Tablice Partyki i Tramplera

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
sylwia
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2010, 15:20
Lokalizacja: lublin

Tablice Partyki i Tramplera

Post autor: sylwia »

Witam
Jestem na praktykach z RZM i obecnie robie operat szacunkowy nieruchomosci leśnej. Mam problem, ponieważ potrezbuje do jego zrobienia danych z Tablic Partyki i Tramplera, które są nie do zdobycia. Czy ktoś z was jest w ich posiadaniu lub ewentualnie mógłby mi odczytać 2 współczynniki (WSPi dla: dąb, 64 lata, kl. bonitacji II, wiek rębn. 140 lat i olsza - 64 lata, kl.bon. II wiek rębn. 140 lat )?
Byłabym bardzo wdzięczna!!!
Co prawda z tego co wiem są one nieaktualne, ale w każdym operacie przykłądowym który posiadam i tak powołują sie na Zarzadzenie MLiPD z 1985 r. i te tablice.
Poza tym czy WSPi to to samo co WS? Ja już sie w tym wszystkim pogubiłam szczerze mówiąc.
Proszę o pomoc, bo temacie lasów jestem zupełnym laikiem

Pozdrawiam
Sylwia
murzasihle
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 486
Rejestracja: niedziela 25 lis 2007, 10:37
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: murzasihle »

sylwia pisze:ewentualnie mógłby mi odczytać 2 współczynniki (WSPi
Kochanieńka -
Współczynnik ten to staroć - po raz pierwszy został opublikowany w tablicach Partyki i Czuraja zamieszczonych w Monitorze Polskim nr 3, poz. 33 z 1996r., wktórym to opublikowano Rozporządzenie w sprawie zasad ustalania jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu.

Obecnie Rozporządzenie to zostało zastąpione przez Rozp. z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu, w którym to nie występuje już współczynnik Wspi ale współczynnik Ws.
:wink:
Same tablice Czuraja i Tramplera mam w robocie.
Moge sprawdzić za jeden uśmiech :oops:
Obrazek
sylwia
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2010, 15:20
Lokalizacja: lublin

Post autor: sylwia »

Nawet za 2 uśmiechy ;-) Super by było ;-)

W takim razie mam jeszcze jedno pytanie:
Wyceniam drzewostan podejściem mieszanym, techniką wskaźnikową wg wzoru:

n
WD = ( ∑ WSPi ∙ Zi ) ∙ C ∙ P ∙ U
i = 1

gdzie WSPi-wskaźnik wartości 1 ha poszczególnych drzewostanów na pniu wyrażone w m3 So tartacznej II klasy jakości odczytane z Tablic wskaźników wartości drzewostanów załączonych do zarządzenia nr 14 MLiPD z 1985 r.

W związku z tym, jeżeli WSPi jest nieaktualne to do tego samego wzoru mogę podstawić te WS?

O rozporzadzeniu z 2002 r. wiem, ale właśnie tak jak pisałam w operacie przykładowym powołują się tylko na tablice Partyki i Tramplera.

Dziękuję bardzo za pomoc i załączam 2 uśmiechy w oczekiwaniu na współczynniki :) :)
Awatar użytkownika
zasaznasa
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 11:34
Lokalizacja: Hopla

Post autor: zasaznasa »

murzasihle pisze:Obecnie Rozporządzenie to zostało zastąpione przez Rozp. z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie jednorazowego odszkodowania za przedwczesny wyrąb drzewostanu, w którym to nie występuje już współczynnik Wspi ale współczynnik Ws.
link do tego rozporządzenia (wraz z załącznikami):
http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2002/99/poz.905.htm
Jesień Leśnych Ludzi
sylwia
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 25 sty 2010, 15:20
Lokalizacja: lublin

Post autor: sylwia »

Dzięki bardzo. Rozporzadzenie to mam, ale....
no własnie czy współczynnik WSPi zastepuje się współczynnikiem WS?
Jak to się ma do standardów zawodowych RZM w takim razie, gdzie podany wzór jest ze wspólczynnikiem WSPi?
I dlaczego ich wartości się różnią? Mam przykład operatu, w którym powołują się na tablice Partyki i Tramplera i tam jest zastosowany współczynnim WSPi i z tego co widzę współczynniki WS są wieksze niż WSPi.
madzik198410
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek 19 kwie 2010, 06:13
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: madzik198410 »

jaki jest wzór na podany we wzorze
WD = ( ∑ WSPi ∙ Zi ) ∙ C ∙ P ∙ U
i = 1
współczynnik redukujący cenę drewna U. Czy może ktoś go podać???
notness
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: niedziela 01 maja 2011, 23:43
Lokalizacja: BBA

Post autor: notness »

Witam,

Mam pytanie dotyczące wyceny lasu. Chodzi mi o zastosowanie wskaźników Wk dla 120- letniego Dębu (III klasa bonitacji) i 80-letniej Brzozy (II klasa bonitacji). Niestety tabele z załącznika do rozporządzenia http://www.nettax.pl/dzienniki/du/2002/ ... 5/zal1.htm nie zawierają danych dla drzew w takim wieku :/

Jakiego rodzaju Wk wówczas byście Państwo przyjęli? czy da się to jakoś interpolować, czy lepiej wziąć te skrajne wskaźniki dla maksymalnego wieku z tabeli?
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

notness pisze:Jakiego rodzaju Wk wówczas byście Państwo przyjęli?
Przyjął bym 0, bo Wk lub Wki to wartość d-stanu według wyłożonych kosztów dla wieku i
"Przy konstrukcji tabel przyjęto założenie, że w przyjętym wieku rębności wartości Wi i Wspi są sobie równe. Wspi dla młodszych d-stanów nie jest wykazywana, gdyż one takiej wartości nie posiadają. Dla młodszych d-stanów, dla których wartość sprzedażna jest niższa od Wki, do szacowania wartości stosuje się wartość Wki.

Kiedy stosować Wki?

Do momentu, gdy jest ona wyższa od Wspi, a potem stosuje się Wspi."

Czyli tu nie zaprzątasz sobie głowy Wk lecz bierzesz Wsp.
zuzka8688
początkujący
początkujący
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek 11 cze 2012, 09:45
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: zuzka8688 »

Witam, bardzo pilnie potrzebuję wartość wskaźnika Wk z tablic Partyki i TRamplera dla Sosny 5 letniej o klasie bonitacji II, proszę o pomoc :) z góry bardzo dziękuję!
ODPOWIEDZ