Historia "Żołnierzy Wyklętych''

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105121
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Jenny pisze:Zaintrygowaly mnie komentarze... :shock:
Też się masz czym podniecać... Komentarzami na Onecie :?: :!: :wow:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

filipesku
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 21561
Rejestracja: wtorek 29 lis 2011, 11:36

Post autor: filipesku »

I Lasy Państwowe mają w tym Święcie mały udział:

http://www.lasy.gov.pl/wydarzenia/narod ... -wykletych
"Lepiej palić fajkę niż czarownice" ks. Adam Boniecki
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170038
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Żołnierze wyklęci czy raczej, jak polscy chłopi zabijali polskich chłopów
http://wyborcza.pl/1,75515,11273451,Zol ... ijali.html
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Włosy się jeżą na głowie... :shock:
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
szeliniak
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1538
Rejestracja: środa 15 kwie 2009, 13:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: szeliniak »

Tak włos się jeży jak czyta się takie brednie w gazecie wybiórczej, to nie kto inny jak braciszek naczelnego wysyłał na śmierć polskich patriotów. Łgarstwa które mają zaciemnić prawdę tamtych lat i tamtych wydarzeń.Oczywiście tępe prymitywne polskie chłopstwo wyrzynało się nawzajem, a dobrzy wujkowie z ub i nkwd usiłowali ich godzić. Oczywiście teraz wredny IPN oskarża biednego Stefana M. o komunistyczne zbrodnie a on tylko wykonywał rozkazy przełożonych, tak jak inni zwyrodnialcy w większości innych narodowości. dużo można by tych obco brzmiących nazwisk wymieniać. Nie o to jednak chodzi większość z nich wącha kwiatki od spodu szkoda tylko że nie wcześniej. :x
Pozdrawiam,
SZELINIAK
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

szeliniak pisze:Tak włos się jeży jak czyta się takie brednie w gazecie wybiórczej, to nie kto inny jak braciszek naczelnego wysyłał na śmierć polskich patriotów. Łgarstwa które mają zaciemnić prawdę tamtych lat i tamtych wydarzeń.Oczywiście tępe prymitywne polskie chłopstwo wyrzynało się nawzajem, a dobrzy wujkowie z ub i nkwd usiłowali ich godzić. Oczywiście teraz wredny IPN oskarża biednego Stefana M. o komunistyczne zbrodnie a on tylko wykonywał rozkazy przełożonych, tak jak inni zwyrodnialcy w większości innych narodowości. dużo można by tych obco brzmiących nazwisk wymieniać. Nie o to jednak chodzi większość z nich wącha kwiatki od spodu szkoda tylko że nie wcześniej. :x
Ja zalinkowany przez Stena tekst odebrałem inaczej. Nie zauważyłem w nim gloryfikacji czy usprawiedliwiania UB czy NKWD.
Owszem, rozkazy wydawali komunistyczni aparatczycy. Ale w efekcie wykonywać je musieli wcieleni - nieraz na siłę - do sił zbrojnych i aparatu represji prości, zwykli ludzie.
I brat strzelał do brata, czy chłop do chłopa, jak to napisano w artykule.

Zresztą o tym, że temat wywołuje kontrowersje mówił rok temu profesor Antoni Dudek z IPN, którego raczej o wybielanie komunizmu oskarżać nie można:

" ... Nie wolno zapominać, że Żołnierze Wyklęci nie byli aniołami i wielu z nich ma sporo na sumieniu. Zjawisko tzw. bandycenia się części partyzantki było faktem. Jednak pamiętając o tym, zawsze trzeba mieć na uwadze, że ci ludzie prowadzili nierówną, w istocie rzeczy beznadziejną walkę z uzurpatorami rządzącymi Polską z nadania Stalina i pomocą jego armii. A kontrowersji nie budzą tylko te tematy historyczne, które tak naprawdę nikogo już nie obchodzą."

http://lubczasopismo.salon24.pl/histmag ... -wykletych
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Antoni Dudek pisze: ... Nie wolno zapominać, że Żołnierze Wyklęci nie byli aniołami i wielu z nich ma sporo na sumieniu. Zjawisko tzw. bandycenia się części partyzantki było faktem.
Tyle że to samo można odnieść do walki z okupantem niemieckim (albo samoobrony przed ludobójstwem ukraińskim), a jakoś za ten okres nie podnosi się tych zarzutów. Tak więc, jedna rzecz to są zebrane fakty, a druga - ich interpretacja, która w wydaniu GazWyb jest oczywista i ta sama od ponad 20 lat. Co w sumie nie dziwi, z przyczyn podanych przez Szeliniaka.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170038
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

A zatem jak nazwać żołnierzy Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy walczyli po 1944 roku z komunistami? Moim, i nie tylko moim zdaniem, to było ukraińskie podziemie niepodległościowe.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Owszem, walczyli. Nawet były przypadki współdziałania z polską partyzantką.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

j24 pisze:Ja zalinkowany przez Stena tekst odebrałem inaczej. Nie zauważyłem w nim gloryfikacji czy usprawiedliwiania UB czy NKWD.
Owszem, rozkazy wydawali komunistyczni aparatczycy. Ale w efekcie wykonywać je musieli wcieleni - nieraz na siłę - do sił zbrojnych i aparatu represji prości, zwykli ludzie(...)
Ja bardzo uczulony jestem na wciskaną nam tezę o "wojnie domowej". Bzdura totalna ;/

Z jednej strony ukrywający się żołnierze podziemia niepodległościowego, z drugiej regularne wojsko: pół miliona żołnierzy i 35 tyś. NKWD
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Glaca pisze:
Ja bardzo uczulony jestem na wciskaną nam tezę o "wojnie domowej". Bzdura totalna ;/

Z jednej strony ukrywający się żołnierze podziemia niepodległościowego, z drugiej regularne wojsko: pół miliona żołnierzy i 35 tyś. NKWD
A, o to chodzi. Wojną domowa to owe tragiczne wydarzenia faktycznie nie były. Co nie zmienia faktu, że w skład tego pół miliona żołnierzy nie wchodzili sami ochotnicy i komunistyczni aktywiści. Wojsko z poboru, a więc zwykli, prości ludzie.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
niziołek
wiceminister
wiceminister
Posty: 25653
Rejestracja: poniedziałek 07 sty 2008, 12:44

Post autor: niziołek »

j24 pisze:Wojsko z poboru, a więc zwykli, prości ludzie.
:) Co z tego że prości, jak stali po stronie ciemności...Hej! :(
"To duch buduje sobie ciało" - Fryderyk Schiller
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170038
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

niziołek pisze:Co z tego że prości, jak stali po stronie ciemności...Hej!
A mieli inny wybór? Niby część z nich dezerterowała do lasu, ale jak mi się zdaje strach przed ewentualnymi represjami w stosunku do rodzin, znaczną ich część od dezercji powstrzymywał.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22737
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

niziołek pisze:
j24 pisze:Wojsko z poboru, a więc zwykli, prości ludzie.
:) Co z tego że prości, jak stali po stronie ciemności...Hej! :(
No i o tym jest zalinkowany przez Stena artykuł. A przynajmniej ja go tak odebrałem.
Na tym polegał też tragizm całej sytuacji. Po jednej stronie "Żołnierze Wyklęci", a po drugiej zwykli ludzie, oderwani od pługa czy też pracy przy odbudowie kraju po wojnie.
Owszem - oderwani i dowodzeni przez aparat władzy i represji inspirowany i kierowany przez ZSRR i jego służby.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
szeliniak
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1538
Rejestracja: środa 15 kwie 2009, 13:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: szeliniak »

Oczywiście nie mam nic do szeregowych żołnierzy kbw Natomiast potępiam ze wszech miar aparat terroru, a szczególnie ub.Bandyci wykolejeńcy i zwyrodnialcy brak słów żeby ocenić podłość tych zbrodniarzy. Również aparat t.z. sprawiedliwości ludowej ociekał krwią najlepszych synów i córek tej ziemi. Doskonałym przykładem poglądów szeregowych żołnierzy i kadry dowódczej jest egzekucja Jnki.
Pozdrawiam,
SZELINIAK
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170038
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

A jak zatem spojrzeć na Żubryda?
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
szeliniak
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1538
Rejestracja: środa 15 kwie 2009, 13:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: szeliniak »

W jego wypadku opinie są wybitnie podzielone i bardzo trudno o jednoznaczną ocenę jego działalności.
Pozdrawiam,
SZELINIAK
szeliniak
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1538
Rejestracja: środa 15 kwie 2009, 13:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: szeliniak »

Warto zapoznać się z artykułem Artura Ceyrowskiego na wirtualnej Polsce "Brutalny atak na polskich bochaterów"
Pozdrawiam,
SZELINIAK
Wojciechus
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2451
Rejestracja: środa 24 mar 2010, 23:41
Lokalizacja: z Polski

Post autor: Wojciechus »

"Brutalny atak na polskich bochaterów"
Faktycznie... nawet bardzo... :wink:
Awatar użytkownika
Jenny
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 11954
Rejestracja: niedziela 15 sty 2012, 14:35
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Jenny »

Mam szacunek dla wszystkich ludzi...


Bandyta to bandyta...
I nikt i nic mi nie wytłumaczy. Morderca jest tylko mordercą.

http://niewiarygodne.pl/kat,1017181,opa ... caid=6e0c2
„Zaraz na początku życia ktoś powinien nam powiedzieć, że umieramy. Może wtedy żylibyśmy pełnią życia w każdej minucie, każdego dnia. Działaj! Kiedy poczujesz, że chcesz coś zrobić, rób to od razu, teraz! Dni, które przyjdą są policzone.”
M.Landon
ODPOWIEDZ