Jakie są koszty certyfikacji FSC?

Pieniądze nie tylko w lasach są ważne...

Moderator: Moderatorzy

Namor
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2237
Rejestracja: sobota 19 maja 2007, 22:26
Lokalizacja: Europa

Jakie są koszty certyfikacji FSC?

Post autor: Namor »

Chodzi mi o koszty samego audytu [a nie koszty przystosowania się do ewentualnych zaleceń]. Jak często taki audyt jest powtarzany?
Glaca
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 6954
Rejestracja: czwartek 21 cze 2007, 13:18
Lokalizacja: wielkopolska

Post autor: Glaca »

5 lat ważności, co roku kontrola...
Namor
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 2237
Rejestracja: sobota 19 maja 2007, 22:26
Lokalizacja: Europa

Post autor: Namor »

A koszty? Ile się płaci za audyt 5 letni, a ile za coroczną kontrolę?
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

Namor pisze:ile za coroczną kontrolę?
Nie płaci się za kontrole z tego co mi się wydaje... bowiem monit jest jak już wyżej napisano na 5 lat. Jedynie "życzliwi" mogą donieść, że coś jest nie tak. Np. ekolodzy.
Awatar użytkownika
kamillo
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1011
Rejestracja: piątek 27 lis 2009, 09:28
Lokalizacja: z biura

Post autor: kamillo »

Płaci się, płaci - mieliśmy kiedyś audyt (chyba wznawiający) i za jakiś czas przyszła f-ra z RDLP. Nie pamiętam kwoty, ale rozdzielona była chyba na wszystkie jednostki. Mogę się mylić ale chodziło chyba o jakieś kilkaset PLN.
Awatar użytkownika
Śmietan
dyrektor generalny
dyrektor generalny
Posty: 22661
Rejestracja: czwartek 11 maja 2006, 09:17
Lokalizacja: Floryda

Post autor: Śmietan »

kamillo pisze:ale chodziło chyba o jakieś kilkaset PLN.
Chyba o kilkaset tysięcy złotych na RDLP
Arnebius
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: sobota 09 sty 2010, 19:19
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: Arnebius »

Z tego co wiem za audyt dla jednej dyrekcji regionalnej kosztuje około 100 tysięcy złotych kwota ta może być różna w zależności od dyrekcji co jest przede wszystkim związane z powierzchnią danej RDLP
fatalista
początkujący
początkujący
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek 11 sty 2010, 18:56
Lokalizacja: Pieniężno

Post autor: fatalista »

Słyszałem o kwotach bliskich 50 000 zł za 4 dni audytu
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

Jak już pisałem w innych postach nie stać nas na wydawanie pieniędzy na taką formę ekoszantażu. Zbyt łatwo ulegamy ekomodzie. Jeżeli nas stać to zasponsorujmy raz na rok jakąś organizację ekologiczną i będzie taniej. A drewno w szerszej perspektywie czasowej i tak sprzedamy z certyfikatem czy bez. Tu decyduje rynek i cena. I jeszcze raz apeluję nauczmy się wreszcie szacować koszty zaniechania działań gospodarczych w perspektywie możliwych przychodów dodajmy do tego opłaty za audyty i wnioski są chyba proste :oops:
Awatar użytkownika
xhardcorex
inżynier nadzoru
inżynier nadzoru
Posty: 1951
Rejestracja: sobota 06 sty 2007, 19:05
Kontakt:

Post autor: xhardcorex »

Quercus, kontrole przeprowadzają organizacje ekologiczne, czy jednostki certyfikujące :?:
Awatar użytkownika
Quercus
leśniczy
leśniczy
Posty: 601
Rejestracja: piątek 02 mar 2007, 17:52

Post autor: Quercus »

xhardcorex pisze:Quercus, kontrole przeprowadzają organizacje ekologiczne, czy jednostki certyfikujące :?:
A kto w tych jednostkach pracuje i z kim konsultują społecznie zasady certyfikacji :?:
Rosiczka Kolcza
początkujący
początkujący
Posty: 7
Rejestracja: czwartek 04 mar 2010, 08:42

Post autor: Rosiczka Kolcza »

dla mnie idea certefikacji poszczególnych RDLP to idiotyzm
LP sa jednym tworem i w każdej rdLP jest taka sama gospodarka leśna
jeśli certyfikat to ogólnopolski LP a nie poszczególnych rdLP
Awatar użytkownika
Łolcik
leśniczy
leśniczy
Posty: 594
Rejestracja: poniedziałek 15 maja 2006, 22:54
Lokalizacja: z lasu

Post autor: Łolcik »

To jedź do Krosna, zobacz metody pozyskania drewna i znajdź punkt wspólny z wymaganiami certyfikacji. Powodzenia!
Arnebius
początkujący
początkujący
Posty: 20
Rejestracja: sobota 09 sty 2010, 19:19
Lokalizacja: Z lasu

Post autor: Arnebius »

Łolcik pisze:To jedź do Krosna, zobacz metody pozyskania drewna i znajdź punkt wspólny z wymaganiami certyfikacji. Powodzenia!
Popieram wypowiedź kolegi mimo że LP to jakby nie patrzeć jedna firma to warunki gospodarowania w poszczególnych dyrekcjach, a czasem nawet w dwóch nadleśnictwach sąsiadujących ze sobą są bardzo różne.
Awatar użytkownika
RR
dyrektor regionalny
dyrektor regionalny
Posty: 9039
Rejestracja: niedziela 14 maja 2006, 21:27
Kontakt:

Zawieszono certyfikat FSC dla RDLP w Białymstoku

Post autor: RR »

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku informuje, że z dniem 16 maja 2010 r. certyfikat gospodarki leśnej wg zasad FSC nr SW-FM/COC-004057 został zawieszony.

Zawieszenie certyfikatu nastąpiło z przyczyn od RDLP w Białymstoku niezależnych, wynikających z braku możliwości zaakceptowania warunków dalszego certyfikowania gospodarki leśnej, stawianych przez funkcjonujące na polskim rynku firmy certyfikujące. Informujemy, że RDLP w Białymstoku kilkakrotnie podejmowała działania, zmierzające do wypracowania porozumienia z firmą przeprowadzającą audyty. Pomimo naszego zaangażowania, nie udało się wypracować porozumienia w kwestii warunków stawianych przez firmę NEPCon...

...Odbiegające od cen rynkowych propozycje kosztów wykonywania kolejnych audytów gospodarki leśnej w 2010 r. wg zasad FSC. Oferty cenowe prowadzenia audytu w 2010 r. przedstawione przez dwie firmy kształtują się na poziomie ok. 150-170 tys. za jeden audyt. Są to ceny ok. 3-5 krotnie wyższe niż stosowane w innych regionach Polski. Ceny te nie obejmują kosztów transportu, noclegów i wyżywienia audytorów w trakcie audytu ponoszonych przez RDLP w Białymstoku. Ponadto trzeba również brać pod uwagę fakt, że audytorzy wyznaczają dodatkowe audyty sprawdzające, średnio co trzy miesiące, których cena jest dziś nieznana, przy czym wiadomo, ze średnio w Polsce kształtuje się ona na poziomie ok. 20-30 tys. zł.

Więcej>>>
Przyrodniczy serwis informacyjny
Dziennik Leśny
Awatar użytkownika
Ferguson
leśniczy
leśniczy
Posty: 883
Rejestracja: sobota 12 maja 2007, 20:12
Lokalizacja: jestem z miasta

Post autor: Ferguson »

Niemcy kupują od Rosjan drewno bez certyfikatu i jest wszystko w porządku. Dlatego pytam po co nam certyfikat??? Dla normalnych ludzi tylko cena gra rolę, a my się bawimy w jakieś dyplomy, certyfikaty. Kasy mamy za dużo i ją jak zwykle rozpied... na lewo i prawo. Wiemy, że mamy świetną gospodarkę, więc po co nam uznanie ...sam nie wiem kogo, ale najważniejsze, że nie wiem na co? Lp same sobie ciągle zwiększają koszty aż w końcu zeżrą swój ogon i zwierzę zdechnie. NIE MAM CO DO TEGO WĄTPLIWOŚCI. Kwestia czasu
Lasy Państwowe-A family company
Awatar użytkownika
drwalnik
Admin
Admin
Posty: 77786
Rejestracja: wtorek 13 lip 2004, 00:00
Lokalizacja: z drewna
Kontakt:

Post autor: drwalnik »

... nie rozumiem, żeby lasy, które prowadzą gospodarkę zgodnie z bardzo wieloma restrykcyjnymi przepisami przeróżnej maści musiały jeszcze raz, osobno i ciągle udowadniać, że "nie są wielbłądem" za własne pieniądze na dodatek ... może niedługo lasy będą finansowały i organizowały protesty greenpeace'u na terenie swoich inwestycji? np. drogowych? ... wtedy będą mogły pokazać (po opłaceniu kolejnej transzy), że potrafią zaspokoić oczekiwania i dogadać się z organizacjami ekologicznymi ...
... (VIA/RT) nie oznacza moich poglądów ani poparcia dla cytowanych treści...
"wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą" - marek aureliusz
Atlas
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4243
Rejestracja: wtorek 10 lut 2009, 22:20
Lokalizacja: z duszy leśnej

Post autor: Atlas »

Ferguson pisze:Niemcy kupują od Rosjan drewno bez certyfikatu i jest wszystko w porządku
Niemcy też nie certyfikują swoich lasów.
Ostatnio słyszałem, że chyba chcą, ale bez warunku nieobejmowania użytkowaniem 5% powierzchni leśnej.
My na zrębach w dobrze produkujących drzewostanach pozostawiamy 5%, a oni wymigają się z tego warunku, albo będą pozostawiać negatywy lub spróchniałe przestoje. Widać są biedniejsi od nas. My pozostawimy sklejkę i WA dla owadów...
lasowy60
początkujący
początkujący
Posty: 29
Rejestracja: czwartek 15 kwie 2010, 18:02
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: lasowy60 »

a czy wiecie skąd jest firma certyfikująca LP :?: :?: :?:
z RPA :lol: :lol: :lol:
powodzenia :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
TomCio
zastępca nadleśniczego
zastępca nadleśniczego
Posty: 3240
Rejestracja: poniedziałek 11 gru 2006, 17:06
Lokalizacja: Made In PRL

Post autor: TomCio »

lasowy60 pisze:a czy wiecie skąd jest firma certyfikująca LP .....

Z Brazylii... ale co to zmienia? Jaką część świat byś uznał, za godną certyfikowania LP? USA, Rosja, Niemcy, Wietnam...?
Tak czy siak. FSC to bzduuura... chora, ale droga. W sam raz dla snoba :lol:
Życie to jest to, na co trzeba zarobić
ODPOWIEDZ