tablice zasobnosci szymkiewicza

Geodezja, teledetekcja, inwentaryzacja, plan urządzenia lasu...

Moderator: Moderatorzy

ODPOWIEDZ
Silvato
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 12:04
Lokalizacja: Gryfice

Post autor: Silvato »

Witam serdecznie wszystkich :)
Przeczytałam wszystkie wcześniejsze posty w tym temacie i ściągnęłam tablice miąższości drzew stojących M. Czuraja,tablice zasobności drzewostanu oraz tablice Szymkiewicza. Mam teraz mały dylemat i bardzo prosiłabym o poświęcenie mi troszkę czasu na rozwiązanie. Muszę obliczyć wartość drzewostanu w parku, który wybrałam sobie (o zgrozo) na temat pracy dypl. Zinwentaryzowałam ok1/5 parku (tj. ok 230 drzew) i na podstawie tej inwentaryzacji obliczyła pierśnicę. Więc mam wysokości drzew, obwód i co za tym idzie pierśnicę. Żeby wyznaczyć miąższość muszę mieć ponadto wiek drzew, tego mogę się tylko domyślać. Park powstał jako park na pniu w 1842-44. Z tego okresu pozostało kilkadziesiąt starych lip w alei lipowej, więc ich wiek jest mi znany, natomiast nigdzie nie ma wzmianki o tym,kiedy zostały tam dosadzone dominujące buki (swoją drogą przepiękne). Nie są one nasadzeniami pierwotnymi, ponieważ w opisie parku opisane są mniej więcej drzewa, które zostały nasadzone od początku. Mogę się domyślać, że buki te są nasadzone po II WŚ, czyli ok 1950 r. Wracając do meritum, co by nie zanudzać :) proszę o pomoc...z tablic odczytuję miąższość, wpisuję wszystko w tabele i grupuje na klasy np. WBO gr 3 lub WCO gr 1...i tu mam problem. Mam przykładowe obliczenia,ale nie wiem jak się do tego zabrać. Nie wiem jak pogrupować drzewa. Klasy bonitacji nie znam, nie ma planu urządzenia lasu, nic poza kartą gminnej ewidencji zabytków i mapy ewidencyjnej, na której jest to grunt BzIV. Proszę o pomoc z której strony mam ugryźć temat...mój promotor raczej nie ma dla nas czasu a po przeczytaniu wątku widzę,że Panowie Odpowiadający to skarbnica wiedzy :) z góry serdecznie dziękuję
Silvato
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 12:04
Lokalizacja: Gryfice

Post autor: Silvato »

Dla przykładu podam sosnę pospolitą(jedna na inwentaryzowanym terenie)...średnica 350, wysokość 35m, pierśnica 108. Sądząc po średnicy będzie to drzewo ponad 80 lat. z tablic odczytałam Miąższość całego drzewa w m³ - 14,76, Miąższość grubizny w m³- 14,11. Jak odczytać sortymenty i jak obliczyć ich sumę w zł. Mam cennik nadleśnictwa. Dziękuję i czekam cierpliwie.
Silvato
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 12:04
Lokalizacja: Gryfice

Post autor: Silvato »

Lubto: buk średnica 320, wys 30, pierśnica 102...z tego co widzę drzewo musi mieć ponad 100 lat i czytając miąższość grubizny-16,02 i miąższość całego drzewa -18,27.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Szacunkowy udział sortymentów w drzewostanie rosnącym, przewidzianym do np. usunięcia może na gruncie określić ktoś, kto ma praktykę i doświadczenie. Np. leśniczy spojrzy na drzewostan i powie: tu 70 % sosny to drewno wielkowymiarowe, z rozbiciem na klasy ... , 20 % to S2 (z rozbiciem na S2A i S2B) oraz 10 % to S4. Do tego drobnica M2 w ilości ....

Nie mając wiedzy i umiejętności praktycznych możesz spróbować skorzystać z Tablic Sortymentowych. Np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Tablice_so ... Bnictwo%29
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Silvato
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 12:04
Lokalizacja: Gryfice

Post autor: Silvato »

Witam. Moje szacowania będą czysto teoretyczne i najprawdopodobniej nikt z nich nie skorzysta a co najważniejsze nie usunie drzew :)
Bardzo dziękuję za podanie tabel, z których na pewno skorzystam.
Pozdrawiam i Darz Bór.
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Silvato pisze:Witam. Moje szacowania będą czysto teoretyczne i najprawdopodobniej nikt z nich nie skorzysta a co najważniejsze nie usunie drzew :)
Bardzo dziękuję za podanie tabel, z których na pewno skorzystam.
Pozdrawiam i Darz Bór.
Skoro to ma być tylko teoretyczne ćwiczenie, to zaproś na spacer do tego parku jakiegoś miejscowego leśnika. Z dużym przybliżeniem ten udział sortymentów dla każdego gatunku łącznie powinien być w stanie oszacować.

PS. Ja mam trochę za daleko, jakby co ... :wink:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Silvato
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 12:04
Lokalizacja: Gryfice

Post autor: Silvato »

j24 pisze:
Silvato pisze:Witam. Moje szacowania będą czysto teoretyczne i najprawdopodobniej nikt z nich nie skorzysta a co najważniejsze nie usunie drzew :)
Bardzo dziękuję za podanie tabel, z których na pewno skorzystam.
Pozdrawiam i Darz Bór.
Skoro to ma być tylko teoretyczne ćwiczenie, to zaproś na spacer do tego parku jakiegoś miejscowego leśnika. Z dużym przybliżeniem ten udział sortymentów dla każdego gatunku łącznie powinien być w stanie oszacować.

PS. Ja mam trochę za daleko, jakby co ... :wink:
Hehe, to było by z pewnością wyjście idealne :) niestety czas mnie goni a ja utknęłam w szczerym polu z motyką w ręku. Jutro jadę pomierzyć dokładny wiek moich buczków na ściętych okazach, ponieważ żadne źródła nie informują mnie ile mają lat, ale podejrzewam, że ok 100.
Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Jak obliczyć przy pomocy tablic miąższość grubizny dla np. buka w wieku 61-100 lat i pierśnicy 72 cm?
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22717
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Na końcu zakresu pierśnic podana jest Wysokość kształtu (h * f) - dla pierśnic ponad 50 cm. Pomnóż to przez tzw. pierśnicowe pole przekroju.

Ewentualnie odczytaj miąższość dla wieku ponad 100 lat. Skoro drzewo osiągnęło już wymiary stulatka, to i tablicami dla tego wieku możesz się posłużyć. Dużego błędu to nie powinno spowodować.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Silvato
początkujący
początkujący
Posty: 6
Rejestracja: środa 22 paź 2014, 12:04
Lokalizacja: Gryfice

Post autor: Silvato »

Serdecznie dziękuję za pomoc. Kliknęła bym "pomógł" ale chyba nie mogę...pozdrawiam!!
Anna
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 27 lis 2014, 19:19

Post autor: Anna »

Witam :)
czy ktoś mógłby zamieścić tablicę: ROBINII - z książki b. szymkiewicz- tablice zasobnosci i przyrostu drzewostanow. Szukałam na forum ale chyba nie ma. Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Jeżeli jest, to jutro wrzucę, ale coś mi chodzi po głowie, że tego gatunku nie ma ...
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Sten pisze:Jeżeli jest, to jutro wrzucę, ale coś mi chodzi po głowie, że tego gatunku nie ma ...
Zgadza się. Nie ma. Podobno jest w jakichś zagranicznych (węgierskich?) tablicach z 1984 roku. Tak wynika z prezentacji prof. Kazimierza Zajączkowskiego:

http://stary.wl.sggw.pl/units/hodowla/l ... obinii.pdf
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Brzost
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22054
Rejestracja: piątek 22 lip 2005, 00:00

Post autor: Brzost »

Edit - znalazłem u siebie na dysku skany z innych tablic (Czuraja?) z trzema bonitacjami robinii. Wydaje mi się że już to kiedyś wrzucałem, ale nie mogę teraz znaleźć, więc powtarzam:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
„Imperatorowa i państwa ościenne przywrócą spokojność obywatelom naszym/Przeto z wolnej woli dziś rezygnujemy/Z pretensji do tronu i polskiej korony/Nieszczęśliwie zdarzona w kraju insurekcja/Pogrążyła go w chaos oraz stan zniszczenia." (Jacek Kaczmarski - "Krajobraz po uczcie")
Anna
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 27 lis 2014, 19:19

Post autor: Anna »

Dziękuję bardzo za pomoc :)
Anna
początkujący
początkujący
Posty: 3
Rejestracja: czwartek 27 lis 2014, 19:19

Post autor: Anna »

Panie Brzost a mogłabym jeszcze dostać z tych tablic co wstawił Pan zdjęcia(Rb) dla sosny?
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 169491
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Komplet dla sosny masz z tablic Szymkiewicza :)
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Post autor: rusek77 »

Witam!
Sprawa wygląda następująco:
Gat: So
Wiek: 79
Przeciętna wysokość, obliczona ze średniej arytmetycznej: 18,01
Przeciętna wysokość obliczona wzorem Loreya: 19,12
Wysokość obliczona zgodnie z Instrukcją UL: 19,00m
Przeciętna pierśnica: 20,55 (średnia arytm.), 21 wg Instrukcji UL
Liczba pni 780
Powierzchnia przekroju na 1 ha 27,54, 28,80(BItterlih)

Czy ktoś pomógł by ustalić bonitacje?
Z materiałów przesłanych na forum wydaję mi się, że to III klasa. Tylko hym, jak opisać kroki postępowania. I czy w ogóle mam rację. :help:
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
Awatar użytkownika
poreba
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1929
Rejestracja: niedziela 06 lip 2008, 11:01
Lokalizacja: wracali Litwini

Post autor: poreba »

Tak patrzę jak wątek tablic się rozrasta...
Może pora na inicjatywę ala 'brygada RR'?
Problem prawny pewnie dałoby się jakoś rozwiązać (art. 1 ust. 2/1 z PAPP i ochrona z ustawy o ochronie baz danych- prawo cytatu? zmiana formy BD?).
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 104860
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

poreba pisze:art. 1 ust. 2/1 z PAPP i ochrona z ustawy o ochronie baz danych- prawo cytatu? zmiana formy BD?
Trudne. Ale chyba nie niemożliwe. Tyle tylko, że np. mnie się już nie chce... :)
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
rusek77
podleśniczy
podleśniczy
Posty: 352
Rejestracja: wtorek 04 wrz 2012, 14:02
Lokalizacja: Russia

Post autor: rusek77 »

To ktoś pomoże ? ? ?
:help:
"...to tylko dwa piwa, to żaden grzech..."
ODPOWIEDZ