Historia "Żołnierzy Wyklętych''

Co drzewiej bywało w leśnictwie w Polsce i na świecie...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

Sten pisze:Pamięci leśników, którzy byli „Żołnierzami Wyklętymi"
W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Lasy Państwowe i Ministerstwo Środowiska zorganizowały uroczystą konferencję poświęconą leśnikom, którzy byli „Żołnierzami Niezłomnymi”. Konferencję zainaugurował prof. Jan Szyszko, minister środowiska.
Nachalna realizacja polityki historycznej. 10 lutego była kolejna rocznica deportacji leśników
przez sowietów. Największa tragedia naszej grupy zawodowej. Nawet wzmianki nie było na stronie LP, nie mówiąc już o takiej akademii. Ale to "Wyklęci" są na sztandarach, partyjny minister dostał partyjne polecenie.
Sten pisze:Generalny duszpasterz leśników - ks. Tomasz Duszkiewicz
Od kiedy to taka figura? On jest na etacie DGLP, czy jak? Jakie ten ksiądz reprezentuje wyznanie?
O ile wiem, to dotychczas tak się zwyczajowo mówiło o delegacie KEP ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska bp. Lityńskim. Jak "sama nazwa wskazuje" to Konferencja Episkopatu Polski delegowała duszpasterza, a tego to chyba oddelegował minister i o. Tadeusz.
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14101
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

oMirek pisze: to "Wyklęci" są na sztandarach
To Pana boli ? :|
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

oMirek pisze:Sten napisał/a:
To nie moje są słowa, tylko z oficjalnej strony MŚ ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

SZCZEPAN pisze:
oMirek pisze: to "Wyklęci" są na sztandarach
To Pana boli ? :|
Po czym Pan wnosi?
A czy Pana cośkolwiek nie zastanawiają takie fakty:
1. Akademia ku czci żołnierzy wyklętych współorganizowana przez Lasy Państwowe, które są w prostej linii beneficjentem dekretów PKWN, przeciw którym występowali wyklęci?
2. Czy na pewno żołnierze wyklęci rekrutowali się spośród leśników, skoro sam minister przyznawał, że tak wielu ich zginęło w Katyniu, w 1939 r., a rzesza, którą wywieźli sowieci ledwie co wracała do kraju? W materiale cytowanym przez Stena wymieniono aż dwoje, Inkę i Wilka. Zna Pan jeszcze jakichś?
3. Wreszcie powojenni leśnicy to ludzie, którzy gremialnie aprobowali nacjonalizację lasów prywatnych. Czy zna Pan jakiś przykład sprzeciwu?

Mnie te kilka wątków każe uważać, że akurat w Ministerstwie Środowiska odwoływanie się do tradycji żołnierzy wyklętych leśników, przy braku najmniejszej choćby wzmianki o 10 lutego, to najlepszy dowód na marną znajomość historii i całkowicie polityczny charakter wczorajszej imprezy.
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

Sten pisze:To nie moje są słowa, tylko z oficjalnej strony MŚ ...
Wybacz, trochę nieudolnie zacytowałem.
Czy wiesz, kim faktycznie jest ów ks. Duszkiewcz? Etatowym kapelanem Ministerstwa?
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169485
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Lasów Państwowych.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

oMirek pisze:A czy Pana cośkolwiek nie zastanawiają takie fakty:
Dodaj jeszcze do tych swoich zarzutów, że powojenni leśnicy chodzili w mundurach armii Berlinga...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

Piotrek pisze:
oMirek pisze:A czy Pana cośkolwiek nie zastanawiają takie fakty:
Dodaj jeszcze do tych swoich zarzutów, że powojenni leśnicy chodzili w mundurach armii Berlinga...
Łatwo obśmiać? Będę wdzięczny jeśli zdołasz wymienić jeszcze 10 leśników - żołnierzy wyklętych (choć przypuszczam, że łatwiej odszukać nazwy nadleśnictw, w których wyklęci dokonywali rekwizycji).
Swoją drogą słusznie wymieniasz mundury armii Berlinga. Wielu leśników, których wywieziono z Kresów wracało do Polski właśnie w takich mundurach. Sądzisz, że o ich ofierze Jan Szyszko też powie z takim samym patosem?
.
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

oMirek pisze:Łatwo obśmiać?
Nie. Raczej łatwo stawiać zarzuty. Zwłaszcza gdy się nie ma żywych przykładów a opiera jedynie na literaturze. Nie zawsze naukowej.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

σ
Piotrek pisze:
oMirek pisze:Łatwo obśmiać?
Nie. Raczej łatwo stawiać zarzuty. Zwłaszcza gdy się nie ma żywych przykładów a opiera jedynie na literaturze. Nie zawsze naukowej.
Czyli dokładni jak on:
Jan Szyszko pisze: Dowodem na to, że ówczesne władze bały się zawodu leśnika (…) były m.in. (…) zmiany w podziale administracyjnym stworzonym przed wojną, przez co świadomie niszczono tradycję.
Jan Szyszko pisze: Wśród tych żołnierzy [wyklętych] byli leśnicy, a może – wszyscy leśnicy w okresie przedwojennym i w okresie wojny.
Jan Szyszko pisze: To przecież ten zawód był poddany całkowitej likwidacji bez najmniejszych wyroków sądowych. To zawód, który poniósł jedną z największych ofiar, z punktu widzenia różnych zawodów, w II RP.
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

oMirek pisze: Nachalna realizacja polityki historycznej. 10 lutego była kolejna rocznica deportacji leśników
przez sowietów. Największa tragedia naszej grupy zawodowej. Nawet wzmianki nie było na stronie LP, nie mówiąc już o takiej akademii. Ale to "Wyklęci" są na sztandarach, partyjny minister dostał partyjne polecenie(...)
Po prostu poprzednia ekipa inaczej widziała politykę historyczną - niezłomni i zesłańcy nie należeli do kanonu.
kolorowe kredki

Post autor: kolorowe kredki »

oMirek pisze: Nachalna realizacja polityki historycznej. 10 lutego była kolejna rocznica deportacji leśników przez sowietów. Największa tragedia naszej grupy zawodowej. Nawet wzmianki nie było na stronie LP, nie mówiąc już o takiej akademii. Ale to "Wyklęci" są na sztandarach, partyjny minister dostał partyjne polecenie.
Kolejne niewygodna data. 27 stycznia bez rozgłosu minęła rocznica mordu na kilkudziesięciu leśnikach i ich rodzinach dokonanego przez banderowców. Taki mamy polityczny klimat :]
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77494
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... jak mogły obecne władze tego nie nagłośnić! potwarz!
szeliniak
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1538
Rejestracja: środa 15 kwie 2009, 13:46
Lokalizacja: z lasu

Post autor: szeliniak »

osobiście było mi dane znać kilku "wyklętych" leśników w tym mojego Ojca i kilku jego przyjaciół również leśników.
Pozdrawiam,
SZELINIAK
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Ja również znałem (był nawet kierownikiem jednego z zakładów), ale o jego (po)wojennej przeszłości dowiedziałem się sporo lat po jego śmierci.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Awatar użytkownika
Capricorn
Admin
Admin
Posty: 66907
Rejestracja: czwartek 14 lis 2013, 22:18

Post autor: Capricorn »

Brzost pisze:Ja również znałem
I ja też. Niestety miałem przyjemność pracować jedynie z jego synem zbyt smarkaty jestem...
"Słowa mają ogromną moc, więc naszą powinnością jest te słowa kontrolować. Inaczej mogą zdziałać wiele zła" - Mordimer Madderdin
Awatar użytkownika
oMirek
leśniczy
leśniczy
Posty: 869
Rejestracja: wtorek 03 sty 2012, 21:23

Post autor: oMirek »

drwalnik pisze:... jak mogły obecne władze tego nie nagłośnić! potwarz!
Prawda? Niewątpliwie teraz mogą się zrehabilitować. Następna ważna data do zorganizowania akademii przez MŚ to 10 kwietnia. Bo przecież Betula pendua, 8% udziału w drzewostanach.
.
Martwe drewno (drzewo) to symbol zła i grzechu, nienawiści. Ks. Tomasz Duszkiewicz
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14101
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

Betula pendula.
I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
Awatar użytkownika
SZCZEPAN
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 14101
Rejestracja: wtorek 18 gru 2007, 20:18
Lokalizacja: karpaty

Post autor: SZCZEPAN »

I NIGDY NIE MÓW MI, ŻE JUŻ WSZYSTKO WIESZ.
ODPOWIEDZ