Zarządzenie 52/2004

Ochrona mienia w Lasach Państwowych...

Moderator: Moderatorzy

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Zarządzenie 52/2004

Post autor: Fichtel »

Witam!!!

Jeśli to możliwe to chiałbym podpytać jak u Was wygląda sprawa cechowania pniaków w myśl Instrukcji ochrony lasów przed szkodnictwem leśnym

treść tutaj http://www.lp.gov.pl/zd/1981_2004/z52-2004/dz_view
na dole PDF.

dziękuję
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Zarządzeniem nadleśniczego mamy obowiązek cechowania pni o średnicy powyżej 10cm (właściwie to nabijania na nich logo LP) powstałych po cięciach przygodnych.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
zasaznasa
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 11:34
Lokalizacja: Hopla

Post autor: zasaznasa »

Fichtel pisze:jak u Was wygląda sprawa cechowania pniaków w myśl Instrukcji ochrony lasów przed szkodnictwem leśnym
u nas cechuje się pniaki (przynajmniej na piśmie) zgodnie z par. 15 tegoż zarządzenia. nadleśniczy w tej sprawie wydał stosowne zarządzenie, w którym nałożył obowiązek cechowania pniaków poeksploatacyjnych przez pracowników SL. w praktyce jednak bywa różnie. leśniczowie czasami cechują pniaki, czasami nie. ja osobiście miałem już do czynienia z "poprawianymi" trzebieżami przez osoby trudniące się krdzieżą drewna. w niektórych przypadkach "cięcia te były prowadzone "zgodnie ze sztuką leśną. :)
Jesień Leśnych Ludzi
Awatar użytkownika
zasaznasa
początkujący
początkujący
Posty: 200
Rejestracja: czwartek 30 paź 2008, 11:34
Lokalizacja: Hopla

Post autor: zasaznasa »

j24 pisze:Zarządzeniem nadleśniczego mamy obowiązek cechowania pni o średnicy powyżej 10cm (właściwie to nabijania na nich logo LP) powstałych po cięciach przygodnych.
... ciekawe (bez przesady) :)
j24 pisze:cechowania pni
j24 pisze:właściwie to nabijania na nich logo LP
z tego co wiem, to na tym właśnie polega cechowanie :)
Jesień Leśnych Ludzi
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

A cóż zasaznasa w tym takiego ciekawego? Mamy obowiązek cechowania pni powstałych w cięciach przygodnych, co oznacza, że na zrębach, trzebieżach i CP cechować nie musimy.

zasaznasa napisał/a:
j24 napisał/a:
cechowania pni
j24 napisał/a:
właściwie to nabijania na nich logo LP

z tego co wiem, to na tym właśnie polega cechowanie
Nie do końca. Właściwe cechowanie to było wtedy, gdy każdy leśniczy miał swoją niepowtarzalną cechówkę. Dziś każdy leśniczy i część podleśniczych ma możliwość nabijania identycznych znaków z logo LP.
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

a no właśnie

pare wypowiedzi i wszędzie inaczej
w zarządzeniu Generała jest: "Pniaki pochodzące z legalnego pozyskania w drzewostanach IV i wyższych klasach
wieku, z wyjątkiem zrębów zupełnych i terenów poklęskowych, mogą podlegać
ocechowaniu."

Oczywistym jest, że Nadleśniczy (prowadząc gospodarkę) sam ustala zasady i może "nakazać" cechować nawet leszczynę...

Generalnie chodzi mi o dyskusję czy Ktoś widzi sens cechowania pniaków

argumenty za/przeciw

:)
Abstrahując od tego, że jak nie będziemy widzieli sensu w większości prac to może się okazać, że jesteśmy zbędni... :)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170026
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Decyzję w sprawie cechowania pozostawiono nadleśniczym. Choć bardzo słusznie j24 zauważył, że obecnie to trudno cechowaniem nazwać. Bardziej tu pasuje nazwa - ologowanie :] Nawet w n-ctwach, gdzie nabijanie logo jest obowiązkowe, jakiż problem podrobić to, skoro kiedyś profesjonalnie podrabiano cechówki.Dwie takie podróbki kiedyś wrzuciłem w temacie: "to se ne wrati".
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Teoretycznie cechowanie pni ma odróżnić pniaki powstałe w sposób legalny od tych podefraudacyjnych. W praktyce jest tu szerokie pole do kontrolowania leśniczego - każdy nieocechowany i niezgłoszony do SL pniak można mu przypisać jako zarzut, że niewłaściwie pilnuje państwowego mienia. Forumowy lesny 1964 coś o tym pisał w POLITYCE :(
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Sten pisze:że obecnie to trudno cechowaniem nazwać. Bardziej tu pasuje nazwa - ologowanie :]
...
właśnie...

jedno jest pewne złodziej nie zada sobie trudu aby "ologować"
a może jednak "ologuje" aby GO nikt nie szukał...

:)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

j24 pisze: W praktyce jest tu szerokie pole do kontrolowania leśniczego - każdy nieocechowany i niezgłoszony do SL pniak można mu przypisać jako zarzut, że niewłaściwie pilnuje państwowego mienia. Forumowy lesny 1964 coś o tym pisał w POLITYCE :(
Właśnie...

jak się chce psa uderzyć to kij się zawsze znajdzie...
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

I jeszcze jeden kamyczek

Moim zdaniem aby zarządzenie miało sens to należy jeszcze nakazać kontrolę czy nie "powstały" pnie bez LOGO.
Inaczej jak udowodnić, że leśniczy "prowadząc gospodarkę" pilnuje lasu...
Niech leśniczy sprawdza co 30 dni czy są świeże pnie bez LOGO i niech obowiązkowo melduje. Wszak kradzież w 2-3 tygodnie po trzebieży jest w zasadzie nie zauważalna…
(nie mylę się)


A poza tym to leśniczowie i tak "zlecą" to podleśniczym a ci jak się nie przyłożą to leśniczemu mogą świnkę podłożyć...

I to jest pierwszy krok do poprawy stosunków w pracy i zrobienia z LP zachodniego koncernu w którym człowiek człowiekowi wilkiem jest...

:)

....

Co Wy na to?
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Sten
prezydent
prezydent
Posty: 170026
Rejestracja: czwartek 13 gru 2007, 18:40
Lokalizacja: Łuh

Post autor: Sten »

Fichtel pisze:jedno jest pewne złodziej nie zada sobie trudu aby "ologować"
a może jednak "ologuje" aby GO nikt nie szukał...
kiedyś, jak to się u nas w stolnicy mówi - złodzieje byli charakterni. Teraz takich ze świeczką szukać.
"Jak tam było, tak tam było, zawsze jakoś było. Jeszcze nigdy tak nie było, żeby jakoś nie było."
Beer-o-pedia - Encyklopedia piwa
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Sten pisze:
Fichtel pisze:jedno jest pewne złodziej nie zada sobie trudu aby "ologować"
a może jednak "ologuje" aby GO nikt nie szukał...
kiedyś, jak to się u nas w stolnicy mówi - złodzieje byli charakterni. Teraz takich ze świeczką szukać.
:)

masz rację
masz rację
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Fichtel pisze:jedno jest pewne złodziej nie zada sobie trudu aby "ologować"
a może jednak "ologuje" aby GO nikt nie szukał...
No nie wiem. Złodziejom do łba różne rzeczy przychodzą. Kiedyś ukradli mi brz, 1 sztuka, pierśnica (o ile pamiętam) 25 cm. Złodziej ściął ją na wysokości ok. 2,5 metra nad ziemią! A "pniak" czyli miejsce cięcia przykrył ściołą. Do dziś nie wiem po co zadał sobie tyle trudu...
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

Piotrek pisze:
Fichtel pisze:jedno jest pewne złodziej nie zada sobie trudu aby "ologować"
a może jednak "ologuje" aby GO nikt nie szukał...
No nie wiem. Złodziejom do łba różne rzeczy przychodzą. Kiedyś ukradli mi brz, 1 sztuka, pierśnica (o ile pamiętam) 25 cm. Złodziej ściął ją na wysokości ok. 2,5 metra nad ziemią! A "pniak" czyli miejsce cięcia przykrył ściołą. Do dziś nie wiem po co zadał sobie tyle trudu...
:)

oj nauka radziecka zna różne przypadki

w lesie od urodzenia to różne rzeczy widziałem
i szczerze powiem, że większości przypadków nie rozumiem

:)

z tym przykrywaniem ściołą to myślę, że sobie z nas jaja robią
np. w ubiegłym roku byłem na zastępstwie w leśnictwie i "najechałem" rano na nocne złodziejstwo. (ubiegłego dnia byłem tam i nic nie było)
Wyciętych 7 Db (pniaki po 15-30 cm) gałęzie i wierzchołki leżą tak, że widać skąd ścinane strzała pocięta na 1m kawałki
ale pniaki przykryte

Dużo by takich ciekawostek wspominać

:)
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Mój kolega miał podobny przypadek: w trakcie zabiegu TPP z powierzchni skradziono kilka sztuk drzew. Leśniczy bez trudu odkrył fakt kradzieży, bo pniaki były przykryte mchem i ściółką. :lol:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Fichtel
nadleśniczy
nadleśniczy
Posty: 4264
Rejestracja: środa 15 paź 2008, 20:02
Lokalizacja: las-y

Post autor: Fichtel »

j24 pisze:Mój kolega miał podobny przypadek: w trakcie zabiegu TPP z powierzchni skradziono kilka sztuk drzew. Leśniczy bez trudu odkrył fakt kradzieży, bo pniaki były przykryte mchem i ściółką. :lol:
Może ONI tak cechują pniaki...

:)))
DT=>Podleśniczy<=>Leśniczy
"Co się polepszy, to się popieprzy. Co się zbuduje, to się zrujnuje. Co się ustali, to się obali. Polak musi mieć łeb i dupę ze stali."
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

Panowie, przykrywanie pniaków to ja rozumiem. Chęć ukrycia świeżego pniaka za tym przemawia. Ale na wysokości 2,5 metra nad ziemią???!!!
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

Awatar użytkownika
j24
Admin
Admin
Posty: 22736
Rejestracja: wtorek 25 lis 2008, 20:16
Lokalizacja: Wlk. Ks. Maz.

Post autor: j24 »

Piotrek napisał/a:
Panowie, przykrywanie pniaków to ja rozumiem. Chęć ukrycia świeżego pniaka za tym przemawia. Ale na wysokości 2,5 metra nad ziemią???!!!
Może to jakiś "ekolog" chciał przygotować mejsce pod gniazdo dla ptaków - taką małą, naturalną platformę (przepraszam za wtręt polityczny) :?: :wink:
A może sam chciał spróbować wysiadywać jajka i wymościł sobie miejsce, coby nie zmarzły :wink:
Nie troszczcie się więc zbytnio o jutro, bo jutrzejszy dzień sam o siebie troszczyć się będzie. Dosyć ma dzień swojej biedy. (Mt 6,34)
Awatar użytkownika
Piotrek
Admin
Admin
Posty: 105117
Rejestracja: sobota 28 maja 2005, 00:00
Lokalizacja: ze wsząd
Kontakt:

Post autor: Piotrek »

j24 pisze:A może sam chciał spróbować wysiadywać jajka
Chyba własne... :lol:
Poezja to opisanie uczuć słowami, a świata - uczuciami.
***Unless otherwise stated, my posts are my opinion, not official***
No trees were killed to send this message, however, a large number of electrons were terribly inconvenienced.

ODPOWIEDZ