podziale) -99.
Bo nie powinny. Za czasów operatów "papierowych" też nie znikały. Dlaczego w "elektronicznym" ci przeszkadzają?
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Piotrek pisze:juniperus napisał/a: Te wszystkie cztery wskazówki (w wyniku aktualizacji - na 99 i działań administratora - na 01) występują w rezultacie na obu wydzieleniach. I tak powinno być. Przecież w rzeczywistości są one do wykonania na obu wydzieleniach. I są do każdego wydzielenia przypisane.
Czy aby na pewno?
Wskazówki dla pierwszego paska zrębowego występują (w przykładzie, o którym pisałem wyżej) dwa razy - bo w wydz. -99 i w wydz. -01 (którego de facto dotyczą).
Czy to jest Ok, Twoim zdaniem?
Są do wykonania na obu wydzieleniach, tyle tylko, że pewne wskazówki na jednym -01, a inne na drugim -99.
Piotrek pisze:juniperus napisał/a: PS: wskazówki, po ich wykonaniu, nie znikają z opisu taksacyjnego wydzielenia (po pierwszym podziale) -99. Bo nie powinny. Za czasów operatów "papierowych" też nie znikały. Dlaczego w "elektronicznym" ci przeszkadzają?
W którym miejscu napisałem, że wskazówki gospodarcze mi przeszkadzają.
Próbuję tylko je uporządkować. Wydaje mi się, że jasno wyżej opisałem sprawę.
Mimo wszystko, nie rozumiemy się.
Żadne wskazówki nie mogą ginąć. Po podziale wydz. -00 wskazówki (wszystkie, także dotyczące pierwszego, i nie tylko, paska zrębowego) pozostają przy wydzieleniu -99 (itd.). Przy wydz. -01 nie ma wskazówek (mam na myśli wskazówki tylko te, które dotyczą pierwszego paska zrębowego IB, ODN-ZRB itd.).
OK, nie będę się powtarzał, wszystko wyłożyłem wyżej.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

No to ja ciebie pierwej nie zrozumiałem. :(
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

Piotrek pisze:No to ja ciebie pierwej nie zrozumiałem.
Nie ma sprawy Piotrze.
Mimo wszystko, fajnie się dyskutowało.
Pozdrawiam.

Może ktoś jeszcze zabierze głos w dyskusji.
juniperus (but not communis :) )
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

juniperus pisze:
Piotrek pisze:No to ja ciebie pierwej nie zrozumiałem.
Nie ma sprawy Piotrze.
Mimo wszystko, fajnie się dyskutowało.
Pozdrawiam.

Może ktoś jeszcze zabierze głos w dyskusji.
Mogę zabrać, ale czy on coś wniesie... :?

Nie wiem jak to wygląda po stronie SILP po aktualizacjach. Natomiast teren postępuje normalnie (racjonalnie). Wycinamy zrąb i AGROT, ODN-GLEB, ODN-ZRB, PIEL - robimy na wydzieleniu - 01.
A ewentualny następny zrąb, czy PR - robimy na wydzieleniu - 99.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
juniperus
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 357
Rejestracja: czwartek 22 lut 2007, 21:17
Lokalizacja: to widać

Post autor: juniperus »

j24 pisze:Nie wiem jak to wygląda po stronie SILP po aktualizacjach. Natomiast teren postępuje normalnie (racjonalnie). Wycinamy zrąb i AGROT, ODN-GLEB, ODN-ZRB, PIEL - robimy na wydzieleniu - 01.
A ewentualny następny zrąb, czy PR - robimy na wydzieleniu - 99.
:lol: "Dzięki Bogu".
juniperus (but not communis :) )
ODPOWIEDZ