tablice zasobnosci szymkiewicza

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

Iwona001
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: wtorek 28 maja 2013, 19:43

Post autor: Iwona001 »

Bardzo dziekuję za pomoc :D
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Proszę uprzejmie :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
sajkor
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 24 sie 2013, 17:03
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: sajkor »

Witam Szanownych Leśników.

Mam trochę odmienny problem o tego jaki mają wszyscy w tym temacie.

1.Otóż chciałem zapytać czy wykorzystując tablice Szymkiewicza mogę szacunkowo obliczyć jaka będzie miąższość drzewostanu na jakieś określonej powierzchni
po np. 30 latach? Dokładnie chodzi o gleby rolnicze VI klasy.

2.Czy mogę przyjąć, że skoro VI klasa jest najsłabszą klasą rolniczą to bonitacja drzewostanu na takiej glebie będzie V klasy dla sosny?

3.Czy muszę czekać aż las podrośnie, wszystko pomierzyć i wtedy zobaczyć jaka jest bonitacja drzewostanu?

4.Czy możliwe jest żeby na glebie V lub VI klasy rolniczej wyrósł drzewostan o 1 lub 2 klasie bonitacji? Jaka jest między tym zależność?
Znalazłem taki wpis w tym temacie:

kabaczek85 - 2012-06-20, 18:35
"Witam, czy mógłby ktoś podać tablicę dla olchy, wiek 62 lata, bonitacja II, klasa ziemi V. Będę bardzo wdzięczny."


Na koniec dodam, że amatorem w temacie leśnictwa, dlatego przepraszam jeżeli napisałem coś nie tak.

Serdecznie pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sajkor pisze:2.Czy mogę przyjąć, że skoro VI klasa jest najsłabszą klasą rolniczą to bonitacja drzewostanu na takiej glebie będzie V klasy dla sosny?
sajkor pisze:4.Czy możliwe jest żeby na glebie V lub VI klasy rolniczej wyrósł drzewostan o 1 lub 2 klasie bonitacji? Jaka jest między tym zależność?
Te dwa parametry oznaczają dwie różne rzeczy, nie do końca uzależnione od siebie.
Bonitacja gleby to ocena jakości gleby pod względem wartości użytkowej, uwzględniająca żyzność gleby, stosunki wodne w glebie, stopień kultury gleby i trudność uprawy w powiązaniu z agroklimatem, rzeźbą terenu oraz niektórymi elementami stosunków gospodarczych.
Bonitacja drzewostanu (klasa bonitacji drzewostanu) to wskaźnik określający potencjalne możliwości produkcyjne siedliska leśnego dla danego gatunku. Klasę bonitacji określa się oddzielnie dla podstawowych gatunków lasotwórczych na podstawie wieku i wysokości drzewostanu. W Polsce stosowana jest w tym celu wysokość przeciętna, standardem światowym jest natomiast wysokość górna. Do odczytania klasy bonitacji stosuje się krzywe bonitacyjne, które obrazują przebieg wzrostu wysokości drzewostanu wraz z wiekiem na różnych siedliskach. Wykresy krzywych bonitacyjnych głównych gatunków drzew leśnych można znaleźć w tablicach zasobności i przyrostu drzewostanów.
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

sajkor
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 24 sie 2013, 17:03
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: sajkor »

Bardzo dziękuję za odzew.

Definicja pojęć jest mi znana. Ale... Jeżeli klasa gleby w określeniu rolniczym jest bardzo niska to teoretycznie siedlisko leśne również powinno takie być. Czy tak?

Czy w takim razie jest możliwe, że na glebie VI klasy rolniczej wyrośnie drzewostan sosnowy co najmniej V klasy bonitacyjnej? Czy są takie sytuacje, że po zalesieniu bardzo słabej gleby wyrośnie drzewostan sosnowy słabszy niż V klasa?

Dodam, że wszystko potrzebuję jedynie w założeniu teoretycznym. Obliczone wielkości mogą być szacunkowe.
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

sajkor pisze:Czy są takie sytuacje, że po zalesieniu bardzo słabej gleby wyrośnie drzewostan sosnowy słabszy niż V klasa?
Tablice zasobności nie przewidują klasy niższej niż V :-)
Jednych i drugich liczb nie należy ze sobą mylić. Las zasadniczo ma mniejsze wymagania glebowe od upraw rolnych, więc i skale są przesunięte względem siebie.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
sajkor
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 24 sie 2013, 17:03
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: sajkor »

Dziękuję Brzost za informacje.

Czyli teoretycznie mogę założyć, że na tej glebie rolniczej VI klasy powinien wyrosnąć drzewostan sosnowy co najmniej V klasy?
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104858
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

sajkor pisze:Czyli teoretycznie mogę założyć
No przecie gorszego nie ma :D
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

sajkor
początkujący
początkujący
Posty: 4
Rejestracja: sobota 24 sie 2013, 17:03
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: sajkor »

Dziękuję Panom bardzo :)
aga w
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 28 wrz 2013, 10:39
Lokalizacja: Legnica

Post autor: aga w »

Witam!
Robię na praktykach operat szacunkowy z wyceny nieruchomości leśnej i mam problem z określeniem miąższości modelowej dla:
- dąb 70 lat, bonitacja - III, wiek rębności 140 lat: Ws = 80,0 m3 WBO2/ha,
- jesion 70 lat, bonitacja - II, wiek rębności 120 lat: Ws = 143,6 m3 WBO2/ha,
- olcha 70 lat, bonitacja - III, wiek rębności 80 lat: Ws = 61,1 m3 WBO2/ha,
- dąb 90 lat, bonitacja - III, wiek rębności 140 lat: Ws = 152,0 m3 WBO2/ha,
- jesion 90 lat, bonitacja - II, wiek rębności 120 lat: Ws = 217,9 m3 WBO2/ha.

Czy ktoś jest w stanie mi pomóc w tym temacie?

Pozdrawiam
Agnieszka
aga w
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: sobota 28 wrz 2013, 10:39
Lokalizacja: Legnica

Post autor: aga w »

Dodam tylko, że potrzebna mi jest ona do określenia stopnia zadrzewienia, miąższość rzeczywistą mam już określoną.

Agnieszka
Wildjack
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 21:10

Post autor: Wildjack »

Czy mogę prosić o podanie tablic Szymkiewicza dla Jodły, bonitacja I ? Chyba niema tego jeszcze na forum.
Z góry dziękuje :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jutro mogę wrzucić.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wildjack
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 21:10

Post autor: Wildjack »

Będę ogromnie zobowiązany:) poszukuję też wskaźników wartości drzewostanów Instytutu Badawczego Leśnictwa (Tablice Partyki i Tramplera) dla sosny i jodły. Wiesz może, gdzie mógłbym to znaleźć? Szukałem już gdzie się tylko dało ...
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Wydaje mi się, że w każdej uczelnianej bibliotece są dostępne.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wildjack
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 21:10

Post autor: Wildjack »

No właśnie niemam dostępu to żadnej bibiloteki uniwersyteckiej :( jakby ktoś mógł podrzucic tablice Partyki/Tramplera dla jodły i brzozy do będę ogromnie wdzięczny
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jodła :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Wildjack
początkujący
początkujący
Posty: 5
Rejestracja: wtorek 08 paź 2013, 21:10

Post autor: Wildjack »

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!!! :)
Awatar użytkownika
czerwonobrody
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2989
Rejestracja: czwartek 20 gru 2012, 21:08
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: czerwonobrody »

Sten - Ty powinieneś mieć już zeskanowane całe te tablice, wrzucić gdzieś na serwer i tylko numery stron wysyłać :lol:
Głos laika na Twoim forum!
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169486
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Też tak mi się zdaje, a jeżeli nie, to niewiele już do kompletu brakuje :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
ODPOWIEDZ